Ενυδρεια προορισμός must!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ενας απο τους αγαπημένους μου προορισμους οταν βγαινω απο το σπίτι για ταξιδιωτικό σεγιάνι, ειτε εκτός τειχών ειτε και εντός, ειναι τα απανταχού ενυδρεια.
Την τελευταία πενταετία εχω επισκεφτεί 3 τετοια ενυδρεία.
Το 2002 πρωτογνώρισα την υπέροχη αυτή εμπειρία οταν βρέθηκα στην Βαρκελώνη απολαμβάνωντας οπτικά τον υπεροχο κόσμο της θάλασσας. Για πρώτη εβλεπα ζωντανά για παραδειγμα καρχαρία, φυσικά οχι λευκό:haha:.
http://www.aquariumbcn.com/
Τρία χρόνια μετά σε ενα ενυδρειο με προδιαγραφές πολυενικής ειχε την τιμητική του. Ηταν το sea life που το πέτυχα κάπου στην Νυρεμβέργη.
http://www.sealifeeurope.com/index.php

Τελευταία ειχα τη μεγάλη χαρά να επισκεφτεί τον Θαλασσόκοσμο, εκει εξω απο το Ηρακλειο, το ελληνικό μας ενυδρείο που ανοιξε τις Πύλες του σχετικά προσφατα.
http://www.cretaquarium.gr/

Και οι 3 αυτές επισκέψεις ηταν αξέχαστες με τη φωτογραφική μηχανή να παίρνει φωτιά! :D

Εσας σας αρέσει να επισκεπτεστε ενυδρεια;
Εχετε επισκεφτει κάποιο; Αν ναι που; Πως σας φάνηκε; Το συστύνετε;

Εχω ακουστα για ενα ενυδρειο καπου στην Αυστραλία, νομίζω στη Μελβούρνη, στο οποιο κανείς εχει τη δυνατότητα να κανει και αυτονομη κατάδυση κάνοντας παρέα για λίγα λεπτά στα ψαράκια, επικίνδυνα και ακίνδυνα. (Ασχετο: Ενα ακομη ταξίδι ονειρο: Αυστραλία. Αλλά ειναι πολλά τα χιλιόμετρα ....:haha: )
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Επισκέφτηκα το Aquarium στο Sentosa island στη Σιγκαπούρη. Τα λόγια περιττά... Πάθαμε την πλάκα μας!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν, για νάμαι ειλικρινής, το Aquarium στο Sentosa μου φάνηκε πολύ φτωχό σε σχέση με τα άλλα δύο που έχω δει, της Βοστώνης, αλλά ΚΥΡΙΩΣ της Βαρκελώνης. Ίσως το θυμάμαι εγώ έτσι, αλλά της Βαρκελώνης ήταν εκπληκτικό πραγματικά.

Νομίζω ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία στη Μεσόγειο πρέπει να υπάρχει στην Κρήτη, ή κάνω λάθος;
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Νομίζω ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία στη Μεσόγειο πρέπει να υπάρχει στην Κρήτη, ή κάνω λάθος;
Δεν ξερω αν της Κρητης ειναι το μεγαλυτερο αλλα προσωπικα εχω επισκεφτει δυο και επαθα πλακα.Το ενυδρειο του Κουστω στο Μονακο και το ενυδρειο στη Λισαβωνα που βρισκεται μεσα στο χωρο της EXPO.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Νομίζω ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία στη Μεσόγειο πρέπει να υπάρχει στην Κρήτη, ή κάνω λάθος;
Υπάρχει στην Κρήτη ο Θαλασσόκοσμος, οπως προαναφέρθηκε και στο αρχικό ποστ, ετσι το λένε το ενυδρειο εκει, το οποίο ειναι παρα πολύ αξιολογο. :clap:
Αξίζει κατ εμε μια επίσκεψη αν βρεθειτε κατά Κρήτη μεριά!

http://www.cretaquarium.gr/
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Για το ενυδρειο της Κρητης να αναφέρω συμπληρωματικά οτι η οδική σημανση που υπαρχει σε όλο το οδικό δικτυο του νησιου, ειναι τοσο κατατοπιστική, που αποκλείεται να χαθει κανεις με το αυτοκίνητο.

Μας ειχε κανει πολυ θετική εντυπωση το γεγονός αυτο, μιας και δεν ειναι τοσο συνηθισμένο κατι τετοιο στην ελληνική επικρατεια. Το αντιθετο μάλιστα...
:cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λατρευω τον κοσμο τηs θαλασσαs και φυσικα οπου παω επισκεπτομαι το ενυδρειο αν υπαρχει.Τα ενυδρεια που εχω επισκεφτει δεν ηταν ιδιαιτερα εντυπωσιακα οπωs αυτα που βλεπω στα link που ποσταρατε.
Ηταν ομωs γοητευτικα και εδιναν αντιπροσωπευτικα δειγματα του υποβρυχιου κοσμου τηs περιοχηs.
Το πρωτο που επισκεφτηκα ηταν στο Πουκετ , που μου εκανε εντυπωση αφου δεν ειχα ξαναδει τροπικα ψαρια και κοραλια απο τοσο κοντα.Δυστυχωs εμαθα οτι χτυπηθηκε απο το τσουναμι και δεν ξερω αν το εχουν φιαξει ξανα.

Το δευτερο ηταν στον Αγιο Δομηνικο οπου επαθα την πλακα μου για πολλουs λογουs.Πρωτον γιατι οι τουριστεs πληρωναν αλλη τιμη , και οι ντοπιοι πολυ πιο φθηνα (ευγε!).Δευτερον γιατι υπηρχε ενα τουνελ κατω απο το νερο (λιγα μετρα βεβαια) και οι καρχαριεs ηταν ολοι μαζεμενοι πανω απο το τζαμι τηs οροφηs λεs και παρακαλουσαν να σπασει για να σε φανε χαχα.Τριτον ο τροπικοs κηποs που περιεβαλε το ενυδρειο ηταν τεραστιοs και πανεμορφοs!!Βουνα απο κοραλια εδω κι εκει...τα υπολοιπα στο αρθρο του Δομηνικου συντομα..

Στο Μεξικο στα παρκα υπηρχαν ενυδρεια και ναι ηταν μικρα αλλα πανεμορφα.
Στο Μπελιζ , τι ενυδρειο να φιαξουν...ολη η χωρα ειναι ενα υπαιθριο ενυδρειο απιστευτηs ομορφιαs!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τι υπέροχο θέμα!
Έγώ έχω δει μόνο το ενυδρείο του Λονδίνου που ήταν κα-τα-πλη-κτι-κό
http://www.londonaquarium.co.uk/.

Επίσης υπάρχει και ένα ενυδρείο στη Ρόδο, το έχω δει αλλά πριν από 20 περίπου χρόνια στην πενταήμερη, ως εκ τούτου δεν θυμάμαι τίποτα.
http://www.greek-travel-guide.com/greek/Aquarium.asp?place=rhodes
Αυτο στη Ροδο το επισκεφτηκα κι εγω το 1989!!!καλουτσικο ηταν.Επισης υπαρχει καποιο πολυ κοντα μας που εχω επισκεφτει.Ειναι το ενυδρειο του δημου Ελληνικου,διπλα απο τον Αγιο Κοσμα και απεναντι απο το παλιο αεροδρομιο της Ολυμπιακης.Θυμαμαι οτι ειχα εντυπωσιαστει με τον αλιγατορα που ειχαν.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να αυτα ειναι που δε μου αρεσουν....τι δουλεια εχει ο αλιγατοραs στον Αγιο Κοσμα??
Θα μου πειτε...την ιδια που εχει ο καρχαριαs κλεισμενοs στη μεγαλη γυαλα..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε βέβαια. Ένας θαλάσσιος ζωολογικός κήπος είναι και τα ενυδρεία, γιατί να διαφέρει δηλαδή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.590
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom