Επιπτώσεις ενεργοποίησης άρθρου για Brexit

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Φτασαμε στο παραπεντε, τι θα γινει τελικα? Θα ταξιδεψουμε η να περιμενουμε μπαχαλο?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Συνταγματικη κριση, κυβερνηση καταρρεει και αλλα τετοια ακουγονται τα τελευταια λεπτα. Ωρα με την ωρα αλλαζουν οι προβλεψεις πλεον! Απο οτι καταλαβα η Μέι θελει μια μικρη παραταση για να περασει το σχεδιο της αλλιως μεγαλυτερη παραταση και γενικες εκλογες ή κατι αλλο. Αλλα εχει αρχισει να ψιλοχανει τον ελεγχο.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν σου περισσεύουν 100€ βγάλε ένα διαβατήριο, βοηθάς και τον ΟΓΑ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Γλυτώνεις καμία φορα και ουρές τεράστιες στον έλεγχο για είσοδο στο Ηνωμένο Βασιλειο.
Μου τυχε τον περασμένο Νοέμβρη στο Στανστετ, εγώ με διαβατήριο, ο φίλος μου με ταυτοτητα, τον περίμενα 1,5 ώρα να ξεμπερδεψει με τον έλεγχο σε αντίθεση με μένα που λόγω διαβατηρίου και αυτοματοποιημένου ελέγχου ξεμπερδεψει σε 5λεπτο.
Αρκεί να σου περισσεύουν τα 100€ όπως έγραψε κι ο από πανω...
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
948
Εγώ έχω διαβατήριο, για την παρέα που δεν έχει και θα ακολουθήσει τον άλλο μήνα ρωτάω
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Εγώ έχω διαβατήριο, για την παρέα που δεν έχει και θα ακολουθήσει τον άλλο μήνα ρωτάω
Όσο το ΗΒ είναι στην ΕΕ, μπορούν με ταυτότητα. Η συμφωνία που έγινε λέει ότι το ΗΒ μπορεί να μείνει στην ΕΕ μέχρι τις 31 Οκτωβρίου το αργότερο. Εδώ είναι το λεπτό σημείο. Το ΗΒ μπορεί να ζητήσει να βγει νωρίτερα από αυτή την ημερομηνία αν έχει καταλήξει σε κάποια συμφωνία εσωτερικά και με την ΕΕ (κάτι που μπορεί να κάνει για να αποφύγει τις Ευρωεκλογές στα τέλη Μαΐου). Πιστεύω απίθανο για γίνει αυτό μέχρι τον άλλο μήνα που θα πάτε. Αλλά και να γίνει μια πιθανή συμφωνία θα είναι πολύ παρόμοια με το παρόν σχέδιο, το οποίο προβλέπει ελεύθερη μετακίνηση με Ευρωπαική ταυτότητα για μια περιόδο "μετάβασης" μέχρι το τέλος του 2020.

Until the end of the transition period, EU citizens and UK nationals will continue to be able to travel freely, with just a valid passport or identity card.

πηγή: https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/2018-11-26_qa_citizens_rights_en_0.pdf

Με λίγα λόγια μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2019 είναι 99.9% σίγουρο ότι θα δέχονται ταυτότητες, και σίγουρο για τον επόμενο μήνα που θα πάτε εσείς.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δηλαδή για να καταλάβω. Υπάρχει ενδεχόμενο να πηγαίνουμε Τουρκία με την απλή αστυνομική μας ταυτότητα αλλά στο Ηνωμένο Βασίλειο θα θέλουμε διαβατήριο;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Δηλαδή για να καταλάβω. Υπάρχει ενδεχόμενο να πηγαίνουμε Τουρκία με την απλή αστυνομική μας ταυτότητα αλλά στο Ηνωμένο Βασίλειο θα θέλουμε διαβατήριο;
Εξαρτάται από τη συμφωνία που θα γίνει.
Σε περίπτωση brexit χωρίς συμφωνία με την ΕΕ (δεν το θεωρώ πολύ πιθανό μετά τις τελευταίες εξελίξεις) είναι πολύ πιθανό να απαιτείται διαβατήριο.
Για Τουρκία εδώ: http://www.hatta.gr/LinkClick.aspx?fileticket=l/epS3/D2c8=&tabid=147&language=el-GR
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχει ενδεχόμενο να πηγαίνουμε Τουρκία με την απλή αστυνομική μας ταυτότητα αλλά στο Ηνωμένο Βασίλειο θα θέλουμε διαβατήριο;
Πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά απίθανο. Γιατί σε αυτή την περίπτωση πρέπει βάσει συγκεκριμένης συμφωνίας (Common Travel Area) να κλείσουν τα σύνορα Iρλανδίας-Β. Ιρλανδίας και η Ιρλανδία τότε θα έχει την επιλογή να προσχωρήσει στη ζώνη Σένγκεν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom