Γενικά Εξαργύρωση πόντων με Star Alliance

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
... και τρία ποστ μετά, περιμένουμε την απάντηση του Samion
τη δική μου?:shock: μα εγώ ρώτησα πρώτος. τι είναι ακριβώς ασαφές στις απαντήσεις των taver, fitziano?
δηλ. αν κλεισω πχ ΝΥ, όλο το ταξίδι με LH θα χρεωθώ 82,000 μίλια? κατάλαβα καλά? ακόμα και με την ίδια εταιρεία star alliance?
Κατάλαβες καλά...
[B said:
depy!!![/B]389115]για πτήση με Lufthansa Αθήνα - Ν Υόρκη μέσω Φρανκφούρτης χρειάζονται 60.000 μίλια;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ:


  • Για να πραγματοποιήσετε ταξίδι εντός Ελλάδας με επιστροφή σε Οικονομική θέση (π.χ. Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Αθήνα), θα πρέπει να υπάρχουν στο λογαριασμό σας, τουλάχιστον, 12,500 μίλια.
  • Για να πραγματοποιήσετε ταξίδι εξωτερικού, με επιστροφή, σε Οικονομική θέση (π.χ. Χανιά - Ρώμη - Χανιά, μέσω Αθήνας), θα πρέπει να υπάρχουν στο λογαριασμό σας, τουλάχιστον, 34,500 μίλια.
Χανιά - Αθήνα - Χανιά 12.500 μίλια
Αθήνα - Ρώμη - Αθήνα 22.000 μίλια
Σύνολο34.500 μίλια

Aegean Airlines | Εξαργύρωση μιλίων
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
739
Likes
1.933
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Βρε παιδιά, εγώ θέλω αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει η πρόταση

Ένα εισιτήριο εξαργύρωσης σε πτήσεις μελών της Star Alliance μπορεί να περιλαμβάνει έως μία στάση σε ενδιάμεσο σταθμό (stopover) διάρκειας μέχρι 24 ώρες

Από τη σελίδα της aegean το πήρα που παραθέτει ο fitziano
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΟΚ, να σας πω τι με μπέρδεψε εμένα (διαβάζοντας μόνο τα ποστ σ' αυτό το θέμα):

Όλ' αυτά που έγραψαν οι παραπάνω είναι κατανοητά - υπό την προϋπόθεση (κατά την δική μου αντίληψη) - ότι τα σκέλη των πτήσεων είναι με διαφορετικούς κωδικούς πτήσης.

Αυτό που ρωτάει η depy (νομίζω ότι) είναι αν το ίδιο ισχύει και αν η πτήση (με τον ενδιάμεσο σταθμό) είναι καταχωρημένη με τον ίδιο κωδικό πτήσης (δεν ξέρω αν ισχύει/γίνεται αυτό - αν όχι, δεν υπάρχει απορία).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αυτό φαντάζομαι αναφέρεται σε πτήση που ξεκινάει από Ρόδο σταματάει Αθήνα (αλλά οι επιβάτες δεν αλλάζουν αεροπλάνο) και συνεχίζει. Δείτε παράδειγμα παρακάτω. Σε αυτή την περίπτωση που ο κωδικός πτήσης δεν αλλάζει χρειάζονται πιο λίγα.
adesmond_imageshack_us_Himg837_scaled_php_6cc49d0c72bed4d712d6aa70df57715e._.jpg

Για Αμερική δεν υπάρχουν τέτοιες πτήσεις...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
739
Likes
1.933
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
ΟΚ, να σας πω τι με μπέρδεψε εμένα (διαβάζοντας μόνο τα ποστ σ' αυτό το θέμα):

Όλ' αυτά που έγραψαν οι παραπάνω είναι κατανοητά - υπό την προϋπόθεση (κατά την δική μου αντίληψη) - ότι τα σκέλη των πτήσεων είναι με διαφορετικούς κωδικούς πτήσης.

Αυτό που ρωτάει η depy (νομίζω ότι) είναι αν το ίδιο ισχύει και αν η πτήση (με τον ενδιάμεσο σταθμό) είναι καταχωρημένη με τον ίδιο κωδικό πτήσης (δεν ξέρω αν ισχύει/γίνεται αυτό - αν όχι, δεν υπάρχει απορία).


ΟΚ, τώρα νομίζω ότι βγάζουμε κάποια άκρη.
Αν διαβάσει κανείς και τα παρακάτω

Το πρόγραμμα Miles & Bonus προσδιορίζεται ανά διαδρομή (sector oriented). Για κάθε αριθμό πτήσης που πραγματοποιείτε, εξαργυρώνετε τα μίλια που αντιστοιχούν στην πτήση αυτή. Διευκρινίζεται ότι οι πτήσεις με ενδιάμεση στάση, που φέρουν έναν αριθμό πτήσης (flight number), π.χ. π.χ. ΡόδοςΡώμη μέσω Αθήνας, λογίζονται ως μία πτήση.

τότε είναι όπως τα λέει ο babaduma και τελικά για Ν Υόρκη μέσω Φρανκφούρτης χρειάζονται 60000 μίλια.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
739
Likes
1.933
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Sorry, δεν είδα την απάντηση του fitziano πριν γράψω. Τώρα μπορώ να πω ότι κατάλαβα πλήρως:clap::clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό φαντάζομαι αναφέρεται σε πτήση που ξεκινάει από Ρόδο σταματάει Αθήνα (αλλά οι επιβάτες δεν αλλάζουν αεροπλάνο) και συνεχίζει. Δείτε παράδειγμα παρακάτω. Σε αυτή την περίπτωση που ο κωδικός πτήσης δεν αλλάζει χρειάζονται πιο λίγα.
adesmond_imageshack_us_Himg837_scaled_php_6cc49d0c72bed4d712d6aa70df57715e._.jpg

Για Αμερική δεν υπάρχουν τέτοιες πτήσεις...
Αααα γειά σου! :) Νομίζω ότι στις 2 πρώτες περιπτώσεις θα ισχύει αυτό που λέει η depy, ενώ στις 2 επόμενες αυτό που έγραψαν οι άλλοι (δηλαδή τα παραπάνω μίλια).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ακριβώς. Απλά για Αμερική δε θα βρείτε τέτοια πτήση....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.091
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε παιδιά, εγώ θέλω αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει η πρόταση

Ένα εισιτήριο εξαργύρωσης σε πτήσεις μελών της Star Alliance μπορεί να περιλαμβάνει έως μία στάση σε ενδιάμεσο σταθμό (stopover) διάρκειας μέχρι 24 ώρες

Από τη σελίδα της aegean το πήρα που παραθέτει ο fitziano
Είναι αλήθεια ότι αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Είναι ξεκάθαρα αντιφατικό με τους υπόλοιπους όρους του προγράμματος. Ίσως (τρελό, αλλά ίσως) στην εξαργύρωση με Star Alliance να ισχύουν διαφορετικοί κανόνες από ότι στην εξαργύρωση με Aegean.
Την οριστική απάντηση, μάλλον μόνο το call center της Aegean μπορεί να τη δώσει. Αν κάποιος καλέσει και μάθει, ας το γράψει κι εδώ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μακάρι πάντως taver να χουμε άδικο... :)
Είναι πολλά τα 22000 μίλια διαφορά...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.238
Μηνύματα
884.563
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom