Μαυρίκιος Εντυπώσεις από Μαυρίκιο

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.264
Menia ευχαριστω για τιs λεπτομερειεs και κυριωs που δινειs ειλικρινη περιγραφη του μερουs.Οσο για τιs τιμεs ,διαβαζω και γελαω σε σχεση με αυτα που πληρωνα εγω στιs Φιλιππινεs. Θα συμφωνησω ομωs με τον Gts οτι αυτα τα μερη τουλαχιστον δεν ειναι απλησιαστα και οτι μπορειs να παιξειs με τιs τιμεs αν ψαξειs λιγο παραπανω.
Αν ποτε παω Μαυρικιο , θα τον συνδυασω μαζι με Σευχελλεs , οι οποιεs ναι , ειναι λιγο πιο τσιμπημενεs σε τιμεs , αλλα απ'οτι μου εχουν πει ειναι αρκετα πιο 'τσιμπημενεs' και σε τοπια , παραλιεs , ομορφια!

Εγω δεν εχω να ρωτησω κατι παραπανω..Η τελευταια φραση σου μου τα λεει ολα :roll:

Υ.Γ. Fellow traveller , τι προβλημα να εχει αυτο το παιδι που οργωσε ολη την Ταυλανδη 2 χρονια πριν?:lol:
Έτσι είναι....στις Σεϋχέλλες, νιώθεις (και πληρώνεις) αυτό το exclusive, την αποκλειστικότητα και μάλιστα στα πιο όμορφα μέρη....δε ξέρω πού αλλού είσαι στη πιο διάσημη παραλία (βλέπε Anse Lazio) με ελάχιστο κόσμο τριγύρω και χωρίς να βλέπεις κότερα και καραβάκια κάθε είδους αραγμένα στη θάλασσα (αυτό είναι κάτι που εμένα με ενοχλεί αφάνταστα).
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καλημέρα σας!
Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι τα τοπία, παντού πράσινο, οι θάλασσες εκπληκτικές, το σνόρκελ επίσης, και οι άνθρωποι! Δεν έχω ξαναδεί πιο κεφάτους και εξυπηρετικούς! και μάλιστα εμάς τους Ελληνες απ' ότι κατάλαβα μας συμπαθούν αρκετά! Μία φορά αξίζει να παει κάποιος!
Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να βάλω φωτογραφίες? Δεν βλέπω στην Gallery να έχει τον Μαυρίκιο...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλη προσαρμογη Μενια21.Ωραιος ο Μαυρικιος.!!!!!:cool:
Και πολυ ωραιες φωτογραφιες.Οι πληροφοριες που μας δινεις και ειδικοτερα οι τιμες
ειναι θησαυρος.
Σου ευχομαι συντομα και το επομενο τροπικο ταξιδι.
Συμφωνω με GTS για τις τιμες στο Σαμουι.
Το σιγουρο ομως ειναι οτι Μαυρικιος ειναι ακριβοτερος απο την Ταυλανδη.
Ενδεικτικα.ενοικιαση σκουτερ στο σαμουι 4 ευρω την ημερα.
γευμα κανονικο με μπυρα σαλατα κλπ.3-4 ευρω.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Ευχαριστώ πολύ Μένια για τις πληροφορίες, το ξέρω ότι το Pereybere μαζεύει πολύ κόσμο ιδίως τα Σαβ/κα είναι όμως από τις πιο καλές παραλίες για μικρά παιδιά απ΄ότι έχω μάθει αν και δεν θα είμαστε εκεί όλες τις μέρες. Όσο για τις τιμές νομίζω πως μπορείς να βρεις και οικονομικά καταλύματα και 5* ξενοδοχεία το ίδιο και εστιατόρια. Είναι καλό ένα μέρος να συνδυάζει όλα τα βαλάντια και να είναι προσιτό σε όλους όχι όπως οι Σευχέλες ή Γαλλική Πολυνησία. Αρκεί να έχεις όρεξη για ψάξιμο.....

Υ.Γ. go.2.beach, το παιδί μου μετά από την Ταυλάνδη νομίζω πως ο Μαυρίκιος θα είναι παιχνιδάκι γι αυτόν, έχεις δίκιο, ένα άγχος όμως το έχω.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μένια και εγώ με τη σειρά μου

θα σου πω ότι η φωτογραφίες ηταν καταπληκτικές.
Όσο για τις πληροφορίες πολύτιμες καθότι σε λίγες μέρες
θα κάνω το ίδιο ταξίδι.Να σου πω την αλήθεια είσαι το πρώτο
άτομο που αναφέρει τιμές.Μας προετοίμασες για τα καλά.
Δεν νομίζω ότι θέλω να σε ρωτήσω κάτι παραπάνω αφού
ήσουν κατατοπιστικότατη.
Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ:lol:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ντίνα ρίξε και μια ματιά σε μια απάντηση που μόλις έδωσα σε ένα ερώτημα για το Ντουμπάι. Νομίζω θα σε βοηθήσει!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Menia πολυ ομορφεs οι φωτογραφιεs σου.
Ντινα εισαι ετοιμη ?:lol: Θα περιμενουμε και τιs δικεs σου εντυπωσειs.
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Μενια γεια σου!θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα για μαυρικιο.εχουμε επιλεξει το νησι για γαμηλιο προορισμο μας σε συνδυασμο με 3 μερες ντουμπαι τον ιουλιο.σκεφτομαστε να ενοικιασουμε αυτοκινητο για 2 μερες,το θεωρεις καλη ιδεα μιας και ειδες τους δρομους?η η καλυτερη λυση ειναι ταξι η οδηγος οπως γραφεις?επισης εσυ πηγες με ευρω και τα αλλαξες εκει?γιατι μου ειπαν οτι ουτε η τραπεζα ελλαδος δεν εχει το νομισμα τους.μου ειπαν οτι μπορω να πληρωνω και με δολαρια,οτι περνανε χαλαρα.εσυ τι μου προτεινεις?
Σε ευχαριστω!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σοφία εγώ το Μάρτιο πήγα με ευρώ και τα άλλαξα εκεί. Επίσης ότι ρούπιες μου περίσσεψαν στο τέλος, τις άλλαξα πάλι σε ευρώ πριν φύγω γιατί εδώ δεν αναγνωρίζεται η ρούπια. Πάντως γενικά παίρνουν και ευρώ, αλλά καλύτερα κάνε ρούπιες εκεί για να μπορείς να έχεις και μικρά ποσά.

Το αυτοκίνητο είναι καλή ιδέα, ο Μαυρίκιος έχει συμπαθητικούς δρόμους για τα δεδομένα του, όμως προσοχή οδηγούν στα αριστερά ε; :)

Ταξί ή οδηγός είναι καλή λύση γιατί πας ξεκούραστα και σου λένε και 5 πράγματα, ενώ με τους περισσότερους έχεις και την ελευθερία να πας όπου γουστάρεις, δεν έχουν "πρόγραμμα" δηλαδή.

Γενικά το κόστος ενοικίασης αμαξιού είναι λίιιιγο χαμηλότερο από το κόστος ενός οδηγού για μια μέρα. Άρα ότι σε βολεύει κάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom