Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Θα πάρεις τηλέφωνο και θα ζητήσεις να σου κάνουν μόνο το ένα σκέλος με εξαργύρωση πόντων. Θα δώσεις τα στοιχεία σου, θα σ΄ενημερώσουν για τους φόρους, θα δώσεις μετά τον αριθμό της κάρτας σου και θα χρεωθούν εκεί οι φόροι.
Eκτός από τους φόρους χρεώνουν και 20 ευρώ για την τηλεφωνική συναλλαγή; Ή αυτό δεν ισχύει στην εξαργύρωση μιλίων;
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Και καλα γιατί δεν κάνεις το προφανές; αγορά εισιτηρίου για το πήγαινε με εξαργύρωση μιλίων online και ξεχωριστά online αγορά της πτήσης επιστροφής με κανονικό τρόπο;ποια είναι η δυσκολία;τι θες και μπλέκεσαι με τηλέφωνα και service fee?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
είχα κάνει κάποια στιγμή εξαργύρωση μιλίων και δεν με χρέωσαν κάτι παραπάνω εκτός από φόρους, απλά πρέπει να δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου τηλεφωνικά, δεν γίνεται αλλιώς.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και καλα γιατί δεν κάνεις το προφανές; αγορά εισιτηρίου για το πήγαινε με εξαργύρωση μιλίων online και ξεχωριστά online αγορά της πτήσης επιστροφής με κανονικό τρόπο;ποια είναι η δυσκολία;τι θες και μπλέκεσαι με τηλέφωνα και service fee?
Το τηλεφώνημα και την πληρωμή φόρων δεν θα τη γλιτώσει πάντως, ακόμα κι έτσι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
Δεν χρεώνεται η τηλεφωνική υπηρεσία για το εισιτήριο εξαργύρωσης ούτε και το ποσό των 6-8 ευρώ για τη χρήση της κάρτας εφόσον είναι κάρτα Bonus.
Αντίθετα, το εισιτήριο επιστροφής που θα αγοράσεις συμφέρει να το κλείσεις από το site για να μη χρεωθείς την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Την πρώτη φορά ένιωσα κι εγώ άβολα που έδωσα τον αριθμό της κάρτας. Τη δέκατη το βλέπεις πια πολύ φυσικό.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Την πληρωμή φόρων δεν τη γλιτώνει σε καμία περίπτωση.Η εξαργύρωση δεν προσφέρει δωρεάν εισιτήρια.Το τηλέφωνο σαφώς και θα το γλιτώσει.Για ποιο λόγο να πάρει;Εκτός και αν δεν είναι εξοικειωμένος με τις online αγορές(??), οπότε και θα πληρώσει και 20 ευρώ χαράτσι στην Α3 για service fee.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Την πληρωμή φόρων δεν τη γλιτώνει σε καμία περίπτωση.Η εξαργύρωση δεν προσφέρει δωρεάν εισιτήρια.Το τηλέφωνο σαφώς και θα το γλιτώσει.Για ποιο λόγο να πάρει;Εκτός και αν δεν είναι εξοικειωμένος με τις online αγορές(??), οπότε και θα πληρώσει και 20 ευρώ χαράτσι στην Α3 για service fee.
Είμαι εξοικειωμένη με τις online αγορές αλλά συγκεκριμένα για εξαργύρωση μιλίων δεν γνωρίζω..Γίνεται να την κάνεις και αυτή online; Εγώ απότι βλέπω έχει μια φόρμα που συμπληρώνεις τα στοιχεία της πτήσης και μετά σου στέλνουν email ή σε παίρνουν αυτοί τηλέφωνο.. Δε βλέπω να γίνεται online δηλαδή.. Άρα πάλι τα στοιχεία της κάρτας τηλεφωνικά πρέπει να τα δώσω (ή μέσω email).. Και θέλω να κλείσω για δύο άτομα οπότε γίνεται ακόμα πιο περίπλοκο.

είχα κάνει κάποια στιγμή εξαργύρωση μιλίων και δεν με χρέωσαν κάτι παραπάνω εκτός από φόρους, απλά πρέπει να δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου τηλεφωνικά, δεν γίνεται αλλιώς.
Να υποθέσω πως είχες κάνει εξαργύρωση σε εισητήριο μετ επιστροφής;
Αντίθετα, το εισιτήριο επιστροφής που θα αγοράσεις συμφέρει να το κλείσεις από το site για να μη χρεωθείς την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Μάλλον έτσι θα το κάνω, τηλέφωνο για την εξαργύρωση και online για την πτήση επιστροφής. Ελπίζω να μη γίνει καμιά στραβή και δε μου βρίσκει πια θέσεις στην επιστροφή τη μέρα που θέλω, ή βγάζει άλλη τιμή, στον χρόνο που θα μεσολαβήσει.. Τουλάχιστον στην aegean συνήθως η τιμή είναι ίδια είτε κάνεις μια κράτηση είτε βγάλεις δύο ξεχωριστά εισητήρια, και δε φουσκώνει την τιμή αν είναι μίας μόνο διαδρομής..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η αγορά με εξαργύρωση πόντων δεν γίνεται on line.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.337
echo2011, μη φοβάσαι και πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση της Αιγαίου και θα σε καθοδηγήσουν. Πες τους τι θες να κάνεις κι αν γίνονται όλα τηλεφωνικώς χωρίς επιπλέον χρέωση, καλώς, αν σου πουν ότι το κανονικό εισιτήριο είναι καλύτερα να το κλείσεις online και ξεχωριστά, θα σου πουν και για τη διαθεσιμότητα και ό,τι άλλο χρειαστείς. Οι περίπλοκες καταστάσεις καλό είναι να λύνονται τηλεφωνικώς, εγώ έχω αλλάξει εισιτήρια με περίπλοκο τρόπο (ακύρωση δρομολογίων, επανέκδοση νέων κτλ) τηλεφωνικώς χωρίς καμία επιπλέον χρεώση, η οποία αφορά νέα-normal εισιτήρια.
Call them. :)
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Πριν κανενα μήνα που έκανα εξαργύρωση, πήρα τηλ. και μου είπαν οτι τηλεφωνικά κοστίζει 20 ευρώ επιπλέον, οπότε συνέχισα on line και αγόρασα την επιστροφή χωριστα. Διευκρίνισέ το πριν προχωρήσεις τηλεφωνικά.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Μια χαρα γίνεται και online . Εχω κάνει αμέτρητες φορές. Όταν η πτήση ειναι με αεροπλάνο της α3 και οχι με συνεργαζόμενη εταιρία γίνεται απευθείας απο τον υπολογιστή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom