Επανέκδοση Διαβατηριου λόγω απώλειας- κλοπής

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Καλησπέρα,
Ειμαι να σκασω: ταξιδεύω στις 29 Μαρτιου 2018 για Ταϊλάνδη και σήμερα, ενάμιση σχεδόν μήνα πριν, ξεκίνησα τη διαδικασία εκδοσης διαβατηριου, καθως πίστευα οτι θα διαρκέσει 3, ή το πολύ 5 εργάσιμες μέρες.
Εμαθα όμως ότι καθως ειχα παλιό διαβατήριο (το οποίο δεν έχω ιδέα αυτή τη στιγμή πού το εχω και θεωρώ απίθανο να το βρω), η διαδικασια εκδοσης ενδέχεται να διαρκέσει έως και 3 μηνες!! :( :eek:

Για να 'αντικατασταθει' απλως το διαβατήριο, κάτι που διαρκεί σαφως λιγότερο χρονο, χρειάζεται να προσκομισω το παλιο, το οποίο αγνοείται εδώ και κάτι χρόνια..

Εαν ισχύει ότι η όλη διαδικασία θα διαρκέσει 3 μήνες, χανω όχι μόνο την προκαταβολή στο πρακτορείο με το οποίο ταξιδευω, αλλα και ολόκληρο το ταξίδι...!! :( :(

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο? Υπάρχει κάποιος τρόπος να επίσπευσω τη διαδικασία, ώστε να μην χασω το ταξίδι?

Να σημειώσω ότι το παλιό μου διαβατήριο το είχα εκδωσει το 2008, οποτε είναι δεδομένο ότι έτσι κι αλλιώς εχει λήξει, οπως και ότι δεν τίθεται θέμα μη δήλωσης της απώλειας, καθώς υπάρχει αρχείο όπου φαίνεται η έκδοση του παλιού διαβατηριου στην αντίστοιχη αρχη..

Οποιος έχει περάσει παρόμοια διαδικασία ας με βοηθήσει, αν μπορεί, ώστε να μην χασω το προγραμματισμένο ταξίδι, ευχαριστώ..
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Έχει λήξει, άρα βγάζεις καινούργιο. Και δεν χρειάζεσαι να έχεις το παλιό μαζί σου.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Καταλαβαίνω ότι αυτή είναι η διαδικασια, αλλά καθως απαιτούνται 3 μήνες για την έκδοση, θα χάσω το ταξίδι που είναι σε 1,5 μήνα...

[Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει τρόπος να πάρω το καινούριο διαβατήριο πιο σύντομα.]

Απευθύνομαι κυρίως σε οσους το έχουν περασει ολο αυτό , καθώς οι υπεύθυνοι με τους οποίους μίλησα είναι κάθετοι στο ότι δε θα παραλάβω το καινούριο διαβατήριο πριν από τους 3 μήνες, εφόσον το προηγούμενο χάθηκε, και εφόσον δεν είμαι σε θέση να προσκομισω το παλιό προς απλη αντικατασταση - μια διαδικασία που θα ολοκληρωνοταν σε μολις 3 μέρες.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Οι γονείς μου έβγαλαν διαβατήριο πριν τα Χριστούγεννα. Το παλιό είχε λήξει κάνεις δεν ξέρει πότε, δεν το είχαν μαζί τους, μπορεί να βρεθεί κάπου στο σπίτι του χρόνου.:cool:
Δεν τους ζήτησαν τίποτα, όλα νορμάλ. Οπότε, αν συνεχίσεις να έχεις θέμα, ελα Λαρισα και βγαλτο εκει:D
Όλα καλά θα πάνε.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
[]
Οι γονείς μου έβγαλαν διαβατήριο πριν τα Χριστούγεννα. Το παλιό είχε λήξει κάνεις δεν ξέρει πότε, δεν το είχαν μαζί τους, μπορεί να βρεθεί κάπου στο σπίτι του χρόνου.:cool:
Δεν τους ζήτησαν τίποτα, όλα νορμάλ. Οπότε, αν συνεχίσεις να έχεις θέμα, ελα Λαρισα και βγαλτο εκει:D
Όλα καλά θα πάνε.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Κωνσταντίνε για την πληροφορια, ηδη τα βλέπω πιο αισιόδοξα μετα από αυτο που μου είπες!
Μίλησα προχθές με εναν φίλο που πέρασε παρομοια διαδικασία και με αγχώσε πολυ, καθως σε εκείνον η διαδικασια επανέκδοσης όντως είχε κρατήσει οσο το τυπικό των 3 μηνών, που γράφεται και στο νόμο κλπ.
Θα παω την Τετάρτη να ξεκινήσω τη διαδικασία, απλως έλεγα μήπως ειναι καλύτερα να πω ότι μόλις μου έκλεψαν τη τσαντα κλπ..
Μακάρι να πάνε όλα καλά :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.741
Likes
15.171
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σόρρυ βρε κοπελιά, αλλά όλη αυτή η αναστάτωση έγινε επειδή κάποιος σου είπε μια αρλούμπα ή επειδή είχες μία επίσημη απάντηση από το αρμόδιο τμήμα της έκδοσης διαβατηρίων ;;
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
σόρρυ βρε κοπελιά, αλλά όλη αυτή η αναστάτωση έγινε επειδή κάποιος σου είπε μια αρλούμπα ή επειδή είχες μία επίσημη απάντηση από το αρμόδιο τμήμα της έκδοσης διαβατηρίων ;;
Και τα 2:μίλησα την Παρασκευή με τον υπεύθυνο στο Γραφείο Διαβατηρίων Ελευσίνας, και μου είπε πως αυτό ειναι το τυπικό. Ξέρω βέβαια ότι πάντα το δείχνουν πιο δύσκολο και πιο τυπικό από όσο είναι.
Σκοπός τους είναι να αποφευχθεί η πωληση διαβατηρίων στη μαύρη αγορά, από οσο έμαθα. Φαντάσου ότι αν το χάσεις 2η φορά, η διαδικασια εκδοσης ενδέχεται να διαρκέσει έως και 1 χρόνο!
Μιλησα όμως και φίλο που είχε πρόσφατα χασει το διαβατήριο του και δε μπορούσε να ταξιδέψει στην Αγγλία για 3 ολόκληρους μηνες. Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρολο οτι εκείνου δεν είχε λήξει....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.741
Likes
15.171
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σαφώς και παίζει ρόλο η απώλεια διαβατηρίου σε ισχύ και άλλο εάν έχει λήξει .
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Και τα 2:μίλησα την Παρασκευή με τον υπεύθυνο στο Γραφείο Διαβατηρίων Ελευσίνας, και μου είπε πως αυτό ειναι το τυπικό. Ξέρω βέβαια ότι πάντα το δείχνουν πιο δύσκολο και πιο τυπικό από όσο είναι.
Σκοπός τους είναι να αποφευχθεί η πωληση διαβατηρίων στη μαύρη αγορά, από οσο έμαθα. Φαντάσου ότι αν το χάσεις 2η φορά, η διαδικασια εκδοσης ενδέχεται να διαρκέσει έως και 1 χρόνο!
Μιλησα όμως και φίλο που είχε πρόσφατα χασει το διαβατήριο του και δε μπορούσε να ταξιδέψει στην Αγγλία για 3 ολόκληρους μηνες. Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρολο οτι εκείνου δεν είχε λήξει....
Το πρόβλημα απ'οσο γνωρίζω είναι για τα απολεσθέντα διαβατήρια σε ισχύ.

Επίσης ο φίλος σου γιατί δεν μπορούσε να έρθει Αγγλια για 3 μήνες; Χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι ακόμη και μπαίνει κανείς κανονικά με ταυτότητα νέου τύπου.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το πρόβλημα απ'οσο γνωρίζω είναι για τα απολεσθέντα διαβατήρια σε ισχύ.

Επίσης ο φίλος σου γιατί δεν μπορούσε να έρθει Αγγλια για 3 μήνες; Χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι ακόμη και μπαίνει κανείς κανονικά με ταυτότητα νέου τύπου.
Μπορεί να ήταν άλλης εθνικότητας.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Μπορεί να ήταν άλλης εθνικότητας.
Νομιζω ότι είναι μόνιμος κάτοικος Αγγλίας η ή οτι έχει διπλή υπηκοότητα, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο. Θα τον ρωτήσω όμως...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν δεν βρεις το παλιο διαβατηριο ή αν δεν τελειωσει η ερευνα νωρις δεν προκειται να ταξιδεψεις. Στο λεω για να μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα. Οι γονεις του @KonstantinosAlyona προφανως ειχαν διαβατηρια παλαιου τυπου γι αυτο και δεν ειχαν θεμα.

Καλο ειναι να μιλησεις και με το πρακτορειο για να δεις τι θα γινει με την προκαταβολη σου και να μεταφερεις το ταξιδι για αργοτερα ή να αλλαξεις προορισμο ωστε να ταξιδεψεις με την ταυτοτητα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.260
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom