Πολωνία Εντυπώσεις από Κρακοβία

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έφτασα Κρακοβία χθες από Θεσσαλονίκη με Ryanair. Η πόλη είναι μια ...κούκλα, ο κόσμος από ότι λένε πολύ λιγότερος από εποχές προ κόβιντ κ η εξυπηρέτηση άψογη παντού.
Μερικές παρατηρήσεις σε παλιότερες ιστορίες που διάβασα πριν έρθω για να οργανωθώ
- οι τιμές έχουν σαφέστατα αλλάξει.... προς το χειρότερο. Φθηνά είναι ακόμη αλλά όχι ΤΟΣΟ φθηνά. Ειδικά τα Street food μια χαρά τα βαράνε στο κεφάλι.
Τα ποτά χθες στην εβραϊκή συνοικία 12 ζλότυ η μπύρα κ το κρασί, 16 τα αλκοόλια μια χαρά.
- Για μετακινήσεις ταξάκι bolt πανεύκολο κ σχεδόν τσάμπα. Από αεροδρόμιο ως παλιά πόλη έδωσα 21 ζλότυ δηλ ούτε 5 ευρώ κ σήμερα που πήγα στα αλατορυχεία μου πήρε 16 ζλότυ κ έφτασα σε λιγότερο από μισάωρο! Σούπερ εξυπηρετικό.
- Πληρωμές παντού με ρεβολουτ, παιχνιδάκι. Κάτι ελάχιστα μετρητά μόνο στα τοπικά ανταλλακτήρια, πιθανώς να παίρνουν κ ευρώ δεν το επιχείρησα.
Αυτά μέχρι στιγμής αν προκύψει κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι την αναχώρηση θα ενημερώσω.
Κ φυσικά όποιος θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε, θα χαρώ.
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εχουμε και λέμε....
Συνολικά το ταξίδι αποδείχθηκε ένα από τα καλύτερα που έχω κάνει ποτέ! Είναι πολύ δύσκολο όταν στριμώχνεις δραστηρίότητες και μετακινήσεις σε μερικές μέρες να πάνε όλα καλά και να μη νιώσεις ότι αλλού έχασες το χρόνο σου ή κάτι άλλο αποδείχθηκε κατώτερο των προσδοκιών...
Στο συγκεκριμένο ταξίδι μου πήγαν όλα τρένο....10 στα 10 δαγκωτό!
Από το airbnb που ήταν κουκλάκι ζωγραφιστό και πάμφθηνο και δεν ήθελα να το αποχωριστώ με τίποτα, την πανέμορφη πόλη που χαίρεσαι να την περπατάς και να απολαμβάνεις ομορφιά, καθαριότητα, ησυχία και δεν έχω λόγια πια...ο καιρός που ενώ αρχικά έδειχνε βροχή και ξανά βροχή εντέλει πέρα από ένα σχετικά κρύο πρωινό με κάμποσο αέρα το γύρισε ξανά σε καλοκαίρι , το υπέροχο φαγητό, φθηνά ποτά, ζωντάνια το βράδυ, μουσικά live με πρωτότυπα σχήματα και μέσα σε όλο αυτό δύο εξαιρετικά εμβληματικά αξιοθέατα, τα αλατωρυχεία, κάτι που δεν είχα ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου και παρότι με δυσκόλεψε λίγο η απόφαση να μείνω τόση ώρα σε περιβάλλον κάτω από την επιφάνεια της γης (λόγω δικού μου ιστορικού και ενώ είχα αποφασίσει να το απωθήσω στο μυαλό μου, η ξεναγός κάθε λίγο και λιγάκι μας θύμιζε πόσα μέτρα έχουμε διανύσει σε βάθος και πως αν έχουμε θέματα κλειστοφοβίας και τα ρέστα να μην προχωρήσουμε παρακάτω και γενικά ρε κοπελιά φόβισέ μας κ άλλο...μπορείς!)
Κερασάκι στην τούρτα η επίσκεψη στο Αουσβιτς....κατανοώ πως πολλοί αποφεύγουν να βρεθούν εκεί για όποιο λόγο. Εγώ το επιθυμούσα εδώ και χρόνια, έχω διαβάσει κ έχω δει πολλά αλλά τίποτα δεν σε προετοιμάζει για το συναίσθημα που σε κατακλύζει όταν έρθεις σε άμεση επαφή με τον πραγματικό χώρο.
Με άλλα λόγια, με το ζόρι έφυγα σήμερα και θα ξαναπήγαινα και....μπουσουλώντας!

Κλείνοντας θα ήθελα να προτείνω μερικά σημεία εστίασης-πήρα και γω πριν ξεκινήσω τις προτάσεις των συνφορουμιτών και επισκέφτηκα τα εξής.

Καφέ Camelot στην παλιά πόλη- Μεσαιωνικό περιβάλλον ωραία ατμόσφαιρα για καφεδάκι ή κρασάκι

Charlotte - το έχουν γράψει τα μέλη σε ιστορίες αλλά υπάρχει σαν πρόταση παντού για πρωινό.
Σαν μαγαζί είναι αδιάφορο αλλά έχει πολύ νόστιμες λιχουδιές, παλιότερα έφερναν 3-4 ολόκληρα βάζα με μαρμελάδες, αλλά με covid ξεχάστε τα αυτά, όλα ήταν σε μερίδες.
Ενα καλάθι με 4-5 φέτες από διάφορα πολύ νόστιμα ψωμιά, μαρμελάδες, μερέντα κλπ, ένα μεγάλο κρουασάν, αυγό τηγανητό, χυμός πορτοκάλι και ένας καπουτσίνο 6 ευρώ όλα!!!

Για φαγητό
Zapiekanki - είναι το street food που έχουν κυρίως στην Εβραική συνοικία αλλά και σε άλλα σημεία, μια φρατζόλα ψωμί ανοιγμένη στη μέση και διαλέγεις υλικά της αρεσκείας σου τα ψήνουν όλα μαζί, δεν τρελάθηκα προσωπικά και το βρήκα ακριβό...κοντά στα 4 ευρώ ενώ πριν 2 χρόνια στο ίδιο σημείο διάβασα ότι τα έδιναν 2 ευρώ,
Morskie Oko- Restaurant με φοβερή διακόσμηση φολκλόρ και πολωνική κουζίνα, έφαγα φοβερή σούπα μπορτς και ένα μοσχάρι με μια περίεργη σάλτσα, όλα πεντανόστιμα και λογικές τιμές (όχι όμως και τσάμπα)
Restaurant Sasiedzi- στην Εβραική συνοικία, αυτό μου το σύστησε ντόπιος και δεν έχει πολλούς τουρίστες. Είναι υπόγειο με πιο μίνιμαλ διακόσμηση αλλά εξίσου υπέροχο ντεκόρ και πολύ νόστιμα πιάτα. Εφαγα μια σούπα που τη σερβίρουν μέσα σε ψωμί! Και κρέας με μια γλοκόξινη σάλτσα και πουρέ πατάτα μπέικον (φουλ υγιεινά όλα!!!) Και πολύ ωραίο κόκκινο κρασί, να τα λέμε κ αυτά...
La Chata- επίσης το προτείνουν τα παιδιά εδώ στις παλιότερες ιστορίες-πλην όμως ήταν κλειστό τώρα και είχαν απέξω ένα χαρτί που έγραφε ότι κλείνουμε προσωρινά διαμαρτυρόμενοι για τους περιορισμούς που επιβλήθηκαν από την κυβέρνηση λόγω Covid. Ακόμη αναρωτιέμαι τι εννοεί ο ποιητής...ποιούς περιορισμούς ακριβώς; Σε όλη την εστίαση μπαίνεις σε εσωτερικό χώρο χωρίς κανένα χαρτί και δεν υπάρχουν ούτε αποστάσεις ούτε τίποτα! Μόνο αυτοί ξέρουν...

Μπαρ κ ποτό
Ολα στο Καζιμίερς-την Εβραική συνοικία
Porpaganda- Το έχει προτείνει και ο @psilos3 εγώ έφαγα τα πόδια μου να το ψάχνω (και μου την είπε :bleh: ) γιατί το gps με πήγε μέσω...Τρικάλων. Ωραία ατμόσφαιρα αλλά είχε πολύ πιτσιρικαρία μέσα και έψαξα κάτι άλλο.
New day blues pub- έκανε 2 φοβερά λάιβ στη σειρά, την πρώτη βραδιά με κάτι τύπους που έμοιαζαν με τους guns n roses στα νιάτα τους...απλά καθισμένοι επάνω στο μπαρ γρατζουνούσαν τις κιθάρες και έλεγαν γνωστές ροκιές και μπλουζιές! Το καλύτερό μου.
Κrolicze Oczy-live και εκεί πολύ ωραίο σχήμα και είχαν και μια τεράστια βιόλα στο γκρουπ!

Μεγάλο μείον σε όλα τα μπαρ η έλλειψη σερβιτόρων...Είναι self service από το μπαρ με αποτέλεσμα να περιμένεις συνέχεια σε μια ουρά και γενικά με την ταχύτητα εξυπηρέτησης δεν το έχουν και πολύ.
Αυτά , ελπίζω να μην κούρασα. Καλά μας ταξίδια τώρα που πήραμε και πάλι μπρος!
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συνολικά το ταξίδι αποδείχθηκε ένα από τα καλύτερα που έχω κάνει ποτέ!
Μπράβο Εύα, εξαιρετικά.
Με την ακριβώς ίδια εντύπωση είχα γυρίσει κι εγώ από τη Κρακοβία, η οποία νομίζω στις εντός Ευρώπης είναι η καλύτερη εκδρομή που χω κάνει. Το λέω και στην ιστορία μου.

Πιτσιρικαρία στο Propaganda;
Τι να πω, άλλαξε τόσο πολύ το μπαρ, δε ξέρω. Αν και τα μπαρ δεν είναι πρόβλημα στη Κρακοβία, υπάρχει αφθονία! :cool:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εχουμε και λέμε....
Συνολικά το ταξίδι αποδείχθηκε ένα από τα καλύτερα που έχω κάνει ποτέ! Είναι πολύ δύσκολο όταν στριμώχνεις δραστηρίότητες και μετακινήσεις σε μερικές μέρες να πάνε όλα καλά και να μη νιώσεις ότι αλλού έχασες το χρόνο σου ή κάτι άλλο αποδείχθηκε κατώτερο των προσδοκιών...
Στο συγκεκριμένο ταξίδι μου πήγαν όλα τρένο....10 στα 10 δαγκωτό!
Από το airbnb που ήταν κουκλάκι ζωγραφιστό και πάμφθηνο και δεν ήθελα να το αποχωριστώ με τίποτα, την πανέμορφη πόλη που χαίρεσαι να την περπατάς και να απολαμβάνεις ομορφιά, καθαριότητα, ησυχία και δεν έχω λόγια πια...ο καιρός που ενώ αρχικά έδειχνε βροχή και ξανά βροχή εντέλει πέρα από ένα σχετικά κρύο πρωινό με κάμποσο αέρα το γύρισε ξανά σε καλοκαίρι , το υπέροχο φαγητό, φθηνά ποτά, ζωντάνια το βράδυ, μουσικά live με πρωτότυπα σχήματα και μέσα σε όλο αυτό δύο εξαιρετικά εμβληματικά αξιοθέατα, τα αλατωρυχεία, κάτι που δεν είχα ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου και παρότι με δυσκόλεψε λίγο η απόφαση να μείνω τόση ώρα σε περιβάλλον κάτω από την επιφάνεια της γης (λόγω δικού μου ιστορικού και ενώ είχα αποφασίσει να το απωθήσω στο μυαλό μου, η ξεναγός κάθε λίγο και λιγάκι μας θύμιζε πόσα μέτρα έχουμε διανύσει σε βάθος και πως αν έχουμε θέματα κλειστοφοβίας και τα ρέστα να μην προχωρήσουμε παρακάτω και γενικά ρε κοπελιά φόβισέ μας κ άλλο...μπορείς!)
Κερασάκι στην τούρτα η επίσκεψη στο Αουσβιτς....κατανοώ πως πολλοί αποφεύγουν να βρεθούν εκεί για όποιο λόγο. Εγώ το επιθυμούσα εδώ και χρόνια, έχω διαβάσει κ έχω δει πολλά αλλά τίποτα δεν σε προετοιμάζει για το συναίσθημα που σε κατακλύζει όταν έρθεις σε άμεση επαφή με τον πραγματικό χώρο.
Με άλλα λόγια, με το ζόρι έφυγα σήμερα και θα ξαναπήγαινα και....μπουσουλώντας!

Κλείνοντας θα ήθελα να προτείνω μερικά σημεία εστίασης-πήρα και γω πριν ξεκινήσω τις προτάσεις των συνφορουμιτών και επισκέφτηκα τα εξής.

Καφέ Camelot στην παλιά πόλη- Μεσαιωνικό περιβάλλον ωραία ατμόσφαιρα για καφεδάκι ή κρασάκι

Charlotte - το έχουν γράψει τα μέλη σε ιστορίες αλλά υπάρχει σαν πρόταση παντού για πρωινό.
Σαν μαγαζί είναι αδιάφορο αλλά έχει πολύ νόστιμες λιχουδιές, παλιότερα έφερναν 3-4 ολόκληρα βάζα με μαρμελάδες, αλλά με covid ξεχάστε τα αυτά, όλα ήταν σε μερίδες.
Ενα καλάθι με 4-5 φέτες από διάφορα πολύ νόστιμα ψωμιά, μαρμελάδες, μερέντα κλπ, ένα μεγάλο κρουασάν, αυγό τηγανητό, χυμός πορτοκάλι και ένας καπουτσίνο 6 ευρώ όλα!!!

Για φαγητό
Zapiekanki - είναι το street food που έχουν κυρίως στην Εβραική συνοικία αλλά και σε άλλα σημεία, μια φρατζόλα ψωμί ανοιγμένη στη μέση και διαλέγεις υλικά της αρεσκείας σου τα ψήνουν όλα μαζί, δεν τρελάθηκα προσωπικά και το βρήκα ακριβό...κοντά στα 4 ευρώ ενώ πριν 2 χρόνια στο ίδιο σημείο διάβασα ότι τα έδιναν 2 ευρώ,
Morskie Oko- Restaurant με φοβερή διακόσμηση φολκλόρ και πολωνική κουζίνα, έφαγα φοβερή σούπα μπορτς και ένα μοσχάρι με μια περίεργη σάλτσα, όλα πεντανόστιμα και λογικές τιμές (όχι όμως και τσάμπα)
Restaurant Sasiedzi- στην Εβραική συνοικία, αυτό μου το σύστησε ντόπιος και δεν έχει πολλούς τουρίστες. Είναι υπόγειο με πιο μίνιμαλ διακόσμηση αλλά εξίσου υπέροχο ντεκόρ και πολύ νόστιμα πιάτα. Εφαγα μια σούπα που τη σερβίρουν μέσα σε ψωμί! Και κρέας με μια γλοκόξινη σάλτσα και πουρέ πατάτα μπέικον (φουλ υγιεινά όλα!!!) Και πολύ ωραίο κόκκινο κρασί, να τα λέμε κ αυτά...
La Chata- επίσης το προτείνουν τα παιδιά εδώ στις παλιότερες ιστορίες-πλην όμως ήταν κλειστό τώρα και είχαν απέξω ένα χαρτί που έγραφε ότι κλείνουμε προσωρινά διαμαρτυρόμενοι για τους περιορισμούς που επιβλήθηκαν από την κυβέρνηση λόγω Covid. Ακόμη αναρωτιέμαι τι εννοεί ο ποιητής...ποιούς περιορισμούς ακριβώς; Σε όλη την εστίαση μπαίνεις σε εσωτερικό χώρο χωρίς κανένα χαρτί και δεν υπάρχουν ούτε αποστάσεις ούτε τίποτα! Μόνο αυτοί ξέρουν...

Μπαρ κ ποτό
Ολα στο Καζιμίερς-την Εβραική συνοικία
Porpaganda- Το έχει προτείνει και ο @psilos3 εγώ έφαγα τα πόδια μου να το ψάχνω (και μου την είπε :bleh: ) γιατί το gps με πήγε μέσω...Τρικάλων. Ωραία ατμόσφαιρα αλλά είχε πολύ πιτσιρικαρία μέσα και έψαξα κάτι άλλο.
New day blues pub- έκανε 2 φοβερά λάιβ στη σειρά, την πρώτη βραδιά με κάτι τύπους που έμοιαζαν με τους guns n roses στα νιάτα τους...απλά καθισμένοι επάνω στο μπαρ γρατζουνούσαν τις κιθάρες και έλεγαν γνωστές ροκιές και μπλουζιές! Το καλύτερό μου.
Κrolicze Oczy-live και εκεί πολύ ωραίο σχήμα και είχαν και μια τεράστια βιόλα στο γκρουπ!

Μεγάλο μείον σε όλα τα μπαρ η έλλειψη σερβιτόρων...Είναι self service από το μπαρ με αποτέλεσμα να περιμένεις συνέχεια σε μια ουρά και γενικά με την ταχύτητα εξυπηρέτησης δεν το έχουν και πολύ.
Αυτά , ελπίζω να μην κούρασα. Καλά μας ταξίδια τώρα που πήραμε και πάλι μπρος!
προσυπογράφω κι εγώ!!
ένα από τα ωραιότερα ταξίδια μου!!!
η Κρακοβία είναι τόσο μα τόσο όμορφη και σου προσφέρει απλόχερα τα πάντα!!
ιστορία!αρχιτεκτονική κτιρίων!μουσεία,φύση!πράσινο πράσινο πάρκα ,υδάτινο στοιχείο ...
απορω πραγματικά (γιατί αυτόματα μπαίνει σε σύγκριση...)γιατί η Πράγα,Βουδαπέστη κλπ είχαν ανέκαθεν την τουριστική προβολή που είχαν ενώ η Κρακοβία μόλις τα πολύ τελευταία χρόνια αρχίζει και γίνεται γνωστή??
Η εβραική συνοικία και για μένα αποτέλεσε το ...σημα κατατεθέν για να βρίσκομαι(άσχετα με του που τριγυρνούσα όλη την υπόλοιπη μέρα)να πάω οπωσδήποτε κάθε απόγεμα βραδακι εκεί και να χαθώ στα σοκκάκια και τις επίμέρους πλατείες εκτός της ..κεντρικής
έχει μιά ιδιαίτερη γοητεία και ατμόσφαιρα που σε ..τραβάει.
Το zapienkaki εγώ το είχα δοκιμάσει σε μαγαζί (αποκλειστικά γι αυτό)στην κεντρική οδό Florienska νομίζω λεγεται,εκεί είναι το αυθεντικό γιατί μιλάμε για μήκος 40 εκατοσ!!στην τιμή που ανέφερες,
με ποικίλα συστατικά ότι θέλεις ,πολύ πολύ γευστικό και χορταστικό,αφού ειναι τεράστιο και ίσα ίσα που μου φάνηκε φτηνό 14 λέβα,3μιση ευρώ
στην εβραική συνοικία μιά που αναφέρθηκες,αυτό που πουλάνε(τουλάχιστον εκεί που είδα εγώ)είναι το μισό,δεν είναι το αυθεντικό,κανω λάθος?

επίσης μιά που είχα διαβασει τις ιστορίες των μελών και τους ευχαριστώ πολύ(δε θυμάμαι ακριβως σίγουρα psilos και giannismits και κάποιων άλλων)που ήδη είχαν αναφερθεί και στο ποτάμι και στις γέφυρες και στην ...άλλη πλευρά κάτω απο το ποτάμι που επίστης έχει ωραία σοκκάκια και ατμοσφαιρκά καφέ-εστιατόρια και στα πάρκα
αυτό που θελω να προσθεσω στα πάρκα είναι ο
βοτανικός κήπος!που είναι πολύ αξιόλογος!με μόλις 1ευρώ είσοδο,
όχι τόσο για να βλεπεις και να "διαβάσεις"τα είδη κλπ(γιατί εγώ τουλάχιστον δεν σκαμπάζω..)όσο για τον χώρο γενικά το παρκο πόσο περιποιημένος πόσο όμορφος,τα λουλούδια ,λιμνούλα,τα θερμοκήπια με τα εντυπωσιακα΄φυτά δέντρα.
και βρίσκεται στην πανεπιστημιούπολη που σαν περιοχή(οδός Κοπερνικου νομιζω προς τιμήν..) είναι όμορφη
Πας εύκολα με συγκοινωνία απο την περιοχή του σταθμου
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
και επίσης και κατι άλλο,τυχαία στον ναό αποστόλων Πετρου και Παύλου ανακάλυψα ότι γίνονταν(αύγουστος)γίνονται συνέχεια? κονσέρτα κλασσικής μουσική συγκεκριμένες μέρες,
πήρα εισιτήριο(σε ευρώ νομίζω 14 η 15 )και πήγα μιά Κυριακή,
μιλάμε για ένα θέαμα που πραγματικα΄θα μου μείνει αξέχαστο,
αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της κλασσικής μουσικής
το να καθεσαι στα στασίδια της καθολικής εκκλησίας και να απολαμβάνεις μπροστά σου ζωντανά ένα κονσέρτο με 3 βιολιά,πιάνο ,βιολεντσέλο,μπασο και τρομπέτα
ήταν κατι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ!
Η όλη ατμόσφαιρα μεσα στην εκκλησία ...και τα ακούσματα μου άρεσαν παρα παρα πολύ
και κάτι το διαφορετικό από τα συνηθισμένα (το να περάσω άλλο ένα βραδυ σε ενα εστιατόριο η ένα μπαράκι)
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ήταν όντως μεγάλο και φυσικά χορταστικό απλά όταν Ελλάδα τρως με 3,5 ευρώ ένα πιτόγυρο...μου φάνηκαν πολλά τα 4 για να μπουκώνεσαι απλά ψωμιά με κασέρια και μανιτάρια.

Εννοείται πως τις ρούφηξα τις ιστορίες τους πριν πάω! Ο @giannismits είναι πιο αναλυτικός και απο τους ταξιδιωτικούς οδηγούς και δίνει άπειρες πληροφορίες για τα πάντα, ο @psilos3 έχει επίσης πολύ ωραίες πληροφορίες και έχουμε και παρόμοια γούστα στα της διασκέδασης- (εκτός ίσως από τις μπύρες :p)
Ακριβώς γι αυτό αποφάσισα να μην γράψω και γω αναλυτική ιστορία- τι άλλο να πεις μετά από αυτούς τους δύο!
Και απλά να δώσω κάποια στοιχεία για το τι ισχύει σήμερα μετά από την παύση του Covid.
Πολύ όμορφα και όσα αναφέρεις εσύ...μακάρι να είχα χρόνο να δω ακόμη περισσότερα, αλλά επιφυλάσσομαι....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ήταν όντως μεγάλο και φυσικά χορταστικό απλά όταν Ελλάδα τρως με 3,5 ευρώ ένα πιτόγυρο...μου φάνηκαν πολλά τα 4 για να μπουκώνεσαι απλά ψωμιά με κασέρια και μανιτάρια.



Εννοείται πως τις ρούφηξα τις ιστορίες τους πριν πάω! Ο @giannismits είναι πιο αναλυτικός και απο τους ταξιδιωτικούς οδηγούς και δίνει άπειρες πληροφορίες για τα πάντα, ο @psilos3 έχει επίσης πολύ ωραίες πληροφορίες και έχουμε και παρόμοια γούστα στα της διασκέδασης- (εκτός ίσως από τις μπύρες :p)
Ακριβώς γι αυτό αποφάσισα να μην γράψω και γω αναλυτική ιστορία- τι άλλο να πεις μετά από αυτούς τους δύο!
Και απλά να δώσω κάποια στοιχεία για το τι ισχύει σήμερα μετά από την παύση του Covid.
Πολύ όμορφα και όσα αναφέρεις εσύ...μακάρι να είχα χρόνο να δω ακόμη περισσότερα, αλλά επιφυλάσσομαι....
επίσης εκτός από το Zapienkaki το άλλο πως να το πω κάτι σαν"street food"πάμθηνο και που το βρίσκεις παντού είναι το κουλούρι,
θα πρόσεξες σε κάθε βήμα τους κουλουρτζήδες όπως ακριβως και στην χώρα μας χιχι
λοιπόν δοκίμασα και τα 3 είδη γιατί υπάρχουν 3 είδη κουλουριού ,το απλό,ένα με τυρί και ένα άλλο ΑΛΛΑ όχι όχι σαν το κουλούρι της ...Σαλονίκης μου δεν...τώρα θα μου πείς και στην πολη μου έχει λογιών λογιών κουλούρια αλλά μπα δεν αυτά των κουλουρτζήδων του δρόμου όχι..,,,κάτι σαν απλό ψωμί μου έκανε...
(και με την ευκαιρία οκ οφ τοπικ να το πώ εδω το απλό κουλούρι Τουρκίας είναι super!!στην Πόλη έχω φάει τα γευστικότερα κουλούρια και απο την πόλη μου)
 
Last edited:

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
επίσης εκτός από το Zapienkaki το άλλο πως να το πω κάτι σαν"street food"πάμθηνο και που το βρίσκεις παντού είναι το κουλούρι,
θα πρόσεξες σε κάθε βήμα τους κουλουρτζήδες όπως ακριβως και στην χώρα μας χιχι
λοιπόν δοκίμασα και τα 3 είδη γιατί υπάρχουν 3 είδη κουλουριού ,το απλό,ένα με τυρί και ένα άλλο ΑΛΛΑ όχι όχι σαν το κουλούρι της ...Σαλονίκης μου δεν...τώρα θα μου πείς και στην πολη μου έχει λογιών λογιών κουλούρια αλλά μπα δεν αυτά των κουλουρτζήδων του δρόμου όχι..,,,κάτι σαν απλό ψωμί μου έκανε...
(και με την ευκαιρία οκ οφ τοπικ να το πώ εδω το απλό κουλούρι Τουρκίας είναι super!!στην Πόλη έχω φάει τα γευστικότερα κουλούρια και απο την πόλη μου)
Και σε κοντινό το κουλούρι!
459691_a13072596727da4ecee6c75226ed7cc2.jpg

Όντως πάμφθηνο και το βρίσκεις παντού.
Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ το κουλούρι στην Κρακοβία σε σχέση με το δικό μας!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και σε κοντινό το κουλούρι! View attachment 371321
Όντως πάμφθηνο και το βρίσκεις παντού.
Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ το κουλούρι στην Κρακοβία σε σχέση με το δικό μας!
χα χα μπράβο και φωτο χαχα!
ε ναι τα γούστα είπαμε διαφέρουν,όπώς και το zapienkaki εγώ ενθουσιάστηκα η eva δεν...
επειδή έχω μιά τρέλλα με τα κουλούρια να φαντασθείς όχι μόνο σε κουλουρτζήδες του δρόμου αλλα΄γενικώς μ αρέσει να δοκιμάζω κουλούρια από διαφορετικά αρτοποιεία κλπ ό,που τα βρίσκω,
ρε παιδί μου λέω σαν αυτά πόυ είχα γευτεί στην Πόλη δεν....ίσως το κόλλημα μου με την Κωνσταντινουπολη νάταν και είναι πολύ μεγάλο που μέχρι και τα κουλούρια τα έχω"θεοποιήσει"εκει πέρα και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά αλλού
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το zapienkaki εγώ το είχα δοκιμάσει σε μαγαζί (αποκλειστικά γι αυτό)στην κεντρική οδό Florienska νομίζω λεγεται,εκεί είναι το αυθεντικό γιατί μιλάμε για μήκος 40 εκατοσ!!στην τιμή που ανέφερες,
Τώρα που ξεδιάλεξα τις φωτογραφίες το βρήκα! 40 πόντοι.....με το συμπάθειο :bleh:
κασέρια, ζαμπόν, μανιτάρια, κράνμπερις κ το κόκκινο από πάνω είναι μαρμελάδα! γι αυτό λιγώθηκα μάλλον παραήταν μπουκωτικό κ γλυκαντζούρα.
243277557_10159899310502884_424244500400788010_n.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom