Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Καλησπερα σε όλους!!

Εχω μια ερώτηση σχετικά με τον τρόπο εξαργύρωσης μιλίων στο δικτυο της Star Aliance. Έχω κάμποσα μίλια στην Aegean και σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω πρίν λήξουν.

Θέλω να πάω για παράδειγμα στην Αμερική. Έχω βρεί πτήση με UNITED όπου μου βγάζει να πάω με Aegean στο Βερολίνο και απο εκέι Νέα Υόρκη. Εδώ είναι που μπερδέυομαι. Βλεπω πως απο Ευρώπη προς Βόρεια Αμερική χρειάζομαι 60.000 μίλια. Εγώ πώς θα τα εξαργυρώσω? Πρέπει να απευθυνθώ στην UNITED? Στην Aegean? Θα μου πάρει 60.000 η UNITED και άλλα 22.000 η Aegean? Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία?? Είναι κρίμα να έχω τόσα μίλια και να τα χάσω...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπερα σε όλους!!

Εχω μια ερώτηση σχετικά με τον τρόπο εξαργύρωσης μιλίων στο δικτυο της Star Aliance. Έχω κάμποσα μίλια στην Aegean και σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω πρίν λήξουν.

?? Είναι κρίμα να έχω τόσα μίλια και να τα χάσω...

Ψάξτο λίγο καλύτερα, έχω την εντύπωση ότι μόνο τα μίλια αναβάθμισης λήγουν, όχι τα μίλια εξαργύρωσης.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
α) ναι, θα σου πάρει και η Aegean και η United. Δεν δίνεις μίλια για προορισμό αλλά για πτήση.
β) η εντύπωση της depi είναι σωστή. Τα μίλια εξαργύρωσης δεν λήγουν παρά μόνο τα μίλια αναβάθμισης
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
α) ναι, θα σου πάρει και η Aegean και η United. Δεν δίνεις μίλια για προορισμό αλλά για πτήση.
δηλ. αν κλεισω πχ ΝΥ, όλο το ταξίδι με LH θα χρεωθώ 82,000 μίλια? κατάλαβα καλά? ακόμα και με την ίδια εταιρεία star alliance?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δηλ. αν κλεισω πχ ΝΥ, όλο το ταξίδι με LH θα χρεωθώ 82,000 μίλια? κατάλαβα καλά? ακόμα και με την ίδια εταιρεία star alliance?
Ναι. Έτσι είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αν θες τα μίλια να υπολογίζονται με βάση το ζεύγος αφετηρίας - προορισμού, ανεξάρτητα από τη διαδρομή ενδιάμεσα, προτίμησε κάποιο από τα υπόλοιπα προγράμματα της συμμαχίας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι. Έτσι είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αν θες τα μίλια να υπολογίζονται με βάση το ζεύγος αφετηρίας - προορισμού, ανεξάρτητα από τη διαδρομή ενδιάμεσα, προτίμησε κάποιο από τα υπόλοιπα προγράμματα της συμμαχίας.
μπα...το πρόγραμμα, όπως είπες ήδη, είναι σούπερ για να γίνει καποιος Gold. από κει και πέρα δεν κάνει για τίποτε απ' ότι βλέπω. σε σχεση με τα άλλα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Το πρόγραμμα Miles & Bonus προσδιορίζεται ανά διαδρομή (sector oriented). Για κάθε αριθμό πτήσης που πραγματοποιείτε, εξαργυρώνετε τα μίλια που αντιστοιχούν στην πτήση αυτή. Διευκρινίζεται ότι οι πτήσεις με ενδιάμεση στάση, που φέρουν έναν αριθμό πτήσης (flight number), π.χ. π.χ. ΡόδοςΡώμη μέσω Αθήνας, λογίζονται ως μία πτήση.
Ένα εισιτήριο εξαργύρωσης σε πτήσεις μελών της Star Alliance μπορεί να περιλαμβάνει έως μία στάση σε ενδιάμεσο σταθμό (stopover) διάρκειας μέχρι 24 ώρες


Είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω; Δηλαδή π.χ για πτήση με Lufthansa Αθήνα - Ν Υόρκη μέσω Φρανκφούρτης χρειάζονται 60.000 μίλια;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
δεν διαβάζεις λίγο τα προηγούμενα ποστ?

Τα προηγούμενα ποστ -τα οποία διάβασα- λένε ότι για το συγκεκριμένο ταξίδι χρειάζεσαι 50000+22000 =82000 μίλια.
Το απόσπασμα που παρέθεσα πάνω από την ερώτηση μου αναγράφεται στη σελίδα της aegean και βάση αυτού καταλαβαίνω ότι χρειάζεσαι 60000 μίλια. Σε κάθε περίπτωση ρώτησα για να διευκρινήσω το θέμα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
... και τρία ποστ μετά, περιμένουμε την απάντηση του Samion - μιας και (με τη δική σου παράθεση) προβληματίστηκα κι εγώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom