Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τουλάχιστον το μέτρο των τεστ κατά την επιστροφή από εξωτερικό (που ενδιαφέρει αρκετούς εξ ημών) να ισχύσει μετά την 3η Ιανουαρίου
Όχι δυστυχώς, τα σενάρια λένε για άμεση εφαρμογή. Αυτό βέβαια έρχεται σε άμεση αντίθεση με το μέτρο εισόδου στη χώρα με τεστ, αλλά τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα...
Λεει υποχρεωτικα μασκες ΚΝ95 που πας μαρκετ και δεν υπαρχει κανενας ελεγχος. Οι μισοι με μασκα κατω απο το πηγουνι.
Ωραία φάση να απαιτούμε από το κόσμο τη χρήση μιας μάσκας που κοστίζει σε πολλές περιπτώσεις έως κι ενα ευρώ το κομμάτι, χωρίς φυσικά να τις χορηγουμε, την ίδια ώρα που οι αυξήσεις σε όλα πήραν τον ανήφορο... Καλά θα πάει κι αυτό!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.312
Likes
8.263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φοβάμαι μην σκεφτεί κανείς να ζητάνε και διπλό τεστ πριν την αναχώρηση ! ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.638
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωραία φάση να απαιτούμε από το κόσμο τη χρήση μιας μάσκας που κοστίζει σε πολλές περιπτώσεις έως κι ενα ευρώ το κομμάτι, χωρίς φυσικά να τις χορηγουμε, την ίδια ώρα που οι αυξήσεις σε όλα πήραν τον ανήφορο... Καλά θα πάει κι αυτό!
Πριν κανα μήνα που αγόρασα τέτοιες μάσκες τις βρήκα 0,38€/μάσκα. Στα φαρμακεία τις πουλάνε σε 10αδες και η κάθε μία κοστίζει απο 3,8-4,5€ ανάλογα το φαρμακείο! Εγώ μόνο τέτοιες φοράω το χειμώνα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Ωραία φάση να απαιτούμε από το κόσμο τη χρήση μιας μάσκας που κοστίζει σε πολλές περιπτώσεις έως κι ενα ευρώ το κομμάτι, χωρίς φυσικά να τις χορηγουμε, την ίδια ώρα που οι αυξήσεις σε όλα πήραν τον ανήφορο... Καλά θα πάει κι αυτό!
Απο το καλοκαιρι αυτο στην Αυστρια.
Στα σκρουτζομαγαζα 0,37 το κομματι για μαζικη αγορα, καθως το εφαρμοζω εδω και μηνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Τουλάχιστον το μέτρο των τεστ κατά την επιστροφή από εξωτερικό (που ενδιαφέρει αρκετούς εξ ημών) να ισχύσει μετά την 3η Ιανουαρίου
Μη μου πείτε πως το "μαζί να αποφασίσουμε υπεύθυνα αγάπη μου" που την επόμενη μαθαίνεις πως είναι "να σκεφτούμε την σχέση μετά τις γιορτές" και τελικά χωρίζεις πριν τα Χριστούγεννα εσείς δεν το έχετε πάθει με γκόμενο ή γκόμενα γιατί θα τρελαθώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ φοβάμαι μήπως μπαίνουμε καραντίνα μέχρι να βγουν τα 2 τεστ αρνητικά o_O
Ε πως γένεν αυτό που λέει κι ο Πάτρικ; :haha:
Και αρνητικό τεστ για την είσοδο, και διπλό τεστ μετά, και καραντίνα;
Μήπως να μπούμε και σε κανένα μπουντρούμι; (μη σου βάζω ιδέες Θανούλη, είσαι ικανός).

Πριν κανα μήνα που αγόρασα τέτοιες μάσκες τις βρήκα 0,38€/μάσκα
Στα σκρουτζομαγαζα 0,37 το κομματι
Το ξέρω, μιας κι εγώ από το καλοκαίρι και μετά μόνο τέτοιες φοράω σε αεροπλάνα, πλοία, γενικότερα στα ταξίδια αλλά και οπουδήποτε αλλού πλέον.
Εδώ μιλάμε όμως για υποχρεωτικότητα στο γενικό πληθυσμό που δεν έχει τη πολυτέλεια του σκρουτζ, δε ξέρει, και στο φινάλε δε του περισσεύουν. Πως απαιτείς χωρίς να παρέχεις;
Χώρια που μόλις ανακοινωθεί αυτό οι τιμές στη χώρα των μαυραγοριτών θα πάρουν ξαφνικά τα πολύ πάνω τους, το έχουμε ξαναδεί το έργο.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
331
Likes
379
Έτσι όπως πάει κ τεστ «παπ» θα ζητάνε πριν την επιβίβαση🤣🤣......άρα έτσι όπως εξελίσσεται γενικά (βλέπε κ μέτρα Αγγλίας) θα έχουμε ένα νέου τύπου lock down με έμμεσους περιορισμούς ισοδύναμου αποτελέσματος......γιατί όμως μετά από δυο χρονια και με όλη την προσπάθεια φτάσαμε σχεδόν πάλι στο σημείο μηδέν ?🤔🤔🤔
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
331
Likes
379
Ε πως γένεν αυτό που λέει κι ο Πάτρικ; :haha:
Και αρνητικό τεστ για την είσοδο, και διπλό τεστ μετά, και καραντίνα;
Μήπως να μπούμε και σε κανένα μπουντρούμι; (μη σου βάζω ιδέες Θανούλη, είσαι ικανός).



Το ξέρω, μιας κι εγώ από το καλοκαίρι και μετά μόνο τέτοιες φοράω σε αεροπλάνα, πλοία, γενικότερα στα ταξίδια αλλά και οπουδήποτε αλλού πλέον.
Εδώ μιλάμε όμως για υποχρεωτικότητα στο γενικό πληθυσμό που δεν έχει τη πολυτέλεια του σκρουτζ, δε ξέρει, και στο φινάλε δε του περισσεύουν. Πως απαιτείς χωρίς να παρέχεις;
Χώρια που μόλις ανακοινωθεί αυτό οι τιμές στη χώρα των μαυραγοριτών θα πάρουν ξαφνικά τα πολύ πάνω τους, το έχουμε ξαναδεί το έργο.
Το πιθανότερο είναι να αυξηθούν οι τιμές από τη στιγμή που θα αυξηθεί κατακόρυφα η ζήτηση.....επίσης ναι δεν μπορούν όλοι να δίνουν από 1€/ημέρα αφού είναι μιας χρήσης η μάσκα (και κανονικά είναι μιας χρήσης σ, όχι μιας ημέρας.....). Και πολύ σωστό αυτό που είπες άλλοι δεν ξέρουν να παραγγείλουν ή δεν έχουν τη δυνατότητα ή το χρόνο και θα πάρουν από φαρμακείο, σούπερ μάρκετ κτλ........στο 1€ αφού θα το βρουν διαθέσιμο μπροστά τους....επίσης αφού το κανεις υποχρεωτικό βάλε και ανώτατη τιμή πώλησης πολύ χαμηλή ...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.446
Likes
4.449
Ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα:
"Στους επισκέπτες που εισέρχονται στην Ελλάδα -πέραν των ήδη υφιστάμενων προβλέψεων (PCR 72 ή Rapid 24 ωρών)- απευθύνεται ισχυρή σύσταση να επαναλάβουν το τεστ την 2η και την 4η ημέρα από την είσοδό τους στη χώρα."
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Λιγο ασχετο, αλλα επειδη πηρε το ματι μου συζητηση για μασκες, να πω πως στα vicko εχει και ffp3. Δε θυμαμαι αν κανουν 0.5 ή 1 ευρω αλλα νταξει, θα παρεις 1-2 για το αεροπλανο, δεν ειναι για καθε μερα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.312
Likes
8.263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μόλις το άκουσα ζωντανά από τον Πλεύρη σε ερώτηση δημοσιογράφου , ΤΟ ΤΕΣΤ την 2η και 4η μέρα είναι με ισχυρή ΣΥΣΤΑΣΗ , δεν μπορεί να γίνει έλεγχος, αλλά για το καλό της δημόσιας υγείας και της οικογενειακής ασφάλειας πρέπει να γίνει.- Αυτό ! ..... λογικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom