Εξωτικά μέρη και ''θαλάσσιοι κίνδυνοι''

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
εγώ θα σε συμβούλευα στην Καραϊβική να έχεις τον νου σου για κάτι μεγαλοκαρχαρίες εκτός θαλάσσης και λοιπών υδάτων, που είναι και οι πιο επίφοβοι.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οκ και πες εντάξει με τους καρχαρίες, με κάτι περίεργα ψάρια όπως τα stringarays τι γινεται?? Διαβασα οτι κυκλοφορούν στις μαλδίβες αυτά και οτι σε βάζουν τα ξενοδοχεία να υπογράψεις πως αν σε τρυπήσουν είναι δική σου ευθύνη,σε κάποια ταξιδιωτική ιστορία το διάβασα. Εκεί πως το αντιμετωπίζεις? Δεν μπαίνεις στην θάλασσα? Η μπαίνες κ απλά έχεις συνέχεια το νου σου?:shock::shock: Καλά δε όταν διάβασα ότι ο ''κροκοδειλάκιας'' πήγε από stringray με έπιασε ένα αγχος.
Μπορείς να φοράς πλαστικά παπουτσάκια για τη σπάνια περίπτωση που πατήσεις την ουρά κάποιου ανυποψίαστου stingray ή για την πιο πιθανή του να πατήσεις κάποιο κοφτερό κοράλι. Έχεις υπ' όψιν σου το ψαράκι του Αιγαίου που λέγεται δράκαινα? Δεν είναι τόσο σπάνιο να σου τύχει, ξέρω 3-4 περιπτώσεις φίλων που την πάτησαν. Πας κατευθείαν νοσοκομείο για ορό με φοβερούς πόνους και πυρετό. Οπότε? Υπάρχει περίπτωση να κόψεις τα μπάνια στην Ελλάδα?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
εννοώ τα κλεφτρόνια που βλέπουν τους τουρίστες σαν ξερολούκουμο.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
είπα και γω ...έβαλα stringray στις εικόνες του google και μου βγήκαν κάποια string...
λοιπόν παίδες έχω ένα φίλο όλη μέρα βλέπει ντοκιμαντερ με ψαρια καρχαριες και ζώα δεν τολμω να ξεστομίσω κουβέντα και μου αραδιάζει κατεβατό....
θα ενημερωθώ για αυτό το υποχθόνιο σαλάχι και θα σας πω

ρε παιδία η δράκαινα δεν έρχεται στην παραλία....αν βουτήξεις στα βαθία ή κοντά σε βράχια τότε αλλάζει το θέμα...και σμέρνες υπάρχουν και πολλά....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ρε παιδία η δράκαινα δεν έρχεται στην παραλία....αν βουτήξεις στα βαθία ή κοντά σε βράχια τότε αλλάζει το θέμα...και σμέρνες υπάρχουν και πολλά....
O Alexandros_T μια χαρά τα λέει για τις δράκαινες.

Το ψάρι δράκαινα, βρίσκεται σε όλες τις ελληνικές αμμουδερές θάλασσες. Κάθεται την περισσότερη ώρα σχεδόν ακίνητο, ξαπλωμένο στην άμμο. Δεν έρχεται αυτό να σε πειράξει. Καμία όρεξη δεν έχει να ασχοληθεί μαζί σου. Απλά, είναι πάρα πολύ εύκολο εκεί που "πατώνεις", στα ρηχά, να βρεθείς ακριβώς από πάνω του. Το κεντρί του είναι πάνω στη ράχη του και έτσι οκνό και ατάραχο που είναι δε θέλει και πολύ να το πατήσεις και να την "πατήσεις".
Το ίδιο μπορεί να πάθουν και οι εντελώς ερασιτέχνες ψαράδες, οι οποίοι δε γνωρίζουν την όψη του συγκεκριμένου ψαριού και προσπαθούν να το βγάλουν από το αγκίστρι με δυσάρεστες συνέπειες.

Οι δε σμέρνες, επίσης πολύ συχνές στις ελληνικές βραχώδεις παραλίες, είτε ρηχά είτε πιο βαθιά, επίσης δεν έχουν καμιά όρεξη να ασχοληθούν μαζί σου. Αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα, είναι γιατί πήγε και την πείραξε και όχι γιατί αυτή ήρθε κοντά του. Ο αγαπημένος τους μεζές άλλωστε είναι τα χταπόδια και όχι ο άνθρωπος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κορίτσια, κουλάρετε. Αν δεν κάνετε ψαροντούφεκο, να ψάχνετε τα βράχια, πιο πολλές πιθανότητες έχετε να συναντήσετε τη φάλαινα του Μόμπυ Ντίκ παρά σμέρνες εκεί που θα κάνετε μπάνιο.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
οκ αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν το εξής .Κανένα ψάρι δεν κάθεται όπου υπάρχει φασαρία ...δεν γίνεται να κάνεις μπανιο σε μια αμουδερή παραλία να έχει κόσμο και να έχει δράκαινες στην άμμο.Εκτός αν είναι τόσο γαιδούρα και αυτη και δεν σκέφτεται ότι θα την πατήσει κάποιος με το αφράτο ποδαράκι του:bleh:

για τη σμέρνα έχω ακούσει και γω ότι δεν σε πλησιάζει αλλά έχω δει το δοντάκι της και ξέρω ότι φεύγει με κομματι όταν δαγκώνει ...ε και όσο να ναι την έχω σε μια εκτιμηση
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αχ,ας ημουνα τωρα εγω στο Νεγκριλ στη Τζαμαικα κι ας πατουσα οτι ναταν...:D
Μετα για τον πόνο ξερεις εσυ babaduma...το γνωστο σκιτσακι σου...:bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
οκ αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψιν το εξής .Κανένα ψάρι δεν κάθεται όπου υπάρχει φασαρία ...δεν γίνεται να κάνεις μπανιο σε μια αμουδερή παραλία να έχει κόσμο και να έχει δράκαινες στην άμμο.Εκτός αν είναι τόσο γαιδούρα και αυτη και δεν σκέφτεται ότι θα την πατήσει κάποιος με το αφράτο ποδαράκι του:bleh:

για τη σμέρνα έχω ακούσει και γω ότι δεν σε πλησιάζει αλλά έχω δει το δοντάκι της και ξέρω ότι φεύγει με κομματι όταν δαγκώνει ...ε και όσο να ναι την έχω σε μια εκτιμηση

Η δράκαινα και εκεί ακριβώς κάθεται. Στην αμμουδερή ρηχή παραλία που εσύ και εγώ κάνουμε μπάνιο κι ας έχει φασαρία. Αν πάρεις μια μάσκα και ρίξεις μια ματιά στο βυθό, ακόμα κι αν δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τα ψάρια, θα δεις αρκετές δράκαινες (έχουν το χρώμα τις άμμου) αραχτές. Μπορείς να τις πλησιάσεις μέχρι πολύ κοντά και μόνο όταν αντιληφθούν το χέρι σου δίπλα τους, φεύγουν τρέχοντας.
Προφανώς το ψάρι δεν είναι εντελώς ηλίθιο να περιμένει το πόδι μας χωρίς αντίδραση, αλλά ακριβώς επειδή είναι πολύ οκνό, υπάρχει περίπτωση η αντίδρασή του να μην είναι και πολύ σβέλτη.

Όσο για τις σμέρνες, όταν λέω ότι κάποιος μπορεί να την πειράξει και αυτή να ενοχληθεί, δεν εννοώ τον απλό λουόμενο που κολυμπά αμέριμνος (αυτός καθόλου δεν κινδυνεύει), αλλά αυτόν που θα τριγυρίζει με τη μάσκα του ή και το ψαροτούφεκό του και θα έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο.
Άλλωστε, το πιο "τρομαχτικό" στις σμέρνες είναι η όψη τους όταν τις βλέπεις να ανοιγοκλείνουν το στόμα και όχι ο φόβος μιας πιθανής επίθεσης ενώ κολυμπάς.
Κι αυτό, γιατί απλά δεν επιτίθενται έτσι για πλάκα, για να περάσει η ώρα τους, θα πρέπει να υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος για να το κάνουν.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
δεν ξέρω ,δεν έχω πετύχει ποτέ ούτε με μάσκα ... μια φορά έχω δει να έχει ψαρέψει ο πατέρας μου με παραγάδι αν θυμαμαι καλά και μου την είχε δείξει .Αυτή και το γατόψαρο.... (μην αραδιάσεις τίποτα εξωφρενικό και για το γατόψαρο ;) )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom