Ταϊλάνδη Επιλογή για Ταϋλάνδη

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Θα πήγαινε πολύ να με βοηθήσετε στο εξής?

Αν πηγαίνατε 2 βδομάδες Ταϊλάνδη (στην δυτική πλευρά, Πουκέτ, Πιπι κτλ) συνοπτικά πόσες μέρες θα ξοδεύατε σε κάθε μέρος?

Π.χ. 3 μέρες Πουκέτ, 4 μέρες Πιπι, 5 μέρες Krabi κτλ...

(Αν και θα προτιμούσα να αφήναμε το Πουκέτ απ'έξω....)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Θα πήγαινε πολύ να με βοηθήσετε στο εξής?

Αν πηγαίνατε 2 βδομάδες Ταϊλάνδη (στην δυτική πλευρά, Πουκέτ, Πιπι κτλ) συνοπτικά πόσες μέρες θα ξοδεύατε σε κάθε μέρος?

Π.χ. 3 μέρες Πουκέτ, 4 μέρες Πιπι, 5 μέρες Krabi κτλ...

(Αν και θα προτιμούσα να αφήναμε το Πουκέτ απ'έξω....)
GTS πολυ υποπτες ερωτησεις κανεις!!!:haha:
Προσωπικα,θα αφηνα το Κραμπι απ`εξω για επομενη φορα,η λες να μην υπαρξει?:D
Για διαστημα 2 εβδομαδων θα πηγαινα Πουκετ χωρις χρονικο περιθωριο,μεχρι να το ευχαριστηθω,μετα Κο πι-πι, Κο Υαο,Κο Υαο νοι,και αν μου μεινουν μερες πεταγομαι και στα Σιμιλαν(πας με ταχυπλοο).


Κραμπι,Κοh landa,κλπ αλλες 2 βδομαδες καποια αλλη φορα.
Το Πουκετ ειναι αρκετα μεγαλο,αν σ`αρεσει η εξερευνηση θα φας πολυ χρονο, μην το υποτιμας.
Φυσικα τα γουστα και οι γνωμες ποικιλουν.
Βρηκες μπαγκαλοουζ στο Λονδινο?:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Άσε με με το Λονδίνο...ασπιρίνη στον άρρωστο είναι :haha:

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως....μπορεί να μου τη δώσει και να τη κάνω το Πάσχα, δε ξέρω ακόμα...αν μπορούσε βέβαια και η Μις, θα είχα ήδη φύγει
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
θα συμφωνησω με τον xeno (τι πρωτοτυπο :bleh:) οτι το Πουκετ το υποτιμουν αλλα μαλλον ειναι αυτοι που δεν εχουν ψαξει καλα και νομιζουν οτι Πατονγκ-Κατα-Καρον και τελος ειναι ολο το νησι.
Αν παρολα αυτα θελεις να αφησεις το Πουκετ απεξω , τοτε εγω θα πηγαινα 5 μερες Κραμπι , 2-3 μερες Πιπι για πληρες ρηλαξ και μετα νοτια για επαρχια Τρανγκ και θαλασσιο παρκο Κο Ταρουταο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θα έφτανα Πουκέτ και θα έμενα 5 μέρες, θα έπαιρνα το καραβάκι να με πάει στα Πί-πι όπου θα έλιωνα για 3 ημέρες κάτω απ' την τροπική συννεφιά, θα αφιέρωνα 2 μερούλες στα γύρω μικρά νησάκια και θα εξερευνούσα το Κράμπι για 4 μέρες.
(Ελπίζω στις 2 εβδομάδες να μην περιλαμβάνονται και οι μεταβάσεις στην Ταϋλάνδη!)

 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
θα συμφωνησω με τον xeno (τι πρωτοτυπο :bleh:) οτι το Πουκετ το υποτιμουν αλλα μαλλον ειναι αυτοι που δεν εχουν ψαξει καλα και νομιζουν οτι Πατονγκ-Κατα-Καρον και τελος ειναι ολο το νησι.
Αν παρολα αυτα θελεις να αφησεις το Πουκετ απεξω , τοτε εγω θα πηγαινα 5 μερες Κραμπι , 2-3 μερες Πιπι για πληρες ρηλαξ και μετα νοτια για επαρχια Τρανγκ και θαλασσιο παρκο Κο Ταρουταο.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ που θέλω να ταξιδέψω Ταϋλάνδη απέρριψα το Πουκέτ γιατί μου φαίνεται υπερβολικά τουριστικοποιημένο....πολύ πλαστική καρέκλα, πολλές πινακίδες από νέον, φασαρία και μεθυσμένοι Άγγλοι. Έχω πέσει έξω τελικά?
Επίσης, μπορεί να μου πεί κάποιος αν ο Ιούνιος είναι απαγορευτικός ο καιρός για τα νησιά της Ταϋλάνδης? Γιατί μέσω ενός άλλου φόρουμ στην ίδια ερώτησή μου, ένας Ευρωπαίος που έχει ξεμείνει και μένει μόνιμα Κράμπι μου έγραψε ότι ο Ιούνιος είναι καλός μήνας γιατί ο καιρός είναι ζεστός και οι θάλασσες ήρεμες! Ισχύει αυτό?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ότι ο καιρός είναι ζεστός ισχύει. Για τις ήρεμες θάλασσες δεν ξέρω!
Αύγουστο πάντως που είχα πάει είχε πολύ κύμα και πολλά ρεύματα αλλά δεν είδα πουθενά ούτε φασαρίες ούτε μεθυσμένους άγγλους!
Οι Άγγλοι που ήσαν στο νησί ήταν πολύ κυριλέ σε σχέση με τους Αμερικάνους και τους Αυστραλούς.
Πάντως, αν θέλεις ησυχία απλά αποφεύγεις την Πατόνγκ. Τα υπόλοιπα μέρη είναι πιο ήσυχα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Ότι ο καιρός είναι ζεστός ισχύει. Για τις ήρεμες θάλασσες δεν ξέρω!
Αύγουστο πάντως που είχα πάει είχε πολύ κύμα και πολλά ρεύματα αλλά δεν είδα πουθενά ούτε φασαρίες ούτε μεθυσμένους άγγλους!
Οι Άγγλοι που ήσαν στο νησί ήταν πολύ κυριλέ σε σχέση με τους Αμερικάνους και τους Αυστραλούς.
Πάντως, αν θέλεις ησυχία απλά αποφεύγεις την Πατόνγκ. Τα υπόλοιπα μέρη είναι πιο ήσυχα.
Και οι θάλασσες είχαν τόσο κύμα που δεν μπορούσες να κάνεις εκδρομές στα γειτονικά νησιά, π.χ. Πι Πι?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να το ξεκαθαρίσω: μιλάω πάντα για Αύγουστο.
Οι εκδρομές στα γύρω νησάκια γίνονταν εκτός αν είχε τόσο μα τόσο πολύ κύμα που την ξέχναγες την εκδρομούλα!
Όταν πήγαμε στα Πί-πι, ήταν από τις μέρες που είχε πολύ κύμα με αποτέλεσμα να ήμαστε στην αποβάθρα περίπου μιάμιση ώρα όσο το διαπραγματεύονταν οι καπεταναίοι με τον καιρό!
Τελικά, κάναμε την εκδρομή αλλά κατά τη διάρκεια της μιάμιση ώρας διαδρομής το 80% του σκάφους... ξέρναγε!
Και δυστυχως, λόγο του κύματος είδαμε από μακριά (από πολύ μακριά!) την παραλία Μάγια στα Πι-πι!
Οι εκδρομούλες στα υπόλοιπα νησάκια έγιναν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αλλά σε κάποια από αυτά μπορούσες να προσεγγίσεις την θάλασσα από την μια πλευρά μόνο λόγω των ρευμάτων.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα έφτανα Πουκέτ και θα έμενα 5 μέρες, θα έπαιρνα το καραβάκι να με πάει στα Πί-πι όπου θα έλιωνα για 3 ημέρες κάτω απ' την τροπική συννεφιά, θα αφιέρωνα 2 μερούλες στα γύρω μικρά νησάκια και θα εξερευνούσα το Κράμπι για 4 μέρες.
(Ελπίζω στις 2 εβδομάδες να μην περιλαμβάνονται και οι μεταβάσεις στην Ταϋλάνδη!)
Και αυτο ειναι καλο πλανο Gts..θα ελεγα να μην αφησεις απεξω το Πουκετ , εμενα μου αρεσε. Αν ταξιδευεις ανεξαρτητα μπορεις να φυγεις οποτε θελησεις.Συμφωνω με τη Marydim οτι εκτος Πατονγκ το νησι εχει ομορφες και ηρεμες γωνιες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Με πείσατε για το Πουκέτ....σίγουρα θα έχει και γωνιές όμορφες....απλά βλέπω φωτό από κάτι Σίμιλαν και κάτι Ko Racha Yai και τρελλαίνομαι....

Ταϋλάνδη πλανεύτρα....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το οτι ειναι τοσο τουριστικο το νησι κατι σημαινει.Ειναι ομορφο νησι , γι'αυτο τραβαει τοσο κοσμο. Τωρα οταν πηγα εγω , εμεινα στο Rawai και αρχισα να εξερευνω τη νοτια περιοχη και μου εκανε εντυπωση που ημασταν σε καποιες παραλιες μονοι μας. Ελεγα που ειναι ο τουρισμος βρε παιδι μου που λενε ολοι για το Πουκετ οτι εχει κοσμο! Ε , οταν εφτασα στην Πατονγκ τους ειδα ολους μαζι :lol:. Οι τουριστες συγκεντρωνονται σε συγκεκριμενα μερη και δεν κουνιουνται ευκολα..το εχω δει σε πολλα μερη αυτο. Πηγαινε και γυρνα το.
Ειχαμε παει εκδρομη σε ενα νησακι που ειχε ενα ξυλινο μπαρακι πανω σε βραχια και νερα ονειρο! Νομιζω ηταν το Ko Racha Yai.

Υ.Γ. πες πες για την Ταυλανδη εχω αρχισει να το σκεφτομαι για επομενο ταξιδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom