Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Επιστροφή σήμερα από το αεροδρόμιο Orly του Παρισιού.
Πήγα εις γνώση μου (έχοντας plan b) χωρίς τεστ από τη Γαλλία, παρά μόνο με το PCR που είχα κάνει στην Ελλάδα. Στα ελάχιστα σημεία που είδα να διεξάγονται τεστ στις 25 του μήνα στη πόλη, οι ουρές ήταν ατελείωτες, οπότε δε μπήκα καν στη διαδικασία.

Στο Γκισέ της Transavia μου ζήτησαν μόνο ταυτότητα/διαβατήριο και πιστοποιητικό, το οποίο σκανάροντας το μάλιστα το βρήκαν μη έγκυρο, καθώς λέει είχαν περάσει μόνο 10 μέρες από τη τρίτη δόση και δε φαινόταν κάπου η δεύτερη :oops:, βάζοντας με στη διαδικασία να βρω κάποιο άλλο έγγραφο που αποδεικνύει τις ημερομηνίες της δεύτερης! Λες και μπορεί να κάνει κάποιος τρίτη δόση χωρίς τις δύο προηγούμενες, τι να πω... Πάντως κάρτα επιβίβασης δε μου τύπωσαν, καθώς δεν είχα αποσκευές.

Στον έλεγχο κατά την επιβίβαση μου ζήτησαν το PLF και το τεστ, όπου έδειξα το τυπωμένο στα Ελληνικά αντίγραφο από το gov.gr όπου ειχα δηλώσει το PCR. Υπόψιν ότι το PCR δεν ανέφερε πουθενά ώρα διεξαγωγής παρά μόνο ημερομηνία. Πέρασα κανονικότατα.

Στην Ελλάδα τώρα και στον έλεγχο της αστυνομίας στο αεροδρόμιο Μακεδονία, μου ζήτησαν αρχικά ταυτότητα - πιστοποιητικό εμβολιασμού και PLF του οποίου το barcode σκάναραν, δε το διάβασαν απλά όπως όλες τις προηγούμενες φορές. Κατόπιν μου ζήτησαν τεστ, όπου και πάλι έδειξα το έγγραφο του gov.gr, μου ευχήθηκαν καλές γιορτές και με άφησαν να περάσω χωρίς τίποτα περαιτέρω. Δε ξέρω αν στέλνουν για επιπλέον τεστ όσους δεν είναι εμβολιασμένοι, ή αν ο αλγόριθμος είναι τυχαίος...

Προσοχή, δε συνιστώ σε κανέναν να κάνει το ίδιο, μιας και βάσει του γράμματος του νόμου μπορούσαν να μη μ' αφήσουν να περάσω στη πτήση ή να μου ρίξουν πρόστιμο στην Ελλάδα, ωστόσο τίποτα απ' όλα αυτά δε συνέβη μιας και ήμουν εν μέρει καλυμμένος, στο παραλογισμό πάντα των μέτρων που ισχύουν. Ηταν προσωπική επιλογή και μόνο.
Η δικη μου εμπειρια πριν λιγες μερες που γυρνουσα απο την πολωνια ηταν ... χειροτερη η καλυτερη, οπως το παρεις. Εκανα ραπιντ τεστ στο αεροδρομιο στο κατοβιτσε, - το πληρωςα και 35 ευρω- το οποιο δεν κοιταξε κανενας κατα την αναχωρηση. Δεν ζητουσαν καν πιστοποιητικο εμβολιασμου. Οταν εφτασα εδω και επειδη στο plf ειχα γραψει οτι ειμαι ανεμβολιαστη και θα εχω κανει τεστ, με εστειλαν για ραπιντ, χωρις παλι να ζητησουν να δουν το τεστ που ειχα κανει στην πολωνια. Σε ερωτηση μου ,τι θα γινοταν αν δεν ειχα κανει εκει τεστ, επειδη δεν προλαβα η για διαφορους αλλους λογους, ο υπαλληλος του αεροδρομιου γελασε και μου ειπε : Ε, δεν θα σας στελναμε και φυλακη, θα κανατε εδω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
@psilos3 εννοω οτι δεν εξαρταται απο τη διαθεση των ελεγκτων. Πραγματικα αν κανει καποιος pcr στη χωρα του ταξιδιου,παρει αρνητικο αποτελεσμα, τοτε ειτε κολλησει μετα το τεστ ειτε οχι, η πορτα ειναι ανοιχτη για να επιστρεψει.
Ακομη κι αν βγει θετικο, θα εχει εξοικονομησει 3 μερες καραντινας στη χωρα που βρισκεται σε σχεση με το να το μαθει με τεστ πριν την πτηση.
Μιλαω παντα για τον τυπικο και νομιμο ελεγχο, οχι πλαγια οδο.
Το rapid ειναι βεβαια φθηνοτερο αλλα πολυ πιο αγχωτικο.
Ειδικα αν μιλαμε για οικογενεια 2-4 ατομων, η πιθανοτητες να βρεθει ενας θετικος στην παρεα πριν την πτηση 2πλασιαζεται - 4πλασιαζεται. Πολυ καλυτερα για τους solo.

Η φορμουλα ειναι οτι βγαζεις 3ημερο ταξιδι αν κανεις pcr πριν φυγεις και pcr μολις φτασεις ωστε να ελαχιστοποιησεις την πιθανοτητα (πρακτικα 0) να βρεθεις με τον μουτζουρη στο χερι πριν την πτηση. Μεγαλο κοστος βεβαια για 3ημερο.
 
Last edited:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Επιστροφή χθές από Κρακοβία Ράπιντ τέστ στο αεροδρόμιο με 39 ευρώ,το κοίταξαν στην πύλη για να μπεις αεροπλάνο..Στην επιστροφή στο Μακεδονία κοιτούσαν plf και μας έκαναν διαγνωστικό έλεγχο όλο το αεροπλάνο.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Επιστροφή χθές από Κρακοβία Ράπιντ τέστ στο αεροδρόμιο με 39 ευρώ,το κοίταξαν στην πύλη για να μπεις αεροπλάνο..Στην επιστροφή στο Μακεδονία κοιτούσαν plf και μας έκαναν διαγνωστικό έλεγχο όλο το αεροπλάνο.
Να ρωτήσω.... Τον διαγνωστικό ελενχο που τον κάνουν??? Εμείς φτάνουμε από Βιέννη 8...κ 8.50 πετάμε ξανά για Χανιά....
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Να ρωτήσω.... Τον διαγνωστικό ελενχο που τον κάνουν??? Εμείς φτάνουμε από Βιέννη 8...κ 8.50 πετάμε ξανά για Χανιά....
Ακριβώς μετά τον έλεγχο δίπλα σας,σας καθοδηγούν οι υπεύθυνοι ασφαλείας. Θα το δείτε..
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Να ρωτήσω.... Τον διαγνωστικό ελενχο που τον κάνουν??? Εμείς φτάνουμε από Βιέννη 8...κ 8.50 πετάμε ξανά για Χανιά....
Ίσως επειδή έχετε στο καπάκι πτήση να σας αφήσουν κ αν κάνουν διαγνωστικό έλεγχο στα Χανιά να το κάνετε εκεί..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πουθενα. γιατι κανεις δεν βγαινει απο καραντινα χωρις αρνητικο τεστ. οι 14 μερες μπορει να γινουν 54 η και απειρο. κανεις δεν εχει συμβολαιο με τη Μοιρα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Επιστροφή από Τουρκία οδικώς, στο τελωνείο Κήπων μας έκαναν rapid test (υποχρεωτικά όμως, βάσει της ΚΥΑ)
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
πουθενα. γιατι κανεις δεν βγαινει απο καραντινα χωρις αρνητικο τεστ. οι 14 μερες μπορει να γινουν 54 η και απειρο. κανεις δεν εχει συμβολαιο με τη Μοιρα.
Ολοι γνωστοι μου που νοσησαν Ελλαδα παντως μου εξομολογηθηκαν οτι βγηκαν απο Καραντινα στην 10 μερα σιχως να κανουν τεστ οι περισσοτεροι απο αυτους !!! Το αν ειναι υποχρεωτικο ή οχι εξω δεν ξερω σε ποια χωρα αναφρεσαι!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ολοι γνωστοι μου που νοσησαν Ελλαδα παντως μου εξομολογηθηκαν οτι βγηκαν απο Καραντινα στην 10 μερα σιχως να κανουν τεστ οι περισσοτεροι απο αυτους !!! Το αν ειναι υποχρεωτικο ή οχι εξω δεν ξερω σε ποια χωρα αναφρεσαι!
Εννοει οτι πρεπει να εμφανισεις αρνητικο τεστ στο αεροδρομιο για να μπεις Ελλαδα αν νοσησεις στο εξωτερικο. Δεν σε βαζουν στο αεροπλανο απλα επειδη περασαν 14 μερες.
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Στο Γκισέ της Transavia μου ζήτησαν μόνο ταυτότητα/διαβατήριο και πιστοποιητικό, το οποίο σκανάροντας το μάλιστα το βρήκαν μη έγκυρο, καθώς λέει είχαν περάσει μόνο 10 μέρες από τη τρίτη δόση και δε φαινόταν κάπου η δεύτερη :oops:, βάζοντας με στη διαδικασία να βρω κάποιο άλλο έγγραφο που αποδεικνύει τις ημερομηνίες της δεύτερης! Λες και μπορεί να κάνει κάποιος τρίτη δόση χωρίς τις δύο προηγούμενες, τι να πω...

Ε, ναι πολύ λογικό. Μπορεί να πήγες κατευθείαν στην 3η δόση, χωρίς να κάνεις 2η :haha:

Θεωρητικά βέβαια θα μπορούσες να είχες κάνει το μονοδοσικό, οπότε η ενισχυτική σου δόση να ήταν 2η και όχι 3η.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ε, ναι πολύ λογικό. Μπορεί να πήγες κατευθείαν στην 3η δόση, χωρίς να κάνεις 2η :haha:

Θεωρητικά βέβαια θα μπορούσες να είχες κάνει το μονοδοσικό, οπότε η ενισχυτική σου δόση να ήταν 2η και όχι 3η.....
Τι ψάχνεις να βρεις... Φαινόταν ότι η τρίτη είναι Pfizer, αλλά τώρα εντάξει, η κατάσταση που επικρατεί είναι ήδη μπάχαλο, με κάθε χώρα να ζητάει ότι θέλει αυτή, καμία ενιαία πολιτική και μάλιστα με κανονισμούς που αλλάζουν συχνά.

Το παράδοξο είναι ότι το πιστοποιητικό περνούσε παντού, σε όλους τους ελέγχους, εκτός από αυτόν του αεροδρομίου! Τέλος καλό, όλα καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom