Ενυδρεια προορισμός must!

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Tρια στο εξωτερικό...

Του Κουστό στο Μονακό (το μόνο που αξίζει γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη το Μόντε Κάρλο είναι για τα μπάζα - σε μισή ώρα το έχεις δει ολόκληρο.)

Της Βαρκελώνης άψογο (ευελπιστώ να το επισκεφτώ ξανά το καλοκαίρι που θα παω Μαδρίτη-Βαρκελώνη).

Και το συγκλονιστικό ενυδρείο του Λονδίνου. Και τις δυο φορές πήγα με τον γιο μου που χοροπήδαγε πάνω - κάτω από τη χαρά του...
(Αν πάτε στο τελευταίο, είναι δίπλα πόρτα - και αξίζει να επισκεφτείτε - το Modern Tate και το Globe Theatre του Shakespeare. Για το πρώτο χρειάζεστε αναπαυτικά παπούτσια γιατί έχει πολύ περπάτημα και στο δεύτερο αξίζει να πάρετε εισιτήρια και να δείτε παράσταση - εμείς πετύχαμε την Vanessa Redgrave.)

To top10 των καλύτερων ενυδρείων με ενδιαφέρουσες πληροφορίες θα το βρείτε

http://library.thinkquest.org/05aug/00686/topten.htm
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
το ενυδρίο τής κρήτης ειναι παιδιά το μεγαλύτερο τής ανατολικής μεσογείου
πέρσι το καλοκαίρι πού πήγα είχε δύο μικρούς καρχαρίες και μία μικρή δεξαμενή με όλους τούς ήρωες
από τήν ταινία nemo πραγματικά πολύ καλό ενυδρείο
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επίσης το ενυδρείο της Σαγκάης. Είναι σούπερ. Κινείσαι πάνω σε κυλιόμενους διαδρόμους μέσα σε γιάλινα τούνελ, βυθισμένα στο νερό.
Το ενυδρείο του Ειλάτ στο Ισραήλ. Από τους πρώτους διδάξαντες! Απλά ανεπανάληπτο.
Του Μονακό δεν μου άρεσε. Πολύ παλιό και φτωχό για τις μέρες μας.
Και είδα στον Σκάι για το ενυδρείο της Οκινάουα, που είναι το μεγαλύτερο του κόσμου και φιλοξενεί και 2, ή 3 φαλαινοκαρχαρίες, δεν θυμάμαι καλά. Απίστευτο! Πολύ θάθελα να πάω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.982
Likes
9.447
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Traveladdict το ειδα κι εγω το ενυδρειο τηs Οκιναουα στον Σκαι , πραγματικα εντυπωσιακο αλλα γιατι να εχουν κλεισμενα αυτα τα τεραστια υπεροχα ζωα..δεν ξερω..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν έχει σημασία αν είναι τεράστια τα ζώα που έχουν κλεισμένα, και μικρά να ήταν το ίδιο είναι. Απλά δεν πρέπει να τα έχουν κλεισμένα. Αλλά αφού υπάρχουν τα ενυδρεία, εμείς τι μπορούμε να κάνουμε από το να τα θαυμάζουμε? Νομίζω ότι το ντοκιμαντέρ εκείνο ανέφερε ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο φτιάχτηκε για επιστημονικούς σκοπούς και όχι για τουρισμό, αλλιώς δεν θα το έκαναν σε ένα μικρό νησί με περιορισμένο αριθμό κλινών. Θα το έκαναν στο Τόκιο ή στην Οζάκα, για να το επισκέπτονται εκατομμύρια άνθρωποι. Η δεξαμενή είναι τόσο μεγάλη, που ακόμα και ένα πλάσμα όπως ο φαλαινοκαρχαρίας, να μπορεί να κινείται άνετα για να αναπνέει. Τυχεροί όσοι πάνε στην Οκινάουα λοιπόν!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Νομίζω ότι το ντοκιμαντέρ εκείνο ανέφερε ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο φτιάχτηκε για επιστημονικούς σκοπούς και όχι για τουρισμό
Απλά να θυμίσω οτι και το κυνήγι φάλαινας ή φωκιας δεν θυμάμαι, έχει προσχημα επιστημονικές έρευνες.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αγαπητέ vagantos το κυνήγι της φάλαινας και της φώκιας γίνεται για εμπορικούς σκοπούς. Φάλαινα για το λάδι και φώκια για τη γούνα. Δυστυχώς.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ακριβώς αυτο ειπα κι εγώ φίλε μου.
Η επιστήμη - για άλλη μια φορά - ειναι το πρόσχημα ή το άλλοθι
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.380
Likes
6.938
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
εγω θα συμφωνήσω με την stellanna,το αναφερω και στην ταξιδιωτικη μου ιστορια για την τενεριφη,το loro park ειναι ενας θησαυρος!εφαγα μια ολοκληρη μερα εκει μεσα,αλλα τα ειδα όλα..!πραγματικα αξιζει,γιατι οι ανθρωποι που δουλευουν εκει μεσα κανουν πολυ καλη δουλεια.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Eχω παει στο sydney,ηταν η πρωτη φορα που πηγαινα σε ενυδρειο και ηταν πραγματικά πολυ ομορφο.
Τωρα αν ειναι απο τα μεγαλυτερα δεν το γνωριζω. http://www.sydneyaquarium.com.au/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.312
Μηνύματα
887.590
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom