Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στη Ρουμανία και δη Τρανσυλβανία είναι όντως πάρα πολύ όμορφα. Ωραίες πόλεις και φύση. Επίσης είναι πάρα πολύ οικονομικά, άρα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις πολλά πράγματα, εξόδους, εκδρομές, ταξίδια τριγύρω κλπ. Την Πολωνία την αγαπώ για Erasmus αλλά παίζει ρόλο και σε ποια πόλη θα είσαι. Το Slupsk πρώτη φορά το ακούω, αν και γνωρίζω αρκετά τη χώρα (ωραίο φαίνεται και δεν είναι και πολύ μικρό τελικά). Εάν έχει αρκετά πανεπιστήμια σημαίνει θα έχει και φοιτητική ζωή οπότε μια χαρά μπορείς να περάσεις κι εκεί. Προσωπικά δεν επέλεξα την πόλη του Erasmus μου σύμφωνα με το πανεπιστήμιο και πόσο καλό είναι αλλά δέχομαι ότι κάποιοι δίνουν σημασία σε αυτό. Πρέπει επομένως λίγο να ζυγιάσεις τα πράγματα. Ή επιλέγεις καλό πανεπιστήμιο και προσπαθείς πάρα πολύ να μάθεις τη γλώσσα άμεσα ή επιλέγεις κάτι πιο οικονομικό που μπορεί να αποδειχτεί και καλύτερο εν τέλει.
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι και την χωρα και γενικα και το πανεπιστημιο γιατι με ενδιαφερει να κανω και μετεπειτα την πρακτικη μου στο εξωτερικο ,οποτε θα ηταν καλο να παω σε μια χωρα για ενα εξαμηνο να δω πως ειναι τα πραγματα, να εξοικιωθω με την γλωσσα και μετα να κανω την αιτηση μου για πρακτικη.Παρ' ολα αυτα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι και την χωρα και γενικα και το πανεπιστημιο γιατι με ενδιαφερει να κανω και μετεπειτα την πρακτικη μου στο εξωτερικο ,οποτε θα ηταν καλο να παω σε μια χωρα για ενα εξαμηνο να δω πως ειναι τα πραγματα, να εξοικειωθω με την γλωσσα και μετα να κανω την αιτηση μου για πρακτικη.Παρ' ολα αυτα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
To Zlin όντως βρίσκεται σε εξαιρετική τοποθεσια :clap: Επίσης να πω και κάτι άλλο, δεν είναι κακό να πας σε μικρή πόλη, ίσα ίσα... Το καλό είναι ότι όλοι οι ερασμιτες θα γνωριστείτε μεταξύ σας και θα κάνετε καλή παρεα. Στις μεγάλες πόλεις είναι άπειρα τα άτομα, και ενώ αυτό δεν είναι κακό, ίσως να χάνεσαι πιο εύκολα με τις παρέες σου. Εμεις στην Πολωνια, στο Ποζναν, ήμασταν όλοι οι Ερασμιτες μια μεγάλη παρεα όλοι μαζί. Μην φοβάσαι τις μικρες πόλεις :D
δεν το ειχα σκεφτει αυτο ,να πω την αληθεια..εχεις δικιο!
 

stef_al9

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Για αρχη, συγχαρητηρια για την επιλογη να πας Erasmus και καλη αρχη :clap::clap::clap::xalara::xalara::xalara:

Συμφωνω με life @Earth Citizen, ειναι μικρες πολεις και η καθε επιλογη εχει τα καλα και τα κακα της. Οποτε πρεπει να αναρωτηθεις εσυ..

Εχεις δει μερη της κεντρικης Ευρωπης; Θελεις να τα δεις; Γιατι εαν θελεις,τοτε το Zlin φανταζει ιδανικη επιλογη. Πολυ κοντα σε Μπρατισλαβα, Βιεννη, Πραγα, Βουδαπεστη, Κρακοβια, πολυ ωραιες επιλογες και εισαι σε ολες τις πολεις στο 3ωρο max.. Στην πολη της Πολωνιας ειναι κοντα στο Gdansk και το Wroclaw, το Βερολινο, η Βαρσοβια.. Ε νομιζω ειναι λιγο πιο ψηλα. Εγω θα επελεγα Zlin.

Brasov και Τρανσυλβανια θα ειναι πανεμορφα το φθινοπωρο, αλλα εκει περιοριζεσαι στις επιλογες για το που αλλου θα πας. Στη μεση της Ρουμανιας, αντε το πολυ να πας σε ενα Βουκουρεστι..

Σε οσους μου εχουν πει οτι πηγαν σε πολεις Ερασμους που επρεπε να ξερουν την γλωσσα, δεν περασαν "καλα" σαν Ερασμιτες, αλλα εμαθαν την γλωσσα:bleh::bleh::bleh:

Ψηφιζω Zlin :clap::clap::clap::xalara::xalara::xalara:
σε ευχαριστω πολυ ! Πολυ κατατοπιστικη η απαντηση σου ! Γενικα απο χωρες του εξωτερικου εχω παει μονο Ιταλια και Ελβετια, οποτε ναι..σιγουρα θα ηθελα να δω πολλες ευρωπαικες χωρες..οσο για τις χωρες που ειναι καλο να μαθεις την γλωσσα και για την συγκεκριμενη που θελω να παω εγω ,δηλαδη Γαλλια , θα το ηθελα γιατι εχω εναν σκοπο..το εξηγω παρακατω ..αν θες διαβασε το ..σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου παντως!
 

Elisabeth1

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Γεια σας! Σκεφτομαι για ερασμους Τσεχια,ειμαι στο οικονομικο ΑΠΘ.Η μονο επιλογη για Τσεχια ειναι το Ούστι ναντ Λάμπεμ . Οποιος ξερει ας στειλει! Βέβαια έχει και άλλες επιλογές αλλά δεν έχω ιδιαίτερη γνωση πάνω στο θέμα ,δεν γνωρίζω ποιο είναι καλύτερο Πανεπιστήμιο από το άλλη και κτλ !
Πραγματικά οποίος γνωρίζει οτιδήποτε ας απαντήσει ! Πλιζζζ

Σας ευχαριστω πολυ!
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.051
Likes
41.186
Συγγνωμη εχεις φατσα πρωτο πρωτο το πανεπιστημιο του Λουβεν στο Βελγιο, ενα απο τα παλιοτερα στην Ευρωπη, ακολουθει μια λιστα με πανεπιστημια σε μεγαλες ευρωπαικες πολεις και επελεξες ενα Τσεχικο χωριο; Γιατι;
 

Elisabeth1

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Συγγνωμη εχεις φατσα πρωτο πρωτο το πανεπιστημιο του Λουβεν στο Βελγιο, ενα απο τα παλιοτερα στην Ευρωπη, ακολουθει μια λιστα με πανεπιστημια σε μεγαλες ευρωπαικες πολεις και επελεξες ενα Τσεχικο χωριο; Γιατι;
Χαχαχα δε έχω επιλέξει τίποτα !! Απλά διάβασα ότι είναι καλή σαν πόλη για έρασμους!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στο KU Leuven (βέβαια το 2007 - 2008, έχει περάσει κάποιος καιρός) σε διαβεβαιώνω ότι το πανεπιστήμιο είναι εξαιρετικό (σε κάποιες σχολές από τα κορυφαία στον κόσμο) και το Leuven μία όμορφη μικρή πόλη με αξιοπρεπέστατη φοιτητική ζωή και μόλις 25- 30΄από τις Βρυξέλλες με το τρένο.
Η διαφορά με την Τσεχία είναι στο οικονομικό, καθώς οι τιμές, ειδικά της διαμονής, είναι σίγουρα υψηλότερες της Τσεχίας. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι είναι ακριβά στο Βέλγιο...το αντίθετο μάλιστα καθώς οταν μένεις μόνιμα εκεί μπορείς να την βγάλεις αρκετά οικονονικά τόσο στην διασκέδαση όσο και στα έξοδα σούπερ μάρκετ...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Η διαφορά με την Τσεχία είναι στο οικονομικό, καθώς οι τιμές, ειδικά της διαμονής, είναι σίγουρα υψηλότερες της Τσεχίας. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι είναι ακριβά στο Βέλγιο...το αντίθετο μάλιστα καθώς οταν μένεις μόνιμα εκεί μπορείς να την βγάλεις αρκετά οικονονικά τόσο στην διασκέδαση όσο και στα έξοδα σούπερ μάρκετ...
Όσο οικονομικά και να τη βγάλεις στα έξοδα και στο σούπερ, θα πρέπει και κάπου να μείνεις. Και αυτό το κάπου στο Βέλγιο φαντάζομαι όπως είπες κι εσύ ότι θα είναι αρκετά ακριβότερο (ίσως και μόνο η διαμονή να κοστίζει όσο η μηνιαία σου υποτροφία η οποία είναι πόσο;-450 μαξ 500 ευρώ). Κατά τα άλλα δεν έχω άποψη απλά ήθελα να σχολιάσω αυτό το κομμάτι :p
 

Elisabeth1

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Έχοντας κάνει μεταπτυχιακό στο KU Leuven (βέβαια το 2007 - 2008, έχει περάσει κάποιος καιρός) σε διαβεβαιώνω ότι το πανεπιστήμιο είναι εξαιρετικό (σε κάποιες σχολές από τα κορυφαία στον κόσμο) και το Leuven μία όμορφη μικρή πόλη με αξιοπρεπέστατη φοιτητική ζωή και μόλις 25- 30΄από τις Βρυξέλλες με το τρένο.
Η διαφορά με την Τσεχία είναι στο οικονομικό, καθώς οι τιμές, ειδικά της διαμονής, είναι σίγουρα υψηλότερες της Τσεχίας. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι είναι ακριβά στο Βέλγιο...το αντίθετο μάλιστα καθώς οταν μένεις μόνιμα εκεί μπορείς να την βγάλεις αρκετά οικονονικά τόσο στην διασκέδαση όσο και στα έξοδα σούπερ μάρκετ...

Μάλιστα ! Ωραία ! Ευχαριστώ ! Θα τα λάβω υπόψιν !

Όσο οικονομικά και να τη βγάλεις στα έξοδα και στο σούπερ, θα πρέπει και κάπου να μείνεις. Και αυτό το κάπου στο Βέλγιο φαντάζομαι όπως είπες κι εσύ ότι θα είναι αρκετά ακριβότερο (ίσως και μόνο η διαμονή να κοστίζει όσο η μηνιαία σου υποτροφία η οποία είναι πόσο;-450 μαξ 500 ευρώ). Κατά τα άλλα δεν έχω άποψη απλά ήθελα να σχολιάσω αυτό το κομμάτι :p
470€ πάντως ! Απλά για του λόγου το αληθές !
Να σαι καλά !!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.175
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom