Ιταλία Εξαήμερο Ταξίδι Απουλία με μια στάση Ματέρα

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ντάξει, τώρα με τελείωσες! Σατανά! :haha:
Θα συσκεφθώ με τον σύζυγο να δούμε πού θα καταλήξουμε. Σ' ευχαριστώ και πάλι!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τώρα που έχει ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο, σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα βλέπω να διαμορφώνεται ως εξής:
Προσγειωνόμαστε μεσημέρι Τετάρτης στο Μπάρι, παίρνουμε το αμάξι και φεύγουμε για Ματέρα (65 χλμ) όπου και διανυκτερεύουμε.
Την επόμενη μέρα (Πέμπτη) φεύγουμε για Λέτσε (3 δ/ν ή μπορεί να τις σπάσουμε σε 1 Καλλίπολη και 2 Λέτσε). Κάνουμε τις εκδρομές στην περιοχή, όπως γράφτηκε και σε προηγούμενα ποστς.
Την Κυριακή ανεβαίνουμε για Αλμπερομπέλλο με μια στάση σε Ostuni. Πιθανή διανυκτέρευση σε Polignano A Mare για να ειμαστε και κοντά στο Μπάρι απ' όπου αναχωρούμε τη Δευτέρα το πρωί στις 11.30.
Να τ' αφήσω έτσι; Ή με το που φτάσουμε Μπάρι την πρώτη μέρα να φύγουμε καρφί για Λέτσε ώστε να μην πέσουμε καθόλου ΣΚ στο νότο και να ανηφορίσουμε Σάββατο πια προς Ματέρα και μετά Κυριακή Αλμπερομπέλλο κλπ;

@Samion σε έπρηξα, ε; Σορρυ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τώρα που έχει ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο, σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα βλέπω να διαμορφώνεται ως εξής:
Προσγειωνόμαστε μεσημέρι Τετάρτης στο Μπάρι, παίρνουμε το αμάξι και φεύγουμε για Ματέρα (65 χλμ) όπου και διανυκτερεύουμε.
Την επόμενη μέρα (Πέμπτη) φεύγουμε για Λέτσε (3 δ/ν ή μπορεί να τις σπάσουμε σε 1 Καλλίπολη και 2 Λέτσε). Κάνουμε τις εκδρομές στην περιοχή, όπως γράφτηκε και σε προηγούμενα ποστς.
Την Κυριακή ανεβαίνουμε για Αλμπερομπέλλο με μια στάση σε Ostuni. Πιθανή διανυκτέρευση σε Polignano A Mare για να ειμαστε και κοντά στο Μπάρι απ' όπου αναχωρούμε τη Δευτέρα το πρωί στις 11.30.
Να τ' αφήσω έτσι; Ή με το που φτάσουμε Μπάρι την πρώτη μέρα να φύγουμε καρφί για Λέτσε ώστε να μην πέσουμε καθόλου ΣΚ στο νότο και να ανηφορίσουμε Σάββατο πια προς Ματέρα και μετά Κυριακή Αλμπερομπέλλο κλπ;

@Samion σε έπρηξα, ε; Σορρυ!
ναι ολα οκ, καλα το σκεφτηκες. την εποχη που πας δεν θα εχεις θεμα, πλην Αλμπερομπελο, Γκαλιπολη. δηλ απο παρκιν και λιγο κινηση. καντο οπως σε βολευει και κυριως αναλογα με τις τιμες των καταλυματων που θα βρεις...
 

human1

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Το που θα διανυκτερευσεις εξαρταται απο τα ενδιαφεροντα σου και τα ΜΜΜ στην περιπτωση χωρις ΙΧ. Ε 5 ειναι πολλες στο Λετσε. Πηγαινε οπωσδηποτε στα 4 βασικα που ειπαμε. Απο κει κ περα υπαρχουν κι αλλα καλα πχ Οστουνι, Τρανι,(κ τα 2 για καφε φτανει) καστελ ντελ μοντε (δεν τρελλαθηκα) κλπ. Οπως ειπαν αλλοι θα μπορουσε να προστεθει η Ματερα. Προσωπικα μου αρεσει πολυ η Gallipoli, δεν βλεπω την ωρα να ξαναπαω. Βαλε εκει διανυκτερευση (κ βολτα στη Σαντα Μαρια οπως ειπα πριν...) αλλα μονο στη "χερσονησο" του ιστορικου κεντρου κ καθημερινη. Μπαρι θα εβαζα την τελευταια μερα με απογευματινη αφιξη. Υποθετω το πλοιο φευγει απογευμα οποτε θα εχετε 24 ωρες για βολτα κ φαγητο στο ιστορικο κεντρο κ ....λιγα ψωνια..(γι αυτα καλυτερα βεβαια το αουτλετ στη μολφεττα).
Συνοπτικα κ με τα δικα μου κριτηρια θα εμενα 2 Λετσε, 1 Αλμπερομπελλο, 2 Gallipoli (απο αυτες μπορεις να κανεις τη 1 Μπαρι).
Αγαπητέ Samion είσαι παρά πολύ βοηθητικός και έμπειρος στην περιοχή της Ν.Ιταλίας...
 

human1

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Από το λιμάνι του Μπρίντεζι όπου θα αποβιβαστούμε τι ειναι πιο καλο...
α) να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να παμε Lecce όπου θα ειναι κ η 1η διανυκτέρευση?
β)να πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο...με όποιο ρίσκο αυτό συνεπάγεται...?
γ)να πάρουμε το τρένο για Lecce και να νοικιάσουμε αυτοκίνητο την μεθεπόμενη μέρα που θα παμε ελληνόφωνα, Ματέρα κτλ...?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: Από το λιμάνι του Μπρίντεζι όπου θα αποβιβαστούμε τι ειναι πιο καλο...
α) να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να παμε Lecce όπου θα ειναι κ η 1η διανυκτέρευση?
β)να πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο...με όποιο ρίσκο αυτό συνεπάγεται...?
γ)να πάρουμε το τρένο για Lecce και να νοικιάσουμε αυτοκίνητο την μεθεπόμενη μέρα που θα παμε ελληνόφωνα, Ματέρα κτλ...?
α-β:ρισκο? σαν τι ρισκο δηλ? αν δεν εχεις παει ποτε Αθηνα, Θεσσαλονικη τοτε ναι, νοικιαστε ΙΧ. Αλλιως κινδυνευει το ΙΧ κ εσεις οι ιδιοι πολλες φορες παραπανω στις ανωτερω ελληνικες πολεις παρα στην Puglia...
γ: αν ειναι να νοικιασετε (εγω ειμαι σαφως υπερ του δικου σας ΙΧ) για ποιο λογο να ταλαιπωρηθειτε? θα εχει περπατημα και αναμονες για λεωφορειο, για τρενο κλπ. δεν αξιζει. στα "ελληνοφωνα" αν δεν εχετε ιδιαιτερο ενδιαφερον θα απογοητευτειτε οπως εχω γραψει παλαιοτερα..
 

human1

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
α-β:ρισκο? σαν τι ρισκο δηλ? αν δεν εχεις παει ποτε Αθηνα, Θεσσαλονικη τοτε ναι, νοικιαστε ΙΧ. Αλλιως κινδυνευει το ΙΧ κ εσεις οι ιδιοι πολλες φορες παραπανω στις ανωτερω ελληνικες πολεις παρα στην Puglia...
γ: αν ειναι να νοικιασετε (εγω ειμαι σαφως υπερ του δικου σας ΙΧ) για ποιο λογο να ταλαιπωρηθειτε? θα εχει περπατημα και αναμονες για λεωφορειο, για τρενο κλπ. δεν αξιζει. στα "ελληνοφωνα" αν δεν εχετε ιδιαιτερο ενδιαφερον θα απογοητευτειτε οπως εχω γραψει παλαιοτερα..
Samion σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντηση...εχουμε οδηγησεισε Αθηνα κ Θεσσαλονίκη...μας έχουν λιγο φοβισει για κλοπές/σπασιματα αυτοκινητων κτλ στη Ν.Ιταλια...και είμαι λιγο επιφυλακτική ως προς το ιδιόκτητο ΙΧ...μαλλον θα πρεπει να το ξανασκεφτούμε
 

AnastDim

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα
πρόκειται να ταξιδέψω στην νότια Ιταλία και συγκεκριμένα από Μπάρι στην Ματέρα και από την Ματέρα στο Αλμπερομπέλο. Όσο κι αν έψαξα διαδικτιακά δεν κατάφερα να βρώ τρόπο μετακίνησης μεταξύ Ματέρας και Αλμπερομπέλο.
Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα είναι πως δεν υπάρχει σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ των δύο πολεων αλλά ούτε και με λεωφορείο. Κάνω λάθος ;
Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με καθοδηγήσει ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom