Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν θα φαίνεται η σφραγίδα στο διαβατήριο κατά την είσοδο στην Αλβανία;
Τώρα που το είπες εσύ θυμήθηκα ότι υπάρχει και το διαβατήριο (στην Αλβανία πάμε με ταυτότητα) αλλά δεν ξέρω αν το σφραγίζουν στην είσοδο, πρέπει να ρωτήσω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τώρα που το είπες εσύ θυμήθηκα ότι υπάρχει και το διαβατήριο (στην Αλβανία πάμε με ταυτότητα) αλλά δεν ξέρω αν το σφραγίζουν στην είσοδο, πρέπει να ρωτήσω
Ζήτα να στο σφραγίσουν. Δεν νομίζω οτι θα αρνηθούν να το κάνουν. Πάρε και ένα τηλέφωνο στα σύνορα (αν το σηκώσει κανένας βέβαια) και ρώτα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.758
Παντως ετσι οπως τα λενε, αν πεταξω Αυστρια, φυγω για Σλοβενια και μπω πισω στην Αυστρια ενα 24ωρο πριν το ταξιδι, φαινεται σαν να ημουν στη χωρα 24 ωρες πριν την πτηση και δεν θελει pcr?
Τετοια μαιμουνια εννοεις @psilos3 ?
Γιατι ετσι μπαζει απο παντου το συστημα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Παντως ετσι οπως τα λενε, αν πεταξω Αυστρια, φυγω για Σλοβενια και μπω πισω στην Αυστρια ενα 24ωρο πριν το ταξιδι, φαινεται σαν να ημουν στη χωρα 24 ωρες πριν την πτηση και δεν θελει pcr?
Τετοια μαιμουνια εννοεις @psilos3 ?
Γιατι ετσι μπαζει απο παντου το συστημα.
Μα δεν γίνεται καθώς μετρά ο χρόνος που έμεινες στη Σλοβενία και πριν από αυτήν (αν κατάλαβα καλά το θέμα σου γιατί τώρα κόλλησα με το δικό μου)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
αλλά δεν ξέρω αν το σφραγίζουν στην είσοδο,
Το ζητάς και το κάνουν, Να φαίνεται καθαρά η ημερομηνία. Το κάνω κι εγώ με τους Αμερικανούς
πελάτες μου στην Ανδόρρα.
Ζήτα να στο σφραγίσουν. Δεν νομίζω οτι θα αρνηθούν να το κάνουν.
Σωστά.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Στο Dusseldorf το PCR στοχίζει από 55-65 ευρώ.Αν το κάνεις στο αεροδρόμιο (7 πμ-9 μμ,παραμονή Χριστουγέννων μέχρι τις 3 μμ) στοιχίζει 69 ευρώ και μπορείς να πάρεις το αποτέλεσμα και μέσα σε 3 ώρες.
Στα λιγότερο σοβαρά τώρα, πως αποδεικνύεται ότι ήσουν στη χώρα από την οποία έρχεσαι λιγότερο από 48 ώρες
Νομίζω ότι κάνεις λάθος,η απόφαση λέει ότι από το μέτρο εξαιρούνται οι ταξιδιώτες από την Ελλάδα που ταξίδεψαν στο εξωτερικό για διάστημα μικρότερο των 48 ωρών - με δεδομένο ότι θα έχουν κάνει PCR λίγο πριν από την αναχώρηση τους.Αν κατάλαβα καλά αφορά όσους θα μείνουν στο εξωτερικό για 48 ώρες μόνο,δηλαδή κάνεις το τεστ εδώ και με αυτό επιστρέφεις πίσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.758
Μα δεν γίνεται καθώς μετρά ο χρόνος που έμεινες στη Σλοβενία και πριν από αυτήν (αν κατάλαβα καλά το θέμα σου γιατί τώρα κόλλησα με το δικό μου)
Εχω μπερδευτει. Καταλαβαινω οτι το πηγαινε ελα στις γειτονικες χωρες που ειναι ανεμβολιαστοι για 2ημερα γλεντια θα γινεται κανονικοτατα και δεν μπορω να πιασω το νοημα της αποφασης "για τη διασπορα της Ο".
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εχω μπερδευτει. Καταλαβαινω οτι το πηγαινε ελα στις γειτονικες χωρες που ειναι ανεμβολιαστοι για 2ημερα γλεντια θα γινεται κανονικοτατα και δεν μπορω να πιασω το νοημα της αποφασης "για τη διασπορα της Ο".
μήπως μας διαφωτίσει αυτό?
DVD.03301.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η αεροπορικη στην επιβιβαση θελει να δει τεστ 48 ωρων απο καποια χωρα. Αν το εχεις κανει στην Ελλαδα η εκει δεν την αφορα.
Οκ άντε και σ' επιβίβασε με το τεστ κάτω των 48 ωρών.
Κατά τον έλεγχο αν σου ζητήσουν αποδεικτικό, εισιτήριο αναχώρησης τι κάνεις; Που θα το βρεις αν δεν έχεις κάτι που να αποδεικνύει ότι ήσουν κάτω από 48 ώρες σε μια χώρα; Τέτοιες μαμουνιές σκέφτομαι απ' την ώρα που το άκουσα.
Νομίζω ότι κάνεις λάθος,η απόφαση λέει ότι από το μέτρο εξαιρούνται οι ταξιδιώτες από την Ελλάδα που ταξίδεψαν στο εξωτερικό για διάστημα μικρότερο των 48 ωρών - με δεδομένο ότι θα έχουν κάνει PCR λίγο πριν από την αναχώρηση τους
Ναι αυτό ακριβώς εννοούσα και σκέφτομαι να κάνω, ωστόσο αρκεί και μόνο ένα αρνητικό Pcr από την Ελλάδα λιγότερο από 48 ώρες πριν ή θα ζητήσουν και άλλα αποδεικτικά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.758
Οκ άντε και σ' επιβίβασε με το τεστ κάτω των 48 ωρών.
Κατά τον έλεγχο αν σου ζητήσουν αποδεικτικό, εισιτήριο αναχώρησης τι κάνεις; Που θα το βρεις αν δεν έχεις κάτι που να αποδεικνύει ότι ήσουν κάτω από 48 ώρες σε μια χώρα; Τέτοιες μαμουνιές σκέφτομαι απ' την ώρα που το άκουσα.
Λες και θα εχουν εισιτηριο αναχωρησης οι ταξιδιωτες του διημερου με αυτοκινητο για Bansko.
Αστεια πραγματα, θα γεμισουμε με Ο ετσι κι αλλιως.
Ας αραξουμε, το ταξιδι μας καηκε νομιζω. Ως τον Γεναρη θα εχουμε κι αλλα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Αυτό που με εξοργίζει είναι εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι στον ίδιο σάκο;; ¨Ενα σκασμό δόσεις κάναμε κ πάλι τιμωρούμαστε.
Σε λίγο θα γίνει και σε άλλες χώρες,για δες τα στοιχεία

Ισχυρή δράση για την αντιμετώπιση της «επείγουσας κατάστασης» που δημιουργεί η εμφάνιση της Όμικρον ζητά και το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων, με αξιωματούχο να προειδοποιεί ότι οι εμβολιασμοί από μόνοι τους δεν αρκούν.
«Στην τρέχουσα συγκυρία, ο εμβολιασμός από μόνος του δεν θα μας επιτρέψει να αποτρέψουμε τον αντίκτυπο της παραλλαγής Omicron, καθώς δεν αρκεί ο χρόνος για να καλυφθούν τα εμβολιαστικά κενά που εξακολουθούν να υπάρχουν», δήλωσε η Αντρέα Αμόν, διευθύντρια του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων (ECDC).

1639606887455.png
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Λες και θα εχουν εισιτηριο αναχωρησης οι ταξιδιωτες του διημερου με αυτοκινητο για Bansko.
Αυτό πάλι... Αν και νομίζω ότι και η Βουλγαρία ζητάει PCR εδώ και μέρες, δεν είμαι σίγουρος.
Αστεια πραγματα, θα γεμισουμε με Ο ετσι κι αλλιως.
100%, λένε ότι θα επικρατήσει. Θέμα χρόνου ήταν από τότε που ανακαλύφθηκε, γι' αυτό ας περιορίσουμε τις πτήσεις και τη μετακίνηση χρεώνοντας τους επιβάτες. Σοφό!
το ταξιδι μας καηκε νομιζω
Τίποτα δε κάηκε, τουλάχιστον όχι για την επόμενη βδομάδα, δε το δέχομαι, θα το παλέψω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom