Γαλλία Επεισόδια στο Παρισι

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω κλείσει για το Πάσχα λίγες μέρες στο Παρίσι, αλλά προβληματίζομαι με τα τελευταία επεισόδια που γίνονται εκεί, τις διαδηλώσεις και τις απεργίες. Εσείς σε ανάλογη θέση, θα το σκεφτοσασταν για ακύρωση/αναβολή ή θα αφήνατε λίγες μέρες ακόμα να δείτε πως θα εξελιχθεί; Μήπως έχει πάει κάποιος από εσάς ή κάποιος γνωστός σας, να μας πει πως είναι αυτές τις μέρες εκεί για ένα τουρίστα; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Καλησπέρα και από μένα!
Μια από τα ίδια Κ εγώ με την virgi...έχω κλείσει για ταξίδι στο Παρίσι μετά το Πάσχα στις 19 Απριλη αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν Κ παρακολουθούμε από την τηλεόραση προβληματίζομαι ...έχει κάποιος να μας δώσει μια εικόνα από Παρίσι; Κάποιος που είναι εκεί η πήγε αυτές τις μέρες;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Προσωπικη εκτιμηση , εικοσι μερες πριν ειναι νωρις για να ξερει καποιος .
Εδω στο Περου που εγιναν βαρβαροτητες προσφατα αυτες τις μερες ειναι φιλοι μου και δεν εχουν θέμα .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κατανοητή η ανησυχία σας. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνεται σε 3 βδομάδες αλλά και οι δύο πλευρές μοιάζουν ανυποχώρητες. Χθες η κατάσταση σε πολλά μέρη ήταν χαοτική αλλά όχι επικίνδυνη και ένας τουρίστας δεν χρειάζεται να φοβάται. Το μόνο που μπορεί να πάθει είναι αν μπλεχτεί στις διαδηλώσεις να φάει καμιά στο κεφάλι από κάποιον μπάτσο. Επίσης τις ημέρες των απεργιών ή στα σημεία που γίνονται επεισόδια οι μετακινήσεις με τα ΜΜΜ δεν είναι εύκολες (μεγάλες καθυστερήσεις ή διακοπές). Και φυσικά πολλά από τα αξιοθέατα είναι κλειστά ή είναι δύσκολη η πρόσβαση σε αυτά. Χθες π.χ. Άιφελ, Πομπιντού, Βερσαλλίες, Κατακόμβες δεν άνοιξαν για το κοινό. Άλλα όπως το Ορσέ και το Αραβικό Ινστιτούτο άνοιξαν με μειωμένο ωράριο ή/και κάποιες από τις αίθουσες τους μόνο.

Από την άλλη η εξέγερση των Γάλλων είναι ιστορική και ένα μάθημα για τον καθένα μας για το πως πρέπει να είναι ένας ανυπότακτος και αλληλέγγυος λαός. Αν πάει κανείς στις διαδηλώσεις θα δει φυσικά ορδές νέων ανθρώπων αλλά θα παρατηρήσει και πάρα πολλούς ηλικιωμένους. Ανθρώπους που ήδη έχουν βγει στη σύνταξη και θα έλεγε κανείς πως δεν έχουν κανένα λόγo να τους απασχολεί αν το όριο ηλικίας θα αυξηθεί από τα 62 στα 64. Κι όμως κατεβαίνουν για να στηρίξουν το μέλλον των παιδιών τους και τη Δημοκρατία. Σε αντίθεση με την εικόνα που έχουμε στην Ελλάδα για τους Δυτικοευρωπαίους και τους δεσμούς της οικογένειας, οι Γάλλοι έχουν απίστευτα ισχυρούς δεσμούς. Οι πρωτοβουλίες ανήκουν πάντα στους νέους και οι γονείς είναι αρωγοί όταν υπάρχουν δυσκολίες. Ακριβώς το αντίθετο που συμβαίνει στην Ελλάδα όπου συνήθως οι γονείς έχουν τον πρώτο και το τελευταίο λόγο και τα παιδιά ακολουθούν πειθήνια τις προσταγές τους.
 
Last edited:

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Κατανοητή η ανησυχία σας. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνεται σε 3 βδομάδες αλλά και οι δύο πλευρές μοιάζουν ανυποχώρητες. Χθες η κατάσταση σε πολλά μέρη ήταν χαοτική αλλά όχι επικίνδυνη και ένας τουρίστας δεν χρειάζεται να φοβάται. Το μόνο που μπορεί να πάθει είναι αν μπλεχτεί στις διαδηλώσεις να φάει καμιά στο κεφάλι από κάποιον μπάτσο. Επίσης τις ημέρες των απεργιών ή στα σημεία που γίνονται επεισόδια οι μετακινήσεις με τα ΜΜΜ δεν είναι εύκολες (μεγάλες καθυστερήσεις ή διακοπές). Και φυσικά πολλά από τα αξιοθέατα είναι κλειστά ή είναι δύσκολη η πρόσβαση σε αυτά. Χθες π.χ. Άιφελ, Πομπιντού, Βερσαλλίες, Κατακόμβες δεν άνοιξαν για το κοινό. Άλλα όπως το Ορσέ και το Αραβικό Ινστιτούτο άνοιξαν με μειωμένο ωράριο ή/και κάποιες από τις αίθουσες τους μόνο.

Από την άλλη η εξέγερση των Γάλλων είναι ιστορική και ένα μάθημα για τον καθένα μας για το πως πρέπει να είναι ένας ανυπότακτος και αλληλέγγυος λαός. Αν πάει κανείς στις διαδηλώσεις θα δει φυσικά ορδές νέων ανθρώπων αλλά θα παρατηρήσει και πάρα πολλούς ηλικιωμένους. Ανθρώπους που ήδη έχουν βγει στη σύνταξη και θα έλεγε κανείς πως δεν έχουν κανένα λόγω να τους απασχολεί αν το όριο ηλικίας θα αυξηθεί από τα 62 στα 64. Κι όμως κατεβαίνουν για να στηρίξουν το μέλλον των παιδιών τους και τη Δημοκρατία. Σε αντίθεση με την εικόνα που έχουμε στην Ελλάδα για τους Δυτικοευρωπαίους και τους δεσμούς της οικογένειας, οι Γάλλοι έχουν απίστευτα ισχυρούς δεσμούς. Οι πρωτοβουλίες ανήκουν πάντα στους νέους και οι γονείς είναι αρωγοί όταν υπάρχουν δυσκολίες. Ακριβώς το αντίθετο που συμβαίνει στην Ελλάδα όπου συνήθως οι γονείς έχουν τον πρώτο και το τελευταίο και τα παιδιά ακολουθούν πειθήνια τις προσταγές τους.
Αυτό ακριβώς φοβάμαι, το να μην μπορώ να επισκεφτώ αξιοθέατα και μουσεία..διότι και να πάω στο Παρίσι αν δεν μπορώ να επισκεφτώ κάποια βασικά σημεία δεν έχει νόημα... :-( ...το μόνο που μου δίνει μια ελπίδα είναι ότι μεσολαβεί το Πάσχα και ίσως να υπάρξει μια κάποια μείωση των ταραχών.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αυτό ακριβώς φοβάμαι, το να μην μπορώ να επισκεφτώ αξιοθέατα και μουσεία..διότι και να πάω στο Παρίσι αν δεν μπορώ να επισκεφτώ κάποια βασικά σημεία δεν έχει νόημα... :-( ...το μόνο που μου δίνει μια ελπίδα είναι ότι μεσολαβεί το Πάσχα και ίσως να υπάρξει μια κάποια μείωση των ταραχών.
Αν θες προσωπική εκτίμηση, τα επεισόδια θα συνεχιστούν μέχρι τότε αν δεν παραιτηθεί ο Μακρόν. Το πρόσφατο παρελθόν έχει δείξει πως τελικά σε ανάλογες περιπτώσεις η κυβέρνηση ήταν αυτή που έκανε πίσω. Πόσο μάλλον τώρα που δεν μιλάμε απλά για διαδηλώσεις ενός κόμματος ή μόνο της αριστεράς αλλά όλου του γαλλικού λαού με εξαίρεση τους φιλελεύθερους οπαδούς του Μακρόν και της ηγεσίας της γαλλικής δεξιάς. Φυσικά και μπροστάρηδες στις κινητοποιήσεις είναι οι αναρχικοί, κομμουνιστές και άλλοι αριστεροί (οι δεξιοί και ακροδεξιοί κατεβαίνουν μόνο σε πορείες με εθνικιστικό περιεχόμενο και όχι σε αυτές που έχουν να κάνουν με την προάσπιση δικαιωμάτων) αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ζητά την παραίτηση του Δικτάτορα όπως πλέον αποκαλείται.

Μπορεί να χάσεις κάποια αξιοθέατα αν έρθεις αλλά αν δεν έρθεις θα χάσεις την ευκαιρία να δεις από κοντά πως μάχεται ένας λαός και να ζήσεις μία από τις σημαντικότερες στιγμές της σύγχρονης γαλλικής και ευρωπαϊκής ιστορίας.
 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
Ήμουν Παρίσι από 15.03 μέχρι 19.03 και ήταν μια χαρά. Αν εξαιρέσεις την έντονη παρουσία αστυνομικών γύρω από place de la concorde δεν είδαμε κάτι άλλο. Πιο πολύ τα σκουπίδια ήταν λίγο ενοχλητικά..
Επίσης τα πάντα ανοιχτά κανονικά.
Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν από μέρα σε μέρα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν θες προσωπική εκτίμηση, τα επεισόδια θα συνεχιστούν μέχρι τότε αν δεν παραιτηθεί ο Μακρόν. Το πρόσφατο παρελθόν έχει δείξει πως τελικά σε ανάλογες περιπτώσεις η κυβέρνηση ήταν αυτή που έκανε πίσω. Πόσο μάλλον τώρα που δεν μιλάμε απλά για διαδηλώσεις ενός κόμματος ή μόνο της αριστεράς αλλά όλου του γαλλικού λαού με εξαίρεση τους φιλελεύθερους οπαδούς του Μακρόν και της ηγεσίας της γαλλικής δεξιάς. Φυσικά και μπροστάρηδες στις κινητοποιήσεις είναι οι αναρχικοί, κομμουνιστές και άλλοι αριστεροί (οι δεξιοί και ακροδεξιοί κατεβαίνουν μόνο σε πορείες με εθνικιστικό περιεχόμενο και όχι σε αυτές που έχουν να κάνουν με την προάσπιση δικαιωμάτων) αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ζητά την παραίτηση του Δικτάτορα όπως πλέον αποκαλείται.

Μπορεί να χάσεις κάποια αξιοθέατα αν έρθεις αλλά αν δεν έρθεις θα χάσεις την ευκαιρία να δεις από κοντά πως μάχεται ένας λαός και να ζήσεις μία από τις σημαντικότερες στιγμές της σύγχρονης γαλλικής και ευρωπαϊκής ιστορίας.
Εμεις εδω ομως ειμαστε φτωχος λαος με βασικο μισθο 700 ευρω. Εγω ποτε ποτε δεν θα συστηνα σε ατομο με τετοιο μισθο η καπου εκει να πληρωνει 150 ευρω/ βραδυ το δικλινο για να δει απο κοντα πως επαναστατουν οι πολιτες με διπλασιο μισθο. Απο ενσυναισθηση προς τον φτωχο μας λαο.
Εγω παντως θα ακυρωσω αν πρεπει και θα τα δω στο ιντερνετ, παροτι στηριζω τα πολυ δικαια αιτηματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εμεις εδω ομως ειμαστε φτωχος λαος με βασικο μισθο 700 ευρω. Εγω ποτε ποτε δεν θα συστηνα σε ατομο με τετοιο μισθο η καπου εκει να πληρωνει 150 ευρω/ βραδυ το δικλινο για να δει απο κοντα πως επαναστατουν οι πολιτες με διπλασιο μισθο. Απο ενσυναισθηση προς τον φτωχο μας λαο.
Εγω παντως θα ακυρωσω αν πρεπει και θα τα δω στο ιντερνετ, παροτι στηριζω τα πολυ δικαια αιτηματα.
Δεν γνωρίζω τα οικονομικά του καθένα αλλά ως τουρίστας θα προτιμούσα να χαραμίσω 150€/βραδιά για να ζήσω μία ιστορική στιγμή παρά για να φωτογραφηθώ στον Άιφελ ή στην Ντίσνεϋλαντ. Ο καθένας βέβαια με τις προτεραιότητες του, με τα θέλω για τη χώρα του και τα όνειρα για τη ζωή του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν γνωρίζω τα οικονομικά του καθένα αλλά ως τουρίστας θα προτιμούσα να χαραμίσω 150€/βραδιά για να ζήσω μία ιστορική στιγμή παρά για να φωτογραφηθώ στον Άιφελ ή στην Ντίσνεϋλαντ. Ο καθένας βέβαια με τις προτεραιότητες του, με τα θέλω για τη χώρα του και τα όνειρα για τη ζωή του.
Ας κατεβουν στους ελληνικους δρομους για τα 700 μισθο και συνταξη στα 67. Τζαμπα ειναι :D
 

ilias el

Member
Μηνύματα
30
Likes
332
Ήμουν Παρίσι από 15.03 μέχρι 19.03 και ήταν μια χαρά. Αν εξαιρέσεις την έντονη παρουσία αστυνομικών γύρω από place de la concorde δεν είδαμε κάτι άλλο. Πιο πολύ τα σκουπίδια ήταν λίγο ενοχλητικά..
Επίσης τα πάντα ανοιχτά κανονικά.
Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν από μέρα σε μέρα..
Off-topic αλλά μόλις ανέβασα ταξιδιωτική ιστορία για το εν λόγω ταξίδι, link παρακάτω. ;)
Γαλλία - 5 μέρες στο Παρίσι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom