Επιπτώσεις ενεργοποίησης άρθρου για Brexit

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δηλαδή για να καταλάβω. Υπάρχει ενδεχόμενο να πηγαίνουμε Τουρκία με την απλή αστυνομική μας ταυτότητα αλλά στο Ηνωμένο Βασίλειο θα θέλουμε διαβατήριο;
Ισως πρεπει να παρεις υποψη και τον παραγοντα οτι το ΗΒ εχει την ιδιαιτεροτητα οτι δεν υπαρχει εδω αστυνομικη ταυτοτητα. Μονο διαβατηριο, διπλωμα οδηγησης, καρτα για να μπαινεις στην δουλεια κτλ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καλησπέρα παιδια.... να ρωτήσω.... Εχω κλείσει ταξίδι για Λονδίνο στις 4 Νοεμβρίου. Θα πρέπει να βγάλω διαβατήριο πιστεύετε;;
Για καλό και για κακό, ναι. Με δεδομένο ότι 31 Οκτ. υπάρχει πλέον σοβαρό ενδεχόμενο εξόδου χωρίς συμφωνία και δεν είναι ξεκάθαρο τι καθεστός θα επικρατήσει μετα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν ειναι και αμελητεο το ποσο που θελει ενα διαβατηριο.
Θεωρω ακραια χαζομαρα των ευρωπαιων εαν απαιτησουν κατι τετοιο απο την Αγγλια η το αναποδο. Θα ειναι δειγμα χαζο-μαγκιας.
 

Nikitasch

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο!!
Για καλό και για κακό, ναι. Με δεδομένο ότι 31 Οκτ. υπάρχει πλέον σοβαρό ενδεχόμενο εξόδου χωρίς συμφωνία και δεν είναι ξεκάθαρο τι καθεστός θα επικρατήσει μετα.
ευχαριστώ... Θα παω λογικα απο τον επομενό μήνα να βγάλω αλλα δεν νομίζω να υπάρχξει πρόβλημα με την αεροπορική εταιρία ε?? γιατί τα εισιτήρια τα έχω ήδη βγάλει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ευχαριστώ... Θα παω λογικα απο τον επομενό μήνα να βγάλω αλλα δεν νομίζω να υπάρχξει πρόβλημα με την αεροπορική εταιρία ε?? γιατί τα εισιτήρια τα έχω ήδη βγάλει.
Τα εισιτήρια τα έβγαλες αλλά δεν έγραψες αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας, μόνο το όνομα σου. Αυτό δεν αλλάζει, μπορείς να δεις στο site http://www.passport.gov.gr/elot-743.html πως θα γραφτεί το όνομα σου και αν όντως το έγραψες έτσι συνεχίζεις με την έκδοση.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ποτε θα ξερουμε κατι νεοτερο σχετικα με την αναγκη χρησης διαβατηριου για ταξιδι στο Ην. Βασιλειο; Φανταζομαι οτι δεν θα περιμενουν την τελευταια μερα για να βγαλουν ανακοινωση.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ευχαριστούμε για το λινκ, απ' ότι φαίνεται ακόμα και σε περίπτωση Brexit χωρίς συμφωνία (που δεν το πιστεύω) η είσοδος των EU/EEA Nationals θα γίνεται χωρίς βίζα μέχρι 3 μήνες και θα είναι δεκτή και η ταυτότητα. Επίσης κάτι ενδιαφέρον που κατάλαβα είναι ότι τα μέλη οικογένειας ενός EU/EEA National, πολίτες τρίτων χωρών εφόσον συνοδεύουν το μέλος που είναι EU/EEA National και έχουν την Article 10 Residence card θα συνεχίσουν να μπαίνουν στο ΗΒ χωρίς βίζα με το διαβατήριο τους. Μία περίπτωση που ενδιαφέρει πολύ κόσμο στο φόρουμ.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εστειλα ερωτηση στην πρεσβεια της Αγγλιας ρωτωντας για ταξιδι στο νησι με εγκυρες, νεες και σε καλη κατασταση ελληνικες ταυτοτητες.
Μου απαντησαν με ενα σχεδον τυποποιημενο μυνημα να κοιταξω εδω, https://www.gov.uk/uk-border-control
Διαβαζοντας το προχειρα στο κινητο καταλαβα οτι μιλαει για οσους μενουν Αγγλια και οτι δεν θα αλλαξει κατι ειτε φυγουν με συμφωνια ειτε χωρις. Μετα διαβαζωντας το καλυτερα καταλαβα οτι μιλαει γενικα για το καθεστως που ισχυει σημερα. Σημερα οντως μπαινεις με ταυτοτητα, δεν αναφερει οτι θα αλλαξει η δεν θα αλλαξει κατι μετα το brexit. Who knows?

ΥΓ Δειτε και αυτο εδω, https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εστειλα ερωτηση στην πρεσβεια της Αγγλιας ρωτωντας για ταξιδι στο νησι με εγκυρες, νεες και σε καλη κατασταση ελληνικες ταυτοτητες.
Μου απαντησαν με ενα σχεδον τυποποιημενο μυνημα να κοιταξω εδω, https://www.gov.uk/uk-border-control
Διαβαζοντας το προχειρα στο κινητο καταλαβα οτι μιλαει για οσους μενουν Αγγλια και οτι δεν θα αλλαξει κατι ειτε φυγουν με συμφωνια ειτε χωρις. Μετα διαβαζωντας το καλυτερα καταλαβα οτι μιλαει γενικα για το καθεστως που ισχυει σημερα. Σημερα οντως μπαινεις με ταυτοτητα, δεν αναφερει οτι θα αλλαξει η δεν θα αλλαξει κατι μετα το brexit. Who knows?

ΥΓ Δειτε και αυτο εδω, https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk
Το μήνυμα αυτό δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από αχρείαστη σύγχυση. Δείτε δυο μηνύματα παραπάνω και μόνο. Είναι απόλυτο, χωρίς αμφιβολίες και ερωτηματικά: Η είσοδος στην Αγγλία με Ελληνικές ταυτότητες θα συνεχίσει να επιτρέπεται και μετά το brexit, με όποιο τρόπο και να γίνει αυτό (αν γίνει)._
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Το μήνυμα αυτό δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από αχρείαστη σύγχυση. Δείτε δυο μηνύματα παραπάνω και μόνο. Είναι απόλυτο, χωρίς αμφιβολίες και ερωτηματικά: Η είσοδος στην Αγγλία με Ελληνικές ταυτότητες θα συνεχίσει να επιτρέπεται και μετά το brexit, με όποιο τρόπο και να γίνει αυτό (αν γίνει)._
Ειχα στείλει ερώτηση πριν κανεις την δημοσίευση σου. Παρόλα αυτά το ίδιο το βρετανικό κράτος δεν μπόρεσε να μου στείλει το σωστό link και μου έστειλε κάτι άλλο που γενικό που δεν απαντάει στην ερώτηση: ταξίδι με ταυτότητα τον Νοεμβρη.
Δεν έχω καμία πρόθεση για συγχηση κανενός, ιδιαίτερα εσένα.

ΥΓ πρέπει να πω ότι με εντυπωσιαζει η γνώση που υπάρχει εδώ μέσα. Έχω φτάσει σε σημείο να εμπιστεύομαι σε κάποιες περιπτώσεις πιο πολύ το φόρουμ παρά τον αρμόδιο φορεα η εταιρία που αφορά άμεσα το ερώτημα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom