Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
καλησπερα!
ενδιαφερομαι κι εγω για ερασμους, αλλα δεν μπορω να αποφασισω για την πολη... ενω διαβασα πολλα (και καλα!!) για τσεχια και συγκεκριμενα για το brno (στο οποιο εχω σχεδον καταληξει για πρωτη επιλογη!), δεν ειδα σχεδον τιποτα για ιταλια.. αν εχει παει καποιος εκει μπορει να μου πει δυο πραγματα σχετικα με το κοστος ζωης, τη διασκεδαση αλλα και τα πανεπιστημια(επιπεδο, καθηγητες..) ?? συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για βενετια και τρεντο.
θα ηθελα επισης και για το πανεπιστημιο του brno καποιες πληροφοριες.
πληροφοριακα, το τμημα που επισης συνεργαζεται με ισπανια, γαλλια, φινλανδια, αγγλια, ολλανδια, τουρκια, σλοβακια, πορτογαλια, γερμανια..
ευχαριστω!!
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Ισπανία και Γερμανία απ' ότι ξέρω κάνουν μαθήματα στη γλώσσα τους οπότε θα πρέπει να ξέρεις την αντίστοιχη γλώσσα. Γενικά πιστεύω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις με ποιες σχολές συνεργάζεται το πανεπιστήμιο σου, να μπεις στα site τους και να πάρεις από εκεί τις βασικές πληροφορίες. Σε κάποιες χώρες για παράδειγμα δεν υπάρχουν εστίες και πρέπει αναγκαστικά να βρεις σπίτι (= περισσότερα έξοδα).
 

verapl

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Έχω κοιτάξει τα σάιτ των πανεπιστημίων γι'αυτό λέω για Τσεχία και Ιταλία..απλά αυτά δεν αναφέρουν τις λεπτομέριες που ρώτησα...
Όσο για τη γλώσσα δεν με περιορίζει γιατί είμαι αγγλική φιλολογία και όπου κι αν πάω τα μαθήματα θα είναι στα αγγλικά!!
 

vasilis21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και απο μένα! Σπουδάζω Σερρες διοίκηση επιχειρήσεων και του χρόνου θα ναι η τελευταία χρονιά, έτσι σκέφτομαι πριν τελειώσω να κάνω αυτό το ''μαγικό'' ταξίδι..και να πάω εράσμους..Απλά το θέμα είναι ότι δεν έχω κατασταλάξει ακόμα που..Το εξάμηνο που θα πάω θα ναι το χειμερινό..οι επιλογές και λόγω ότι έχουν μαθήματα στα αγγλικά...είναι..
Λιθουανία-Βίλνιους
Πολωνία-Λοτζ
Λεττονία-Βέντσπιλς
Πορτογαλία-Οπόρτο
Σλοβακία-Κόζιτσε?
Φινλανδία- Κότκα.....
Τι λέτε??
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας και απο μένα! Σπουδάζω Σερρες διοίκηση επιχειρήσεων και του χρόνου θα ναι η τελευταία χρονιά, έτσι σκέφτομαι πριν τελειώσω να κάνω αυτό το ''μαγικό'' ταξίδι..και να πάω εράσμους..Απλά το θέμα είναι ότι δεν έχω κατασταλάξει ακόμα που..Το εξάμηνο που θα πάω θα ναι το χειμερινό..οι επιλογές και λόγω ότι έχουν μαθήματα στα αγγλικά...είναι..
Λιθουανία-Βίλνιους
Πολωνία-Λοτζ
Λεττονία-Βέντσπιλς
Πορτογαλία-Οπόρτο
Σλοβακία-Κόζιτσε?
Φινλανδία- Κότκα.....
Τι λέτε??
Προσωπικά θα έβγαζα έξω τη Φινλανδία λόγω κόστους ζωής. Εάν δε σε πειράζουν τα πολλά κρύα τότε προτείνω Βίλνιους ή μετά Λοτζ. Αλλιώς Οπόρτο. Λοτζ δεν έχει κάτι ιδιαίτερο από άποψη ομορφιάς αλλά η Πολωνία γενικά είναι όλα τα λεφτά. Βίλνιους αρκετά μικρή αλλά χαριτωμένη πόλη. Οπόρτο πολύ όμορφο αλλά ίσως όχι τόσο διαφορετικό όπως τα παραπάνω. Για τις υπόλοιπες χώρες δεν έχω άποψη αλλά γενικά είναι οικονομικές ως επιλογές-κάτι βασικό κατά τη γνώμη μου όταν πρόκειται για erasmus-οπότε δες τι σε βολεύει περισσότερο με μαθήματα/διαμονή κλπ στην καθεμία.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Προσωπικά θα έβγαζα έξω τη Φινλανδία λόγω κόστους ζωής. Εάν δε σε πειράζουν τα πολλά κρύα τότε προτείνω Βίλνιους ή μετά Λοτζ. Αλλιώς Οπόρτο. Λοτζ δεν έχει κάτι ιδιαίτερο από άποψη ομορφιάς αλλά η Πολωνία γενικά είναι όλα τα λεφτά. Βίλνιους αρκετά μικρή αλλά χαριτωμένη πόλη. Οπόρτο πολύ όμορφο αλλά ίσως όχι τόσο διαφορετικό όπως τα παραπάνω. Για τις υπόλοιπες χώρες δεν έχω άποψη αλλά γενικά είναι οικονομικές ως επιλογές-κάτι βασικό κατά τη γνώμη μου όταν πρόκειται για erasmus-οπότε δες τι σε βολεύει περισσότερο με μαθήματα/διαμονή κλπ στην καθεμία.
Θα συμφωνήσω για τη Φινλανδία. Είναι πολύ ακριβή. Αν έχεις βέβαια χρήματα να διαθέσεις θα αξίζει τον κόπο γιατί πας και χειμερινό εξάμηνο οπότε θα ζήσεις κάτι τελείως διαφορετικό!

Οι υπόλοιπες είναι αρκετά φθηνές χώρες απ' όσο ξέρω οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Το Οπόρτο είναι αρκετά πιο κοντά στο κλίμα της Ελλάδας αλλά για μένα αυτό θα ήταν λόγος να το αποκλείσω για το χειμερινό εξάμηνο (αντίθετα με το καλοκαιρινό που αν είσαι και παραλιολάτρης θα έχει πολλά να δεις εκεί γύρω).
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Παρακολουθώ καιρό το forum, και συγκεκριμένα από πέρυσι που ξενύχτησα πολλές φορές διαβάζοντας τις πληροφορίες σας για το erasmus και τις ευρωπαικές πόλεις γενικότερα. Αν και έγινα δεκτός, πέρυσι, και συγκεκριμένα στην Γάνδη, αποφάσισα να μην πάω(αποδείχθηκε τελείως λάθος απόφαση, αλλά συνεχίζουμε..)
Φέτος είπα να μην χάσω πάλι την ευκαιρία και μέχρι την Παρασκευή θα πρέπει να έχω κάνει την δήλωση μου. Έχω περάσει μέρες και νύχτες στον υπολογιστή, ψάχνοντας τα πάντα και σε όπου μπορεί να φανταστεί κανείς, αλλά και πάλι δεν μπορώ να αποφασίσω. Για αυτό αποφάσισα να γράψω εδώ, μπας και οι πιο έμπειροι βοηθήσουν.
Μιλάω πάρα πολύ καλά αγγλικά και καλά γερμανικά. Επίσης κάτι λίγα ολλανδικά- ελάχιστα όμως. Το σκεπτικό μου και οι προτεραιότητες μου όσον αφορά το erasmus είναι περίπου αυτές:
  • να μείνω εκεί που θα πάω αρκετό καιρό. Δεν έχει νόημα να πάω για 3 μήνες, καλύτερα 7-10.
  • να μην βαρεθώ εκεί που θα πάω. Να υπάρχει ζωή(δεν αναφέρομαι μόνο σε κλαμπς κλπ)
  • Να μπορεί να βγει φθηνά ή έστω φυσιολογικά η παραμονή μου εκεί, δεδομένου πως θα έχω την υποτροφία και οι γονείς θα μπορούν να στείλουν κάποια ακόμη.
  • Να μου μείνει κάτι από την εμπειρία αυτή. Είτε αυτό θα είναι να μάθω μια γλώσσα ή να τελειοποιήσω τα γερμανικά, είτε να ταξιδεύσω από δω και απο κεί, είτε όλα αυτά μαζί, να γνωρίσω κουλτούρες που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχα την δυνατότητα. Σε κάθε περίπτωση, εννοώ να μείνει κάτι από το ταξίδι, ότι και αν είναι αυτό.

Το βλέπω και εδώ πέρα, πως τα πράγματα είναι ίσως λίγο διαφορετικά από όσα έχει στο μυαλό του κάποιος τρίτος. Οι πιο πολλοί μου λένε να πάω σε ένα καλό πανεπιστήμιο, να κάνω σημαντικές γνωριμίες κλπ. Προσωπικά δεν πιστεύω πως μέσα σε 5-6 μήνες θα προλάβω να γίνω επιστήμονας, αν προσγειωθώ στην Αγγλία. Για αυτό πιστεύω πως πιο πολύ μετράει σαν εμπειρία, να δεις την ζωή, να γνωρίσεις κόσμο, να καταλάβεις τον εαυτό σου, να χτίσεις κάτι μέσα σου για το μέλλον με εμπειρίες και αναμνήσεις.
Για να μην σας πρήζω, οι επιλογές είναι πολλές: Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία (αυτές οι χώρες με πολλές σχολές), Ρουμανία, Βουλγαρία, Πολωνία, Κύπρος, Τουρκία, Αγγλία, Αυστρία, Ουγγαρία, Εσθονία και Γερμανία.
Από αυτές οι τέσσερις πρώτες φεύγουν από το παιχνίδι λόγω γλώσσας. Κύπρος, Βουλγαρία, Ρουμανία και Τουρκία επίσης, δεν υπάρχει λόγος. Δίπλα μας είναι.
Είμαι μεταξύ της Γάνδης στο Βέλγιο, την οποία από τις φωτογραφίες έχω λατρέψει. Μου αρέσει αυτό το σκοτεινό, μεσαιωνικό σκηνικό, ενώ μαθαίνω πως υπάρχουν αρκετοί φοιτητές και μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Επίσης κάποιας από τις πόλεις της Γερμανίας, ώστε να τελειοποιήσω την γλώσσα. Δυστυχώς δεν έχω Βερολίνο, που θα ήταν από τις πρώτες μου επιλογές. Γνωρίζει κάποιος μερικές πιο εξειδικευμένες πληροφορίες για Giessen, Jena, Kiel, Siegen; Έχω και το Αννόβερο αλλά μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα χειρότερα. Εκτός αυτών, υπάρχει η Πολωνία, για την οποία με έχουν ξεσηκώσει ο Θανάσης και ο άλλος που δεν θυμάμαι όνομα:p Έχω και την Κρακοβία και την Πολωνία και το Γκντανσκ, αν και έχω καταλήξει πως αν πάω Πολωνία θα είναι για την Κρακοβία, σίγουρα, με όσα έμαθα και είδα στο διαδίκτυο. Εκεί αρχίζει και το πρόβλημα, γιατί βλέπω μια όμορφη πόλη, πολύ φθηνή, με ωραίο κόσμο:clap: , υπάρχει περιθώριο για 10 μήνες που με βολεύει και υπάρχει και ζωάρα, από όσο ακούω, με πάρτι, πολύ αλκοόλ και τα λοιπά. Τελευταία επιλογή από όλα είναι το Linz στην Αυστρία, για το οποίο δεν έχω δει κάποιον εδώ να αναφέρει κάτι. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει; Φαίνεται επίσης όμορφη πόλη, γύρω στους 200.000 κάτοικους και μου αρέσει πολύ το γεγονός πως είναι ανάμεσα σε όλα. Έχει γύρω στις 8-10 χώρες γύρω-γύρω που μπορείς να επισκεφτείς εύκολα και φθηνά. Συγγνώμη για την μεγάλη έκταση, καλησπέρα και πάλι
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς όρισες.μην στενοχωριέσαι,θα βρεις την άκρη.
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
λιγο ακυρη ερωτηση αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει, τι ειναι αυτο το erasmus που λετε ολοι μεσα στο φορουμ;
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
λιγο ακυρη ερωτηση αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει, τι ειναι αυτο το erasmus που λετε ολοι μεσα στο φορουμ;
Καλησπέρα.
Είναι ευρωπαικό πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών(χρηματοδοτείται από την Ε.Ε), όπου μπορείς να περάσεις κάποιους μήνες φοιτώντας σε ένα αντίστοιχο Τμήμα σε κάποιο πανεπιστήμιο από αυτά με τα οποία συνεργάζεται το δικό σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom