Γενικά Επιλογή προορισμού 2021

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σε ολες τις ευρωπαικες καθεσαι εξω οταν δεν βρεχει. Στη Βιεννη που εριχνε καρεκλοποδαρα 2 μερες οχι ομως.
Μαλλον ειναι ειρωνικο το ερωτημα, ποιος θα απαγορεψει το να τρως εξω?
Δεν ισχύει αυτό τουλάχιστον για την Γαλλία. Θέλεις εμβολιο ή rapid 48 ή pcr 72 και για εξωτερικούς χώρους (εστιατόρια, καφετέριες κλπ).
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Προσπαθώ να καταλάβω που μπορώ να πάω με rapid και με απλές διαδικασίες, χωρίς καραντίνες κλπ.
1. Λονδινο μπορώ;
2. Μιλάνο μπορώ;
3. Μαρόκο μπορώ;
4. Κοπεγχάγη μπορώ;
5. Αίγυπτο μέσω Ιταλίας μπορώ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν σε ενδιαφέρει ταξιδιωτικά η Βουλγαρία βρήκα το παρακάτω

Practical information for tourists – COVID-19 – The Tourist Portal of Bulgaria


Λέει για ανοιχτά μπαρ και εστιατόρια, εμπορικά κέντρα κλπ. Πουθενά δεν λέει να ζητείται κανένα πιστοποιητικό για να μπεις ούτε σε ταβέρνες, ούτε σε καφετέριες (ούτως η άλλως έχει αρκετά χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού η χώρα).

Γράφει μόνο τήρηση αποστάσεων και χρήση μασκών μόνο από το προσωπικό σε μπαρ και εστιατόρια .

Επίσης λέει πως επιτρέπονται οι μετακινήσεις εντός της χώρας και επίσης είναι ανοιχτά εμπορικά κέντρα.

Μιλάει για χρήση μάσκας σε ΜΜΜ όπως εξάλλου γίνεται και στην Ελλάδα.


Μου φαίνεται απλή διαδικασία γιατί δεν γράφει πουθενά για πιστοποιητικά ΟΥΤΕ σε εσωτερικούς χώρους.
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πάντως και Πορτογαλία τα παιδάκια μου που ήταν με ράπιντ παντού πήγαν. Για φαγητό πάντα σε εξωτερικούς χώρους, δεν θέλαμε και οι ίδιοι να μπούμε μέσα. Σε εσωτερικούς, κάστρα, ξενάγηση στο calem το οινοποιείο με φάντο στο Πόρτο, το ενυδρείο στη Λισαβόνα χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά τηρούνταν τα υγειονομικά μέτρα παντού και σχεδόν ευλαβικά (μάσκα, αποστάσεις). Απλά, άποψη μου δύσκολα τα ταξίδια για ανεμβολίαστους όσο μπαίνουμε σε πιο ψυχρούς μήνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Απλά, άποψη μου δύσκολα τα ταξίδια για ανεμβολίαστους όσο μπαίνουμε σε πιο ψυχρούς μήνες.
Μα ναι, ηδη βγηκε το ανεκδοτο:
"Μπαινουν ο Τσιτσιπας και ο Πολακης σε ενα μπαρ...
Α σορι, δεν μπαινουν γιατι ειναι ανεμβολιαστοι."
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Προσπαθώ να καταλάβω που μπορώ να πάω με rapid και με απλές διαδικασίες, χωρίς καραντίνες κλπ.
1. Λονδινο μπορώ;
2. Μιλάνο μπορώ;
3. Μαρόκο μπορώ;
4. Κοπεγχάγη μπορώ;
5. Αίγυπτο μέσω Ιταλίας μπορώ;
[/QUOTE
Σε Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία που πήγα φετος δεν ζήτησαν τεστ ή εμβολιασμό. Σε Κροατία, Σλοβενία, Ιταλία (Βενετία) ζήτησαν στα σύνορα. Σε όλες όμως έβλεπες μάσκες μόνο στα σούπερ μάρκετ και σε κάποια αξιοθέατα (Αλβανία και Βοσνία ούτε εκεί). Γενικά ήταν πολύ χαλαροί. Κανένας δεν μας ζήτησε τίποτα για να κατσουμε σε κάποιο μαγαζί.
 
Last edited by a moderator:

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Και Τουρκία (με τεστακι) είναι πολύ χαλαρά, αν δεν έχει αλλάξει κάτι από αρχές Ιουνίου που πήγα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μα νομίζω και η Ιταλία ένα rapid test θέλει
Σου ανέβασα την (εξαντλητική νομίζω) λίστα χωρών που δέχονται ανεμβολίαστους από Ελλάδα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ test από πριν, όπως εμφανίζεται στο σύστημα sherpa (Sherpa – Move Freely). Όπως βλέπεις, δεν είναι πολλές. Τώρα για το ποιες από τις υπόλοιπες χώρες αρκούνται σε rapid test και ποιες θέλουν PCR, θα πρέπει να το δεις χώρα-χώρα.
Αν έχεις σοβαρό λόγο να μην εμβολιαστείς πάντως, πιθανότατα έχεις τον ίδιο σοβαρό λόγο και για να μην ταξιδέψεις σε καιρό πανδημίας. Εσύ αποφασίζεις, αλλά σκέψου το.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Σου ανέβασα την (εξαντλητική νομίζω) λίστα χωρών που δέχονται ανεμβολίαστους από Ελλάδα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ test από πριν, όπως εμφανίζεται στο σύστημα sherpa (Sherpa – Move Freely). Όπως βλέπεις, δεν είναι πολλές. Τώρα για το ποιες από τις υπόλοιπες χώρες αρκούνται σε rapid test και ποιες θέλουν PCR, θα πρέπει να το δεις χώρα-χώρα.
Αν έχεις σοβαρό λόγο να μην εμβολιαστείς πάντως, πιθανότατα έχεις τον ίδιο σοβαρό λόγο και για να μην ταξιδέψεις σε καιρό πανδημίας. Εσύ αποφασίζεις, αλλά σκέψου το.
Σε 2 πρόσφατα ταξίδια μου ένα Ισπανία και ένα Ολλανδία σε εσωτερικούς χώρους υπήρχε μάσκα και έκαναν αρκετούς ελέγχους ιδιαίτερα στην Ολλανδία . Βέβαια και στο αεροδρόμιο άφησαν άτομα εκτός πτήσης γιατί είχαν θέμα με τα χαρτιά για τον covid.Μας σκανάραν και το πιστοποιητικό εμβολιασμού για να μας επιτρέψουν την είσοδο .
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Καλημέρα σας
Θα πήγαινα αμστερνταμ 1 Σεπτεμβρίου για 12 μέρες... (πέρσι ακυρώθηκε Ταϊλάνδη) και μόλις χθες μετά το πηξιμο της εργασίας και της κούρασης διαγνώσθηκα με covid ..έχω κάνει και τις δύο δόσεις εμβολίου οπότε θα είμαι 10 μέρες καραντινα.
Προσπάθησα να βγάλω το πιστοποιητικό νοσησης και αναφέρει πάνω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μετά τις 06/09 .
Εσείς τι ψηφίζετε αμστερνταμ η Σεβίλη μπορώ να πάω και τέλη Σεπτεμβρίου
(Να είμαι καλά πρώτα )
Πρώτα απ'όλα περαστικά. Αν έχεις και συμπτώματα εύχομαι να περάσουν σύντομα.Προέχει να είσαι καλά.

Στο ταξιδιωτικό τώρα. Έχω πάει και Άμστερνταμ και Σεβίλλη και μου άρεσαν πάρα πολύ και τα 2. Απλώς στη Σεβίλλη η ζέστη ήταν αρκετή, τα πρωινά ακόμα και τέλη Οκτώβρη φορούσα κοντομάνικο, μόνο το βράδυ ήθελα ζακέτα.
Από άποψη καιρού νομίζω κανείς δεν μπορεί να ξέρει από τώρα αν θα βρέχει στο Άμστερνταμ, πρέπει να δεις τον καιρό λίγες μέρες πριν.

Από άποψη ομορφιάς είναι υπέροχες και οι 2 πόλεις.Μπορείς να δεις τιμές στα καταλύματα και στα αεροπορικά και να αποφασίσεις, βάση τιμής, αν δεν μπορέσεις αλλιώς.
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Πρώτα απ'όλα περαστικά. Αν έχεις και συμπτώματα εύχομαι να περάσουν σύντομα.Προέχει να είσαι καλά.

Στο ταξιδιωτικό τώρα. Έχω πάει και Άμστερνταμ και Σεβίλλη και μου άρεσαν πάρα πολύ και τα 2. Απλώς στη Σεβίλλη η ζέστη ήταν αρκετή, τα πρωινά ακόμα και τέλη Οκτώβρη φορούσα κοντομάνικο, μόνο το βράδυ ήθελα ζακέτα.
Από άποψη καιρού νομίζω κανείς δεν μπορεί να ξέρει από τώρα αν θα βρέχει στο Άμστερνταμ, πρέπει να δεις τον καιρό λίγες μέρες πριν.

Από άποψη ομορφιάς είναι υπέροχες και οι 2 πόλεις.Μπορείς να δεις τιμές στα καταλύματα και στα αεροπορικά και να αποφασίσεις, βάση τιμής, αν δεν μπορέσεις αλλιώς.
Ευχαριστώ πολύ το περνάω ήπια εκτός τη πρώτη μέρα που έκανα πυρετό. Τώρα μόνο πονοκεφαλο και αγευσια..
Γενικά οι τιμές είναι ζόρικες και στα 2 που κοιτάω.. και εισητηρια και τα ξενοδοχεία..
Το σκέφτομαι ακόμα ....
Εσύ ποιο θα πήγαινες αφού έχεις πάει και στα δύο?? Μέσα Σεπτεμβρίου για 2 βδομάδες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom