Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σε περιπτωση που διαγνωστεις θετικός με το rapid η PCR που θα κανεις πριν την εισοδο στην Ελλαδα κανεις καραντίντα 14 ημερων στο κράτος το οποιο εισαι?
Εξαρτάται πλέον και σε ποια μεταλλαξη βρισκεσαι θετικός από οτι βλέπω. .. 14 μέρες μόνο αν εχεις Όμικρον...
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Σε περιπτωση που διαγνωστεις θετικός με το rapid η PCR που θα κανεις πριν την εισοδο στην Ελλαδα κανεις καραντίντα 14 ημερων στο κράτος το οποιο εισαι?
Δυστυχώς ναι δε μπορείς να ταξιδέψεις για Ελλάδα!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το rapid test..έχω ταξίδι τις 6.35 με άφιξη 10.30 περίπου στην Ελλάδα την τρίτη..στην Ισπανία έχουμε μια ώρα διαφορά με εμάς..θα πρέπει να γίνει το τεστ μετά τις 10.30 ώρα Ελλάδος που έχω άφιξη;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το rapid test..έχω ταξίδι τις 6.35 με άφιξη 10.30 περίπου στην Ελλάδα την τρίτη..στην Ισπανία έχουμε μια ώρα διαφορά με εμάς..θα πρέπει να γίνει το τεστ μετά τις 10.30 ώρα Ελλάδος που έχω άφιξη;
Ναι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιστροφή σήμερα από το αεροδρόμιο Orly του Παρισιού.
Πήγα εις γνώση μου (έχοντας plan b) χωρίς τεστ από τη Γαλλία, παρά μόνο με το PCR που είχα κάνει στην Ελλάδα. Στα ελάχιστα σημεία που είδα να διεξάγονται τεστ στις 25 του μήνα στη πόλη, οι ουρές ήταν ατελείωτες, οπότε δε μπήκα καν στη διαδικασία.

Στο Γκισέ της Transavia μου ζήτησαν μόνο ταυτότητα/διαβατήριο και πιστοποιητικό, το οποίο σκανάροντας το μάλιστα το βρήκαν μη έγκυρο, καθώς λέει είχαν περάσει μόνο 10 μέρες από τη τρίτη δόση και δε φαινόταν κάπου η δεύτερη :oops:, βάζοντας με στη διαδικασία να βρω κάποιο άλλο έγγραφο που αποδεικνύει τις ημερομηνίες της δεύτερης! Λες και μπορεί να κάνει κάποιος τρίτη δόση χωρίς τις δύο προηγούμενες, τι να πω... Πάντως κάρτα επιβίβασης δε μου τύπωσαν, καθώς δεν είχα αποσκευές.

Στον έλεγχο κατά την επιβίβαση μου ζήτησαν το PLF και το τεστ, όπου έδειξα το τυπωμένο στα Ελληνικά αντίγραφο από το gov.gr όπου ειχα δηλώσει το PCR. Υπόψιν ότι το PCR δεν ανέφερε πουθενά ώρα διεξαγωγής παρά μόνο ημερομηνία. Πέρασα κανονικότατα.

Στην Ελλάδα τώρα και στον έλεγχο της αστυνομίας στο αεροδρόμιο Μακεδονία, μου ζήτησαν αρχικά ταυτότητα - πιστοποιητικό εμβολιασμού και PLF του οποίου το barcode σκάναραν, δε το διάβασαν απλά όπως όλες τις προηγούμενες φορές. Κατόπιν μου ζήτησαν τεστ, όπου και πάλι έδειξα το έγγραφο του gov.gr, μου ευχήθηκαν καλές γιορτές και με άφησαν να περάσω χωρίς τίποτα περαιτέρω. Δε ξέρω αν στέλνουν για επιπλέον τεστ όσους δεν είναι εμβολιασμένοι, ή αν ο αλγόριθμος είναι τυχαίος...

Προσοχή, δε συνιστώ σε κανέναν να κάνει το ίδιο, μιας και βάσει του γράμματος του νόμου μπορούσαν να μη μ' αφήσουν να περάσω στη πτήση ή να μου ρίξουν πρόστιμο στην Ελλάδα, ωστόσο τίποτα απ' όλα αυτά δε συνέβη μιας και ήμουν εν μέρει καλυμμένος, στο παραλογισμό πάντα των μέτρων που ισχύουν. Ηταν προσωπική επιλογή και μόνο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.419
Σχετικά με το πιστοποιητικό, εγώ θα πρότεινα να έχετε/έχουμε και το παλιό πιστοποιητικό με τις δύο δόσεις, για να ξεπερνιούνται τέτοιου είδους κολλήματα. Πάντως, η εποχή δεν είναι για ταξίδια ομολογουμένως, αλλά η πρέζα είναι πρέζα (εγώ από άνοιξη, μέχρι τότε στον ταξιδιωτικό ΟΚΑΝΑ).
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το πιστοποιητικό για την τρίτη δόση ισχύει αφού περάσουν 14 ημέρες. Το βγάζει άκυρο το σύστημα πιο μπροστά. Όχι μόνο για τα ταξίδια αλλά παντού. Μέχρι τότε δείχνουμε το πιστοποιητικό της δεύτερης δόσης. Τα έχουμε και τα 2 στο κινητό για αποφυγή ταλαιπωριών, δεν πιάνουν τεράστιο χώρο. Δεν επιδοκιμάζω ούτε αποδοκιμάζω τίποτα. Και να το κάνω εξάλλου δεν θα αλλάξει κάτι:) Ενημερώνω απλά γιατί το έχω διαπιστώσει στην πράξη αυτό
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πάντως κάποιος που δεν είχε ταξιδέψει εκτός Ελλάδας το προηγούμενο διάστημα είναι πιθανό να μην έχει το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό με τις 2 δόσεις και το λέω γιατί έχει συμβεί σε γνωστή μου, στην οποία βέβαια έβγαινε άκυρο το πιστοποιητικό της τρίτης δόσης σε ταξιδι και ας είχαν περάσει 14 μέρες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
@psilos3 ποιο ηταν το plan b?

Εισαι ο πρωτος που καταλαβε οτι το pcr 3 μερες πριν εξασφαλιζει 3ημερο yolo στην χωρα του ταξιδιου και μπαινεις κανονικα Ελλαδα.
Ακομη τρωγομαι που ειναι ενεργα τα εισιτηρια για εξωτερικο και υπαρχει φορμουλα για 3ημερο yolo.
Απλα ειναι αδυνατον να ρισκαρω καραντινα ειτε εκει ειτε εδω. Ευτυχως εχει παλιοκαιρο η Ευρωπη, δεν θα μας λειψει.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
travellersoul αυτό με το Ευρωπαϊκό δεν το σκέφτηκα. Είχα το Ελληνικό στο μυαλό μου:rolleyes:

Δηλαδή αν πας να βγάλεις ευρωπαϊκό πιστοποιητικό λίγες ημέρες αφού έχεις κάνει την τρίτη δόση θα λάβει το σύστημα υπόψη την τρίτη δόση και θα βγαίνει άκυρο μέχρι να περάσουν οι 14 ημέρες; Δεν είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να λάβει υπόψη την δεύτερη δόση μέχρι να συμπληρωθούν οι 14 ημέρες;

Αυτό που γράφεις στο τέλος ότι έβγαινε άκυρο και μετά τις 14 ημέρες το πιστοποιητικό για τις 3 δόσεις είναι κάτι διαφορετικό.

Το να πας και να γυρίσεις με ένα test το έχει κάνει συνταξιδιώτης μου στην Ρώμη που πήγαμε για 2ημερο:) Στα παλιότερα μέτρα βέβαια και αφού είχαμε λάβει πληροφόρηση από κρατικό υπάλληλο για το ότι γίνεται
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σχετικά με το πιστοποιητικό, εγώ θα πρότεινα να έχετε/έχουμε και το παλιό πιστοποιητικό με τις δύο δόσεις, για να ξεπερνιούνται τέτοιου είδους κολλήματα
Με «έσωσε» το Ελληνικό που αναφέρει χωριστά τις τρεις δόσεις. Δεν είχα παλιότερο, το χα σβήσει, οπότε πάλι καλά.
Το πιστοποιητικό για την τρίτη δόση ισχύει αφού περάσουν 14 ημέρες. Το βγάζει άκυρο το σύστημα πιο μπροστά. Όχι μόνο για τα ταξίδια αλλά παντού
Νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, καθώς εκδίδεται την επόμενη μέρα. Δεν είχα πρόβλημα πουθενά, όχι μόνο στην Ελλάδα μέχρι τώρα αλλά και στη Γαλλία, στα καταστήματα εστίασης περνούσε κανονικά. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.
@psilos3 ποιο ηταν το plan b?
Να σας γράφω τώρα από κάποιο προάστιο του Παρισιού... :haha: :haha:
Πέρα από τη πλάκα, πήγα πολύ πιο νωρίς ώστε σε περίπτωση που στράβωναν όλα να κάνω ραπιντ στο αεροδρόμιο. Είχε τέτοιο κόσμο, που δε διέθετε κανένα έγγραφο τεστ. Πάντως ραντεβού για ραπιντ δε μπορούσες να κλείσεις ούτε στο αεροδρόμιο για 25/26 του μήνα.
Εισαι ο πρωτος που καταλαβε οτι το pcr 3 μερες πριν εξασφαλιζει 3ημερο yolo στην χωρα του ταξιδιου και μπαινεις κανονικα Ελλαδα.
Το πίστευα πριν διαβάσω τη ΚΥΑ που δημοσιεύτηκε λίγες σελίδες πιο πίσω. Μετά κατάλαβα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και πήρα το ρίσκο, έχοντας όμως κάτι στα χέρια μου.
Ακομη τρωγομαι που ειναι ενεργα τα εισιτηρια για εξωτερικο και υπαρχει φορμουλα για 3ημερο yolo.
Είναι νομίζω στη διακριτική ευχέρεια των ελεγκτών, τίποτε περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom