Ταϊλάνδη Επιλογή για Ταϋλάνδη

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
ειδικα αμα σου τυχη σαββατοκυριακο πες μου να σου πω σε πια αγορα θα πας.
Είμαι σίγουρος ότι εννοείς την αγορά της Chatuchak, την μεγαλύτερη αγορά της Ταϊλάνδης!!!!

Σταθμός Mo Chit με το Skytrain (BTS).

Αξίζει μια επίσκεψη απ 'όλους τους ταξιδιώτες στην Bangkok. Μην Αγοράσετε τίποτα από πουθενά αλλού, γιατί θα τα βρείτε όλα εκεί και σε καλύτερες τιμές.

Να πάτε πρωί γιατί είναι τεράστια αγορά και θα περπατήσετε πολύ.

Να είστε προετοιμασμένοι, γιατί την περίοδο των βροχών η υγρασία στην αγορά είναι σε τρελά επίπεδα!!!!
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
Είμαι σίγουρος ότι εννοείς την αγορά της Chatuchak, την μεγαλύτερη αγορά της Ταϊλάνδης!!!!

Σταθμός Mo Chit με το Skytrain (BTS).

Αξίζει μια επίσκεψη απ 'όλους τους ταξιδιώτες στην Bangkok. Μην Αγοράσετε τίποτα από πουθενά αλλού, γιατί θα τα βρείτε όλα εκεί και σε καλύτερες τιμές.

Να πάτε πρωί γιατί είναι τεράστια αγορά και θα περπατήσετε πολύ.

Να είστε προετοιμασμένοι, γιατί την περίοδο των βροχών η υγρασία στην αγορά είναι σε τρελά επίπεδα!!!!
πολυ σωστα:) αυτη ειναι!!!!οπωσδηποτε πρωι!!!!!
τι μου θυμισες τωρα....ποσο ιδρωτα εριξα απιστευτο:haha:ημουν συνεχεια με ενα μπουκαλι νερο στα χερια!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχετε δικιο παιδια..δεν πα να βρεχει και να χιονιζει! Στην Ταυλανδη θα ειμαστε -no shoes , no problem :cool:

varioathens το επομενο ταξιδι δεν το αλλαζω ακομα γιατι ελπιζω οτι καπου σε λατιν θα γυρισω τελικα. Ειπαμε..λατρευω Ταυλανδη , περασα εκπληκτικα , θελω να ξαναπαω σιγουρα και το σκεφτομαι πολυ για επομενο ταξιδι , αλλα..:bounce:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
@varioAthens: Σωστά τα λένε οι από πάνω. Krabi τον Ιούνιο είναι ρίσκο. Εγώ ήμουν εκεί τον Αύγουστο και έβρεχε 3-4 μέρες συνεχόμενα! Και μιλάμε για τρομερά δυνατή βροχή, όχι ψιχάλες. Σταμάταγε για 10', έκανες να βγεις και ξανάρχιζε! Το θέμα όμως με τα παραλιακά μέρη και τους μουσώνες δεν είναι μόνο η βροχή, που μπορεί να είσαι τυχερός και μετά από μια δυνατή μπόρα να σταματήσει. Είναι ότι η θάλασσα είναι χάλια από λασπόνερα που έχουν τρέξει από τη στεριά, ανακατεμένη και άγρια, με ξύλα και σκουπίδια που επιπλέουν ή έχουν ξεβραστεί στην παραλία κτλ. Καλά, για την υγρασία δεν το συζητάω καν! Τα λέω αυτά για να τα ξέρεις και να είσαι προετοιμασμένη. Α και το πόσο επηρεάζεται η κάθε περιοχή ή παραλία από τη βροχή εξαρτάται πάλι... Μάλλον είναι καθαρά θέμα τύχης!

@go2dbeach: Άσε την Λατινική Αμερική εκεί που είναι ως επόμενο ταξίδι! Τα νησάκια αυτά θέλουν Ιανουάριο μήνα για να τα απολαύσεις στο φουλ! Άσε που δεν είναι να παίζεις με τη ζωή σου στις θάλασσες εκεί! Εμείς κινδυνεύσαμε να πνιγούμε ανοιχτά των phi-phi με longtail σε Αυγουστιάτικη καταιγίδα!

H Chatuchak είναι όντως Η αγορά και είναι τεράστια και ζόρι να την γυρίσεις όλη. Εγώ νομίζω πήγα 3 (ή 4) φορές συνολικά και κάθε φορά έφτανα σε σημεία που δεν είχα δει την προηγούμενη. Πάρα πολύς κόσμος, ζέστη, υγρασία. Τη μια φορά με έπιασε και μπόρα εκεί και μετά που βγήκε ο ήλιος δεν μπορούσα να αναπνεύσω από την υγρασία και τους υδρατμούς, με έπιασε φαγούρα και άλλα τέτοια ωραία! Για όποιον πάει: πολύ νερό, χαλαρά και με στάσεις! Επίσης από την περιοχή της Khao San τελικά συμφέρει περισσότερο να πάρεις ταξί (με το ταξίμετρο φυσικά) για εκεί παρά το πλοίο και μετά το skytrain. Και αν δεν πετύχεις σ/κ, το MBK (εμπορικό κέντρο/αγορά στην περιοχή Siam) είναι ότι καλύτερο σε τιμές/ποικιλία. Στις αγορές σε Khao San και λοιπές τουριστικές περιοχές μόνο για βόλτα, οι τιμές είναι 3 φορές πάνω, ενώ τα ακριβά εμπορικά στη Siam square είναι πιο ακριβά από αυτά της Ελλάδας
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Φαντάσου να φτάσω μέχρι το Κράμπι και λόγω φουρτουνιασμένης θάλασσας και κυμάτων να μην μπορώ να πλησιάσω στα Πί Πι....Τραγικό.... Να φτάσω στην πηγή και να μην πιω νερό.....!
Εν τω μεταξύ άμα μου κάτσει στραβή, όχι στα Πί Πι δεν θα μπορώ να πάω, αλλά ούτε στην παραλία κάτω από το δωμάτιο δεν θα μπορώ να κατέβω άμα είναι τίγκα στο λασπόνερο και επιπλεουν σκουπίδια.....

Άρα, Go2dbeach καλά θα κάνεις να πας Λατινική Αμερική τον Ιούνιο μιας και εκεί τουλάχιστον ο καιρός είναι καλός τέτοια εποχή.....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Φαντάσου να φτάσω μέχρι το Κράμπι και λόγω φουρτουνιασμένης θάλασσας και κυμάτων να μην μπορώ να πλησιάσω στα Πί Πι....Τραγικό.... Να φτάσω στην πηγή και να μην πιω νερό.....!
Κοίτα ότι θα φτάσεις στα Phi Phi θα φτάσεις, τα πλοία που πάνε εκεί είναι μεγάλα και δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα. Το θέμα είναι να το απολαύσεις κι'ολας. Το περιστατικό που λέω δεν ήταν καθώς πήγαινα αλλά σε εκδρομή με longtail boat για snorkeling και επίσκεψη στο Phi Phi Leh. Ξέρω πως οι longtail δύσκολα βυθίζονται αλλά τα κύματα εκείνη τη μέρα (και ξαφνικά, πριν 1 ώρα είχε λιακάδα) ήταν τόσο τρομακτικά που με δυσκολία κρατιόμασταν στη βάρκα. Ήταν πραγματικά τρομακτικό μέχρι να φτάσουμε σε ακτή. Εκεί αποφασίσαμε πως δεν γίνεται να συνεχείσουμε και γυρίσαμε αργά αργά (και παραλιακά) πίσω!

Τις υπόλοιπες μέρες έριξε κάτι δυνατές βροχές (να δεις μπόρα που με έπιασε στο viewpoint, το ψηλότερο σημείο του νησιού και όχι μέχρι τη θάλασσα δεν έβλεπες, ούτε στα 10 μέτρα) αλλά όχι τόσο πολύ όσο εκείνο το πρωί.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω ζησει παρομοια κατασταση με σενα mpiftex στην Ταυλανδη και μαλιστα Φεβρουαριο που θεωρειται καλη εποχη. Οπως λες ενω ηταν ηλιολουστη μερα , ξαφνικα κατι εγινε και χαλασε ο κοσμος.Θυμαμαι οτι ελεγα στον Mr να φορεσουμε βατραχοπεδιλα για να ειμαστε ετοιμοι να κολυμπησουμε :lol: , πραγματικα ειχα φοβηθει και ημασταν με μικρο ταχυπλοο...φανταζομαι με longtail boat πως θα ηταν!
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
Μάλλον αλλάζω προορισμό! :(
ρε συ γιατι να αλλαξεις προορισμο?πανε πουκετ νοικιασε εκει και εχε το σαν αφετηρια σου για εκδρομες στα νησια,οπωτε αν καποια μερα δεν ειναι καλος ο καιρος δεν πας και κανεις εκδρομη στο πουκετ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
ρε συ γιατι να αλλαξεις προορισμο?πανε πουκετ νοικιασε εκει και εχε το σαν αφετηρια σου για εκδρομες στα νησια,οπωτε αν καποια μερα δεν ειναι καλος ο καιρος δεν πας και κανεις εκδρομη στο πουκετ!
Για να πήγαινα σε καμία περιοχή δοκιμασμένη (από άποψη καιρού) περιοχή.....

go2dbeach καμιά Κόστα Ρίκα?????:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και το σκεφτηκα οτι αν γραψω για τη μικρη μου περιπετεια σε συνδυασμο με του mpiftex θα αλλαζες προορισμο..οχι κοιτα μην τρελαινεσαι! Αυτα συμβαινουν , βροχες , καταιγιδες, και σιγουρα η εποχη των βροχων εχει ενα ρισκο μεγαλυτερο.
Αφου ομως εχεις βαλει σκοπο να πας Ταυλανδη μπορεις να πας απο την πλευρα του Σαμουι και γενικα νοτιοανατολικη Ταυλανδη που ειναι καλα (Κο Πανγκαν , Κο Ταο κλπ..). Εγω θα πηγαινα και Πουκετ αν αυτο ειχα κανονισει και θα εκανα οπως λεει το marikaki εκδρομες στην ενδοχωρα καποια μερα που δε θα ηταν καλη για σνορκελ και θαλασσα. Αν παλι ηταν τοσο χαλια , θα εβγαζα επιτοπου εισιτηριο για Σαμουι.
Παντα μια-δυο μερες πριν φυγω για ταξιδι ελεγχω τον καιρο για το δεκαημερο και ειμαι ετοιμη να αλλαξω σχεδιο. Αυτο προυποθετει να ταξιδευεις εντελως ανεξαρτητα βεβαια.

Υ.Γ. Και Κοστα Ρικα..και Παναμας..και...Ιουνιος ε? Θα με βρισουν οι Ταυλανδοπληκτοι αλλα εχεις διαβασει το http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%DE/181-%F0%DC%EC%E5-%EC%E5%EE%E9%EA%FC.html? Ιουνιο ειχα παει εκει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.060
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom