ΗΠΑ Ενοικίαση αυτοκινητου

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Καλησπέρα,

σχετικά με το ταξίδι που σχεδιάζω στο west coast, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης αυτοκινήτου με χειροκίνητες ταχύτητες. Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου αυτόματο, και η ιδέα του να πάω στο Union Square του Σαν Φρανσίσκο, και να ξεκινήσω με το αυτόματο δεν με ενθουσιάζει και πάρα πολύ :haha:

Οποιος γνωρίζει κάτι ας με κατατοπίσει :clap:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μην ανησυχείς. Εχω αυτοκίνητο με αυτόματο κ. Το συνηθίζεις μέσα σε 15 λεπτά οδήγησης. Απλά βάζεις το αριστερό σου πόδι στην άκρη και το ξεχνάς. Κάποιος να σου δείξει μόνο τον λεβιέ και τα σύμβολα P,R,N,D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την πρώτη φορά που πήγα να οδηγήσω με αυτόματο στο Miami, νόμιζα ότι θα το ρίξω στον ατλαντικό :haha:

Το συνηθίζεις όπως λέει και ο McElk πάρα πολύ γρήγορα, don't worry :)
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Λες να το ρίξω στον Ειρηνικό; :D Ευτυχώς έχω και κάποιον γνωστό με αυτόματο, οπότε βλέπω να κάνω κανα μάθημα πριν την κοπανήσω :clap:

Απο εταιρείες υποθέτω ότι και να διαλέξω από τις γνωστές μια χαρά θα είναι ε; Αλλά για καλό και για κακό λεω να πληρώσω και το collision damage waiver :p

Ε ρε θα ψάχνω τον συμπλέκτη :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ξέρει κανείς πόσο περίπου χρεώνουν το collision damage waiver οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων? Με ενδιαφέρει για τις ΗΠΑ, και ειδικότερα για την California.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Λες να το ρίξω στον Ειρηνικό; :D Ευτυχώς έχω και κάποιον γνωστό με αυτόματο, οπότε βλέπω να κάνω κανα μάθημα πριν την κοπανήσω :clap:

Απο εταιρείες υποθέτω ότι και να διαλέξω από τις γνωστές μια χαρά θα είναι ε; :)
Ρίξε μια ματιά στην www.easycar.com και θα καθαρίσεις με κανά 200άρι ευρώ τη βδομάδα για απεριόριστα χιλιόμετρα (και πολλά σου λέω)... Είχα νοικιάσει 5 μέρες Σκωτία κάπου στα 150 ευρώ. Και US ίδιες τιμές παίζουν (μόνο στην Ελλάδα μας τον πιάνουν)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξέρει κανείς πόσο περίπου χρεώνουν το collision damage waiver οι εταιρίες ενοικίασης αυτοκινήτων? Με ενδιαφέρει για τις ΗΠΑ, και ειδικότερα για την California.
δοκίμασε τη National, που προτιμώ για Αμερική, και η τιμή το περιλαμβάνει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δοκίμασε τη National, που προτιμώ για Αμερική, και η τιμή το περιλαμβάνει.
Ευχαριστώ για το tip. Τελικά έκλεισα κι εγώ με National, καθώς συν τοις άλλοις ήταν και η φτηνότερη επιλογή για την κατηγορία αυτοκινήτου και τα locations που μας ενδιέφερε.

Ξέρεις πόσο χρεώνουν τους επιπλέον οδηγούς?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ για το tip. Τελικά έκλεισα κι εγώ με National, καθώς συν τοις άλλοις ήταν και η φτηνότερη επιλογή για την κατηγορία αυτοκινήτου και τα locations που μας ενδιέφερε.

Ξέρεις πόσο χρεώνουν τους επιπλέον οδηγούς?
ναι για Usa είναι εγγύηση αλλά δεν ξερω για αλλο οδηγο, δεν μου χρειαστηκε ποτε βλεπεις..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε μου λέτε ρε παιδιά, για το αυτοκίνητο, πλην της διεθνούς άδειας οδήγησης αυτής που δίνει η ΕΛΠΑ και την οποία πήρα για 1 χρόνο, χρειάζεται κάποιο άλλο χαρτί; Επίσης, στη national εκεί που ζητάνε αριθμο και λήξη διπλώματος ποιο δίνουμε; το ροζ ή το διεθνές;
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Εγώ που είχα κλείσει με alamo ότι στοιχεία είχα δώσει ήταν του ροζ. Απλά πήγα στην ΕΛΠΑ μερικές μέρες πριν το ταξίδι και πήρα το διεθνές. Το έδωσα στο γραφείο στην Alamo, σε 10 λεπτά είχα τελειώσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε μου λέτε ρε παιδιά, για το αυτοκίνητο, πλην της διεθνούς άδειας οδήγησης αυτής που δίνει η ΕΛΠΑ και την οποία πήρα για 1 χρόνο, χρειάζεται κάποιο άλλο χαρτί; Επίσης, στη national εκεί που ζητάνε αριθμο και λήξη διπλώματος ποιο δίνουμε; το ροζ ή το διεθνές;
ειδικα στη Νational ποτε δεν ζητουν τηs Ελπα. στοιxεια θελουν μονο του ροζ. ακομα και στο δρομο η αστυνομια το ροζ ηθελε..
αν προλαβαινειs δηλωσε απωλεια και βγαλε το καινουριο με λατινικουs xαρακτηρεs.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom