Εξωτικά μέρη και ''θαλάσσιοι κίνδυνοι''

Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Λοιπόν, γενικά είμαι ''ερωτευμένη'' με τους εξωτικους προορισμούς και ας μην εχω παει ακόμη σε κάποιον. Κοντοφτάνει όμως η ώρα :). Θέλω να ρωτήσω αν οι θάλασσες σε αυτά τα μέρη είναι ασφαλείς, και ιδιαίτερα στην Καραιβική. Έχουν κάποια προσατευτικά για τους καρχαρίες ??? Η μπορεί να βρεθείς ανα πάσα στιγμή δίπλα σε ένα τέτοιο πλάσμα?? Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτηση μου αλλά είναι μια απορία που είχα πάντα. Ξέρω ότι στις Μαλδίβες , στις Σευχελλες και γενικά στον ινδικό ωκεανό τέτοιος κίνδυνος δεν υπάρχει,αλλά αντιθέτως υπάρχουν καποια ακακα καρχαριάκια που μπορείς κιόλας να τα ταίσεις. Τι γινέται όμως από την Καραιβική μεριά?? Υπάρχουν κάποια μέτρα στις παραλίες??:shock:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
Να μη φοβάσαι και να απολαύσεις το μπάνιο σου....εκεί που κάνουν μπάνιο εκατοντάδες και χιλιάδες άνθρωποι, λες να υπάρχει κίνδυνος? Δεν είναι χαζοί οι υπόλοιποι νομίζω....οπότε, μπαίνεις άφοβα, οι καρχαρίες άλλη όρεξη δεν είχαν να έρθουν να βρουν εσένα κι εμένα να κάνουν μπάνιο. Αυτός ο Spielberg φταίει...

Σε ποιο νησί θα πας?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Ο μόνος κίνδυνος στην Καραϊβική είναι να σηκωθεί κύμα...σε κάθε περίπτωση υπάρχει αναρτημένο σχετικό σημαιάκι... πράσινο όταν είναι απόλυτα ασφαλές να κάνεις μπάνιο, πορτοκαλί όταν υπάρχει σχετικός κίνδυνος και κόκκινο όταν πρέπει να μην κάνεις μπάνιο!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ο πιο μεγαλος κινδυνος ειναι να εθιστεις σε αυτα τα "εξωτικά μερη".:lol:
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Εν τω μεταξύ πάνω στην ώρα, τωρα πριν λίγο έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ στο σκαι που έδειχνε για τους καρχαρίες και τους ανθρώπους και το τι πρέπει να προσέχουμε. Πρώτο εξωτικό μέρος που θα ήθελα να επισκεφτώ από την μεριά της Καραιβικής είναι οι Μπαχαμες!!!Για να δουμε..
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Νομίζω η Τζαμάικα είναι το μόνο νησί λόγω μορφολογίας στην περίμετρο όπου δεν πλησιάζουν καρχαρίες.Αυτοπροστατεύεται κατά κάποιο τρόπο.
Αν λέω βλακίες και είναι κάποιος που ξέρει ας με διορθώσει.
Επίσης η Τζαμάικα ήταν ο πρώτος μου στόχος ...μικρό παιδάκι στο σχολείο είχα ανοίξει την εγκυκλοπαίδεια και έπεσα πάνω της.....!
Θα πιάσω Δύση....μάλλον από Οκτώβριο....και θα σε ενημερώσω για τους καρχαρίες.
Σου υπόσχομαι να γυρίσω όλες τις παραλίες ..θα έχεις πλήρη ενημέρωση.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο για την Τζαμαικα,παντως 2 φορες που πηγα δεν συναντησα κανεναν,επομενως ισως ναχεις δικιο...;)
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Με τους καρχαρίες και ειδικά τους μικρούς δεν υπάχει πρόβλημα.
Είναι τύχη να τους συναντήσεις. Ειναι περίεργοι αλλά πολύ δειλοί.
[/URL][/IMG]

Με τις τσούχτρες όμως δεν έχω το ίδιο καλή εμπειρία.
[/URL][/IMG]
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.000
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom