Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πόσο στρίμωγμα; γιατί θέλει να ταξιδέψει ένας φίλος, παρόμοιων διαστάσεων με μένα. Εϊναι ΠΟΛΥ στενά;
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πρώτη μου φορά σε αεροπλάνο ήταν με την ΑΧΟΝ για όποιον θυμάται (ελληνική που έκλεισε σχετικά σύντομα). Μια χαρά ήταν.
Μετά Lufthansa, Alitalia (προς το μέτριο), Singapore (εξαιρετική), LOT (άβολη ανταπόκριση για Εσθονία, αλλά μια χαρά η πτήση), Swiss (περίμενα περισσότερα), CSA (άλλαξε η ώρα πτήσης και δε μας ενημέρωσαν), Easyjet, Ryanair (μια απ'τα ίδια με easy, αν και στη Στοκχόλμη βγήκαμε στην άλλη άκρη, το ξέραμε), EgyptAir (μέτρια, αλλά αποδεκτά), Malev (λίγο κρατικό κλίμα προς ΟΑ θυμίζει, αλλά έχει σχετικά καλές τιμές και βολεύει), OA, Aeroflot (η διεθνής πτήση ήταν μια χαρά, η εσωτερική προς το μέτριο με το Tupolev), Vueling, Skyeurope (και οι 2 μου φάνηκαν στα ίδια επίπεδα με easy), Turkish (εντυπωσιάστηκα θετικά, ίσως γιατί τελευταία πετούσα συχνά με loco), Uzbekistan airways (τοπική πτήση με ελικοφόρο Antonov, λίγο βγαλμένη από το παρελθόν), Carpatair (δεν είναι και πολύ loco, πολύ μικρά τα Saab, αλλά κατά τ'αλλα μια χαρά και αξιόπιστη).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θα πέσει στρίμωγμα και πείνα...
ευχαριστώ για την λακωνική και χρηστική ενημέρωση!
Η πεινα αντιμετωπίζεται! Θα πάω φαγωμένος μιας και πετάω απόγευμα!:haha:
Το στριμωγμα συνηθίζεται για τις 3,5 ωρες μετά από ουκ ολίγα ταξίδια με τα ελληνικά ΚΤΕΛ.:haha:

Air Berlin, germanwings, tuifly: και οι 3 σε παρόμοια επίπεδα ικανοποιητικών αεροπορικών υπηρεσιών
Lufthansa: σα να ταξιδεύεις με premium αυτοκίνητο made in germany!:clap:
Maleev: κάτι μεταξύ Ολυμπιακής και Aegean, αρκετά ικανοποιητικά:cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ έχω σε μπλακ λίστ (όσο είναι στο χέρι μου δεν ξαναμπαίνω) την KLM και την Ολυμπιακή. Και οι 2 το ίδιο ατόπημα: Business class με κανονικά καθίσματα, σε αεροπλάνο με κεντρικό διάδρομο και διαρύθμιση 3-3, και μου βάλανε κι άλλον επιβάτη στο μεσαίο κάθισμα. Στην ΟΑ μάλιστα, ήταν και των ίδιων κυβικών με μένα. Ευτυχώς που η πτήση εκείνη ήταν σύντομη....
Για την ΟΑ ειδικά, είναι εξωφρενικό. Όταν τους ρώτησα "μα δεν υποτίθεται ότι η θέση αυτή πρέπει να παραμένει πάντα κενή?", εισέπραξα το αμίμητο "ναι, έτσι ισχύει, αλλά μόνο όταν η πτήση δεν είναι fully booked". Δεν το πήγα παραπέρα, απλά δεν ξαναπέταξα μαζί τους.
Sorry, αλλά αυτό που πληρώνω (η τέλος πάντων αυτό που κάποιος πληρώνει για μένα) σε ένα εισητήριο Business class, είναι πρώτ' απ' όλα το real estate του καθίσματος. Αν είναι να πετάω έτσι Business, από αεροδρόμιο που δεν έχει lounge και μόνο "κανονικά" checkin, τι ακριβώς είναι αυτό που πληρώνω? Το priority καρτελάκι στη βαλίτσα, που οι υπάλληλοί τους συστηματικά αγνοούν? Η το παγωμένο snack στο αεροπλάνο?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Έχω ταξιδέψει με Ολυμπιακή, eagean, easyjet, british airways, air berlin, LTU (πριν εξαγοραστεί από την air berlin), Alitalia και σε πτήση charter με αεροσκάφος της CORSAIR. Δεν ξαναταξιδεύω με Ολυμπιακή (εκτός κι αν έχει μεγάλη διαφορά σε τιμή και τη προτιμήσω γι΄αυτό). Για τη British έχω πολύ καλή άποψη, οι υπόλοιπες στα ίδια μου φαίνονται.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
traveller said:
Θα πέσει στρίμωγμα και πείνα...
Iberia και πάλι Iberia (με το ζόρι). :clap:

DATE:18/11/08
SOURCE:Air Transport Intelligence
"Clickair's corporate equity will be transferred to Vueling, resulting in Clickair's "extinction", says the document.
Once the framework agreement is implemented, it adds, Iberia is expected to acquire control of the entity formed by the Vueling-Clickair combination."
http://www.flightglobal.com/article...ueling-formally-notify-eu-of-merger-plan.html

Να φανταστείτε ότι η Iberia θέλει να πουληθεί στην British Airways !

Wednesday, November 19, 2008
British Airways said the merger with Iberia could be accelerated
http://satellites-around-the-world.blogspot.com/2008/11/british-airways-said-merger-with-iberia.html

Οπότε 1 +3 δώρο όποιος πάρει την British. Τα θα δούνε τα μάτια μας.. Εμείς που βρισκόμαστε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.752
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να απαντήσω εγώ στο ερώτημα του traveller; Η Ethiopian; Πφ.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εδω γραφθηκαν πολλα για τις αεροπορικες εταιριες...θα πω και εγω την γνωμη μου για μια την vietnam airlines..καινουργια αεροπλανα , ανετα . γλυκουλια αεροσυνοδοι , και πολυ αξιοπιστη....οσο αφορα τις τιμες των εσωτερικων πτησεων πολυ προσιτες για εμας...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.549
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom