Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν ομως θετικοποιησει μετα τους 30 τοτε εξαρταται απο το γιατρο αν το δωσει θετικο η αρνητικο..εκει ειναι ολο το παιχνιδι...
ποιο παιχνιδι? παιζει δηλ ο γιατρος κανενα παιχνιδι? παρτο αλλιως γιατι οπως το πες μενουν υπονοουμενα κακως εννοουμενα. δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι αλλα κανονες. και τπτ δεν "εξαρταται" απο το γιατρο αλλα απο τις συνθηκες (δειγμα, μηχανημα, cut off κλπ κλπ). κ βεβαια μιλαμε για 1-2% των δειγματων.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Δεκατρία χρόνια τώρα στο travelstories δεν έχω αντιπαρατεθεί προσωπικά με κανέναν και δεν πρόκειται να αρχίσω σήμερα, ειλικρινά όμως, σηκώνω τα χέρια ψηλά βλέποντας κόσμο τόσο μα τόσο πρόθυμο να βαφτίζει βροχή το φτύσιμο στα μούτρα...

Αφενός, για κάθε χώρα τής ΕΕ που σήμερα απαιτεί αρνητικό τεστ πριν φθάσεις εκεί, υπάρχουν δύο που είτε δεν απαιτούν, είτε προσφέρουν εξαίρεση στους τριπλά εμβολιασμένους. Ποιοι έχουν δίκιο; Οι σούπερ αυστηροί; Οι... ντεμί αυστηροί; Οι... χαλαροί; Δεν μου πέφτει λόγος, δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω.

Ξέρω όμως τι έλεγε η Κυβέρνηση εδώ από την αρχή τού εμβολιασμού, ξέρω ότι το μάντρα της ήταν “εμβολιάσου, προφύλαξε τον εαυτό σου και τους γύρω σου, πάρε τη ζωή σου πίσω”, και σε καθημερινή βάση φρόντιζαν να κάνουν είτε άμεσα είτε έμμεσα διαχωρισμό ανάμεσα σε “υπεύθυνους” που “κάναμε το καθήκον μας ως πολίτες” κι εμβολιαζόμασταν, και “ανεύθυνους” που δεν εμβολιάζονταν. Κι αυτό, ΕΠΙ ΜΗΝΕΣ.

Ξαφνικά, εκείνη την Τετάρτη μέσα Δεκεμβρίου, η Κυβέρνηση έκανε ΤΗΝ κωλοτούμπα, βάζοντάς μας ΟΛΟΥΣ στο ίδιο τσουβάλι, ζητώντας από ΟΛΟΥΣ τεστ προ άφιξης εδώ, είτε ήμασταν διπλά-τριπλά εμβολιασμένοι, είτε ήμασταν ανεμβολίαστοι.

“Υπήρχε μία νέα μετάλλαξη, οι διπλοεμβολιασμένοι φαίνονταν ευάλωτοι στη μόλυνση, οι τριπλοεμβολιασμένοι ήταν λίγοι, έκαναν ό,τι έκαναν προσπαθώντας να ελέγξουν την κατάσταση και να αποφύγουν τα χειρότερα”. Ok, δεκτό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν πράγματα που μπορούσαν να κάνουν για να παραμείνουν συνεπείς στη διαφορετική αντιμετώπιση “υπεύθυνων” και “ανεύθυνων”. Για παράδειγμα, ράπιντ στην αύξηση για τους πλήρως εμβολιασμένους (ακόμα και με χρέωσή μας, προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα με αυτό), PCR προ άφιξης ΚΑΙ ράπιντ στην άφιξη για τους ανεμβολίαστους.

Αυτό “λέμε” όσοι νιώθουμε “βιδωμένοι” από το τσουβάλιασμα που συνεχίζεται έναν μήνα τώρα. Η... επική κωλοτούμπα είναι που μας έχει “βιδώσει”, όχι τα αυξημένα μέτρα, αλλά τα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ αυξημένα μέτρα και το προκλητικό τσουβάλιασμα. Και για να καταλήξω εκεί απ’ όπου άρχισα, από καμία Κυβέρνηση (της Ελλάδας) δεν περιμένω συνέπεια, δεν είναι οι κωλοτούμπες τους που με κάνουν να σηκώνω τα χέρια ψηλά, αλλά το ότι ΕΜΕΙΣ (κάποιοι τουλάχιστον εξ ημών) είμαστε ΤΟΣΟ εύκολοι όχι μόνο να δεχτούμε τις κωλοτούμπες, αλλά και να τις δικαιολογήσουμε(!!!), ακόμα-ακόμα και να τις χειροκροτήσουμε(!!!!!)...
καλησπερα φιλε!Το καθε κρατος εχει δικαιωμα να βαζει στην χωρα του τον τουριστα με οποιον τροπο θελει..αυτο το σεβομαστε και ο καθενας κρινει αν θελει να ταξιδεψει σε μια χωρα με πολλαπλα τεστ η σε μια χωρα με λιγους περιορισμους...το μονο που με τρελενει καθε χρονο οπως εχουμε καταλαβει ολοι οτι στην χωρα μας με το που βγει ο ηλιος μετα τον μαρτιο-απριλιο εξαφανιζονται ολα και δια μαγειας ο καθε τουριστας μπαινει απο παντου χωρις κανεναν περιορισμο..το ιδιο θα γινει και φετος και θα ειμαστε στο ''ιδιο εργο θεατες''.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα μιλησεις με αεροπορικη και πρεσβεια χωρας που κανεις transit και αν σε διαβεβαιωσουν οτι δεν θες κανενα τεστ,τοτε αν καποιος στο αεροδρομιο σου αρνηθει την επιβιβαση θα ζητησεις να μιλησει ο ιδιος με τους αρμοδιους..σε παρομοια κατασταση περσυ το Δεκεμβρη,αυτο εκανα γιατι στο counter δε μ αφηναν να επιβιβαστω,μιλησε η κοπελα με την αεροπορικη και λυθηκε το ζητημα

Μίλησα με ένα ...robot virtual assistance γ....την τεχνολογία μου! Ωστόσο εκτύπωσα από τα λινκ που μου έδωσαν τα απαραίτητα έγγραφα ώστε να τα τρίψω στη μούρη σε όποιον τυχόν μου αρνηθεί επιβίβαση.
Και για να το ξεκαθαρίσω. Το θέμα δεν είναι τα 10 ευρώ του ράπιντ τεστ από εδώ, αυτό θα το κάνω έτσι κ αλλιώς δεν το γλυτώνω. Απλά περνάω ΚΑΙ από άλλη χώρα οπότε θα εκπνεύσει η προθεσμία και τρέχα γύρευε...

Ολα θεωρητικά είναι αυτή τη στιγμή τα πάντα μπορεί να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Να αναφέρω ότι το θέμα PCR μετά από νόσηση είναι όντως μεγάλος κίνδυνος, ειδικά σε χώρες όπου το rapid είναι δυσεύρετο. Στην Τουρκία που βρισκόμαστε οικογενειακώς έψαξα rapid παντού μιας και ο μικρός μου είχε νοσήσει στα τέλη Νοέμβρη και φοβόμουν ένα ψευδώς θετικό τεστ αλλά δεν βρήκα πουθενά, όλοι κάνουν pcr. Άκουσα ότι rapid κάνουν μόνο στα αεροδρόμια, αλλά εμείς επιστρέφουμε αύριο οδικώς στην Ελλάδα. Τελικά ευτυχώς αρνητικός ο μικρός στο PCR (παρεμπιπτόντως 250 TL το κεφάλι, δηλ περίπου 16-17 ευρώ η τιμή), οπότε όλα καλά.

Γενικά πάντως στην Τουρκία το rapid είναι κάτι άγνωστο, κάτι self test που είχαμε μαζί μας τα κοιτούσαν όπως τα καθρεφτάκια οι ιθαγενείς.
250 λίρες;;; Πριν 20 μέρες που ήμασταν εκεί έβλεπα παντού PCR με 120-150 λίρες το πολύ. Και η ισοτιμία ήταν 1 προς 19.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κάποια μηνύματα με παρατραβηγμενες εκφράσεις σβήστηκαν, όπως και οι απαντήσεις τους. Παρακαλώ ας κρατήσουμε τουλάχιστον ένα ευπρεπές επίπεδο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σχετικό με τα rapid test και pcr

Τα rapid tests απαντούν στην πρώτη ερώτηση ανιχνεύοντας πολύ υψηλά επίπεδα ιού, τα οποία και καθιστούν το τεστ θετικό. Οι άνθρωποι είναι μεταδοτικοί μόνο όταν φτάσουν σε ένα συγκεκριμένο όριο του ιού. Έτσι, από προεπιλογή, η σύλληψη υψηλών επιπέδων ιού θα έχει ως αποτέλεσμα να καταγραφεί εάν κάποιος είναι μεταδοτικός. Από την άλλη πλευρά, τα PCR τεστ από την άλλη είναι πολύ αποτελεσματικά στην ανίχνευση της παρουσίας πολύ χαμηλών επιπέδων ιού. Είναι σημαντικό ότι το όριο στο οποίο τα PCR τεστ μπορούν να ανιχνεύσουν τον ιό είναι κάτω από το επίπεδο μεταδοτικότητας. Έτσι, οι άνθρωποι μπορούν να παραμείνουν θετικοί με PCR για μεγάλο χρονικό διάστημα (ορισμένες τεκμηριωμένες περιπτώσεις εμφανίζονται έως και 60 ημέρες) αλλά να μην είναι μεταδοτικοί. Με ένα τεστ αντιγόνου, ωστόσο, αυτό το άτομο θα ήταν θετικό για πολύ μικρότερη διάρκεια και, λίγο-πολύ, ενώ είναι μεταδοτικός. Την επόμενη φορά που θα διαβάσετε για την απόδοση του τεστ αντιγόνου, σκεφτείτε την ερώτηση που τίθεται. Μιλάμε για επισήμανση μολυσματικών κρουσμάτων ή απλώς για ανίχνευση οποιουδήποτε όγκου ιού; Όταν ο FDA αξιολογεί τα rapid tests, συνήθως εστιάζει στο δεύτερο. Για να γίνει αυτό, συγκρίνουν τα τεστ αντιγόνου με το «χρυσό πρότυπο» – τα PCR δηλαδή. Επειδή τα τεστ PCR παραμένουν θετικά για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, θα βρούμε φυσικά πολλούς ανθρώπους που είναι ακόμα θετικοί, αλλά αρνητικοί σε τεστ αντιγόνου. Αυτό κάνει τις τεστ αντιγόνου να φαίνονται σαν να αποτυγχάνουν. Αλλά, στην πραγματικότητα, απαντούν, σε γενικές γραμμές, στο ερώτημα όπως θα ελπίζαμε: Είμαι μολυσματικός;

από εδώ
Τι ισχύει για τα τεστ αντιγόνου όσον αφορά την Όμικρον - Parallaxi Magazine

τα ίδια περίπου αναφέρονται και εδώ
Πόσο αξιόπιστα είναι τα γρήγορα (rapid) τεστ για την ανίχνευση της Όμικρον;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
250 λίρες;;; Πριν 20 μέρες που ήμασταν εκεί έβλεπα παντού PCR με 120-150 λίρες το πολύ. Και η ισοτιμία ήταν 1 προς 19.
ντάξει μη νομίζεις ότι έκανα και καμιά τρελή έρευνα αγοράς, πήγαμε στην ιδιωτική τοπική κλινική στο προάστιο που μένουμε (Sancaktepe, αρκετά βαθιά στην ασιατική πλευρά, ας πούμε σχετικά κοντά στο Sabiha). 3-4 εργαστήρια που ρωτήσαμε εκεί γύρω, όλα 250 μας είπανε.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Το εμβολιο το καναμε για να μη μπουμε νοσοκομειο. Οχι για να ταξιδευουμε. Κριμα που καποιοι πιστεψαν τη θεωρια για "το τελευταιο μιλι" και "τις ζωες μας πισω". Ο κορωνοιος θα μεινει καμια δεκαετια με μπρος πισω, κωλοτουμπες κλπ κλπ. Stay strong.
παρα πολυ σωστα. Οποιος ταξιδευει αυτα τα 2 χρονια,για αναψυχη παντα,πρεπει να δεχτει και τις συνεπειες. Και μενα μου εχει λειψει πολυ το ταξιδι,αλλα προεχουν αλλα πραγματα
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
παρα πολυ σωστα. Οποιος ταξιδευει αυτα τα 2 χρονια,για αναψυχη παντα,πρεπει να δεχτει και τις συνεπειες. Και μενα μου εχει λειψει πολυ το ταξιδι,αλλα προεχουν αλλα πραγματα
Λαθος. Οι περιορισμοι της ελευθεριας του καθενος πρεπει να ειναι αναγκαιοι και αναλογικοι. Το να σε υποχρεωνουν σε ραπιντ για την επιστροφη στη χωρα σου ειναι περιρορισμος της ελευθεριας σου να ταξιδευεις, να μετακινεισαι εκτος της χωρας σου για οποιον λογο επιθυμεις. , ως αναφαιρετο ατομικο σου δικαιωμα ( εκτος κι αν στο στερησει αποφαση δικαστηριου). Οταν σου επιβαλουν αυτον τον περιορισμο οντας τριπλοεμβολιασμενος, για μια νοσο η οποια ηδη κυκλοφορει ευρεως στη χωρα, δεν ειναι θεμα εισαγωγης της δηλαδη οπως πχ του Εμπολα που δεν υπαρχει στην Ελλαδα αλλα ειναι ενδημικος σε χωρες της Αφρικης και η θνησιμοτητα της οποιας ειναι χαμηλη, αυτος ο περιορισμος ειναι μη αναγκαιος και δυσαναλογος, αρα μη ανεκτος. Αυτα ισχυουν στις φιλελευθερεςδυτικες δημοκρατιες, και σε τετοια υποτιθεται οτι ζουμε. Δεν ζουμε στην Κινα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λαθος. Οι περιορισμοι της ελευθεριας του καθενος πρεπει να ειναι αναγκαιοι και αναλογικοι.
Κατά βάση έχεις δίκιο ωστόσο νομίζω το τραβάς στο άλλο άκρο..
Ειδικοί δεν είμαστε αλλά υποτίθεται ότι πρέπει να υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στις μετακινήσεις μας κ όχι μόνο προκειμένου να αντέξουν τα συστήματα υγείας.
Διαφορετικά δεν τίθενται μόνο τα ταξίδια επί τάπητος αλλά κ όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες πχ γτ να κάθομαι σπίτι μου καραντίνα αν νοσήσω από την όμικρον εάν έχω τριπλοεμβολιαστεί κ εντέλει πιθανότατα την περνάνε ελαφριά εμβολιασμένοι κ μη...
Θεωρώ δίκαιο ωστόσο να κάλυπτε το κράτος ένα μέρος αυτού του ατελείωτου τέστινγκ όπως και το να υπήρχε μια ενιαία πολιτική για το θέμα στην ΕΕ για να μην ψάχνουμε σαν τρελοί τι ισχύει σε κάθε χώρα κ όχι να μας τιμωρούν επειδή αποφασίσαμε να φύγουμε από το σπίτι μας.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Λαθος. Οι περιορισμοι της ελευθεριας του καθενος πρεπει να ειναι αναγκαιοι και αναλογικοι. Το να σε υποχρεωνουν σε ραπιντ για την επιστροφη στη χωρα σου ειναι περιρορισμος της ελευθεριας σου να ταξιδευεις, να μετακινεισαι εκτος της χωρας σου για οποιον λογο επιθυμεις. , ως αναφαιρετο ατομικο σου δικαιωμα ( εκτος κι αν στο στερησει αποφαση δικαστηριου). Οταν σου επιβαλουν αυτον τον περιορισμο οντας τριπλοεμβολιασμενος, για μια νοσο η οποια ηδη κυκλοφορει ευρεως στη χωρα, δεν ειναι θεμα εισαγωγης της δηλαδη οπως πχ του Εμπολα που δεν υπαρχει στην Ελλαδα αλλα ειναι ενδημικος σε χωρες της Αφρικης και η θνησιμοτητα της οποιας ειναι χαμηλη, αυτος ο περιορισμος ειναι μη αναγκαιος και δυσαναλογος, αρα μη ανεκτος. Αυτα ισχυουν στις φιλελευθερεςδυτικες δημοκρατιες, και σε τετοια υποτιθεται οτι ζουμε. Δεν ζουμε στην Κινα.
το να σε υποχρεωνουν σε rapid κατα την επιστροφη,ειναι οτι πιο ορθολογικο εχουν ανακοινωσει απο ολα τα παραλογα. Λυπαμαι αλλα μη τα θελουμε και ολα δικα μας.

Ωστοσο για πολλες αποφασεις θα συμφωνησω μαζι σου πως ειναι κατακριτεες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το να σε υποχρεωνουν σε rapid κατα την επιστροφη,ειναι οτι πιο ορθολογικο εχουν ανακοινωσει
Γιατι; Οι πιθανότητες να κολλήσεις Covid σήμερα στην Ελλάδα είναι πολαπλασιες απο τις πιθανοτητες να κολλησεις στις περιασοτερες άλλες χώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom