Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τελικά για εμβολιασμένους χρειάζεται rapid κατά την επιστροφή από Αμερική;Η Turkish μου λέει ότι χρειάζεται για την άφιξη στην Ελλάδα ,εγώ διαβάζω ότι δεν απαιτείται τπτ άλλο εκτός από βεβαίωση εμβολιασμου
Δε χρειάζεσαι τεστ. Μόνο το πιστοποιητικο εμβολιασμου (επέστρεψα πρόσφατα με Turkish)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολίτης από χώρα ΕΕ που έχει κάνει δύο δόσεις και η τελευταία έγινε πριν από 10 μήνες χρειάζεται τεστ για να μπει στην Ελλάδα, σωστά;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Πολίτης από χώρα ΕΕ που έχει κάνει δύο δόσεις και η τελευταία έγινε πριν από 10 μήνες χρειάζεται τεστ για να μπει στην Ελλάδα, σωστά;
Εφόσον η δεύτερη δεν είναι αναμνηστική δόση (που κατά 99% δεν είναι), χρειάζεται τεστ
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Δε χρειάζεσαι τεστ. Μόνο το πιστοποιητικο εμβολιασμου (επέστρεψα πρόσφατα με Turkish)
Στην turkish γράφει ότι για επιστροφή από Νεπάλ χρειαζεται τεστ και για εμβολιασμενους. Η notam αναφέρει ότι με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμου μπαίνεις στην χώρα χωρίς τεστ. Τι ισχύει τελικά; Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με επιστροφή από χώρα που δεν αναφέρεται στη λίστα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στην turkish γράφει ότι για επιστροφή από Νεπάλ χρειαζεται τεστ και για εμβολιασμενους. Η notam αναφέρει ότι με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμου μπαίνεις στην χώρα χωρίς τεστ. Τι ισχύει τελικά; Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με επιστροφή από χώρα που δεν αναφέρεται στη λίστα;
Απάντησα συγκεκριμένα για επιστροφή από ΗΠΑ με Turkish. Το τι ισχύει γενικά μπορείς να το δεις πχ εδώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Επιστροφή από Γερμανία με 10χρονο ανεμβολιαστο: κάναμε χθες ραπιντ, αλλά στο τσεκ ιν ρώτησαν την ηλικία του και μου είπαν ότι δε χρειάζεται κάτι. Στο μεταξύ για Ελλάδα τα παιδιά άνω των 5 πρέπει να έχουν τεστ, ο,τι να ναι στη κυριολεξία. Σε μένα ζήτησαν το πιστοποιητικό κανονικά, σε αντίθεση με τη Λισαβώνα πριν μια βδομάδα που δε ζητήθηκε τίποτα.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Απάντησα συγκεκριμένα για επιστροφή από ΗΠΑ με Turkish. Το τι ισχύει γενικά μπορείς να το δεις πχ εδώ.
Οι ΗΠΑ ειναι στις χώρες που ανήκουν στο σύστημα εμβολιασμού. Τα υπόλοιπα δεν είναι ξεκάθαρα. Άλλο γράφει στην πρώτη παράγραφο και άλλο παρακάτω.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι ΗΠΑ ειναι στις χώρες που ανήκουν στο σύστημα εμβολιασμού. Τα υπόλοιπα δεν είναι ξεκάθαρα. Άλλο γράφει στην πρώτη παράγραφο και άλλο παρακάτω.
Γενικά το έχουμε διαπιστώσει (και συζητήσει) όλοι ότι λίγο πολύ δεν είναι ξεκάθαρο αυτό το θέμα, για ορισμένες χώρες. Οπότε προσωπικά, αν είχα αμφιβολίες και για να μην έχω μπλεξίματα, θα έκανα τεστ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

haritomihalos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπέρα. Μια ερώτηση απλά για επιβεβαίωση. Ταξιδεύουμε Ουγγαρία η οποία δε ζητάει απολύτως τίποτα, ούτε εμβόλια, ούτε τεστ, ούτε πιστοποιητικά. Υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσουν κατι από το αεροδρόμιο που θα φύγουμε?
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Επιστροφή από Γερμανία με 10χρονο ανεμβολιαστο: κάναμε χθες ραπιντ, αλλά στο τσεκ ιν ρώτησαν την ηλικία του και μου είπαν ότι δε χρειάζεται κάτι. Στο μεταξύ για Ελλάδα τα παιδιά άνω των 5 πρέπει να έχουν τεστ, ο,τι να ναι στη κυριολεξία. Σε μένα ζήτησαν το πιστοποιητικό κανονικά, σε αντίθεση με τη Λισαβώνα πριν μια βδομάδα που δε ζητήθηκε τίποτα.
Πόσο κοστίζει το ραπιντ στη Γερμανία?
Μόναχο είναι διαφορετικές οι τιμές από ότι στα άλλα κρατιδια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom