Πολωνία Εντυπώσεις από Κρακοβία

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Πολύ όμορφη η Κρακοβία,και γενικά η Πολωνία,που νομίζω ότι είναι υποτιμημένος προορισμός για τους Έλληνες.Ειδικά η περιοχή γύρω από το κάστρο Wawel,μαγευτική.Βέβαια,για όσους έχουν γυρίσει Κεντρική Ευρώπη,μάλλον είναι οικεία εικόνα να βλέπουν ένα κάστρο κι απο κάτω ένα ποτάμι.Αλλά ρε παιδί μου,αυτό το πράγμα με τους κράχτες των μαγαζιών στην παλιά πόλη,να σε πλησιάζουν κάθε 5 βήματα για drinks,για girls,είναι εκνευριστικό,εως και ανυπόφορο.Δεν το έχω ξανασυναντήσει πουθενά.
 

vassoth2016

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έφτασα Κρακοβία χθες από Θεσσαλονίκη με Ryanair. Η πόλη είναι μια ...κούκλα, ο κόσμος από ότι λένε πολύ λιγότερος από εποχές προ κόβιντ κ η εξυπηρέτηση άψογη παντού.
Μερικές παρατηρήσεις σε παλιότερες ιστορίες που διάβασα πριν έρθω για να οργανωθώ
- οι τιμές έχουν σαφέστατα αλλάξει.... προς το χειρότερο. Φθηνά είναι ακόμη αλλά όχι ΤΟΣΟ φθηνά. Ειδικά τα Street food μια χαρά τα βαράνε στο κεφάλι.
Τα ποτά χθες στην εβραϊκή συνοικία 12 ζλότυ η μπύρα κ το κρασί, 16 τα αλκοόλια μια χαρά.
- Για μετακινήσεις ταξάκι bolt πανεύκολο κ σχεδόν τσάμπα. Από αεροδρόμιο ως παλιά πόλη έδωσα 21 ζλότυ δηλ ούτε 5 ευρώ κ σήμερα που πήγα στα αλατορυχεία μου πήρε 16 ζλότυ κ έφτασα σε λιγότερο από μισάωρο! Σούπερ εξυπηρετικό.
- Πληρωμές παντού με ρεβολουτ, παιχνιδάκι. Κάτι ελάχιστα μετρητά μόνο στα τοπικά ανταλλακτήρια, πιθανώς να παίρνουν κ ευρώ δεν το επιχείρησα.
Αυτά μέχρι στιγμής αν προκύψει κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι την αναχώρηση θα ενημερώσω.
Κ φυσικά όποιος θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε, θα χαρώ.
Μπορείς να μας πεις που ακριβώς έμεινες;
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Παιδιά μόλις επέστρεψα από Πολωνία. Ειλικρινά είναι πολύ υποτιμημένη. Πήγα με πολύ λίγες προσδοκίες και τελικά κατέληξε να είναι ένα από τα πιο ωραία ταξίδια που έχω κάνει. Κρακοβία, Βρότσλαβ, Άουσβιτς, αλατωρυχεία.. ξεχωρίζει από άλλα ευρωπαϊκά ταξίδια διότι και το Άουσβιτς αλλά και τα αλατωρυχεία αποτελούν πολύ ξεχωριστές εμπειρίες.
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Παιδιά μόλις επέστρεψα από Πολωνία. Ειλικρινά είναι πολύ υποτιμημένη. Πήγα με πολύ λίγες προσδοκίες και τελικά κατέληξε να είναι ένα από τα πιο ωραία ταξίδια που έχω κάνει. Κρακοβία, Βρότσλαβ, Άουσβιτς, αλατωρυχεία.. ξεχωρίζει από άλλα ευρωπαϊκά ταξίδια διότι και το Άουσβιτς αλλά και τα αλατωρυχεία αποτελούν πολύ ξεχωριστές εμπειρίες.
Καλημέρα σας,
Έχετε να μας προτείνετε μέρη από προσωπική εμπειρία για καλό φαγητό, πέραν από αυτά που διαφημίζουν στα Τικ τοκ κτλ.
Θα είμαστε εκεί τέλη Μαρτίου.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom