Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αλλά όταν μια άδεια είναι αναρρωτική, αυτό σημαίνει οτι πάλι κάποιος θα πρέπει σε πληρώσει για τις μέρες νόσησης και αυτός είναι ο ΕΦΚΑ. Για να σε πληρώσει χρειάζεται χαρτί γιατρού για τη νόσηση. Αν κάποιος δεν νοσεί και είναι απλά φορέας και μπει σε καραντίνα τι γίνεται;... Αυτό θέλω να τονίσω μόνο, γι αυτό διευκρινίζω το θέμα της αναρρωτικής άδειας.
Να διευκρινίσω ότι όταν καταχωρηθεί θετικό PCR, τη μέρα της καταχώρησης και τις επόμενες που προβλέπεται από το πρωτόκολλο τις χρεώνεσαι ως "ειδική άδεια απουσίας" στο Δημόσιο. Ούτε αναρρωτική, ούτε τίποτα. Αν τις συγκεκριμένες ημέρες έχεις άδεια, ανακαλείται. Μόνο δικαιολογητικό η βεβαίωση νόσησης.
Όχι δεν το λες μπερδεμένο, κατάλαβα την απορία σου, αλλά προσπαθώ να σου πω οτι δεν έχει σημασία που βρίσκεσαι όταν νοσήσεις. Αν μπορείς να προσκομίσεις χαρτί γιατρού οτι νοσείς, τι σημασία έχει αν είσαι στο εξωτερικό. Αυτά που λέω είναι για εντός ΕΕ όπου και ισχύει η κάρτα ασφάλισης μας, για εκτός δεν ξέρω αν ο ΕΦΚΑ δέχεται χαρτί γιατρού απο την Κατμαντου πχ (ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται...).
Γνωστή μου που νόσησε στο εξωτερικό πέρυσι δεν έβγαλε ποτέ άκρη με τον ΕΟΔΥ, με σειρά τηλεφωνημάτων επί μέρες και παραπομπών από τον ένα στον άλλο. Αν και νόσησε σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης και είχε τις βεβαιώσεις από νοσοκομείο και γιατρό, για το ελληνικό κράτος θεωρούνταν ανεμβολίαστη και όχι νοσήσας (υπόχρεη σε rapid tests σε πλοία, μετακινήσεις εκτός νομού και τα λοιπά που ίσχυαν τότε). Ελπίζω να το έχουν διευθετήσει μέχρι τώρα, αλλά σκέψου τον παραλογισμό...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να διευκρινίσω ότι όταν καταχωρηθεί θετικό PCR, τη μέρα της καταχώρησης και τις επόμενες που προβλέπεται από το πρωτόκολλο τις χρεώνεσαι ως "ειδική άδεια απουσίας" στο Δημόσιο. Ούτε αναρρωτική, ούτε τίποτα. Αν τις συγκεκριμένες ημέρες έχεις άδεια, ανακαλείται. Μόνο δικαιολογητικό η βεβαίωση νόσησης.
Δεν κατάλαβα οτι μιλάτε για Δημόσιο και ούτε ξέρω τα πρωτόκολλα του.

Γνωστή μου που νόσησε στο εξωτερικό πέρυσι δεν έβγαλε ποτέ άκρη με τον ΕΟΔΥ
Απο τον ΕΦΚΑ πληρώνεσαι, όχι απο τον ΕΟΔΥ.

Edit: Απο πέρυσι μέχρι σήμερα έχουν μεσολαβήσει πολλά....
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Δεν κατάλαβα οτι μιλάτε για Δημόσιο και ούτε ξέρω τα πρωτόκολλα του.


Απο τον ΕΦΚΑ πληρώνεσαι, όχι απο τον ΕΟΔΥ
Εγώ έγραψα ότι για τον ΕΟΔΥ θεωρούταν ανεμβολίαστη, υποκείμενη στους περιορισμούς των ανεμβολίαστων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ έγραψα ότι για τον ΕΟΔΥ θεωρούταν ανεμβολίαστη, υποκείμενη στους περιορισμούς των ανεμβολίαστων.
Έχουν αλλάξει πολλά απο πέρυσι. Και εγώ έκατσα μία βδομάδα καραντίνα και ήμουν ανεμβολίαστη και δεν δικαιούμουν καμία άδεια ειδικού σκοπού γιατί δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα....Πληρώθηκα απο τον Εφκα αφού προσκόμισα χαρτί γιατρού σαν να ήμουν άρρωστη απο οτιδήποτε άλλο.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχουν αλλάξει πολλά απο πέρυσι
Ολα έχουν αλλάξει και αλλάζουν συνέχεια. Υποθέτω κάτι παρόμοιο ισχύει και για τον ιδιωτικό τομέα με τόσο κόσμο που απέχει από τη δουλειά.
Απλά επειδή μου δημιουργήθηκε η απορία για το τι ισχύει αν βρίσκεσαι εκτός θα το ψάξω απο Δευτέρα και αν βρω κάτι θα το καταθέσω εδώ να είμαστε ενήμεροι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα στοιχημάτιζα καλό ποσό ότι θα συνεχίσει (μή σου πω ότι το τεστ σε κάποια φάση θα γίνει υποχρεωτικά pcr)
Καλή περίπτωση! Έχουμε δει αν υπάρχουν χώρες εντός ΕΕ που ζητάνε υποχρεωτικό pcr;

Όλα αυτά βέβαια μέχρι ν' αρχίσουν να σκάνε τα τουριστακια, μετά ο ιός εξαφανίζεται..
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αν είσαι σε χώρα της Ευρώπης και βγει θετικό το rapid test, μπαίνεις 5 μέρες καραντίνα και επιστρέφεις κανονικά Ελλάδα με τη λήξη της;
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Και η δική μου εμπειρία (εάν τυχόν μπορεί να βοηθηθεί κάποιος). Επιστρέψαμε από Στρασβούργο μέσω Παρισιού 30/12 με ραπιντ ποτ κάναμε εκεί. Το κάναμε δωρεάν σε μικροβιολογικό εργαστήριο ως Ευρωπαίοι πολιτες. Το κάναμε από το προηγουμενο απογευμα γιατί είχαμε και την μετάβαση στο Παρίσι. Κανείς δν έλεγξε την ημερομηνία κ ώρα, μόνο το αρνητικό αποτέλεσμα. Έλεγχοι παρα πολλοι στο αεροδρόμιο. Οι αποσκευές χαλαρά, δν έδιναν σημασία (είχα παραπανω απο τη χειραποσκευή που δικαιουμουν).
Στην Ελλάδα δείξαμε PLF & αρνητικο τεστ.
Όλα καλά!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν είσαι σε χώρα της Ευρώπης και βγει θετικό το rapid test, μπαίνεις 5 μέρες καραντίνα και επιστρέφεις κανονικά Ελλάδα με τη λήξη της;
δεν υιοθετουν ολοι τα μετρα του cdc. Ιταλια ειναι 7 ( για τους μπουστερς) κ - τεστ για να φυγεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom