Επανέκδοση Διαβατηριου λόγω απώλειας- κλοπής

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Να πω και εγώ τη γνώμη μου . Κατ' αρχήν ψυχραιμία. Πρέπει Δευτέρα πρωί να πας στο ΑΤ ( Αστυνομικο Τμημα) Ελευσίνας, ( από εκεί είχα παραλαβει το διαβατήριο μου πριν πολλά χρόνια ) με απολογητικό ύφος, ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ και λεπτομέρειες για το πώς έχει η κατάσταση. Την αλήθεια να τους πεις οχι τσαντες χαμενες κτλ, γιατι τοτε ξεκινας με αυτογκολ απο τα αποδυτηρια . Να τους εξηγήσεις πως έχει η κατάσταση και ότι παρερμηνευτηκε η οδηγία στην ιστοσελίδα τους επειδή το διαβατήριο σου είχε λήξει χρόνια. Επισήμανε τόυς επίσης ότι δεν πήγες δέκα μέρες πριν το ταξίδι αλλά κοντά 2-3 μήνες ....Αν δεις ότι πραγματικά έχεις πέσει σε άνθρωπο που δε συγκινείται με τπτ μα με τπτ, δοκίμασε ένα ή δύο ακόμα διαφορετικά ΑΤ σε άλλη περιοχή. Εκεί πες ψέματα ότι δε πηγες εκεί που διαμένεις για κάποιο λόγο (σκέψου μια δικαιολογία) . Θα βρεθεί ο ευγενικός που θα σε εξυπηρετήσει (λυπηθει) ή θα σου πει ειλικρινά ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να παρακαμφθεί η διαδικασία οπότε τότε να αρχίσεις να ψάχνεις πιθανή ακύρωση του ταξιδιού . Για μένα το σημαντικότερο είναι τι απολογητικό ύφος θα έχεις και πόσο ευγενικά θα μιλάς ... μακάρι να πάνε όλα καλά.

Υ.Γ Ίσως αν δοκιμάσεις απόγευμα που είναι πιο χαλαρές οι υπηρεσίες χωρίς παππούδες και γιαγιάδες που τους ζαλίζουν να ενδιαφερθούν λίγο λίγο παραπάνω και να μην σε απορρίψουν με ένα απλό " δεν γίνεται κύρια μου σας είπαμε "
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να πω και εγώ τη γνώμη μου . Κατ' αρχήν ψυχραιμία. Πρέπει Δευτέρα πρωί να πας στο ΑΤ ( Αστυνομικο Τμημα) Ελευσίνας...
Και να τους πας λαγανα, ταραμα, ελιες, χαλβα, φασολια και κρασι για να τους καλοπιασεις για οταν θα ξαναπας. Χαρταετο μην τους πας, εχουν...

Επισης μην πας σε αλλο τμημα γιατι θα σε στειλουν σε αυτο του τοπου κατοικιας σου.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Και να τους πας λαγανα, ταραμα, ελιες, χαλβα, φασολια και κρασι για να τους καλοπιασεις για οταν θα ξαναπας. Χαρταετο μην τους πας, εχουν...

Επισης μην πας σε αλλο τμημα γιατι θα σε στειλουν σε αυτο του τοπου κατοικιας σου.
Σκέφτηκα ηδη πώς θα το χειριστώ και περιλάμβανει την σοβαρότητα, την Ειλικρίνεια, την Ευγένεια που πρότεινε ο Κώστας-οπως τις περιελάμβαναν άλλωστε και ολα τα ποστ μου εδώ....

Προς πληροφορηση, μπορώ να πάω σε άλλο αστυνομικό τμημα για την έκδοση διαβατηριου, εκτός απο αυτο της Ελευσίνας, όπως στο Αιγάλεω. Τουλάχιστον αυτό είναι το πρώτο σίγουρο πράγμα που μου είπαν οι συνάδελφοι σου στο τοπικό Α. Τ. όταν τους ρώτησα, ξεκινώντας την διαδικασία επανεκδοσης
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σκέφτηκα ηδη πώς θα το χειριστώ και περιλάμβανει την σοβαρότητα, την Ειλικρίνεια, την Ευγένεια που πρότεινε ο Κώστας-οπως τις περιελάμβαναν άλλωστε και ολα τα ποστ μου εδώ....

Προς πληροφορηση, μπορώ να πάω σε άλλο αστυνομικό τμημα για την έκδοση διαβατηριου, εκτός απο αυτο της Ελευσίνας, όπως στο Αιγάλεω. Τουλάχιστον αυτό είναι το πρώτο σίγουρο πράγμα που μου είπαν οι συνάδελφοι σου στο τοπικό Α. Τ. όταν τους ρώτησα, ξεκινώντας την διαδικασία επανεκδοσης
Οι ποιοι μου;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Και να τους πας λαγανα, ταραμα, ελιες, χαλβα, φασολια και κρασι για να τους καλοπιασεις για οταν θα ξαναπας. Χαρταετο μην τους πας,...
Όποιος διαμένει στο εξωτερικό μόνιμα, ξέρει ότι αυτές οι μέρες που είναι αργία μόνο στην Ελλάδα πολλές φορές ξεχνιούνται...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Σκέφτηκα ηδη πώς θα το χειριστώ και περιλάμβανει την σοβαρότητα, την Ειλικρίνεια, την Ευγένεια που πρότεινε ο Κώστας-οπως τις περιελάμβαναν άλλωστε και ολα τα ποστ μου εδώ....

Προς πληροφορηση, μπορώ να πάω σε άλλο αστυνομικό τμημα για την έκδοση διαβατηριου, εκτός απο αυτο της Ελευσίνας, όπως στο Αιγάλεω. Τουλάχιστον αυτό είναι το πρώτο σίγουρο πράγμα που μου είπαν οι συνάδελφοι σου στο τοπικό Α. Τ. όταν τους ρώτησα, ξεκινώντας την διαδικασία επανεκδοσης
Και φυσικά μπορείς . Και εγώ αυτό είχα πράξει . Άλλωστε οι μισοί Έλληνες έχουν διαφορετική διεύθυνση κατοικίας στα χαρτιά τους από αυτή που διαμένουν μόνιμα . Καλή τύχη. Πιστεύω ότι έχεις ελπίδες αν είσαι λίγο τυχερή....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν δηλώσεις κλοπή ή απώλεια διαβατηρίου θα φας το τρίμηνο. Σου μιλάω εκ προσωπικής πείρας (την πραγματικότητα ήταν περίπου 2 1/2 μήνες). Το διαβατήριο το είχα χάσει. Πήγα και το δήλωσα και ξεκίνησα τη διαδικασία. Πριν περάσουν 2 μήνες το βρήκα. Πήγα και το είπα. Καμμία αλλαγή - δεν σταμάτησε η διαδικασία. Στους διόμισυ μήνες βγήκε καινούργιο. Γνώμη μου: Πήγαινε στο Α.Τ. Αιγάλεω και κάνε αίτηση για νέο διαβατήριο (σα να βγάζεις πρώτη φορά). Μην πεις τίποτε για παλιό ή για χαμένο. Αν αυτοί ψάξουν και βρουν ότι υπήρχε παλιό που έληξε και σε ρωτήσουν αν το έχεις, πες όχι. Δε νομίζω ότι θα το ψάξουν παραπάνω και θα προχωρήσουν στην έκδοση νέου.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως στη περίπτωση που αποφασίσεις να πεις οτι σου έκλεψαν την τσάντα να έχεις έτοιμη μια απάντηση στην ερώτηση " Γιατι είχατε στη τσάντα σας ένα διαβατήριο που έχει λήξει εδω και 5 χρόνια?" Και στη περίπτωση που πεις οτι "ερχόμουν να κανω αίτηση και γι'αυτό το είχα μαζί μου" ίσως πρέπει να δηλώσεις και απώλεια ταυτότητας γιατι και αυτή στη τσάντα θα την είχες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.468
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λεγεται "φακελακι" και ειναι ελληνικη πατεντα:xalara:. . Δυστυχως εμπλεξες με το ελληνικο δημοσιο...
Πως προκύπτουν και οι δυο σου δηλώσεις, πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Το λάθος είναι ολοκληρωτικά δικό της. Μπορεί να της φαίνονται πολλοί οι 3 μήνες γιατί έχει 1,5 μήνα διορία. Η πληροφόρηση που έχει από το σάιτ και από το ΑΤ είναι σαφέστατη. Σίγουρα, δεν πρέπει να παροτρύνουμε μέλη σε παραβατικές πράξεις ελαφρά τη καρδία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.313
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom