Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Λιγο ασχετο, αλλα επειδη πηρε το ματι μου συζητηση για μασκες, να πω πως στα vicko εχει και ffp3. Δε θυμαμαι αν κανουν 0.5 ή 1 ευρω αλλα νταξει, θα παρεις 1-2 για το αεροπλανο, δεν ειναι για καθε μερα.
Ειναι για καθε μερα απο αυριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Η ffp3 δεν ειναι η kn95 (ffp2). Εκτος κι αν ηταν ειρωνεια που δεν επιασα :p
Το κοστος μονο πιανω , οχι το νουμερο και το οτι πρεπει να παραγγελνω τωρα ηλεκτρονικα για τους γονεις μου που δεν το εχουν με τις αγορες απο σκρουτζομαγαζα :( . Πολλοι θα βρεθουμε σε αυτη τη θεση.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μόλις το άκουσα ζωντανά από τον Πλεύρη σε ερώτηση δημοσιογράφου , ΤΟ ΤΕΣΤ την 2η και 4η μέρα είναι με ισχυρή ΣΥΣΤΑΣΗ , δεν μπορεί να γίνει έλεγχος, αλλά για το καλό της δημόσιας υγείας και της οικογενειακής ασφάλειας πρέπει να γίνει.- Αυτό ! ..... λογικό.
Λογικό είναι σαν γενικότερη προστασία αλλά πόσοι θα το κάνουν; Ειδικά οι τουρίστες που έρχονται Ελλάδα, δεν πρόκειται να το κάνουν. Ποιος θα διακινδυνεύσει να βρεθεί θετικός;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.308
Likes
8.241
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
.....και δωσ΄ του η διασπορά !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Λογικό είναι σαν γενικότερη προστασία αλλά πόσοι θα το κάνουν; Ειδικά οι τουρίστες που έρχονται Ελλάδα, δεν πρόκειται να το κάνουν. Ποιος θα διακινδυνεύσει να βρεθεί θετικός;
Ο χρονος επωασης της Ο ειναι 3 μερες. Απο το rapid την προηγουμενη της αναχωρησης ως το τεστ της 2ης μερας μεσολαβουν 2 γεματες μερες που μπορει καποιος να κολλησει και να διασπειρει τον ιο. Και μαλιστα αυτο ειναι το καλο σεναριο. Αν εχει κανει pcr 72 ωρες πριν το ταξιδι, κολλησει μετα και ξανακανει την 2η μερα, διασπειρει για 3 μερες. Αν η ταχυτητα μεταδοσης ειναι 4πλασια της Δ, οπως λενε, και ερχεται καποιος απο χωρα που η Ο εχει επικρατησει, this will not age well που λεμε στο χωριο μου.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Ο χρονος επωασης της Ο ειναι 3 μερες. Απο το rapid την προηγουμενη της αναχωρησης ως το τεστ της 2ης μερας μεσολαβουν 2 γεματες μερες που μπορει καποιος να κολλησει και να διασπειρει τον ιο. Και μαλιστα αυτο ειναι το καλο σεναριο. Αν εχει κανει pcr 72 ωρες πριν το ταξιδι, κολλησει μετα και ξανακανει την 2η μερα, διασπειρει για 3 μερες. Αν η ταχυτητα μεταδοσης ειναι 4πλασια της Δ, οπως λενε, και ερχεται καποιος απο χωρα που η Ο εχει επικρατησει, this will not age well που λεμε στο χωριο μου.
Όπως τα λες είναι, από την άλλη με κάτι τέτοια μέτρα έτσι κι αλλιώς δεν πας να τους πιάσεις όλους. Εγώ έχω ακούσει ήδη για 3 άτομα που βρέθηκαν θετικοί στο ραντομ τεστακι πριν έρθουν Ελλάδα πάντως...
 

8avos

Member
Μηνύματα
667
Likes
6.734
Εικοσιεννα μηνες πανδημιας και στα καραβια που ερχονται απο εξωτερικο υποχρεωτικο Rapid Test κατα την αφιξη,την στιγμη π στα αεροδρομια ακομη συζηταται εαν γινεται επιλεκτικα,υποχρεωτικα ή και καθολου.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
ffp2 έχω πάρει με 60 λεπτά στο super. Στο ΑΒ. Θα μπορεί να φοράει και διπλή μάσκα πάντως κάποιος σε super και λεωφορεία. Τις χειρουργικές μέχρι και 4€ τις 50 τις έχω βρει σε φαρμακείο και με προδιαγραφές CE εννοείται. Έτσι σου βγαίνει 16 λεπτά το ζευγάρι. Η υπάρχει και η επιλογή να φοράς χειρουργική από κάτω και υφασμάτινη από πάνω. Καλύτερη επιλογή από όλες εννοείται είναι οι ffp2, Κ95, Ν95. Σχεδόν το ίδιο είναι αυτές οι 3 από ότι έχω διαβάσει από πλευράς ασφαλείας
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
87
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε περιπτωση που διαγνωστεις θετικός με το rapid η PCR που θα κανεις πριν την εισοδο στην Ελλαδα κανεις καραντίντα 14 ημερων στο κράτος το οποιο εισαι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom