Ενυδρεια προορισμός must!

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.144

Συμφωνώ.Της Λισσαβώνας είναι το αγαπημένο μου.Εξαίρεση ήταν μια προσωρινή έκθεση,υποτίθεται για χελωνίτσες,για την οποία πληρώσαμε έξτρα εισητήριο αλλά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
Αντίθετα το Oceanario είναι όντως εντυπωσιακό σαν σύνολο.
 
Last edited by a moderator:

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Κάποτε είχα πάθος με τα ενυδρεία και όπου είχε πήγαινα. Έτσι έχω δει τα περισσότερα. Κορυφαία, αυτά του Λονγκ Μπητς και του Μόντερεϋ και τα δυο στην Καλιφόρνια.
Κορυφαία,γιατί έχουν να κάνουν περισσότερο με την έρευνα και την επιστήμη, παρά με υδρόβιους ζωολογικούς κήπους και σόου με θαλάσσια θηλαστικά.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχεις πάει στης Βαλένθιας?? ή απλά ότι διαβάζουμε στο Ιντερνετ?? γιατί εγώ έχω πάει 4 φορές Ισπανία και κάτι λίγα ξέρω..
http://www.taxidologio.gr/barcelona-todo-aquarium.html
Το παραπάνω μήνυμα μεταφέρεται από άλλο θέμα για να μην είμαστε off topic.

Και ναι, έχω πάει στης Βαλένθια. Και στο ίδιο ταξίδι προτίμησα να μην επισκεφθώ αυτό της Βαρκελώνης γιατί ήταν πολύ κατώτερό του.
Τις συγκρίσεις μπορείς να τις κάνεις και μόνος σου, απλά διαβάζοντας τις επίσημες ιστοσελίδες.
http://www.cac.es/oceanografic/know/
http://www.aquariumbcn.com/AQUARIUM/exhibicion.php
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ναι, έχω πάει στης Βαλένθια. Και στο ίδιο ταξίδι προτίμησα να μην επισκεφθώ αυτό της Βαρκελώνης γιατί ήταν πολύ κατώτερό του.
Anny,αλλη φορα,οτι απορια εχεις για την Ισπανια,να ρωτας τον angelo kav και κυριως μην διαβαζεις τις αερολογιες στο ιντερνετ....
και σε λιγο καιρο,οτι αποριες εχεις απο Κρητη,παλι τον ιδιο θα ρωτας(γιατι θα παει και κει)....... :D
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Έχω επισκεφτεί το ενυδρείο της Βαρκελώνης και με εντυπωσίασε πραγματικά, ωραίο ήταν και το ενυδρείο της Κρήτης άλλα όχι τόσο εντυπωσιακό και σαφώς πιο μικρό.
Επίκειται να ταξιδέψω στην Κουάλα Λουμπούρ και στην Σιγκαπούρη. Και οι δύο έχουν ενυδρεία. Μιας και έχω δει ήδη της Βαρκελώνης αξίζει να αφιερώσω μια μέρα για να πάω σε κάποιο από τα δυο? Είναι κάποιο τόσο καλύτερο?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.815
Έχω επισκεφτεί το ενυδρείο της Βαρκελώνης και με εντυπωσίασε πραγματικά, ωραίο ήταν και το ενυδρείο της Κρήτης άλλα όχι τόσο εντυπωσιακό και σαφώς πιο μικρό.
Επίκειται να ταξιδέψω στην Κουάλα Λουμπούρ και στην Σιγκαπούρη. Και οι δύο έχουν ενυδρεία. Μιας και έχω δει ήδη της Βαρκελώνης αξίζει να αφιερώσω μια μέρα για να πάω σε κάποιο από τα δυο? Είναι κάποιο τόσο καλύτερο?
Έχω επισκεφθεί και τα τρία ενυδρεία και το καθένα έχει κάτι να σου δείξει.
Προσωπικά όμως θεωρώ πολύ ωραίο και ξεχωριστό αυτό της Σιγκαπούρης και σου προτείνω να μην το χάσεις. Βρίσκεται σε ένα μικρό νησάκι, νότια της πόλης της Σιγκαπούρης, στο νησί Σεντόζα, όπου ενώνεται με γέφυρα και πας και οδικώς. Ο καλύτερος όμως τρόπος είναι να πάει κανείς από τον λόφο Φαμπέρ όπου περνάς απέναντι με τελεφερίκ.
Το νησί Σεντόζα είναι μία ατραξιόν από μόνο του και έχει πολλά να δεις, όπως το σόου με τα ροζ δελφίνια, αλλά φυσικά και το ενυδρείο, όπου ανεβαίνεις σε ένα κυλιόμενο διάδρομο και μέσω ενός γυάλινου τούνελ βλέπεις τα ψάρια να περνούν από πάνω σου!
03040046.jpg BALI - SINGAPORE 2007 029.jpg
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πληροφορήθηκα ότι και το ενυδρείο της Κων/πολης είναι πολύ εντυπωσιακό, όποιος το έχει επισκεφθεί ας γράψει κάτι σχετικά μ' αυτό.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Εμένα με εντυπωσίασε αυτό --> http://www.thedubaiaquarium.com/en/Default.aspx

Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα ενυδρεία στον κόσμο και κατέχει το ρεκόρ Guiness για το ‘Μεγαλύτερο Ακρυλικό Πάνελ στον Κόσμο’.

Το Ενυδρείο του Ντουμπάι φιλοξενεί περισσότερα από 33.000 υδρόβια ζώα, εκπροσωπώντας περισσότερα από 220 είδη, συμπεριλαμβανομένων καρχαριών και σαλαχιών. Η γυάλινη σήραγγα διέλευσης επιφυλάσσει απίστευτες εμπειρίες στενής επαφής με συναρπαστικά υδρόβια ζώα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.236
Μηνύματα
884.555
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom