Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

depy!!!

Member
Μηνύματα
739
Likes
1.933
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημέρα, με ευχάριστα νέα. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση της aegean και όδο κουφό και να φαίνεται έχει δίκιο ο taver. Στις πτήσεις της star aliance ισχύει ότι πτήση με ενδιάμεσο μέχρι 24 ώρες λογίζεται ως μία. Ρώτησα συγκεκριμένα Αθήνα - Ν Υόρκη με ενδιάμεσο Φρανκφούρτη, ή Μόναχο ή με Swiss μέσω Ζυρίχης, με διαβεβαίωσε ότι χρειάζονται 60000 μίλια.:clap::clap::clap::clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα ίδια μου είπαν κι εμένα από το help desk της Lufthansa.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εξαιρετικά νέα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τότε το πράγμα αλλάζει και το πρόγραμμα γίνεται ενδιαφέρον..ειδικα για C, F που οι διαφορές με τη μαμά είναι μεγάλες και τα μίλια έρχονται βροχή από σουπερ μαρκετ και βενζιναδικα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άλλο εννοούσα, άλλο κατάλαβες. Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία, η ερώτηση απαντήθηκε από την ίδια.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.080
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημέρα, με ευχάριστα νέα. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση της aegean και όδο κουφό και να φαίνεται έχει δίκιο ο taver. Στις πτήσεις της star aliance ισχύει ότι πτήση με ενδιάμεσο μέχρι 24 ώρες λογίζεται ως μία. Ρώτησα συγκεκριμένα Αθήνα - Ν Υόρκη με ενδιάμεσο Φρανκφούρτη, ή Μόναχο ή με Swiss μέσω Ζυρίχης, με διαβεβαίωσε ότι χρειάζονται 60000 μίλια.:clap::clap::clap::clap:
Για να καταλάβω: Αυτό ισχύει μόνο για να πας? Δηλαδή για να γυρίσεις με αυτό το δρομολόγιο θες άλλα 60000 μίλια? :shock: Σόρρυ, είμαι καινούρια στο πρόγραμμα αυτό κι αν και έχω ξεκινήσει μανιωδώς να μαζεύω μίλια, μου φαίνεται δε θα μου φτάσει μια ζωή να τα μαζέψω όλα αυτά!! :haha: Κλαψ θα πρέπει να περιοριστώ εντός Ευρώπης μου φαίνεται :(..
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
60000 πήγαινε - έλα... + φόροι...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Καλημέρα, με ευχάριστα νέα. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση της aegean και όδο κουφό και να φαίνεται έχει δίκιο ο taver. Στις πτήσεις της star aliance ισχύει ότι πτήση με ενδιάμεσο μέχρι 24 ώρες λογίζεται ως μία. Ρώτησα συγκεκριμένα Αθήνα - Ν Υόρκη με ενδιάμεσο Φρανκφούρτη, ή Μόναχο ή με Swiss μέσω Ζυρίχης, με διαβεβαίωσε ότι χρειάζονται 60000 μίλια.:clap::clap::clap::clap:
Όμως έχει σημασία αν τα μίλια τα έχουμε μαζέψει στο πρόγραμμα της Αegean ή πρέπει να είναι σε πρόγραμμα άλλης εταιρείας?

Eγώ έχω 130.000 μίλια μέσω της πιστωτικής Bonus. Αν κλείσω πτήση για Καναδά η Αυστραλία όπου Αθήνα-Φρανκφούρτη πάω με Aegean και μετά με Lufthansa θεωρείται πτήση της Star aliance και δίνω 60.000 ή πρέπει να ξεκινήσω απο εδώ με ξένη εταιρεία?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.092
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όμως έχει σημασία αν τα μίλια τα έχουμε μαζέψει στο πρόγραμμα της Αegean ή πρέπει να είναι σε πρόγραμμα άλλης εταιρείας?
Η όλη συζήτηση εδώ αφορά το πρόγραμμα της Αegean. Τα προγράμματα άλλων εταιριών είναι άλλες συζητήσεις, άλλοι κανόνες κλπ. Ούτε κοινά είναι τα μίλια, ούτε μεταφέρονται από πρόγραμμα σε πρόγραμμα, ούτε συνδυάζονται στο ίδιο εισιτήριο.

Eγώ έχω 130.000 μίλια μέσω της πιστωτικής Bonus. Αν κλείσω πτήση για Καναδά η Αυστραλία όπου Αθήνα-Φρανκφούρτη πάω με Aegean και μετά με Lufthansa θεωρείται πτήση της Star aliance και δίνω 60.000 ή πρέπει να ξεκινήσω απο εδώ με ξένη εταιρεία?
Είναι ένα από τα άτοπα στα οποία οδηγεί η διαφοροποίηση των κανόνων από την Aegan. Μόνο αυτοί μπορούν να απαντήσουν. Κάτι μου λέει πως αν το Αθήνα-Φρανκφούρτη το κλείσεις με κωδικό Α3 ισχύουν οι μεν κανόνες, κι αν το κλείσεις με κωδικό LH (codeshare) ισχύουν οι άλλοι κανόνες.
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Είναι ένα από τα άτοπα στα οποία οδηγεί η διαφοροποίηση των κανόνων από την Aegan. Μόνο αυτοί μπορούν να απαντήσουν. Κάτι μου λέει πως αν το Αθήνα-Φρανκφούρτη το κλείσεις με κωδικό Α3 ισχύουν οι μεν κανόνες, κι αν το κλείσεις με κωδικό LH (codeshare) ισχύουν οι άλλοι κανόνες.
Εφόσον θα πρέπει να απευθυνθώ στην Aegean για να εξαργυρώσω τα μίλια ακόμα και αν θέλω να ταξιδέψω με ξένη εταιρεία κάτι μου λέει ότι θα μου εγκρίνουν μόνο πτήσεις που θα εμπλεκονται και αυτοί. Δε γνωρίζω όμως άν μπορώ να τους παρακάμψω και να κλέισω απευθείας απο το site της Lufthansa.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.576
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom