Πολωνία Επιστροφή στη χώρα της Βότκας & του χιονιού. Katowicy i Kraków

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μην νομίζεις ακόμα τον ψάχνω τον κόσμο ...
Το κατοβίτσε είναι πολύ απλή "πόλη" και ήρεμη. Δεν έχει ξέφρενους ρυθμούς .
Εγώ πάντως μια χαρά εξαλοσύνες είδα με το που έπεσε το σκοτάδι. :haha:
Ίσως λόγω Σαββάτου δε λέω, ωστόσο μου φάνηκε ιδιαίτερα ζωντανή πόλη από ένα σημείο και μετά.
Είναι σε κατάσταση , τρελής ανοικοδόμησης ,και πέφτουν αρκετά χρήματα , με νέα πεζοδρόμια, νέες γραμμές τραμ , γενικά "μεγαλώνει" με ωραίο ρυθμό.
Κι αυτό είναι κάτι που φάνηκε νομίζω ακόμα και στα δικά μου μάτια που δε το χα κιόλας υπόψιν μου να φανταστείς.
Συμπερασματικά το πρόσημο για τη συγκεκριμένη πόλη και το πέρασμα που έγινε είναι θετικό.
Σ' ευχαριστώ για το μήνυμα σου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αναχώρηση & απολογισμός ταξιδιού



Ώρα οκτώ και λίγο, μ’ ένα εκπληκτικό πρωινό να ‘χει προηγηθεί ήδη στο ξενοδοχείο, φορτώσαμε τα σακιδιάκια μας και πήραμε το δρόμο της επιστροφής, στους παγωμένους δρόμους της Κρακοβίας, περνώντας από το πάρκο και την υπέργεια διάβαση ως το σταθμό Glowny:

IMG_20240108_081627.jpg

IMG_20240108_082117.jpg

Ζοριστήκαμε να βρούμε λίγο την πλατφόρμα (μη φταιν οι χθεσινοβραδινές βότκες; ), όχι ότι υπήρχε άγχος βέβαια, καταλήγοντας νωρίς εν τέλει στο αεροδρόμιο προκειμένου να πιούμε καφέ και να ψωνίσουμε τις απαραίτητες προμήθειες για την πατρίδα, μιας και η κάβα χρειάζεται ανανέωση κάθε χρόνο μετά από ταξίδι στην Πολωνία. Soplica & Żubrówka Bison Grass με τις όποιες παραλλαγές τους, σταθερή αξία!

IMG_20240108_112337.jpg


Ευτυχώς όλα κύλησαν ήρεμα, ώστε μετά από μια αλλαγή gate κι ολιγόλεπτη καθυστέρηση να βρεθούμε στον αέρα, αφήνοντας πίσω την αγαπημένη Κρακοβία.

IMG_20240108_120335.jpg


Κάτι μου λέει ότι δε θ’ αργήσω να την ξαναδώ… ;) 🇵🇱😍




α. Χρόνος εκδρομής: Λίγος όπως μπορεί να γίνει εύκολα κατανοητό, ιδανικός όμως στην περίπτωση μου μιας κι έχω επισκεφτεί ξανά την περιοχή. Για όποιον θέλει να χωρέσει αξιοθέατα & μνημεία της Κρακοβίας, αλλά και κάποια κοντινή πόλη δεν αρκούν, χρειάζεται τέσσερις με πέντε ημέρες. Αν από την άλλη πάλι επιθυμεί μια διήμερη απόδραση ο χρόνος είναι ιδανικός.

β. Εποχή εκδρομής: Τέλεια για τους λεγόμενους «Χειμωνάκηδες». Το χιόνι και το κρύο όπως καλά είδατε δημιουργεί ένα πανέμορφο σκηνικό, με την περιήγηση όμως να δυσκολεύει πολλές φορές. Αυτό είναι το τίμημα όταν ταξιδεύεις Γενάρη μήνα στην κεντρική Ευρώπη, από τη στιγμή που δεν απασχολεί, γιατί όχι!

γ. Όσα δεν είδα: Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι σ’ αυτήν την κατηγορία. Πήγα με συγκεκριμένο λόγο και σκοπό, είδα μια ακόμη πόλη, έκανα και δύο πραγματάκια που είχα σ’ εκκρεμότητα, αισθάνομαι καλυμμένος.

δ. Άνθρωποι: Εν αντιθέσει με όλα όσα αναφέρουν πολλοί για τους Πολωνούς, εγώ σαν τουρίστας έχω πολύ καλή εμπειρία, αν εξαιρέσεις τη «βιασύνη» τους πολλές φορές να σου πάρουν παραγγελία από τη στιγμή που πάτησες το πόδι σου μέσα στο μαγαζί.

ε. Οργάνωση/μετακίνηση: Ιδιαίτερα εύκολη κι οργανωμένη χώρα με πολύ χαμηλό κόστος σ’ αυτόν τον τομέα. Τραμ, λεωφορεία, τρένα και flixbuses, Uber & Bolt με οικονομικό κόμιστρο θα κάνουν πολύ εύκολη την εκδρομή σας.

στ. Κουζίνα/ποτά: Πολλά αστεράκια και στα δύο. Τι να πούμε για τις μπύρες, ακόμη περισσότερο για τις βότκες που μπορεί να δοκιμάσει κανείς παντού με χαμηλό σχετικά αντίτιμο. Όσο για τα φαγητά, οι εντυπώσεις μου είναι εξαιρετικές, από αυτά του δρόμου μέχρι τις υπέροχες γεύσεις των εστιατορίων που εμπιστεύτηκα άλλη μια φορά.

ζ. Κόστος: Σίγουρα οι εποχές έχουν αλλάξει σε σχέση με το 2019 που πρωτοεπισκέφτηκα τη χώρα. Η ακρίβεια έχει χτυπήσει και την Πολωνία όπως είναι λογικό, η ύπαρξη όμως ακόμη δικού τους νομίσματος σε σχέση με το ευρώ μας δίνει πλεονέκτημα, κρατώντας τα κόστη χαμηλότερα έως αρκετά χαμηλά σε μερικές περιπτώσεις σε σύγκριση πάντα με την Ελλάδα.

η. Γενική εικόνα: Ό,τι έγραψα στον πρόλογο μου, δεν αλλάζω κουβέντα. Η Πολωνία παραμένει συνδυαστικά η αγαπημένη μου χώρα για ταξιδάκια. Καλή επιστροφή!


Μέχρι τότε, ραντεβού στην επόμενη ιστορία, στην Πολωνία, στην Ευρώπη ή σε κάποια άλλη χώρα του κόσμου.

Cover_end.jpg


Ραντεβού πάντα ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα!
 
Last edited:

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
202
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Άλλη μια πολύ ωραία ιστορία, σ'ευχαριστούμε!

Με τούτα και με κείνα προβλέπω κάποια στιγμή να ανακηρυχθείς πρεσβευτής της Πολωνίας με έπαθλο δωρεάν μπύρες και βότκες 😛🍻
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Αναχώρηση & απολογισμός ταξιδιού



Ώρα οκτώ και λίγο, μ’ ένα εκπληκτικό πρωινό να ‘χει προηγηθεί ήδη στο ξενοδοχείο, φορτώσαμε τα σακιδιάκια μας και πήραμε το δρόμο της επιστροφής, στους παγωμένους δρόμους της Κρακοβίας, περνώντας από το πάρκο και την υπέργεια διάβαση ως το σταθμό Glowny:

View attachment 454828
View attachment 454829
Ζοριστήκαμε να βρούμε λίγο την πλατφόρμα (μη φταιν οι χθεσινοβραδινές βότκες;), όχι ότι υπήρχε άγχος βέβαια, καταλήγοντας νωρίς εν τέλει στο αεροδρόμιο προκειμένου να πιούμε καφέ και να ψωνίσουμε τις απαραίτητες προμήθειες για την πατρίδα, μιας και η κάβα χρειάζεται ανανέωση κάθε χρόνο μετά από ταξίδι στην Πολωνία. Soplica & Żubrówka Bison Grass με τις όποιες παραλλαγές τους, σταθερή αξία!

View attachment 454830

Ευτυχώς όλα κύλησαν ήρεμα, ώστε μετά από μια αλλαγή gate κι ολιγόλεπτη καθυστέρηση να βρεθούμε στον αέρα, αφήνοντας πίσω την αγαπημένη Κρακοβία.

View attachment 454831

Κάτι μου λέει ότι δε θ’ αργήσω να την ξαναδώ… ;) 🇵🇱😍




α. Χρόνος εκδρομής: Λίγος όπως μπορεί να γίνει εύκολα κατανοητό, ιδανικός όμως στην περίπτωση μου μιας κι έχω επισκεφτεί ξανά την περιοχή. Για όποιον θέλει να χωρέσει αξιοθέατα & μνημεία της Κρακοβίας, αλλά και κάποια κοντινή πόλη δεν αρκούν, χρειάζεται τέσσερις με πέντε ημέρες. Αν από την άλλη πάλι επιθυμεί μια διήμερη απόδραση ο χρόνος είναι ιδανικός.

β. Εποχή εκδρομής: Τέλεια για τους λεγόμενους «Χειμωνάκηδες». Το χιόνι και το κρύο όπως καλά είδατε δημιουργεί ένα πανέμορφο σκηνικό, με την περιήγηση όμως να δυσκολεύει πολλές φορές. Αυτό είναι το τίμημα όταν ταξιδεύεις Γενάρη μήνα στην κεντρική Ευρώπη, από τη στιγμή που δεν απασχολεί, γιατί όχι!

γ. Όσα δεν είδα: Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι σ’ αυτήν την κατηγορία. Πήγα με συγκεκριμένο λόγο και σκοπό, είδα μια ακόμη πόλη, έκανα και δύο πραγματάκια που είχα σ’ εκκρεμότητα, αισθάνομαι καλυμμένος.

δ. Άνθρωποι: Εν αντιθέσει με όλα όσα αναφέρουν πολλοί για τους Πολωνούς, εγώ σαν τουρίστας έχω πολύ καλή εμπειρία, αν εξαιρέσεις τη «βιασύνη» τους πολλές φορές να σου πάρουν παραγγελία από τη στιγμή που πάτησες το πόδι σου μέσα στο μαγαζί.

ε. Οργάνωση/μετακίνηση: Ιδιαίτερα εύκολη κι οργανωμένη χώρα με πολύ χαμηλό κόστος σ’ αυτόν τον τομέα. Τραμ, λεωφορεία, τρένα και flixbuses, Uber & Bolt με οικονομικό κόμιστρο θα κάνουν πολύ εύκολη την εκδρομή σας.

στ. Κουζίνα/ποτά: Πολλά αστεράκια και στα δύο. Τι να πούμε για τις μπύρες, ακόμη περισσότερο για τις βότκες που μπορεί να δοκιμάσει κανείς παντού με χαμηλό σχετικά αντίτιμο. Όσο για τα φαγητά, οι εντυπώσεις μου είναι εξαιρετικές, από αυτά του δρόμου μέχρι τις υπέροχες γεύσεις των εστιατορίων που εμπιστεύτηκα άλλη μια φορά.

ζ. Κόστος: Σίγουρα οι εποχές έχουν αλλάξει σε σχέση με το 2019 που πρωτοεπισκέφτηκα τη χώρα. Η ακρίβεια έχει χτυπήσει και την Πολωνία όπως είναι λογικό, η ύπαρξη όμως ακόμη δικού τους νομίσματος σε σχέση με το ευρώ μας δίνει πλεονέκτημα, κρατώντας τα κόστη χαμηλότερα έως αρκετά χαμηλά σε μερικές περιπτώσεις σε σύγκριση πάντα με την Ελλάδα.

η. Γενική εικόνα: Ό,τι έγραψα στον πρόλογο μου, δεν αλλάζω κουβέντα. Η Πολωνία παραμένει συνδυαστικά η αγαπημένη μου χώρα για ταξιδάκια. Καλή επιστροφή!


Μέχρι τότε, ραντεβού στην επόμενη ιστορία, στην Πολωνία, στην Ευρώπη ή σε κάποια άλλη χώρα του κόσμου.

View attachment 454832

Ραντεβού πάντα ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα!
Αγαπημένη Πολωνία, δεν μας απογοητευεις ποτέ!! Το Κατοβίτσε φαίνεται πολύ όμορφο. Για την Κρακοβία δεν έχω λόγια, όσες φορές και να την δεις δεν φτάνουν!!!
Άλλη μια όμορφη ιστορία (όπως πάντα 😉)!
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Εγώ πάντως μια χαρά εξαλοσύνες είδα με το που έπεσε το σκοτάδι. :haha:
Ίσως λόγω Σαββάτου δε λέω, ωστόσο μου φάνηκε ιδιαίτερα ζωντανή πόλη από ένα σημείο και μετά.

Κι αυτό είναι κάτι που φάνηκε νομίζω ακόμα και στα δικά μου μάτια που δε το χα κιόλας υπόψιν μου να φανταστείς.
Συμπερασματικά το πρόσημο για τη συγκεκριμένη πόλη και το πέρασμα που έγινε είναι θετικό.
Σ' ευχαριστώ για το μήνυμα σου.
Οι περισσότεροι το ίδιο λένε , ότι "δεν το περίμεναν " να δούν τόσο "εξέλιξη .
Για εμένα ? Μόνο θετικό το βλέπω :cool:

Code:
(Off-topic)

Όσο ειδικά ακόμα κρατάνε χαμηλά τις τιμές στα ενοίκια... αν και δεχθήκαμε τρελό κύμα από τον πόλεμο.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Για μια ακόμη φορά καταπληκτική ιστορία,σύντομη,περιεκτική και το κυριότερο για την αγαπημένη μας Κρακοβία!!! Οι φωτογραφίες σου όπως πάντα εξαιρετικές και ειδικά οι νυχτερινές λήψεις φοβερές 👏🏼Πρέπει να μας κάνει σεμινάρια!!!
Και επειδή στο θέμα Πολωνία έχω μια ταύτιση μαζί σου θα σου εκμυστηρευτώ (μόνο σε εσένα 😜) ότι μόλις έκλεισα εισιτήρια για τριημεράκι στην λατρεμένη μου Κρακοβια αρχές Απρίλη (έπεσαν πολλοι προορισμοί στο τραπέζι) αλλά μετά το ξενέρωμα 🤬της ακύρωσης του ταξιδιού της Μαδρίτης 5 μερες πριν ….η Κρακοβία που δεν την χόρτασα το 2018 κέρδισε κατά κράτος μιας και την αγάπησα από την πρώτη στιγμή και έχω αφήσει πολλά που θέλω να δω 🥰❤
@psilos3 συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά για την ιστορία σου,πάντα ανυπομονώ να τις διαβάσω!!!
Είπαμε να γράψεις κανένα βιβλίο😉θα στο προωθήσω,έχεις ταλεντο!!!
ΥΓ:Σειρά έχει το Μοναχο ε,εάν δεν κάνω λάθος;🤣
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Για μια ακόμη φορά καταπληκτική ιστορία,σύντομη,περιεκτική και το κυριότερο για την αγαπημένη μας Κρακοβία!!! Οι φωτογραφίες σου όπως πάντα εξαιρετικές και ειδικά οι νυχτερινές λήψεις φοβερές 👏🏼Πρέπει να μας κάνει σεμινάρια!!!
Και επειδή στο θέμα Πολωνία έχω μια ταύτιση μαζί σου θα σου εκμυστηρευτώ (μόνο σε εσένα 😜) ότι μόλις έκλεισα εισιτήρια για τριημεράκι στην λατρεμένη μου Κρακοβια αρχές Απρίλη (έπεσαν πολλοι προορισμοί στο τραπέζι) αλλά μετά το ξενέρωμα 🤬της ακύρωσης του ταξιδιού της Μαδρίτης 5 μερες πριν ….η Κρακοβία που δεν την χόρτασα το 2018 κέρδισε κατά κράτος μιας και την αγάπησα από την πρώτη στιγμή και έχω αφήσει πολλά που θέλω να δω 🥰❤
@psilos3 συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά για την ιστορία σου,πάντα ανυπομονώ να τις διαβάσω!!!
Είπαμε να γράψεις κανένα βιβλίο😉θα στο προωθήσω,έχεις ταλεντο!!!
ΥΓ:Σειρά έχει το Μοναχο ε,εάν δεν κάνω λάθος;🤣
Οοοχι σειρά η έχει η Ανδαλουσία. Την περιμένουμε σύντομα ….;)
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Οοοχι σειρά η έχει η Ανδαλουσία. Την περιμένουμε σύντομα ….;)
Ναι έχεις δίκιο…έμεινα στο τελευταίο που το είχα πιο πρόσφατο🤣🤣🤣 Ακούς @psilos3 το κοινό σου περιμένει 😉😉
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άλλη μια πολύ ωραία ιστορία, σ'ευχαριστούμε!
Εγώ ευχαριστώ για την ανάγνωση και τα καλά σου λόγια. :)
Με τούτα και με κείνα προβλέπω κάποια στιγμή να ανακηρυχθείς πρεσβευτής της Πολωνίας με έπαθλο δωρεάν μπύρες και βότκες 😛🍻
Δε νομίζω να τους συμφέρει... :haha::haha:

Αγαπημένη Πολωνία, δεν μας απογοητευεις ποτέ!! Το Κατοβίτσε φαίνεται πολύ όμορφο. Για την Κρακοβία δεν έχω λόγια, όσες φορές και να την δεις δεν φτάνουν!!!
Άλλη μια όμορφη ιστορία (όπως πάντα 😉)!
Σ' ευχαριστώ για όσα όμορφα γράφεις άλλη μια φορά! :)
Όσο για την Πολωνία, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δε μας απογοητεύει ποτέ αλλά το αντίθετο!

Για μια ακόμη φορά καταπληκτική ιστορία,σύντομη,περιεκτική και το κυριότερο για την αγαπημένη μας Κρακοβία!!! Οι φωτογραφίες σου όπως πάντα...
Σ' ευχαριστώ για όσα ωραία λες όπως πάντα. Με το καλό η επιστροφή σου στη μαγική αυτή πόλη και το εκ νέου κανόνισμα του ταξιδιού της Μαδρίτης εύχομαι. Δες εφόσον βγαίνει μήπως επισκεφτείς και κάποια κοντινή στην Κρακοβία πόλη.

ΥΓ:Σειρά έχει το Μοναχο ε,εάν δεν κάνω λάθος;🤣
Μπορεί να γίνει κάτι σύντομο και μ' αυτό, μιας και μου άφησε πολύ θετική εντύπωση. ;)

Οοοχι σειρά η έχει η Ανδαλουσία. Την περιμένουμε σύντομα ….;)
Εσύ πάλι δουλειές μ' ανοίγεις; :haha:
Έρχεται, έχει μπει στη σειρά της, πως γίνεται άλλωστε να ταξιδέψεις Ισπανία και να μη γράψεις μετά δυο λόγια...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι όσο θυμάμαι που έλεγες «Μια δυο ιστορίες το χρόνο θα γράφω»
🤣 :haha:
Κρύβε λόγια, θα 'χουν να λένε ότι είμαι γνωστός «μαϊντανός» του φόρουμ πλέον. :haha:

Μην του το θυμίζεις και μας τις κόψει :clap:
Ε τώρα κρίμα είναι, έχω μια - δυο στα σκαριά, μη τις αφήσω έτσι...:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom