Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
Κατα την αποψη μου πληρωσε το
εμενα μου σκασανε δυο (ενα γερμανια ενα αυστρια) απο περσυ το πασχα...
τα πληρωσα (ηταν λιγα λεφτα βεβαια)
αλλα μην μπλεκεις με χρεη σε αλλες χωρες
Μωρε να τα πληρωσω θελω, αλλα πως αφου δεν εχει ερθει η ειδοποιηση απο την τροχαια???
Κ αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι αν παω Ιταλια πριν μ ερθει η ειδοποιηση κ με πιασουν να οδηγαω θα εχω τπτ κυρωσεις???
Ειπαμε ομως, καναμε μακακία αλλα δεν θα παω απο μονος μ να τους πω "Γεια σας ηρθα να πληρωσω" χωρις να μου στειλουν την λυπητερη!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σορρυ που σε κουραζω αλλα αν παω Ιταλία κ με σταματησουν για ελεγχο ενω δεν μ εχει κοινοποιηθει η κληση ποσο μπλεγμενος μπορει να βρεθω???
Τι ρωταω τωρα θα μ πεις αλλα λεω μηπως ξερεις τπτ παραπανω...
δεν με κουράζεις..μην ανηζυχεις καθολου. ακομα κ οταν σου ερθει εχεις χρονικο περιθωριο να εκφρασεις τις οποιες αντιρρησεις σου. η εκτίμησή μου ειναι ότι θα σου ερθει σιγουρα μεσα στο χρόνο. αν ερθει μετα απο τις 360 μερες που ειπαμε εχεις το δικαιωμα να αρνηθεις την πληρωμή της στον εκει ειρηνοδίκη. εννοείται ότι πρέπει να έχεις δώσει πλήρη τη διεύθυνσή σου στην εταιρεία. θα έρθει...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μωρε να τα πληρωσω θελω, αλλα πως αφου δεν εχει ερθει η ειδοποιηση απο την τροχαια???
Κ αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι αν παω Ιταλια πριν μ ερθει η ειδοποιηση κ με πιασουν να οδηγαω θα εχω τπτ κυρωσεις???
Ειπαμε ομως, καναμε μακακία αλλα δεν θα παω απο μονος μ να τους πω "Γεια σας ηρθα να πληρωσω" χωρις να μου στειλουν την λυπητερη!!!
στο φιναλε...

εμενα το εγραφο ελεγε αν δεν θες να δωσεις τα 35 ευρω, μπορεις να πας ενα 24ωρο φυλακη αντι να πληρωσεις :shock:
 

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
στο φιναλε...

εμενα το εγραφο ελεγε αν δεν θες να δωσεις τα 35 ευρω, μπορεις να πας ενα 24ωρο φυλακη αντι να πληρωσεις :shock:

XAXAXAXAXA
Δεν μ εγραφε κατι τετοιο αλλα ειναι κ αυτο μια ιδεα.
Αν βεβαια το ποσο παει αναλογικα με τις μερες τοτε πρεπει να κανω κρατηση για κανα μηνα στις Ιταλικες Φυλακες...
;)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν το χρησιμοποίησα πρόσφατα στην Αυστρία.Μου έκανε δωρεάν upgrade από Fiat Bravo or similar σε ένα Opel Astra SW 2.0td με 250? για μια εβδομάδα συμπεριλαμβανομένης της άδειας για είσοδο σε τρείς πρώην ανατολικές χώρες (υπάρχει ένα ειδικό καθεστώς στα γραφεία ενοικιάσεως για αυτές με έξτρα χρεώσεις).

Το παραθέτω γιατί και σε τυχαίες αναζητήσεις που κάνω για θέματα που συζητιούνται βγάζει καταπληκτικές τιμές σε σχέση με τα "ονόματα" του χώρου.Έχετέ το υπόψη.

VIP Cars - Affordable & Cheap Car Rentals Worldwide
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν το χρησιμοποίησα πρόσφατα στην Αυστρία.Μου έκανε δωρεάν upgrade από Fiat Bravo or similar σε ένα Opel Astra SW 2.0td με 250? για μια εβδομάδα συμπεριλαμβανομένης της άδειας για είσοδο σε τρείς πρώην ανατολικές χώρες (υπάρχει ένα ειδικό καθεστώς στα γραφεία ενοικιάσεως για αυτές με έξτρα χρεώσεις).

Το παραθέτω γιατί και σε τυχαίες αναζητήσεις που κάνω για θέματα που συζητιούνται βγάζει καταπληκτικές τιμές σε σχέση με τα "ονόματα" του χώρου.Έχετέ το υπόψη.
VIP Cars - Affordable & Cheap Car Rentals Worldwide
το δοκίμασα για 1 βδομάδα Αυστρία και δεν βλέπω να υπάρχει επιλογή μηδενισμού του τσουχτερού excess (από 720-1020Ε...), ούτε είχε μεγάλη διαφορά από ονομα του χώρου. 5Ε στη βδομάδα και το όνομα έκανε μηδενισμό με άλλα 40Ε τη βδομάδα. αξίζει πάντως να ελέγχουμε όλα τα σαιτ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με συγχωρείς αλλά εμένα είχε excess 420? αν θυμάμαι καλά και όλες οι γνωστές εταιρείες μου είχαν βγάλει για την περίοδο που πήγα το λιγότερο 320?/εβδομάδα χωρίς το πέρασμα των συνόρων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με συγχωρείς αλλά εμένα είχε excess 420? αν θυμάμαι καλά και όλες οι γνωστές εταιρείες μου είχαν βγάλει για την περίοδο που πήγα το λιγότερο 320?/εβδομάδα χωρίς το πέρασμα των συνόρων.
καμμία αντίρρηση. ο καθένας ψάχνει και συμφωνα με τις ανάγκες του κλείνει. απλά είπα ότι δεν βλέπω την επιλογή για μηδενισμό του excess. κάνω λάθος? ένα στοιχείο σημαντικό, για μένα τουλάχιστον.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω πλεον δεν ψαχνω για μηδενισμο του excess.
με 60 ευρω για ενα ετος, αγοραζεις εξτρα ασφαλιση για οσες φορες νοικιασεις (με καποιους μικρους περιορισμους) που σου επιστρεφουν το excess
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα πλεον ειναι πολυ διαδεδομενο (cardelmar, sunnycars κλπ)
ειπλεον το super CDW που σου δινει η καθε εταιρεια δεν σε καλυπτει σε καποια οπως rood damage..το οποιο οσο απιθανο και αν ακουγεται καποιος μου εκανε μια γρατζουνια (σε παρκινγκ χιονοδρομικου)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγω πλεον δεν ψαχνω για μηδενισμο του excess.
με 60 ευρω για ενα ετος, αγοραζεις εξτρα ασφαλιση για οσες φορες νοικιασεις (με καποιους μικρους περιορισμους) που σου επιστρεφουν το excess
δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, αλλα πλεον ειναι πολυ διαδεδομενο (cardelmar, sunnycars κλπ)
ειπλεον το super CDW που σου δινει η καθε εταιρεια δεν σε καλυπτει σε καποια οπως rood damage..το οποιο οσο απιθανο και αν ακουγεται καποιος μου εκανε μια γρατζουνια (σε παρκινγκ χιονοδρομικου)
δεν σε κατάλαβα καλά..δεν ψάχνεις για μηδενισμό, αλλά δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ? έχεις κανένα λινκ για την ετήσια κάλυψη?
πάντως για τα μέρη που πάμε ο μηδενισμός του excess είναι πιο κ απαραίτητο. και από ότι βλέπω για το μάρτη που με ενδιαφέρει (μαλλον πάμε για λιακάδες φέτος...) η διαφορά στην autoeurope είναι 20Ε μόνο. το 10ήμερο. και καλύπτει τα πάντα, ακόμα και κρύσταλλα-λάστιχα που δεν τα καλύπτουν εύκολα. και τις γρατζουνιές εννοείται.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για το excess υπαρχουν οι εξης επιλογες
1. πληρωνεις το ποσο στην εταιρεια πχ Hertz με ενα κοστος 10-20/μέρα
2. οταν κλεινεις μεσω πχ sunnycars, autovermietung.com, caldelmar, πληρωνεις κατι εξτρα και σου καλυπτουν την εξτρα χρεωση αυτες οχι η Hertz. Δηλαδη η Hertz τα κραταει τα 400-500 ευρω και η cardelmar στα επιστρεφει
3. υπαρχουν εταιρειες που κανεις ενα ετησιο συμβολαιο καπου 60 / ετος και σου επιστρεφουν το excess ακολουθωντας την διαδικασια του νο2, για οσες φορες νοικιασεις

Το τονιζω: δεν μου εχει τυχει ΠΟΤΕ να με χρεωσουν exces
Παντως το 2009-20010 ειχα κανει συμβολαιο με αυτην την εταιρεια για ενα ετος. Αν θες το Link να το ψαξω.

Υ.Γ. 20 ευρω / 10 μερες;; εισαι σιγουρος; για super CDW (νο1) ή για την καλυψη που λεω εγω (νο2)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υ.Γ. 20 ευρω / 10 μερες;; εισαι σιγουρος; για super CDW (νο1) ή για την καλυψη που λεω εγω (νο2)
είπα autoeurope, άρα εξ' ορισμού το ν.2. όπως τα είπες είναι. για 10 μέρες το μαρτιο η διαφορά είναι 18 Ε για όλο το διάστημα, για την ακρίβεια, και καλύπτει τα πάντα. economy από Μόναχο.
από κει νοικιάζω και δεν την αλλάζω. κάνει κ ρίμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom