Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

donernesto

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
ΠΡΟΣΟΧΗ!

Πτήση Ryanair από Άκαμπα, Ιορδανία σήμερα, οι μισοί Έλληνες δεν είχαν PCR επειδή πίστευαν πως αρκεί το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό. Η Ιορδανία όμως δεν περιλαμβάνεται στις χώρες της παραπάνω οδηγίας και χρειάζεται υποχρεωτικά PCR...

Ενώ οι περισσότεροι εξ αυτών κατάφεραν να πείσουν τον εμφανώς μπερδεμένο Ιορδανό υπάλληλο να τους αφήσει να περάσουν στο Gate, μετά από ένα σημείο (και μερικά τηλέφωνα) όσοι δεν είχαν PCR (καμία 15αρια) έφαγαν πόρτα και δεν τους άφησε να επιβιβαστούν στη πτήση. Όσους είχε αφήσει να περάσουν προηγουμένως χωρίς PCR δεν τους ξανατσεκαρε και μπήκαν κανονικά στο αεροπλάνο!

Στο Ελ. Βενιζέλος καμία λογική... Οι υπάλληλοι σκάναραν μόνο το PLF: όσοι είχαν συμπληρώσει στο PLF πως έχουν Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό (το οποίο υποτίθεται πως δεν τους καλύπτει για αυτή την πτήση) πέρασαν κανονικά, ενώ όσοι είχαν συμπληρώσει PLF με το υποχρεωτικό PCR της Ιορδανίας έπρεπε να ξανακάνουν rapid...
Καλημέρα!

Σχετικά με το παραπάνω επειδή έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ταξίδι τις επόμενες μέρες.

Μίλησα τηλεφωνικώς με 2 αντιπροσώπους της Πολιτικής Προστασίας και μου ξεκαθάρισαν ότι αν κάποιος είναι Ευρωπαίος πολίτης κι έχει το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό δεν χρειάζεται τεστ για να επιστρέψει Ελλάδα.
Τους ανέφερα την ιστορία που διάβασα παραπάνω και μου είπαν ότι οι μοναδικές πιθανότητες να συνέβη αυτό είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις δεν είχαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό αλλά το ελληνικό
Μήπως γνωρίζετε τι είδους πιστοποιητικό είχαν κάποιοι στους οποίους αρνήθηκε η επιβίβαση;


Με ryanair προφανώς και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μιας και οι δικοί της υπάλληλοι λογικά είναι υπεύθυνοι για τον έλεγχο.
Αν η πολιτική προστασία δεν είναι αρμόδια να ξεκαθαρίζει ένα τέτοιο θέμα, ποιος μπορεί να είναι;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Καλημέρα!

Σχετικά με το παραπάνω επειδή έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ταξίδι τις επόμενες μέρες.

Μίλησα τηλεφωνικώς με 2 αντιπροσώπους της Πολιτικής Προστασίας και μου ξεκαθάρισαν ότι αν κάποιος είναι Ευρωπαίος πολίτης κι έχει το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό δεν χρειάζεται τεστ για να επιστρέψει Ελλάδα.
Τους ανέφερα την ιστορία που διάβασα παραπάνω και μου είπαν ότι οι μοναδικές πιθανότητες να συνέβη αυτό είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις δεν είχαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό αλλά το ελληνικό
Μήπως γνωρίζετε τι είδους πιστοποιητικό είχαν κάποιοι στους οποίους αρνήθηκε η επιβίβαση;


Με ryanair προφανώς και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μιας και οι δικοί της υπάλληλοι λογικά είναι υπεύθυνοι για τον έλεγχο.
Αν η πολιτική προστασία δεν είναι αρμόδια να ξεκαθαρίζει ένα τέτοιο θέμα, ποιος μπορεί να είναι;
Εξαρτάται τη χώρα από την οποία προέρχεται.
Το έχεις διευκρινήσει?
Σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα χρειάζεται τεστ για είσοδο στη χώρα από την Ιορδανία, ανεξαρτήτως εμβολιασμού
Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας - Νέα
 

donernesto

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Εξαρτάται τη χώρα από την οποία προέρχεται.
Το έχεις διευκρινήσει?
Σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα χρειάζεται τεστ για είσοδο στη χώρα από την Ιορδανία, ανεξαρτήτως εμβολιασμού
Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας - Νέα
Διευκρίνισα και στους 2 υπαλλήλους που μίλησα ότι θα επιστρέψω Ελλάδα από Ιορδανία και μου είπαν πως δεν χρειάζεται τεστ αν έχω ευρωπαϊκό πιστοποιητικό.
Το οποίο έρχεται σε αντιπαράθεση με το λινκ παραπάνω.
Προσωπικά η οδηγία δεν είναι ξεκάθαρη. Θα μπορούσε να εννοεί και το από ποια χώρα έρχεται κάποιος και από που κατάγεται.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Όταν ίσχυε το υποχρεωτικό τεστ για όλους, ανεξαρτήτως εμβολιασμού, (πριν 1+ μήνα) υπήρχε υποχρέωση πραγματοποίησης του τεστ στη χώρα προέλευσης/διέλευσης κλπ.
Τώρα γι'αυτούς που εισέρχονται στη χώρα με τεστ/Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό αρνητικού αποτελέσματος και δεν έχουν εμβολιαστεί δε βλέπω να προβλέπεται κάτι αντίστοιχο. Μπορεί κάποιος να κάνει τεστ στην Ελλάδα, να μεταβεί στο εξωτερικό και να επιστρέψει αυθημερόν με το ίδιο τεστ?
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Και την προηγούμενη Δευτέρα στη πτήση από Άκαμπα για Αθήνα, 2 Έλληνες που βρεθήκαμε στο check in δεν είχαν κάνει PCR/rapid για την επιστροφή στην Ελλάδα και ευτυχώς είχαν έρθει στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση. Πήραν ταξί για το κέντρο που είναι 10 λεπτά και έκαναν rapid, τους ξαναείδα στο gate και μου είπαν ότι πρόλαβαν 5 λεπτά πριν κλείσει το boarding.

Η Ιορδανία παρεπιπτόντως καταργεί το pcr για τους εισερχόμενους από 1 Μάρτη, συνεχίζει να παραμένει το pcr/rapid για την επιστροφή από Ιορδανία Ελλάδα

PCR test no longer required for arriving passengers to Jordan from March



Μια χαρά έκαναν την δουλειά τους οι υπάλληλοι.. Δεν φταίνε αυτοί που ο επιβάτης έγραφε στο PLF της Ιορδανίας ότι εισέρχεται στη χώρα με τεστ, στο πεδίο που αναφέρει για το εάν έχει κάνει το εμβόλιο ή οχι... Δεν είναι αρμοδιότητα του να ασχοληθεί με το τι και γιατί έχει γράψει ο καθένας στην αίτηση του..
Καλησπέρα σας εγώ επειδή ταξιδεύω στις 25 Μαρτίου για ιορδανια μου είπαν από την πρεσβεία ότι μέχρι στιγμής χρειάζεται pcr test η rabit για να μπεις στην Ελλάδα και το PLF όμως στις 7 Μαρτίου ξαναβγάζουν οδηγίες όποτε η Ιορδανια μπορεί να είναι μέσα στις χώρες που δεν χρειάζεται κάποιο τεστ για να γυρίσεις
Επίσης από 1 Μαρτίου είπαν ότι θ καταργηθεί το pcr test που έκαναν εκεί στην ιορδανι η για να πάμε που κάνουμε ; Η και τα δυο ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Διευκρίνισα και στους 2 υπαλλήλους που μίλησα ότι θα επιστρέψω Ελλάδα από Ιορδανία και μου είπαν πως δεν χρειάζεται τεστ αν έχω ευρωπαϊκό πιστοποιητικό.
Το οποίο έρχεται σε αντιπαράθεση με το λινκ παραπάνω.
Προσωπικά η οδηγία δεν είναι ξεκάθαρη. Θα μπορούσε να εννοεί και το από ποια χώρα έρχεται κάποιος και από που κατάγεται.
Όπως οι περισσότεροι κανονισμοί είναι παράλογοι, έτσι και αυτό. Τι πάει να πει Ευρωπαίος πολίτης; Η Ιορδανία δεν βρίσκεται στις χώρες της ΕΕ και στις χώρες που θεωρεί η Ελλάδα ότι δε χρειάζεται τεστ για να μπει κάποιος στη χώρα. Δεν είναι λογικό αυτοί που μπαίνουν στη πτήση και είναι Ευρωπαίοι πολίτες να μην υποχρεωθούν για τεστ και ο Άραβας να υποχρεώνεται, από την στιγμή που την θεωρούν "χώρα υψηλού κινδύνου" (με πολλά εισαγωγικά), όλοι όσοι μπαίνουν στη πτήση πρέπει να εξεταστούν.

Έχεις 2 παραδείγματα ανθρώπων που μπήκαν στην ίδια πτήση τις τελευταίες 2 βδομάδες, δε χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Όπως οι περισσότεροι κανονισμοί είναι παράλογοι, έτσι και αυτό. Τι πάει να πει Ευρωπαίος πολίτης; Η Ιορδανία δεν βρίσκεται στις χώρες της ΕΕ και στις χώρες που θεωρεί η Ελλάδα ότι δε χρειάζεται τεστ για να μπει κάποιος στη χώρα. Δεν είναι λογικό αυτοί που μπαίνουν στη πτήση και είναι Ευρωπαίοι πολίτες να μην υποχρεωθούν για τεστ και ο Άραβας να υποχρεώνεται, από την στιγμή που την θεωρούν "χώρα υψηλού κινδύνου" (με πολλά εισαγωγικά), όλοι όσοι μπαίνουν στη πτήση πρέπει να εξεταστούν.

Έχεις 2 παραδείγματα ανθρώπων που μπήκαν στην ίδια πτήση τις τελευταίες 2 βδομάδες, δε χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση.
Το παράλογο είναι να γυρνάει ο Έλληνας πολίτης (και ειδικά ο εμβολιασμένος) στη χώρα του και να υποχρεώνεται σε τεστ πριν την πτήση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το παράλογο είναι να γυρνάει ο Έλληνας πολίτης (και ειδικά ο εμβολιασμένος) στη χώρα του και να υποχρεώνεται σε τεστ πριν την πτήση.
Το παράλογο είναι μετά από 2 χρόνια να ασχολούμαστε ακόμα με τέτοια πράγματα..

Τώρα αυτό που λες για τον πολίτη και την επιστροφή στη χώρα του δεν έχει καμία βάση. Σε καμία μα καμία διεθνή πτήση αυτή τη στιγμή δε κάνουν διαχωρισμό με βάση την εθνικότητα όσων αφορά τα τεστ, ο όποιος διαχωρισμός υπάρχει είναι για τον εμβολιασμένο και τον ανεμβολίαστο.
 

donernesto

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Όπως οι περισσότεροι κανονισμοί είναι παράλογοι, έτσι και αυτό. Τι πάει να πει Ευρωπαίος πολίτης; Η Ιορδανία δεν βρίσκεται στις χώρες της ΕΕ και στις χώρες που θεωρεί η Ελλάδα ότι δε χρειάζεται τεστ για να μπει κάποιος στη χώρα. Δεν είναι λογικό αυτοί που μπαίνουν στη πτήση και είναι Ευρωπαίοι πολίτες να μην υποχρεωθούν για τεστ και ο Άραβας να υποχρεώνεται, από την στιγμή που την θεωρούν "χώρα υψηλού κινδύνου" (με πολλά εισαγωγικά), όλοι όσοι μπαίνουν στη πτήση πρέπει να εξεταστούν.

Έχεις 2 παραδείγματα ανθρώπων που μπήκαν στην ίδια πτήση τις τελευταίες 2 βδομάδες, δε χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση.
Πιστεύεις ότι δεν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση κάτι για το οποίο η Πολιτική Προστασία σε τηλεφωνική επικοινωνία υποστηρίζει το αντίθετο;
Σύμφωνα με αυτούς από τη στιγμή που κάποιος έχει EU Vaccination Certificate δεν χρειάζεται τίποτα άλλο για να εισέλθει από Ιορδανία.

Ψάχνοντας περαιτέρω βρήκα αυτό:
What are the rules to enter this country from outside an EU Member State or Schengen Associated country?



Entry rules
Different rules apply to residents of EU and Schengen Associated countries, residents of countries and entities listed on GreeceHealthFirst, and travellers from other countries.
The page Greece Health First - travel advice lists additional requirements for travellers from specific countries. It also provides information for travellers entering Greece by land and by sea.
Children younger than 5 are exempt from the requirements listed below.
Note: travellers selected randomly might be subject to mandatory rapid testing upon arrival. Travellers who test positive must quarantine for 5 days, if they have no fever. Otherwise, they must remain in isolation until they have no fever. Quarantine is lifted when isolated travellers provide a negative result to a molecular (PCR) test.
These rules are valid until 7 March 2022, at 6.00 (local time).

Document checklist
Residents of EU and Schengen Associated countries and of countries listed on GreeceHealthFirst who fly to Greece and are aged 5 or older must provide all the following documents:
  1. Fill in the Passenger Locator Form before departure.

  2. An 'EU Digital COVID Certificate' (EUDCC) containing one of the following:
    Proof of full vaccination.
    Validity: 9 months after the primary vaccination series is completed, and until further notice after the booster dose.
    Accepted vaccines: Comirnaty (Pfizer BioNtech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca/Oxford), Novavax, Janssen (Johnson and Johnson), Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

    Or

    Proof of recovery from COVID-19, valid 6 months.

    Or

    A negative result to a pre-departure molecular (PCR) test, valid 72 hours, or to a rapid antigen test, valid 24 hours.

Travellers from other countries must provide a negative result to a pre-departure test, regardless of their vaccination status. Both molecular tests (PCR, valid 72 hours) and rapid antigen tests (valid 24 hours) are accepted. Tests must be issued by an accredited testing laboratory in English.
Από ότι φαίνεται γίνεται διαχωρισμός με βάση το που διαμένει κάποιος:
Residents of EU and Schengen Associated countries and of countries listed on GreeceHealthFirst who fly to Greece and are aged 5 or older must provide all the following documents


For the protection of passengers and citizens from COVID-19, the following rules are in place until 6:00 a.m., March 7th 2022:


Flight passengers must fill in the Passenger Locator Form (PLF) any time before their flight departure for Greece.


The residents of European Union & Schengen Area countries, San Marino, Albania, Andorra, Armenia, Vatican City, North Macedonia, Georgia, Switzerland, El Salvador, the United Arab Emirates, the United Kingdom, Iceland, Israel, Liechtenstein, Lebanon, Morocco, Montenegro, Moldova, Monaco, Norway, New Zealand, Ukraine, Uruguay, Panama, Cape Verde, Serbia, Singapore, Thailand, Tonga, Turkey, Tunesia, Faroe Islands, and Chinese Taipei, who are in possession of the European Union Digital Covid Certificate (EUDCC), may visit Greece for pleasure. EUDCC holders must provide information on their status in the form of:

• a Covid-19 vaccination certificate valid up to nine (9) months for those who have had their first and second dose (depending on the vaccine) and indefinitely for those who have had the booster shot as well, or
• a Covid-19 recovery certificate, valid up to six (6) months, or
• a negative result to a molecular PCR test for Covid-19 taken within seventy-two (72) hours or to a rapid (antigen) test done within twenty-four (24) hours before their arrival.
Οι σύνδεσμοι είναι οι παρακάτω:
Re-open EU
Destination Greece. Health first!
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Καλησπερα σε ολους.Επειδη υπαρχει μπερδεμα γενικα να ρωτησω και γω 2 πραματακια
Τελη του μηνος ανεβαινω γερμανια για λιγες μερες και εχω συμπληρωσει το plf στην σελιδα τους και μου ηρθε το πιστοποιητικο(το οποιο ομως δεν βλεπω να εχει qr η καποια σπουδαια πληροφορια περαν του ονοματος,ετσι βγαινει?) και εχω ανεβασει στην αεροπορικη το ευρωπαικο πιστοποιητικο νοσησης(οχι εμβολιασμου) και το plf. Ειναι οκ ετσι?Χρειαζεται και τεστ?

Αντιστοιχα στην επιστροφη χρειαζεται να κανω plf στην ελληνικη σελιδα? Χρειαζεται τεστ?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπερα σε ολους.Επειδη υπαρχει μπερδεμα γενικα να ρωτησω και γω 2 πραματακια
Τελη του μηνος ανεβαινω γερμανια για λιγες μερες και εχω συμπληρωσει το plf στην σελιδα τους και μου ηρθε το πιστοποιητικο(το οποιο ομως δεν βλεπω να εχει qr η καποια σπουδαια πληροφορια περαν του ονοματος,ετσι βγαινει?) και εχω ανεβασει στην αεροπορικη το ευρωπαικο πιστοποιητικο νοσησης(οχι εμβολιασμου) και το plf. Ειναι οκ ετσι?Χρειαζεται και τεστ?

Αντιστοιχα στην επιστροφη χρειαζεται να κανω plf στην ελληνικη σελιδα? Χρειαζεται τεστ?
Δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο παρά μόνο το Plf και το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Ούτε qr code θα σου έρθει χώρια. Το μέιλ έρχεται απευθείας με το που συμπληρώσεις το plf και κατεβάζεις το pdf στη συσκευή σου. Αν χρειαστεί το σκανάρουν. Συνήθως απλά το κοιτούν.
Test η Ελλάδα δεν απαιτεί πλέον από τις 07/02 και μετά , αρκεί το ελληνικό Plf το οποίο μπορείς να το έχεις έτοιμο ακόμα και πριν την αναχώριση.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο παρά μόνο το Plf και το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Ούτε qr code θα σου έρθει χώρια. Το μέιλ έρχεται απευθείας με το που συμπληρώσεις το plf και κατεβάζεις το pdf στη συσκευή σου. Αν χρειαστεί το σκανάρουν. Συνήθως απλά το κοιτούν.
Test η Ελλάδα δεν απαιτεί πλέον από τις 07/02 και μετά , αρκεί το ελληνικό Plf το οποίο μπορείς να το έχεις έτοιμο ακόμα και πριν την αναχώριση.
Ευχαριστώ!
Ρωτάω για το γερμανικό plf επειδή δεν είδα να έχει κάτι για σκαναρισμα επάνω..
Οπότε plf πήγαινελα και πιστοποιητικό νοσησης και είμαι κομπλέ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom