Κούβα Εντυπώσεις από Κούβα

D

Delmem39172

Guest
σωστοοοοοοοοοος....
Καλοπροαιρετα τα γράφω για όσους σκέφτονται να πανε ,να μην συμβουλευονται τον εκδρομέα των δέκα ημερών,το κακό στον Έλληνα ειναι οτι πηγαινει ήδη στην κουβα προκατελειμενος για το τι θα δει οπότε αγνοεί όλα τα άλλα,ολοι οι εκδρομείς γράφουν τα ίδια λες και τα γράφουν με γκαρμπον. Τέλος πάντων βλέπω ενοχληθηκες αν και κανονικά δεν θα έπρεπε γιατί εμμέσως πλην σαφώς παίρνεις κοσμο στον λαιμό σου.ισως θα πρέπει να σωπασω η και να αποτραβηχτω γιατί σήμερα κάνεις καλο και βρισκεις τον μπελά σου.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλοπροαιρετα τα γράφω για όσους σκέφτονται να πανε ,να μην συμβουλευονται τον εκδρομέα των δέκα ημερών,το κακό στον Έλληνα ειναι οτι πηγαινει ήδη στην κουβα προκατελειμενος για το τι θα δει οπότε αγνοεί όλα τα άλλα,ολοι οι εκδρομείς γράφουν τα ίδια λες και τα γράφουν με γκαρμπον. Τέλος πάντων βλέπω ενοχληθηκες αν και κανονικά δεν θα έπρεπε γιατί εμμέσως πλην σαφώς παίρνεις κοσμο στον λαιμό σου.ισως θα πρέπει να σωπασω η και να αποτραβηχτω γιατί σήμερα κάνεις καλο και βρισκεις τον μπελά σου.
κοίτα χαζοί δεν είμαστε. ούτε μονόφθαλμοι. διαβάζουμε κρίνουμε πράττουμε. και ο καθένας κινείτε σύμφωνα με τα γούστα του και το πορτοφόλι του. διαβάζω δεν σημαίνει ότι ακολουθώ κατά γράμμα τις συμβουλές...
μαθαίνω όμως από τις πληροφορίες που ο άλλος μπορεί να μου δώσει. στο χέρι μου είναι να τις ακολουθήσω η όχι.
φιλικά πάντα.
 
D

Delmem39172

Guest
κοίτα χαζοί δεν είμαστε. ούτε μονόφθαλμοι. διαβάζουμε κρίνουμε πράττουμε. και ο καθένας κινείτε σύμφωνα με τα γούστα του και το πορτοφόλι του. διαβάζω δεν σημαίνει ότι ακολουθώ κατά γράμμα τις συμβουλές...
μαθαίνω όμως από τις πληροφορίες που ο άλλος μπορεί να μου δώσει. στο χέρι μου είναι να τις ακολουθήσω η όχι.
φιλικά πάντα.
ολα φιλικα γινονται αδερφε .μιλαω μεσα απο τον χαρακτηρα μου που σημαινει οτι δεν θα ηθελα καποιος να μου δωσει λανθασμενες πληροφοριες και οχι δεν θα ακολουθουσα τετοιο δρομο αμφιβολο,εχει πλεον παντου ιντερνετ και μπορεις να λαβεις γνωση απο ταξιδιωτικα γραφεια ,ξεναγους η ακομα και ελληνες που ζουν σε μια ξενη χωρα ,τις ιστοριες των εκδρομεων απλα τις διαβαζουμε να περασει η ωρα.το σχολιο μου εγινε συγκεκριμενα κατω απο το ποστ του γιωργου στα περι εξυπναδας ε πως να το κανουμε βρε φιλε το χουμε μεσα μας οι ελληνες το εξυπνακιας και στην τελικη μονο αυτο δεν ειμαστε........
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Θα αφήσω τα άλλα γιατί δεν είναι και το σωστό θέμα για συζήτηση αφού αφορά τα νέα της Κούβας και θα κλείσω εγώ , αφού πω πως από το συγκεκριμένο φόρουμ σχεδίασα το 90% πετυχημένο (για τα γούστα μου) ταξίδι και με τη βοήθεια ειδικά 1-2 ατόμων και γενικά με 100+ άλλων με τις ιστορίες τους...δεν νομίζω πως είναι ένα φόρουμ απλα για ιστορίες
Επίσης θα διαφωνήσω με τις καρμπον ιστορίες...όλοι γράφουν με την δική τους προσωπική ματιά
Αν ήθελα το πρόγραμμα του ταξιδιωτικού γραφείου θα πήγαινα σε αυτό...
Εδώ ψάχνω αλλα
 
D

Delmem39172

Guest
Θα αφήσω τα άλλα γιατί δεν είναι και το σωστό θέμα για συζήτηση αφού αφορά τα νέα της Κούβας και θα κλείσω εγώ , αφού πω πως από το συγκεκριμένο φόρουμ σχεδίασα το 90% πετυχημένο (για τα γούστα μου) ταξίδι και με τη βοήθεια ειδικά 1-2 ατόμων και γενικά με 100+ άλλων με τις ιστορίες τους...δεν νομίζω πως είναι ένα φόρουμ απλα για ιστορίες
Επίσης θα διαφωνήσω με τις καρμπον ιστορίες...όλοι γράφουν με την δική τους προσωπική ματιά
Αν ήθελα το πρόγραμμα του ταξιδιωτικού γραφείου θα πήγαινα σε αυτό...
Εδώ ψάχνω αλλα
οπως νομιζεις
Θα αφήσω τα άλλα γιατί δεν είναι και το σωστό θέμα για συζήτηση αφού αφορά τα νέα της Κούβας και θα κλείσω εγώ , αφού πω πως από το συγκεκριμένο φόρουμ σχεδίασα το 90% πετυχημένο (για τα γούστα μου) ταξίδι και με τη βοήθεια ειδικά 1-2 ατόμων και γενικά με 100+ άλλων με τις ιστορίες τους...δεν νομίζω πως είναι ένα φόρουμ απλα για ιστορίες
Επίσης θα διαφωνήσω με τις καρμπον ιστορίες...όλοι γράφουν με την δική τους προσωπική ματιά
Αν ήθελα το πρόγραμμα του ταξιδιωτικού γραφείου θα πήγαινα σε αυτό...
Εδώ ψάχνω αλλα
ξερεις ο τυφλος οταν επεσε στον τοιχο ειπε εδω τελειωνει ο κοσμος που σημαινει οτι η βοηθεια αν δεν ειναι επαρκης και αξιοπιστη δεν ειναι βοηθεια....το φορουμ παει καλα αν και δεν προλαβα ακομα να εξετασω τιποτα πλην της κουβας...σε ενα ταξιδι μου προς κουβα ταξιδευα μαζι με 15 ατομα απο γνωστο ταξιδιωτικο γραφειο αθηνων.μεσα στο αεροπλανο μου ελεγε μια κοπελα για τους οικους ανοχης στην μαλεκον και για τα παιδακια που πηγαινουν στο αεροδρομιο να ψωνισουν πελατες τουριστες.μου επεσαν τα δοντια...λεω ποιος σου τα ειπε αυτα λεει μια φιλη μου που πηγε στην κουβα,ειδε τα φτωχοσπιτα στην μαλεκον και τα περασε για οικους ανοχης και τα παιδακια που περιμεναν τους δικους τους στο αεροδρομιο χοσε μαρτι τα περασε για πορνεια....ηθικο διδαγμα? δεν αντιλαμβανομαστε οτι βλεπουμε αλλα βλεπουμε οτι αντιλαμβανομαστε.ειναι και αλλα πολλα παρα πολλα και ισως βρω τροπο να το κανω θεμα εδω μεσα αν και θα ενοχληθουν πολλοι....

υπαρχει η αληθεια και το οτι μας βολευει η οτι ξερουμε διαλεγεις και παιρνεις....δεν θα ξανασχολιασω γιατι βλεπω δημιουργω αντιδρασεις...
 
Last edited by a moderator:

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Κάπου χαθήκαμε στη μετάφραση. Δεν είπε κανείς πως ότι ακούμε πάμε και το κάνουμε...εδώ μαζεύουμε πληροφορίες και μου κάνει εντύπωση που σκέφτεσαι έτσι αφού είπες πως ήσουν από παλιά στο φόρουμ. Ίσως εσύ έτυχε να πέσεις σε κακές περιπτώσεις γιατί όσο αφορά εμένα και συγκεκριμένα το ταξίδι μου στη Κούβα που ήταν 100% από πληροφορίες εδώ μέσα δεν συνάντησα ούτε ένα απρόοπτο (περίεργο για Κούβα) καθώς όλα ήταν στην εντέλεια, ούτε είδα κάτι που δεν είχα πληροφορηθεί καλά για αυτό ακόμα και σε συνθήκες περίεργες που μόλις είχε ανοίξει η Κούβα από καραντίνα
Φιλικα επίσης (δεν ξέρω αν θα έχουν αντίθετη γνώμη κάποιοι) θα προτιμούσα να γράψεις κάποιο τιπ για μελλοντικούς επισκέπτες..Πραγματικά νιώθω τυχερός που πήγα και ευχαριστώ και τα παιδιά εδώ για τις ιστορίες και τις συμβουλές
Κατά τα άλλα θα είχε ενδιαφέρον αν άνοιγες κάποιο θέμα για την Κούβα ώστε να επωφεληθούν κάποιοι μελλοντικοί ταξιδιώτες
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
οπως νομιζεις

ξερεις ο τυφλος οταν επεσε στον τοιχο ειπε εδω τελειωνει ο κοσμος που σημαινει οτι η βοηθεια αν δεν ειναι επαρκης και αξιοπιστη δεν ειναι βοηθεια....

υπαρχει η αληθεια και το οτι μας βολευει η οτι ξερουμε διαλεγεις και παιρνεις....δεν θα ξανασχολιασω γιατι βλεπω δημιουργω αντιδρασεις...
Επειδή έχεις επαναλάβει κάποιες φορές ότι μιλάς φιλικά να προσπαθήσω και εγώ (μία φορά) φιλικά παρόλο που μπορεί να θεωρηθεί λίγο απότομος ο τρόπος στον γραπτό λόγο.

Οι απαντήσεις σου δείχνουν άτομο που έχει μπει σε διαδικασία αντιπαράθεσης και με αυτό τον τρόπο η πιθανότητα να κατανοήσει τι του λένε οι άλλοι και να υπάρξει ουσιαστική επικοινωνία είναι μικρή. Για παράδειγμα συνεχίζεις να απαντάς σε μη σχετικά θέματα, παρόλο που έχει (ευγενικά) επισημανθεί, αναγκάζοντας και τους άλλους (όπως και εμένα τώρα) να συνεχίζουν να απαντάνε στα άσχετα θέματα εξαντλώντας την όποια ανοχή υπάρχει οδηγώντας τελικά στη διαγραφή όλων των μηνυμάτων.

Επίσης οι απαντήσεις είναι αρκετές φορές προβληματικές τόσο τεχνικά (λάθος χρήση της "παράθεσης/απάντησης") όσο και σαν περιεχόμενο, κάτι που δεν βοηθάει στη συζήτηση και δίνει την εικόνα κάποιου που τον νοιάζει περισσότερο να απαντήσει γρήγορα για να μη χάσει την ευκαιρία και λιγότερο να το κάνει με τρόπο που θα βοηθήσει την (γραπτή) συζήτηση. Δεν είναι ένα φόρουμ το ίδιο με μία κατ' ιδίαν προφορική συζήτηση, υπάρχει χρόνος να σκεφτείς τι λες και να το γράψεις με τον καλύτερο τρόπο, ακόμα και να διορθώσεις το μήνυμα αμέσως μετά αν διαπιστώσεις κάτι λάθος.

Λαμβάνοντας αυτά υπόψη ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι οι "αντιδράσεις" που βλέπεις δεν είναι γιατί οι "τυφλοί" δεν σε θέλουν εσένα που κατέχεις την "πραγματική αλήθεια" αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς τον χώρο επικοινωνίας με τις ίδιες παραδοχές και στόχους όπως οι υπόλοιποι.

Οι περισσότεροι από εμάς θεωρούν ότι κάθε εμπειρία είναι υποκειμενική (και κάποιες περισσότερο υποκειμενικές από άλλες) και δεν υπάρχει "πραγματική αλήθεια". Ξεκινώντας από αυτή τη βάση τα σχόλιά σου και η συμμετοχή σου μπορεί να είναι χρήσιμη (όπως κάθε άλλου).
 
D

Delmem39172

Guest
Επειδή έχεις επαναλάβει κάποιες φορές ότι μιλάς φιλικά να προσπαθήσω και εγώ (μία φορά) φιλικά παρόλο που μπορεί να θεωρηθεί λίγο απότομος ο τρόπος στον γραπτό λόγο.

Οι απαντήσεις σου δείχνουν άτομο που έχει μπει σε διαδικασία αντιπαράθεσης και με αυτό τον τρόπο η πιθανότητα να κατανοήσει τι του λένε οι άλλοι και να υπάρξει ουσιαστική επικοινωνία είναι μικρή. Για παράδειγμα συνεχίζεις να απαντάς σε μη σχετικά θέματα, παρόλο που έχει (ευγενικά) επισημανθεί, αναγκάζοντας και τους άλλους (όπως και εμένα τώρα) να συνεχίζουν να απαντάνε στα άσχετα θέματα εξαντλώντας την όποια ανοχή υπάρχει οδηγώντας τελικά στη διαγραφή όλων των μηνυμάτων.

Επίσης οι απαντήσεις είναι αρκετές φορές προβληματικές τόσο τεχνικά (λάθος χρήση της "παράθεσης/απάντησης") όσο και σαν περιεχόμενο, κάτι που δεν βοηθάει στη συζήτηση και δίνει την εικόνα κάποιου που τον νοιάζει περισσότερο να απαντήσει γρήγορα για να μη χάσει την ευκαιρία και λιγότερο να το κάνει με τρόπο που θα βοηθήσει την (γραπτή) συζήτηση. Δεν είναι ένα φόρουμ το ίδιο με μία κατ' ιδίαν προφορική συζήτηση, υπάρχει χρόνος να σκεφτείς τι λες και να το γράψεις με τον καλύτερο τρόπο, ακόμα και να διορθώσεις το μήνυμα αμέσως μετά αν διαπιστώσεις κάτι λάθος.

Λαμβάνοντας αυτά υπόψη ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι οι "αντιδράσεις" που βλέπεις δεν είναι γιατί οι "τυφλοί" δεν σε θέλουν εσένα που κατέχεις την "πραγματική αλήθεια" αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς τον χώρο επικοινωνίας με τις ίδιες παραδοχές και στόχους όπως οι υπόλοιποι.

Οι περισσότεροι από εμάς θεωρούν ότι κάθε εμπειρία είναι υποκειμενική (και κάποιες περισσότερο υποκειμενικές από άλλες) και δεν υπάρχει "πραγματική αλήθεια". Ξεκινώντας από αυτή τη βάση τα σχόλιά σου και η συμμετοχή σου μπορεί να είναι χρήσιμη (όπως κάθε άλλου).
δεν ειπα οτι κατεχω την αληθεια η αν το ειπα που δειξτο μου.....αυτα τα λες εσυ.σαφως και δεν υπαρχει πραγματικη αληθεια υπαρχει ομως ασαφεια ανακριβεια, παρερμηνεια λαθος διατυπωμενες εμπειριες λαθος αντιληψη λαθος συμπερασματα λαθος επιλογοι κλπ....δεν ξερω πως αντιλαμβανεστε τα οσα γραφω και γιατι σας ενοχλουν τοσο αφου δεν απευθυνομαι τοσο σε οσους τα γραφουν αλλα κυριως σε οσους θα ταξιδεψουν...
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
δεν ειπα οτι κατεχω την αληθεια η αν το ειπα που δειξτο μου.....αυτα τα λες εσυ.σαφως και δεν υπαρχει πραγματικη αληθεια υπαρχει ομως ασαφεια ανακριβεια, παρερμηνεια λαθος διατυπωμενες εμπειριες λαθος αντιληψη λαθος συμπερασματα λαθος επιλογοι κλπ....δεν ξερω πως αντιλαμβανεστε τα οσα γραφω και γιατι σας ενοχλουν τοσο αφου δεν απευθυνομαι τοσο σε οσους τα γραφουν αλλα κυριως σε οσους θα ταξιδεψουν...
δες και εδώ μέσα τι γίνεται πάνε διακοπές στην κουβα 10 μερες και γίνονται ειδικοί, οιδημονες εξπέρ της κουβας και των ταξιδιών και γράφουν γράφουν γράφουν λες και έζησαν στην κουβα χρόνια, ξιπασμο το λέω αυτό...


Αυτό μου δείχνει πως είσαι επιθετικός και απευθύνεσαι σε όσους γράφουν και όχι σε όσους θα ταξιδέψουν..
Επίσης επιθετικος είσαι και σε άλλα ποστ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο
Μπορείς τουλάχιστον να σκεφτείς πως για να υπάρχουν αντιδράσεις ίσως να είναι λάθος ο τρόπος που τα λες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
δεν ειπα οτι κατεχω την αληθεια η αν το ειπα που δειξτο μου.....αυτα τα λες εσυ.σαφως και δεν υπαρχει πραγματικη αληθεια υπαρχει ομως ασαφεια ανακριβεια, παρερμηνεια λαθος διατυπωμενες εμπειριες λαθος αντιληψη λαθος συμπερασματα λαθος επιλογοι κλπ....δεν ξερω πως αντιλαμβανεστε τα οσα γραφω και γιατι σας ενοχλουν τοσο αφου δεν απευθυνομαι τοσο σε οσους τα γραφουν αλλα κυριως σε οσους θα ταξιδεψουν...
Ενοχλεί(εμένα τουλάχιστον) η γενίκευση που κάνεις..Παραπάνω γράφεις ότι είναι λάθος όλα..Η Κούβα(για να είμαστε και στο θέμα) έχει +40 ιστορίες..Και πάρα πολλά θέματα με πληροφορίες.Τα διάβασες όλα ή έστω αρκετά;Είναι όλα λάθος;Δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό.Τέλος πάντων ελεύθερος είσαι να γράψεις την δική σου άποψη/εμπειρία και θα κριθεί όπως όλες.
 
D

Delmem39172

Guest
Ενοχλεί(εμένα τουλάχιστον) η γενίκευση που κάνεις..Παραπάνω γράφεις ότι είναι λάθος όλα..Η Κούβα(για να είμαστε και στο θέμα) έχει +40 ιστορίες..Και πάρα πολλά θέματα με πληροφορίες.Τα διάβασες όλα ή έστω αρκετά;Είναι όλα λάθος;Δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό.Τέλος πάντων ελεύθερος είσαι να γράψεις την δική σου άποψη/εμπειρία και θα κριθεί όπως όλες.
τις διαβασα ολες τις διαβασα σε αλλες σελιδες που ειμαι μελοςκαι τις διαβαζω χρονια πολλα....εδω να κανω μια παρενθεση δεν ειναι το τι γραφουμε ολοι εχουμε δικαιωμα να γραφουμε αλλοιμονο ουτε αφορα ολους εχει καποιες ιστοριες εντελως ταπεινες και χαμηλων τονων οπως ενα παλληκαρι νομιζω ΄΄ψηλος΄΄ ειναι το νικ του....ουτε καν τους μισους αφορα,ισως επειδη εγω στις ιστοριες μου ειμαι λιτος και απερριτος τους βλεπω λαθος...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εχει καποιες ιστοριες εντελως ταπεινες και χαμηλων τονων οπως ενα παλληκαρι νομιζω ΄΄ψηλος΄΄ ειναι το νικ του...
έτσι είναι έχουμε και κάτι πολύ καλά παιδιά ανάμεσά μας! έχει και κάτι "γλωσσούδες" σαν εμένα που γράφουν και γράφουν και τολμάμε να έχουμε και άποψη :shock:
Αλλά να σου πω κάτι; εμένα με έχει πειράξει πολύ περισσότερο όταν με έπιασαν κορόιδο μέσα στην Ελλάδα/ή με έστειλαν σε ταβέρνα κουμπάρου κι έφαγα πλαστική μπριζόλα που την πλήρωσα φιλέτο....παρά αν έβγαλε κανένας ταλαίπωρος κανά χαρτζιλίκι στην πλάτη μου στην Κούβα (ή αλλού)

Είμαστε όλοι εντελώς εκτός θέματος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom