Εξωτικά μέρη και ''θαλάσσιοι κίνδυνοι''

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Που την συναντησες την τσουχτρα????:shock::shock:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Nα και ένα δωράκι της θάλασσας:

 
Last edited by a moderator:

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μήπως σας αρέσεουν τα thriller? Πόσοι από εσάς κάνετε κατάδυση ή surfing σε ανοιχτή θάλασσα όπου υπάρχουν καρχαρίες? Και πόσες πιθανότητες έχετε κάνοντας το μπανάκι σας στα ρηχά να σας την πέσει καρχαρίας? Σε κάποιες θάλασσες, π.χ. στην Αυστραλία που έχει πολλά επικύνδυνα ζωάκια υπάρχουν τα θανατηφόρα blue octopus και box jelly. Χε. Τρομάξατε τώρα? Τέλος πάντων. Απολαύστε το ταξιδάκι σας και αν έχετε ενδοιασμούς ρωτήστε τους ντόπιους.

p.s. Η τσούχτρα με "έφαγε" στην Ταυλάνδη. Μία πρέπει να ήταν όλη κι όλη και βρήκε εμένα αλλά δε βαριέσαι. Δεν ξέρω τι ράτσα αλλά ήταν κακιά με πολύ πόνο και πρήξιμο κυρίως την πρώτη μέρα. Η πληγή έφυγε μετά από μήνες.
p.s.2 Το καρχαριάκι και άλλα υπέροχα ψάρια τα συνάντησα στη Μαλαισία.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ταυλανδη,που?? Σε ποιο νησι? Κι εγω που κολυμπαγα αμεριμνη...:shock:
Και νομιζα οτι στην Μαλαισια ηταν φουλ!!:D
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Παντως ένας πρώην ναυτικός μου είπε πρόσφατα ότι σε περίπτωση που πετύχεις καρχαρία χτυπησέ τον στο κεφάλι με ότι έχεις, δεν τους αρέσει το σκληρό κρέας και αν καταλάβουν ότι πλησιάζουν κάτι φαγώσιμο αλλά σκληρό ...φεύγουν.Καμιά φορά γυρνούν και ξαναδοκιμάζουν αλλά είναι σπάνιο.
Τσόυχτρες την έπεσαν σε ένα γνωστό που είχε πάει Ασία δεν θυμάμαι που ...για ταξίδι του μέλιτος.Ο κακομοίρης είχε πάει για κατάδυση και γύρισε πίσω χάλια.

Στην τελική θα πλατσουρίζουμε στα ρηχά.
Τίποτα τίποτα δεν μας σταματά!!!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Παντως ένας πρώην ναυτικός μου είπε πρόσφατα ότι σε περίπτωση που πετύχεις καρχαρία χτυπησέ τον στο κεφάλι με ότι έχεις, δεν τους αρέσει το σκληρό κρέας και αν καταλάβουν ότι πλησιάζουν κάτι φαγώσιμο αλλά σκληρό ...φεύγουν.Καμιά φορά γυρνούν και ξαναδοκιμάζουν αλλά είναι σπάνιο.
Τσόυχτρες την έπεσαν σε ένα γνωστό που είχε πάει Ασία δεν θυμάμαι που ...για ταξίδι του μέλιτος.Ο κακομοίρης είχε πάει για κατάδυση και γύρισε πίσω χάλια.

Στην τελική θα πλατσουρίζουμε στα ρηχά.
Τίποτα τίποτα δεν μας σταματά!!!!

Και τυχαία σήμερα στις ειδήσεις ανέφεραν περιστατικό με ένα κοριτσάκι που έκανε surf και του επιτέθηκε καρχαρίας,και σώθηκε επειδή αντέδρασε ακριβώς έτσι.Τον χτύπησε στο κεφάλι με την σανίδα
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
εγω πιστεύω ότι θα πάθω συγκοπή έτσι και τον πετύχω ..από τότε που είδα τα σαγόνια 1,2,3,4 και 5 το λέω...
μπραβο στο κοριτσακι πάντως
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
εγω πιστεύω ότι θα πάθω συγκοπή έτσι και τον πετύχω ..από τότε που είδα τα σαγόνια 1,2,3,4 και 5 το λέω...
Έχει βγει και 5?? Το εχω χάσει το 5!!:haha:
Το είδα και γω για το κοριτσάκι σήμερα,και απορώ πως βρήκε να τη δυναμη να κάνει κάτι τέτοιο, εγώ θα είχα παθει αμόκ!! :( Στα ρηχά και πάλι στα ρηχά!!!!!:clap:
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Οκ και πες εντάξει με τους καρχαρίες, με κάτι περίεργα ψάρια όπως τα stringarays τι γινεται?? Διαβασα οτι κυκλοφορούν στις μαλδίβες αυτά και οτι σε βάζουν τα ξενοδοχεία να υπογράψεις πως αν σε τρυπήσουν είναι δική σου ευθύνη,σε κάποια ταξιδιωτική ιστορία το διάβασα. Εκεί πως το αντιμετωπίζεις? Δεν μπαίνεις στην θάλασσα? Η μπαίνες κ απλά έχεις συνέχεια το νου σου?:shock::shock: Καλά δε όταν διάβασα ότι ο ''κροκοδειλάκιας'' πήγε από stringray με έπιασε ένα αγχος.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
το 5 είναι με τον ένα γιο της οικογένειας που μένει σε ένα εξωτικό μέρος με τη γυναίκα του το γιό του και μάντεψε τι....ο καρχαρίας προσπαθεί να τους εκδικηθεί...(αν θυμάμαι καλά )



Οκ και πες εντάξει με τους καρχαρίες, με κάτι περίεργα ψάρια όπως τα stringarays τι γινεται??
μπα και τι ψαρι είναι αυτο?
πάντως ό,τι και να χει... στα εξωτικά μας θα πάμε κάποια στιγμή και θα ξαναπάμε και θα μείνουμε κι εκεί αν χρειαστεί και θα αυτοεξοριστούμε στην τελική ρε παιδάκι μου .Τώρα αν έχει stringaray και λευκούς no problem και με τα κουβαδάκια εκεί που σκάει το κύμα ...εγώ καλά θα περάσω .
Άσε τις φοβίες και πήγενε να ευχαριστηθείς ,μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα....δεν σε υποχρεώνει κανείς ούτε στα βαθιά να πας ούτε να κάνεις κατάδυση με το ζόρι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μπα και τι ψαρι είναι αυτο?
.
Δεν είναι ψάρι ακριβώς. Η σωστή ονομασία του είναι stingray και είμαι σίγουρος ότι η ελληνική του εκδοχή σας είναι γνωστή: Σελάχι. Δείτε εδώ:

Stingray - Wikipedia, the free encyclopedia

Κι αν νομίζετε ότι μόνο στις εξωτικές αγορές κυκλοφορούν αυτά τα φοβερά και τρομερά θηρία, δείτε κι εδώ:

HomeFood - Ψάρια του Αιγαίου

Και μια βολτίτσα σε μια λαϊκή αγορά θα σας δείξει ότι και πωλείται και τρώγεται και μαγειρεύεται με διάφορους τρόπους.

Don't panic λοιπόν. Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom