Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Επειδή παρατηρώ ότι υπάρχει μια γενική απροθυμία στο να τηλεφωνήσετε στην aegean για να ρωτήσετε τις διαδικασίες, να πω πως το τηλεφώνημα δεν χρεώνεται και παίρνετε αμέσως τις πληροφορίες που θέλετε και έγκυρα.Χρεώνεστε μόνο όταν αγοράζετε εισιτήριο από το τηλέφωνο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια χαρα γίνεται και online . Εχω κάνει αμέτρητες φορές. Όταν η πτήση ειναι με αεροπλάνο της α3 και οχι με συνεργαζόμενη εταιρία γίνεται απευθείας απο τον υπολογιστή.
Με αεροπλάνο της aegean είναι η πτήση που με ενδιαφέρει.. Βρε SPO αφού είναι τόσο εύκολο μπορείς να μου δωσεις ένα λινκ ή να μου πεις τη διαδικασία για να εξαργυρώσω online; Δε το βρίσκω και ούτε κάποιο άλλο μέλος το έχει κάνει έτσι.. Ξεκίνησα να κάνω κράτηση για να δω αν στο τελευταίο βήμα μου δίνει επιλογή για πληρωμή με μίλια και δε δίνει..

Επειδή παρατηρώ ότι υπάρχει μια γενική απροθυμία στο να τηλεφωνήσετε στην aegean για να ρωτήσετε τις διαδικασίες, να πω πως το τηλεφώνημα δεν χρεώνεται και παίρνετε αμέσως τις πληροφορίες που θέλετε και έγκυρα.Χρεώνεστε μόνο όταν αγοράζετε εισιτήριο από το τηλέφωνο.
Δεν είναι θέμα χρέωσης του τηλεφωνήματος, όταν ξέρω τι θέλω να κάνω θα τους πάρω.. Αλλά η αναμονή στα τηλεφωνικά κέντρα είναι κουραστική, και στο facebook όσες φορές τους ρώτησα κάτι με προσωπικό μήνυμα με παραπέμπουν στην σελίδα τους σε κάποιο λινκ έτσι γενικά..
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Περίεργο, εγώ ποτέ δεν περιμένω πάνω από λίγα λεπτά.Και τουλάχιστον παίρνω έγκυρες πληροφορίες.
Στο θέμα του που θα βρεις το λινκ για on line εξαργυρωση, αρκεί να κάνεις log in στον Miles and Bonus λογαριασμο σου και θα δεις αμέσως δεξιά την επιλογή της on line εξαργύρωσης. Πανεύκολο.
 
  • Like
Reactions: GTS

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Περίεργο, εγώ ποτέ δεν περιμένω πάνω από λίγα λεπτά.Και τουλάχιστον παίρνω έγκυρες πληροφορίες.
Στο θέμα του που θα βρεις το λινκ για on line εξαργυρωση, αρκεί να κάνεις log in στον Miles and Bonus λογαριασμο σου και θα δεις αμέσως δεξιά την επιλογή της on line εξαργύρωσης. Πανεύκολο.
Δε μου βγάζει πουθενά επιλογή για online εξαργύρωση (συνδεδεμένη είμαι) μόνο την Φόρμα Εξαργύρωσης Μιλίων, που αναφέρω παραπάνω..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δε μου βγάζει πουθενά επιλογή για online εξαργύρωση (συνδεδεμένη είμαι) μόνο την Φόρμα Εξαργύρωσης Μιλίων, που αναφέρω παραπάνω..
Αν βάλεις τα στοιχεία στη φόρμα θα σε πάει στη δυνατότητα διαδικτυακής κράτησης με μίλια λογικά. Τουλάχιστον σε εμένα αυτό κάνει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Echo θα τους πάρεις τηλέφωνο, θα κάνεις την κράτηση τη μία με την εξαργύρωση των πόντων, θα σου χρεώσουν στην κάρτα σου τους φόρους(από τους οποίους πάλι θα πάρεις μπόνους πόντους) και στη συνέχεια θα ψάξεις να βρεις την πτήση που σ' ενδιαφέρει online, στη σελίδα τους ή κάπου αλλού.
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Μόλις συνδεθείς στο λογαριασμό σου, κάτω από το όνομα και τα μίλια σου έχει επιλογή request award ticket (η 6η)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μόλις συνδεθείς στο λογαριασμό σου, κάτω από το όνομα και τα μίλια σου έχει επιλογή request award ticket (η 6η)
εμένα τα γράφει στα ελληνικά, η φόρμα εξαργύρωσης μιλίων είναι η επιλογή που λες..
Αν βάλεις τα στοιχεία στη φόρμα θα σε πάει στη δυνατότητα διαδικτυακής κράτησης με μίλια λογικά. Τουλάχιστον σε εμένα αυτό κάνει.
Ευχαριστώ marquis! Μάλλον έτσι θα γίνεται.. Θα το δοκιμάσω..
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Όσο για το πως γίνεται είναι απλό.Πας στη σελίδα miles and bonus, εισάγεις τα στοιχεία σου και η εχτη επιλογή είναι "εξαργύρωση μιλίων σε πτήση". Συμπληρώνεις τα απαιτούμενα στοιχεία και πατάς συνέχεια.Εδώ το mail σου είναι προεπιλεγμένο.Αφού υποτίθεται έχεις ήδη κάνει εγγραφή.
Πρέπει να χεις τα απαιτούμενα μίλια για να προχωρήσεις.Σου βγάζει διαθεσιμότητες και επιλέγεις ο,τι θες.Απλό.Σα να κάνεις κανονική κράτηση.Μην τους πάρεις τηλέφωνο,αν και δεν υπάρχουν αναμονές.Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να σου πουν.Και μάλλον θα σου χρεώσουν και χρέωση εξυπηρέτησης κανα 20ευρω αν κάνεις αγορά μέσω αυτών.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λοιπόν έκανα την διαδικασία online και όντως ήταν εύκολο.. Είχα δει τη φόρμα αλλά δεν είχα δοκιμάσει να εισάγω στοιχεία. Νόμιζα πως επειδή ζητάει τηλέφωνο δεν υπάρχει επόμενο βήμα αλλά σε παίρνουν αυτοί για να σε ενημερώσουν για διαθεσιμότητα..
Όμως δεν είναι έτσι, η διαδικασία προχωράει κανονικά και σε ενημερώνει για τα απαιτούμενα μίλια και τους φόρους. Επειδή ήταν για δύο άτομα έκανα τη διαδικασία και απ'τους δύο λογαριασμούς, αλλά αν τα μίλια μου επαρκούσαν θα μπορούσα να "χρεώσω" ένα λογαριασμό με μίλια και για τα δύο άτομα.Ήταν 11000 μίλια +20ευρώ ανά άτομο για πτήση Άμπου ντάμπι - Αθήνα.
Δεν υπάρχει δυνατότητα να κλείσεις online μία πτήση με μίλια και μία με χρήματα οπότε έκλεισα την άλλη πτήση απ'το airtickets, 155 ευρώ το άτομο. Οπότε βγήκε 175 μετ επιστροφής για την περίοδο της πρωτοχρονιάς.
Πήρα τηλ και στο τηλεφωνικό κέντρο για άλλο λόγο και όντως δεν είχε αναμονή. Το θέμα μου ήταν πως τα site κρατησεων ζητούσαν και αριθμό διαβατηρίου για τη συγκεκριμένη πτήση και το διαβατήριο του άντρα μου λήγει σε 10 μέρες. Μου είπε να κάνω κράτηση κανονικά με τα στοιχεία του παλιού, και κατά το check in (ή και νωρίτερα) να επικοινωνήσω για να δώσω τα στοιχεία του νέου διαβατηρίου.
Αρχικά πήγα να κλείσω απ'το petas.gr αλλά δεν άφηνε να καταχωρήσω ημερομηνία λήξης παλιότερη απτην ημερομηνία πτήσης. Ευτυχώς στο airtickets άφηνε να βάλω και παλιότερη ημερομηνία και έκλεισα κανονικά. Όλα καλά και ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom