Πολωνία Εντυπώσεις από Κρακοβία

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τώρα που ξεδάλεξα τις φωτογραφίες το βρήκα! 40 πόντοι.....με το συμπάθειο :bleh:
κασέρια, ζαμπόν, μανιτάρια, κράνμπερις κ το κόκκινο από πάνω είναι μαρμελάδα! γι αυτό λιγώθηκα μάλλον παραήταν μπουκωτικό κ γλυκαντζούρα.
View attachment 371357
Ε την επόμενη φορά διάλεξε κάτι πιό ..λάιτ χιχι χορτοφαγικό (από το μαγαζί με τα αυθεντικά επί της florianska) μήπως και σου αρέσει
εγώ της είπα βάλε εκτός από κρεατικό ...
τυρί φυσικά και χορταρικά με ρωτούσε λοιπόν αλλά τις διάφορες σαλάτες και..χόρτα ούτε αυτή ούτε εγω΄τα ξέραμε στ αγγλικά με ρωτούσε στα πολωνικά?και της έλεγα ε βαλε βαλε ναι ναι
το αποτέλεσμα ήταν γευστικότατο χιχι στην τύχη
και ήταν τόσο ξεχειλισμένο(καλέ πολύ πιό ωραίο από τοδικό σου χιχι)που μέχρι να το πάρω να πάω σενα παγκάκι στο πάρκο και να προσπαθήσω να βγάλω χαρτομάντηλα από την τσάντα ..γέρνει λίγο στο πλάι και πέσανε οι χορτοφαγικες σάλτσες στο παντελόνι
άστα να πάνε ...ντρεπόμουν μετά να πάω στο ξενοδοχείο ...
αλλά χαλάλι το φχαριστήθηκα
 
Last edited:

Anatolibel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Χελλοου επειδή σκοπεύω σε ένα μηνα να ταξιδέψω και εγώ με τον φίλο μου στην Κρακοβία ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει για την είσοδο στην χώρα τώρα μέσω κοβιντ , αν κάποιος δεν έχει κάνει το εμβόλιο αλλά κάνει αρνητι ραπιντ τεστ δεν υποχρεούται να μπει σε καραντίνα έτσι δεν είναι?? Θα με σώσεις αν μου απαντήσεις ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χελλοου επειδή σκοπεύω σε ένα μηνα να ταξιδέψω και εγώ με τον φίλο μου στην Κρακοβία ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει για την είσοδο στην χώρα τώρα μέσω κοβιντ , αν κάποιος δεν έχει κάνει το εμβόλιο αλλά κάνει αρνητι ραπιντ τεστ δεν υποχρεούται να μπει σε καραντίνα έτσι δεν είναι?? Θα με σώσεις αν μου απαντήσεις ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν υπάρχει καραντίνα. Αλλά ούτε και ιδιαίτερα μέτρα τηρούν. Ο ένας πάνω στον άλλον είναι στα μπαρ. Στα αλατωρυχεία μας πάστωσαν μέσα στο ασανσέρ για την έξοδο και έμπαινες ελεύθερα χωρίς τεστ ή οτιδήποτε...Στη θέση σου θα ανησυχούσα πολύ να συνωστιστώ έτσι ανεμβολίαστος δεδομένου ότι τουριστικά κυκλοφορεί και κάθε καρυδιάς καρύδι εκεί, αλλά.....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Η γενικη μου εντυπωση για Κρακοβια ειναι πολυ θετικη, ειχα ξεχασει πώς ειναι οι βορειες χωρες. Νυχτερινη ζωη καταπληκτική, απ τις καλυτερες που εχω συναντησει. Οι ανθρωποι δε μου φανηκαν ιδιαιτερα ψυχροι και μου εκανε εντυπωση το οτι ολοι μα ολοι μιλουσαν αγγλικα. Στο σερβις υστερουν αλλα τι να κανεις, δε μπορεις να τα εχεις ολα σ αυτη τη ζωη.

Για διασκέδαση, εκτος απο το Propaganda προτείνω το Cafe Szafe και το Piekny Pies (ή αλλιώς τον σκύλο). Το δεύτερο, που ειναι στο Καζιμιερζ, ειναι ανοιχτο μεχρι πολυ αργα και εκτος απο το ισογειο εχει και κατω οροφο που αξιζει μια επισκεψη. Αν πετυχετε dj set γινεται χαμος.

Για πρωινό έφαγα πολύ νόστιμη μηλόπιτα στο Camelot και στο Charlotte ωραίο κρουασαν. Φοβερή μηλόπιτα και στο Nowa Provinza, που φημιζεται για τη σοκολατα του (μου αρεσε αλλα τη βρήκα απίστευτα βαριά). Από φαγητό, η zapiekanka δε μου αρεσε ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ και μετανιωσα που επειδη πεινουσα φουλ την εφαγα και δεν ειχα χωρο για κάποιο άλλο φαγητό μετά. Δοκίμασα pierogi στο Chata, αυτά με τυρί και αυτά με κρεας μου φάνηκε οτι βρωμούσαν, τα υπόλοιπα ετσι κι έτσι, καλύτερο αυτό με τα μανιταρια. Αργησαν μια ωρα να μου τα φερουν και μου εκαναν 20% εκπτωση, με σκλαβωσαν! Στο gospoda koko πηγα συστημενη και εφαγα κοτοπουλο με μηλα, οχι πολυ μεγαλη μεριδα και λιγο στεγνο. Τελος, με το zurek με επιασε κοψιμο! Μιλάμε για γερό στομάχι :haha:

Τελειωνει το διαλειμμα μου, οταν θα ξαναβρω χρονο θα γραψω και για τις μπυρες στο αντιστοιχο τοπικ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η γενικη μου εντυπωση για Κρακοβια ειναι πολυ θετικη, ειχα ξεχασει πώς ειναι οι βορειες χωρες. Νυχτερινη ζωη καταπληκτική, απ τις καλυτερες που εχω συναντησει. Οι ανθρωποι δε μου φανηκαν ιδιαιτερα
Χαίρομαι πολύ που επιβεβαιώνεις κι εσύ όσα πίστευα για τη πόλη.
Τη Κρακοβία -και γενικώς τη Πολωνία- την έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση από τότε που την επισκέφτηκα, είναι μια καταπληκτική πόλη και ένας αξιόλογος προορισμός για πολλούς λόγους!
οταν θα ξαναβρω χρονο θα γραψω και για τις μπυρες στο αντιστοιχο τοπικ.
Αυτό περιμένουμε :cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ποια θεωρείται την καλύτερη εποχή για Κρακοβία;
Για μένα νωρίς το φθινόπωρο και Μάιος/Ιούνιος, με μεγάλη διάρκεια ημέρας και καλό καιρό ώστε να έχεις χρόνο να δεις τα αξιοθέατα με φως.
Όμως και το κρύο έχει τη χάρη του δε λέω.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ποια θεωρείται την καλύτερη εποχή για Κρακοβία;
Άνοιξη ή νωρίς τον Σεπτέμβρη. Η βόλτα πλάι στο ποτάμι όταν έχει ήλιο και όταν είναι όλα πράσινα και ανθισμένα είναι ό,τι καλύτερο! Bonus points αν γίνει με ποδήλατο ;)
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Η γενικη μου εντυπωση για Κρακοβια ειναι πολυ θετικη, ειχα ξεχασει πώς ειναι οι βορειες χωρες. Νυχτερινη ζωη καταπληκτική, απ τις καλυτερες που εχω συναντησει. Οι ανθρωποι δε μου φανηκαν ιδιαιτερα ψυχροι και μου εκανε εντυπωση το οτι ολοι μα ολοι μιλουσαν αγγλικα. Στο σερβις υστερουν αλλα τι να κανεις, δε μπορεις να τα εχεις ολα σ αυτη τη ζωη.

Για διασκέδαση, εκτος απο το Propaganda προτείνω το Cafe Szafe και το Piekny Pies (ή αλλιώς τον σκύλο). Το δεύτερο, που ειναι στο Καζιμιερζ, ειναι ανοιχτο μεχρι πολυ αργα και εκτος απο το ισογειο εχει και κατω οροφο που αξιζει μια επισκεψη. Αν πετυχετε dj set γινεται χαμος.

Για πρωινό έφαγα πολύ νόστιμη μηλόπιτα στο Camelot και στο Charlotte ωραίο κρουασαν. Φοβερή μηλόπιτα και στο Nowa Provinza, που φημιζεται για τη σοκολατα του (μου αρεσε αλλα τη βρήκα απίστευτα βαριά). Από φαγητό, η zapiekanka δε μου αρεσε ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ και μετανιωσα που επειδη πεινουσα φουλ την εφαγα και δεν ειχα χωρο για κάποιο άλλο φαγητό μετά. Δοκίμασα pierogi στο Chata, αυτά με τυρί και αυτά με κρεας μου φάνηκε οτι βρωμούσαν, τα υπόλοιπα ετσι κι έτσι, καλύτερο αυτό με τα μανιταρια. Αργησαν μια ωρα να μου τα φερουν και μου εκαναν 20% εκπτωση, με σκλαβωσαν! Στο gospoda koko πηγα συστημενη και εφαγα κοτοπουλο με μηλα, οχι πολυ μεγαλη μεριδα και λιγο στεγνο. Τελος, με το zurek με επιασε κοψιμο! Μιλάμε για γερό στομάχι :haha:

Τελειωνει το διαλειμμα μου, οταν θα ξαναβρω χρονο θα γραψω και για τις μπυρες στο αντιστοιχο τοπικ.
[/QUOT
ΘΑ είμαι 23-26 Δεκεμβρίου το chata λέει είναι κλειστό.. Μήπως έχεις κάποιο μαγαζί για φαγητό κατά νου για ανήμερα Χριστουγέννων? ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom