Επανέκδοση Διαβατηριου λόγω απώλειας- κλοπής

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.470
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν δεν βρεις το παλιο διαβατηριο ή αν δεν τελειωσει η ερευνα νωρις δεν προκειται να ταξιδεψεις. Στο λεω για να μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα. Οι γονεις του @KonstantinosAlyona προφανως ειχαν διαβατηρια παλαιου τυπου γι αυτο και δεν ειχαν θεμα.

Καλο ειναι να μιλησεις και με το πρακτορειο για να δεις τι θα γινει με την προκαταβολη σου και να μεταφερεις το ταξιδι για αργοτερα ή να αλλαξεις προορισμο ωστε να ταξιδεψεις με την ταυτοτητα σου.
Ό,τι είχα αρχίσει να γράφω τα ίδια.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Αν δεν βρεις το παλιο διαβατηριο ή αν δεν τελειωσει η ερευνα νωρις δεν προκειται να ταξιδεψεις. Στο λεω για να μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα. Οι γονεις του @KonstantinosAlyona προφανως ειχαν διαβατηρια παλαιου τυπου γι αυτο και δεν ειχαν θεμα.

Καλο ειναι να μιλησεις και με το πρακτορειο για να δεις τι θα γινει με την προκαταβολη σου και να μεταφερεις το ταξιδι για αργοτερα ή να αλλαξεις προορισμο ωστε να ταξιδεψεις με την ταυτοτητα σου.
Σε ευχαριστώ. Δυστυχώς είναι ομαδικο, οργανωμενο ταξίδι, οπότε δεν μπορώ να μεταφερω ημερομηνιες ή να αλλαξω προορισμό..
Μιλησα ηδη με το πρακτορείο, θα κάνουν ο, τι μπορούν για τυχόν επιστροφές προκαταβολής κλπ. Δε νομίζω όμως να με περιμένουν καν μέχρι να τελειωσει η αστυνομία την έρευνα, τα εισητηρια πρέπει να εκδοθούν μέχρι τέλος Φλεβάρη... Δεν είχαν συναντήσει και παρομοια περίπτωση.
Θα προσπαθήσω να πεισω από κοντά στο Γραφείο Διαβατηριων να επισπευσουν τη διαδικασια, αλλα και πάλι δε νομίζω να μου δώσουν συγκεκριμένη ημερομηνία παράδοσης ώστε να ξέρω σίγουρα αν θα προλάβω..
Τουλάχιστον μετά το πάθημα μου, ελπίζω να το τονίζουν στους επόμενους πως με την πρώτη προκαταβολή, να ελέγχουν αν η ανανέωση διαβατηριου τους θα πάρει χρόνο, όπως και κάποια από τα μελη του φόρουμ να μάθουν μεσα από την ιστορία αυτο που εγώ δε γνώριζα.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτο το 'η έρευνα θα διαρκέσει έως 3 μήνες' απο τι τελικά εξαρτάται και αν μπορεί κάποιος στα γραφεία της Καισαριανής όπου γίνεται η έκδοση να το εκδώσει σε 10 μέρες πχ, εαν απλά το αποφασίσει..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξερω απο τι εξαρταται η ερευνα. Μπορει να ερθουν σπιτι σου να ψαχνετε ολοι μαζι...
Προφανως αν το διαβατηριο βρεθει νωριτερα σταματαει η ερευνα, αν οχι δεν νομιζω να παρει καποιος την ευθυνη (εκτος κι αν εχεις κανεναν γνωστο που σε εμπιστευεται τυφλα) να τη σταματησει νωριτερα.

Τι εννοεις τα εισιτηρια πρεπει να εκδοθουν μεχρι τελος του μηνα. Για ποτε ειναι το ταξιδι;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αν δεν βρεις το παλιο διαβατηριο ή αν δεν τελειωσει η ερευνα νωρις δεν προκειται να ταξιδεψεις. Στο λεω για να μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα. Οι γονεις του @KonstantinosAlyona προφανως ειχαν διαβατηρια παλαιου τυπου γι αυτο και δεν ειχαν θεμα.

Καλο ειναι να μιλησεις και με το πρακτορειο για να δεις τι θα γινει με την προκαταβολη σου και να μεταφερεις το ταξιδι για αργοτερα ή να αλλαξεις προορισμο ωστε να ταξιδεψεις με την ταυτοτητα σου.
Ωωωω, εσείς εδώ είστε εγκυκλοπαίδεια, παίδες! :rolleyes:Ευχαριστώ για την πληροφορία, παλιά διαβατήρια είχαν όντως, αλλά δεν είχα ιδέα ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο αν χαθεί νέου τύπου διαβατήριο.
Καλή τύχη στη φίλη, λοιπόν! :)
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Δεν ξερω απο τι εξαρταται η ερευνα. Μπορει να ερθουν σπιτι σου να ψαχνετε ολοι μαζι...
Προφανως αν το διαβατηριο βρεθει νωριτερα σταματαει η ερευνα, αν οχι δεν νομιζω να παρει καποιος την ευθυνη (εκτος κι αν εχεις κανεναν γνωστο που σε εμπιστευεται τυφλα) να τη σταματησει νωριτερα.

Τι εννοεις τα εισιτηρια πρεπει να εκδοθουν μεχρι τελος του μηνα. Για ποτε ειναι το ταξιδι;
Το ταξιδι είναι προγραμματισμένο για 29/3. Μας ζήτησαν από το πρακτορείο σκαναρισμενο αντίγραφο διαβατήριου έως το τέλος του μηνα, για αυτο θεωρησα ότι κάπου εκει θα γίνει και η ονομαστική αγορα των εισιτηρίων.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Να κάνω ένα update, οτι πριν λιγο μίλησα με έναν εμπιστο φίλο αστυνομικό στο τοπικό τμήμα και μου είπε οτι φυσικα και είναι στο χέρι του υπεύθυνου του Α. Τ. Ελευσινας (εκεί πρέπει να απευθυνθώ) να επίσπευσει τη διαδικασία και να μην ανησυχώ οτι δε θα προλάβω, μπορούν να αποφασίσουν να το συντομεύσουν - αν θέλουν...
Καθως κι οτι μπορεί να κάνει κι αυτός ένα ενδουπηρεσιακο τηλεφώνημα αν χρειαστείχ(...)
Τώρα βέβαια όλα αυτά είναι και λόγια, στην πράξη θα δείξει :(
Απλως σκεφτομαι και μήπως δήλωνα οτι μου εκλεψαν τη τσάντα χθες πχ, που είχε μέσα διαβατηριο κλπ, μήπως κι έτσι κάποιος υπεύθυνος με.. λυπηθεί και δε χάσω το ταξιδι από απλή, τυπική, γραφειοκρατία... :/
*Επίσης, θεωρω απίθανο να βρω το παλιο μου διαβατήριο*
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Τι αλλο ειχες στην τσαντα;
Δεν το έγραψα καθαρα και έγινε παρανόηση : δε μου έχουν κλέψει την τσαντα.
Αυτό το επιχείρημα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω, μήπως συντομευθει η διαδικασια..
Η αλήθεια ειναι οτι τελευταια φορά χρησιμοποιήσα το διαβατηριο το 2009 και από τοτε δε σκέφτηκα ούτε μια φορά ότι σε περίπτωση που θα χρειαζόταν να ταξιδέψω ξανά σε χώρα που χρειάζεται διαβατήριο, θα έπρεπε να το εχω στα χέρια μου. Έχω μετακομίσει σε 3 πόλεις από τότε, απλά κάπου παραπεσε..
Η τύχη του αγνοείται, αλλά περίμενα ότι για αυτον που έχει ήδη βγάλει παλιότερα νόμιμα διαβατήριο και έχει καθαρό ποινικό μητρώο, η διαδικασια θα ηταν ευκολότερη από ο, τι για αυτόν που δεν έχει βγάλει ποτέ, και μπορεί να ταξιδευει για οποιουσδηποτε λογους, οχι στα πλαίσια ενος οργανωμένου, νόμιμου ταξιδιού, όπως εγώ :(
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.397
Likes
14.349
Το ταξιδι είναι προγραμματισμένο για 29/3. Μας ζήτησαν από το πρακτορείο σκαναρισμενο αντίγραφο διαβατήριου έως το τέλος του μηνα, για αυτο θεωρησα ότι κάπου εκει θα γίνει και η ονομαστική αγορα των εισιτηρίων.
Σε περίπτωση που δεν εκδοθεί το διαβατήριο,ζήτησε απο το πρακτορείο να λογαριάσουν την προκαταβολή ή μέρος της σε άλλο ταξίδι αργότερα.Πιθανόν να δεχθούν.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Σας ευχαριστώ ολους για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
Αυτή τη στιγμή με καίει πιο πολύ κι απο την προκαταβολή το να μην χάσω το ταξίδι.
Το είχα προγραμματισει 3 μήνες πριν, θα ταξιδευα μαζι με μια φίλη μου, η οποια περιμένει να δει αν θα ταξιδέψω τελικα, και επιπλέον το ταξίδι, είναι στα πλαίσια ενός εκπαιδευτικού προγράμματος Γιόγκα, οπότε χάνεται μια ευκαιρια επαγγελματική εκτός από ευκαιρια αναψυχής.

Δεν είμαι ταξιδιώτης που φτιάχνει βαλίτσες και οργανώνει το ταξιδι του την τελευταία στιγμή, αλλα πραγματικά νόμιζα ότι καθως θα εκανα αντικατασταση ενός διαβατηριου που έχει λήξει πριν 5 χρόνια, θα ήμουν στην κατηγορία έκδοσης διαβατηρίων σε 3-5 εργασιμες μέρες.

Ειμαι σίγουρη ότι, όπως κι εγω, πολλοί αγνοούν αυτη την μικρη λεπτομέρεια και διαβάζοντας τις σχετικές οδηγίες της Διεύθυνσης Διαβατηρίων στο ίντερνετ πριν 3 μηνες, δεν είδα κάπου τονισμένο ότι η διαδικασία εκδοσης σε 3 μήνες, αφορά και ληγμένα προ 5ετιας διαβατήρια.....
Νομιζα ότι αφορα μόνο κλοπη/απώλεια διαβατηρίων σε ισχύ. Μου φαινόταν εξάλλου λογικό κάτι τέτοιο, για τα ισχύοντα διαβατήρια.

Αν το είχα καταλάβει νωρίτερα, θα είχα πράξει αλλιώς.
Και τελικά δεν καταλαβαίνω πώς θα ωφελησει στη νομιμότητα της διαδικασίας το να περιμένω 3 μήνες, τη στιγμή που μπορούν από το πρακτορείο κλπ να βεβαιωσουν πως έχω δώσει προκαταβολή για ενα επικείμενο ταξιδι, ενώ αν το διαβατήριο μου εκδοθει σε 20 μέρες, ακυρώνεται το γράμμα του Νόμου.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σαν αστυνομικος την εκανα την ερωτηση να δω αν δωσεις πειστικη απαντηση. Οπως θα σου γινουν κι αλλες ερωτησεις κι αν φανει πως λες ψεματα θα κανεις τα πραγματα χειροτερα.
Αν τους τα πεις οπως τα λες εδω κι αν μπορουν να επισπευσουν τη διαδικασια ισως εχεις περισσοτερες ελπιδες.

Τι να σου πω; Ενα χαρτι περιμενω απο το ΙΚΑ εδω και 3 μηνες. Επειδη ειναι εγγραφο που πρεπει να προσκομισω αμεσα σε αλλον κρατικο φορεα με διαβεβαιωσαν πως θα δωσουν προτεραιοτητα και το εγραψαν και πανω στην αιτηση που θα εστελναν στα κεντρικα. Ενα μηνα μετα την αιτηση απο τα κεντρικα που επικοινωνησα μαζι τους μου ειπαν πως δεν ειχαν παραλαβει ακομα την αιτηση. Μετα πηρα 5-6 φορες τηλεφωνο και επρεπε να εξηγω καθε φορα κανα δεκαλεπτο την περιπτωση. Πλεον βαρεθηκα, δεν γαμιεται λεω...Τελος παντων βρηκα κι εγω να πω τον πονο μου. Καλη τυχη!

Το είχα προγραμματισει 3 μήνες πριν, θα ταξιδευα μαζι με μια φίλη μου, και είναι στα πλαίσια ενός εκπαιδευτικού προγράμματος Γιόγκα, οπότε χάνεται μια ευκαιρια επαγγελματική εκτός από ευκαιρια αναψυχής.
Τουλαχιστον εσυ εχεις την γιογκα για να ηρεμεις, εγω τι να κανω που μου αναψαν τα λαμπακια παλι με το ΙΚΑ;
 
Last edited by a moderator:

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Τουλαχιστον εσυ εχεις την γιογκα για να ηρεμεις, εγω τι να κανω που μου αναψαν τα λαμπακια παλι με το ΙΚΑ;
Χάχαχα! Έτσι όπως το θέτεις, έχεις ένα δίκιο... ;) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom