Ιταλία Εξαήμερο Ταξίδι Απουλία με μια στάση Ματέρα

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στενα τα περιθωρια
Δεν ξέρω πότε προγραμματίζεις να πας, αλλά για αρχές Ιουλίου που κοιτάω βλέπω πάρα πολλά καταλύματα και σε καλές τιμές. Πιστεύω πως και το φαγητό στην περιοχή δεν θα είναι ακριβό. Οπότε ελπίζω να είναι ένα λόου μπάτζετ ταξιδάκι. Μόνο τα παγωτά παίζει να μας ρίξουν έξω... :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Επίσης διάβασα ότι αξίζει και το Λέτσε. Σκέφτηκα να μείνουμε 3 βράδια εκεί ώστε να κάνουμε τις εκδρομές μας σε Οτράντο, Καλλίπολη, ελληνόφωνα χωριά και στις παραλίες. Πιστεύετε ότι βολεύει; Και το κυριότερο: αξίζει να κάνουμε στο Λέτσε 3 διανυκτερεύσεις ή επειδή θα 'ναι κατακαλόκαιρο να κοιτάξω κάπου αλλλού; Πού όμως; Θέλουμε να ειναι γραφικά και να έχει μια σχετική ζωή το βράδυ, μην επικρατεί νέκρα. Μας μένει όμως κι άλλη μια διανυκτέρευση. 2.Σκέφτηκα να κινηθούμε βόρεια του Μπάρι και να μείνουμε στο Βιέστε. Αξίζει ή θα μας φανε οι αποστάσεις τζάμπα; Πληζ, δώστε τα φώτα σας οι γνώστες μπας και καταφέρω να βάλω μια τάξη.
Επίσης είναι καλοδεχούμενα τα τιπς για παραλίες χωρίς λαοπλημμύρα, για γραφικά χωριά (το Αλμπερομπέλλο το 'χω στα υπόψη), για φαγάδικα, ποτάδικα κι ό,τι έχετε ευχαρίστηση!
Ευχαριστώ!
1. Οχι απλως αξιζει, ειναι η ωραιοτερη πολη της νότιας ηπειρωτικης Ιταλιας. Βεβαια δεν ειναι στη θαλασσα κ δεν ξερω κατα ποσο βαρυνει στην επιλογη σας. Οι ωραιοτερες παραλιες ειναι βορεια κ νοτια της Gallipoli. Ως τη Santa Marua di Leuca. Στο Otranto (σουπερ για βολτα κ φαγητο, οχι παραπανω) αξιζει baia dei turchi. Δυτικα μακραν ν.1 pescoluse, κ μετα punta della suina, punta pizzo, porto selvaggio. Σε αυτες ομως μην περιμενεις ησυχια μια κ gallipoli= κλαμπινγκ κ χαμος ιδιως τα ΣΚ. Βεβαια στο ιστορικο κεντρο ειναι υπέροχα να μενεις. Ακους τη θαλασσα απο παντου. Θα ηταν η 1η επιλογη μου αλλα το ΣΚ μακρια. Αλλιως Λετσε που τα εχει ολα πλην θαλασσας.
2. Θα σε φανε οι αποστασεις. Η Πουλια ειναι τεραστια, το Gargano ειναι ενα ταξιδι μονο του. Το εχω γυρισει, κριμα να μην παρεις μυρωδια. Τα ΣΚ επισης πηζουν οι δρομοι κ δεν εχεις επιλογες. Μεινε νοτια, τα καλα εκει ειναι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Κριμα @coco που δεν πετας... Φετος θα καλυψουμε ο,τι κενο έχουμε σε Ιταλια o_O. Το έχω ξαναπει, για low budget τιμες σε εστιατόρια στην Ιταλία, κλείνουμε από το thefork
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κριμα @coco που δεν πετας... Φετος θα καλυψουμε ο,τι κενο έχουμε σε Ιταλια o_O. Το έχω ξαναπει, για low budget τιμες σε εστιατόρια στην Ιταλία, κλείνουμε από το thefork
Θα μου επιτρεψεις...τωρα να κλεισεις απο ιντερνετ στην πουλια ειναι υπερβολη...ουτε ο taver, τεκνο φρικ, δεν τα κανει αυτα..επιτοπου, τιμες χαμηλες διαλεγεις το καλυτερο φιλινγκ. Πρεπει να προσπαθησεις σκληρα για να φας ακριβά η χαλια..καποιοι ισως τα καταφέρουν βεβαια..στο Alberobello πχ προσπαθησα λογω ιδιαιτερων συνθηκων, φαγαμε σε ενα ακριβο κ τουριστικό υποτιθεται, πληρωσαμε 20Ε/ ατομο κ ηταν υπεροχα..αφηστε τους οδηγους τύπου λονλι, τριπ κλπ σπίτι, διαλεξτε στα σοκακια οτι σαν κανει κλικ, η εχει θεα. Θα φατε καλα, κ φθηνα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τι να κανω,εχω ελλατωμα..ευτυχως ακολουθουν μερικοι..βεβαια,μονη μου οργωσα τα βορεια περσι..τωρα λιγωτερος χρονος και λεφτα,παμε για πιο συμμαζεμενα πραματα.Πολλα ειπε ο Σαμιωνας,απο οτι καταλαβα το Λετσε ειναι σιγουρο,το Αλμπερομπελλο επισης..Ταρανδας αξιζει?Δεν εχω περιθωρια για παραπανω..λιγο Μπαρι και φτανει...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αχ, βρε @Samion, εσένα περίμενα, είσαι εγγύηση! Μου άναψες φωτιές, αλλά τώρα δυστυχώς πρέπει να φύγω και δεν προλαβαίνω. Θα επανέλθω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ταρανδας αξιζει?...
Οχι..ειπα τι αξιζει κατα σειρά Λετσε, Αλμπερομπελλο, Οτραντο, Γκαλιπολλι. Δες με τα μεσα τι μπορεις να δεις. σε βολευει νομιζω αφανταστα το Λετσε για διαμονη, με τα ΜΜΜ.

Κι εγω...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Νομιζεις ειναι καλλιτερο ολες τις 5 διανυκτερευσεις στο λετσε και οχι στο μπαρι,οπου θα φτασουμε με πλοιο?Σιγουρα θα βρω μεσα να παω οπου θελω..πιο πολυ οι διανυκτερευσεις με ενδιαφερουν για να δω τιμες σε ξενοδοχεια..Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,να σαι καλα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομιζεις ειναι καλλιτερο ολες τις 5 διανυκτερευσεις στο λετσε και οχι στο μπαρι,οπου θα φτασουμε με πλοιο?Σιγουρα θα βρω μεσα να παω οπου θελω..πιο πολυ οι διανυκτερευσεις με ενδιαφερουν για να δω τιμες σε ξενοδοχεια..Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες,να σαι καλα!
Το που θα διανυκτερευσεις εξαρταται απο τα ενδιαφεροντα σου και τα ΜΜΜ στην περιπτωση χωρις ΙΧ. Ε 5 ειναι πολλες στο Λετσε. Πηγαινε οπωσδηποτε στα 4 βασικα που ειπαμε. Απο κει κ περα υπαρχουν κι αλλα καλα πχ Οστουνι, Τρανι,(κ τα 2 για καφε φτανει) καστελ ντελ μοντε (δεν τρελλαθηκα) κλπ. Οπως ειπαν αλλοι θα μπορουσε να προστεθει η Ματερα. Προσωπικα μου αρεσει πολυ η Gallipoli, δεν βλεπω την ωρα να ξαναπαω. Βαλε εκει διανυκτερευση (κ βολτα στη Σαντα Μαρια οπως ειπα πριν...) αλλα μονο στη "χερσονησο" του ιστορικου κεντρου κ καθημερινη. Μπαρι θα εβαζα την τελευταια μερα με απογευματινη αφιξη. Υποθετω το πλοιο φευγει απογευμα οποτε θα εχετε 24 ωρες για βολτα κ φαγητο στο ιστορικο κεντρο κ ....λιγα ψωνια..(γι αυτα καλυτερα βεβαια το αουτλετ στη μολφεττα).
Συνοπτικα κ με τα δικα μου κριτηρια θα εμενα 2 Λετσε, 1 Αλμπερομπελλο, 2 Gallipoli (απο αυτες μπορεις να κανεις τη 1 Μπαρι).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Οχι απλως αξιζει, ειναι η ωραιοτερη πολη της νότιας ηπειρωτικης Ιταλιας. Βεβαια δεν ειναι στη θαλασσα κ δεν ξερω κατα ποσο βαρυνει στην επιλογη σας. Οι ωραιοτερες παραλιες ειναι βορεια κ νοτια της Gallipoli. Ως τη Santa Marua di Leuca. Στο Otranto (σουπερ για βολτα κ φαγητο, οχι παραπανω) αξιζει baia dei turchi. Δυτικα μακραν ν.1 pescoluse, κ μετα punta della suina, punta pizzo, porto selvaggio. Σε αυτες ομως μην περιμενεις ησυχια μια κ gallipoli= κλαμπινγκ κ χαμος ιδιως τα ΣΚ. Βεβαια στο ιστορικο κεντρο ειναι υπέροχα να μενεις. Ακους τη θαλασσα απο παντου. Θα ηταν η 1η επιλογη μου αλλα το ΣΚ μακρια. Αλλιως Λετσε που τα εχει ολα πλην θαλασσας.
Βαλε εκει διανυκτερευση (κ βολτα στη Σαντα Μαρια οπως ειπα πριν...) αλλα μονο στη "χερσονησο" του ιστορικου κεντρου κ καθημερινη.
Συνοπτικα κ με τα δικα μου κριτηρια θα εμενα 2 Λετσε, 1 Αλμπερομπελλο, 2 Gallipoli (απο αυτες μπορεις να κανεις τη 1 Μπαρι).
Πολύ ωραία όλα αυτά και σε υπερευχαριστώ! Για μένα που θα κινούμαι με ΙΧ έχει νόημα να σπάσω τις μέρες σε Λέτσε και Καλλίπολη με δεδομένο ότι απέχουν μόνο 42 χλμ μεταξύ τους; Mε 3 δ/ν στο Λέτσε θα προλάβω να δω αυτά που γράφεις στο πρώτο μήνυμα που παραθέτω; Με έχεις ιντριγκάρει με αυτά που λες για την Καλλίπολη! Και κάτι ακόμα: επειδή με βλέπω να κάνω σβου το Βιέστε, πού να βάλω την τελευταία διανυκτέρευση; Βλέπω πως προτείνεις το Αλμπερομπέλλο. Τι λες να το δω φεύγοντας από Ματέρα και να μείνω στο Polignano A Mare για να είμαι και κοντά στο Μπάρι γιατην επιστροφή; Λέει;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ευχαριστω για τη βοηθεια,σχηματιζω το προγραμμα και μεχρι μεσα Ιουνη θα ειναι ολα ετοιμα!Να σαι καλα.,κι ελπιζω να μη χρειαστει να σε κουρασω αλλο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το Polignano δεν το ξερω. Με ΙΧ ναι ισως καλυτερα Λετσε. Προλαβαινεις βεβαια. 1 μερα ανατολικα, 1 δυτικα, 1 στο ιδιο το Λετσε και οτι αλλο σας αρεσει. Το Αλμπερομπελλο ειναι πολυ μικρο υποψη και το βραδυ δεν κινειται φυλλο...αλλα ειναι ρομαντικο, ατμοσφαιρικο, κατι ξεχωριστο. Αν δεν ειστε σε φαση ρομανς καλυτερα αλλου..ασχετα απο αποσταση ειπα οτι θα εβαζα διανυκτερευση στη Γκαλλιπολη λογω θαλασσας....
gallipoli_crop.jpg



αρχείο λήψης (2).jpg
Gallipoli-centro-storico.jpg
città-vecchia-gallipoli.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom