Επιστροφή στον τόπο του εγκλήματος

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλωσήρθες
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Σοκ στους δρόμους, φοβάμαι να οδηγήσω -δεν είναι μόνο η συνήθεια για την οδήγηση από αριστερά, μα κυρίως το άγχος από τη συμπεριφορά των οδηγών εδώ-, κλείνω όλα τα ραντεβού μου στην... πλατεία του νέου ηρακλείου που μπορώ να πάω με τα πόδια, θλίψη για την αγένεια του κόσμου, αποπνικτικό συναίσθημα για την πυκνή δόμηση και τα ψηλά κτίρια (λες και δε ζούσα εδώ 30 χρόνια).
Σε αυτή την παράγραφο,πάντως δεν φταίει κανείς άλλος αλλά εσύ μόνο :haha:...έτσι ήταν αλλά όπως φαίνεται η άπλα της Μελβούρνης σε έκανε να ξεσυνηθίσεις....ίσως και η γενικότερη απογοήτευση να φταίει.
Πάντως καλώς ήρθες και επειδή είμαστε η οικογένεια σου και μεις,αν θέλεις ρίξε σύνθημα και ξαναμαζευόμαστε :D
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
καλώς ήλθες αφεντικούλη :)

να σαι καλά που μας άνοιξες τη ψυχή σου και τις σκέψεις σου....

λάβε υπόψην ότι φεύγοντας από εδώ, μόλις ξεκινούσε η Ελλάδα τον κατήφορο για την οικονομική κρίση....
και ότι γράφεις στο πρώτο σου ποστ αλλά και σε επόμενο (σχετικά με τη ζήλια) , δυστυχώς αλλά είναι η αλήθεια...
και μεις βιώνουμε όλα όσα περιγράφεις εσύ πως αντίκρυσες ερχόμενος εδώ... δυστυχώς όμως για μας, μένουμε εδώ...

ναι ο κόσμος κλείστηκε στο καβούκι του και πλέον δεν ενδιαφέρεται ουσιαστικά για το διπλανό του... και όχι άδικα... βιώνει το δικό του πρόβλημα, οπότε δεν ενδιαφέρεται και για το πρόβλημα ή για τη ζωή του άλλου...

σου μιλάει, αλλά δεν σε ακούει, σε κοιτάει αλλά δεν σε βλέπει...

και η ζήλια που αναφέρεις έχεις α-πό-λυ-το δίκιο...
εδώ τη βιώνουμε εμείς όταν τύχει να αναφέρουμε κάποιο ταξίδι που κάνουμε...(είναι, βλέπεις, η κακομοιριά του Ελληνα..................)

και για πολλούς από εμάς, αυτό το φόρουμ, πολλές φορές είναι το παράθυρο στον ορίζοντα (όπως είχα γράψει παλαιότερα σε κάποιο τόπικ....)
και η κουβεντούλα πολλές φορές (διαδικτυακή, εξ΄επαφής ή τηλεφωνική) με κάποια φιλαράκια από εδώ μέσα, είναι βάλσαμο, στα προβλήματα που βιώνουμε....

και όπως λέω τα τελευταία 7 χρόνια, το θέμα είναι να συναντάς ανθρώπους που να περνάς καλά και να χεις τη δύναμη, να παίρνεις και να δίνεις θετική ενέργεια..

(ουφ τα είπα.... μ΄αρέσει που εσύ ξεκίνησες με τα εσώψυχα σου και πήρα αμπάριζα και γω....:haha:)

ελπίζουμε να λειτουργήσουμε θετικότερα εμείς στην τραβελστορική συνάντησή μας και να μην βλέπεις την ώρα να μας εγκαταλείψεις.....:cry::cool:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Group Therapy!! :clap: :clap: :haha: :haha:

ελπίζουμε να λειτουργήσουμε θετικότερα εμείς στην τραβελστορική συνάντησή μας και να μην βλέπεις την ώρα να μας εγκαταλείψεις.....:cry::cool:
Μα τι λες το περιμένω πως και πως. :xalara:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Έχω γνωστό που ζει χρόνια στο Λος Άντζελες και μάλιστα στη δουλειά του συναναστρέφεται με διάσημους, αλλά όταν έρχεται στην Ελλάδα και άπειρους φίλους του συναντάει και μια χαρά περνάει. Εννοείται πως το μυαλό του είναι στο Μπέβερλι Χιλς και έχει ενσωματωθεί πλήρως στην αμερικάνικη κουλτούρα. Άλλο αυτό άλλο να περνάει χάλια όταν έρχεται Ελλάδα.
.
Ναι ε?? Να μας τον γνωρίσεις όταν ξανάρθει στο Ελλάντα (καθένας με τον πόνο του).
@Defkalion ότι κ να λες εσύ εγώ χαίρομαι που γύρισες και θα σε γνωρίσω επιτέλους από κοντά στο κοπή τη πίτα (εκτός απροόπτου). Τόσο ωραία είναι μωρέ στο Αστράλια? Πφφφ που να συγκριθεί με την Ελλαδάρα μωρέ σιγά, σα την Ελλάδα πουθενά είμαστε οι καλύτεροι, ξέρεις τώρα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μάλλον θα έχω καινούρια περιστατικά κάθε μέρα. Χτες:

- Οι μικρές είχαν τις ξαδέρφες τους στο σπίτι που κοιμήθηκαν εδώ, ξυπνάνε και τα 4 το πρωί και λέω ας τις πάμε σε ένα παιδότοπο σε ένα εμπορικό κέντρο εδώ κοντά. Κοιτάμε το ωράριο, το εμπορικό άνοιγε στις 10. Πάμε στις 10.30, την ώρα που πάμε να μπούμε στον παιδότοπο, έρχεται ένας ρούχλας και βάζει μια σφουγγαρίστρα μπροστά στη μούρη μας διαγώνια στην πόρτα της εισόδου για να μη μπούμε, και φεύγει χωρίς να πει κουβέντα. Μετά από λίγο ξανάρχεται του λέω τι παίζει, μου λέει "στις 11 κύριε ανοίγουμε". Καθόμαστε με τα (4 θυμίζω) παιδιά και περιμένουμε μισή ώρα μέχρι τις 11, όπου έρχεται ο εν λόγω μάλαξ, βγάζει τη σφουγγαρίστρα από την πόρτα, οι μικρές ενθουσιασμένες πάνε να μπουν, και μας λέει "α, οι δύο μεγάλες είναι πολύ μεγάλες για τον παιδότοπο, μέχρι 6 ετών παίρνουμε". Να κάτι μούτρα οι μικρές που δε πήγαν τελικά να παίξουν. Δηλαδή ρε αρχιτραμπάκουλα δε μπορούσες να μας το πεις πριν αυτό που μας είδες να περιμένουμε μισή ώρα?

- Πάω για καφέ με φίλη το απόγευμα, τελειώνουμε πάω να πληρώσω δίνω πενηντάρικο (ήταν ξερωγω 7 ευρώ) αφού μόλις έχω έρθει από Αυστραλία και δεν έχω ψιλά. Μου λέει η σερβιτόρος αχ δεν έχετε ψιλά; πού να βρω ρέστα τώρα. Της λέω ΟΚ κράτα 10 και δώσμου δύο εικοσάρικα. Κάνει ένα μορφασμό δυσαρέσκειας και φεύγει. Περνάνε δέκα λεπτά, τίποτα, εμείς περιμένουμε ακόμα για να φύγουμε. Περνάει δίπλα από το τραπέζι της λέω τα ρέστα μου; δυσανασχετεί και μου λέει "ψάχνουμε να χαλάσουμε το πενηντάρικο". Τελικά μετά από λίγο έρχεται φέρνει τα ρέστα δε λέει ούτε ευχαριστώ, και φεύγουμε.

Μπορεί να ακούγονται εντελώς ασήμαντα τα περιστατικά, αλλά έχω μηδενική ανοχή πια σε τέτοιες συμπεριφορές, και η διάθεσή μου αυτές τις πρώτες μέρες μάλλον δε βοηθάει.

Έτσι που πάει στο τέλος θα έρθετε όλοι στην συνάντηση του σάιτ για την πίτα και από τσαντίλα θα την φάω μόνος μου :haha: :haha: :haha:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μάλλον θα έχω καινούρια περιστατικά κάθε μέρα. Χτες:

- Οι μικρές είχαν τις ξαδέρφες τους στο σπίτι που κοιμήθηκαν εδώ, ξυπνάνε και τα 4 το πρωί και λέω ας τις πάμε σε ένα παιδότοπο σε ένα εμπορικό κέντρο εδώ κοντά. Κοιτάμε το ωράριο, το εμπορικό άνοιγε στις 10. Πάμε στις 10.30, την ώρα που πάμε να μπούμε στον παιδότοπο, έρχεται ένας ρούχλας και βάζει μια σφουγγαρίστρα μπροστά στη μούρη μας διαγώνια στην πόρτα της εισόδου για να μη μπούμε, και φεύγει χωρίς να πει κουβέντα. Μετά από λίγο ξανάρχεται του λέω τι παίζει, μου λέει "στις 11 κύριε ανοίγουμε". Καθόμαστε με τα (4 θυμίζω) παιδιά και περιμένουμε μισή ώρα μέχρι τις 11, όπου έρχεται ο εν λόγω μάλαξ, βγάζει τη σφουγγαρίστρα από την πόρτα, οι μικρές ενθουσιασμένες πάνε να μπουν, και μας λέει "α, οι δύο μεγάλες είναι πολύ μεγάλες για τον παιδότοπο, μέχρι 6 ετών παίρνουμε". Να κάτι μούτρα οι μικρές που δε πήγαν τελικά να παίξουν. Δηλαδή ρε αρχιτραμπάκουλα δε μπορούσες να μας το πεις πριν αυτό που μας είδες να περιμένουμε μισή ώρα?

- Πάω για καφέ με φίλη το απόγευμα, τελειώνουμε πάω να πληρώσω δίνω πενηντάρικο (ήταν ξερωγω 7 ευρώ) αφού μόλις έχω έρθει από Αυστραλία και δεν έχω ψιλά. Μου λέει η σερβιτόρος αχ δεν έχετε ψιλά; πού να βρω ρέστα τώρα. Της λέω ΟΚ κράτα 10 και δώσμου δύο εικοσάρικα. Κάνει ένα μορφασμό δυσαρέσκειας και φεύγει. Περνάνε δέκα λεπτά, τίποτα, εμείς περιμένουμε ακόμα για να φύγουμε. Περνάει δίπλα από το τραπέζι της λέω τα ρέστα μου; δυσανασχετεί και μου λέει "ψάχνουμε να χαλάσουμε το πενηντάρικο". Τελικά μετά από λίγο έρχεται φέρνει τα ρέστα δε λέει ούτε ευχαριστώ, και φεύγουμε.

Μπορεί να ακούγονται εντελώς ασήμαντα τα περιστατικά, αλλά έχω μηδενική ανοχή πια σε τέτοιες συμπεριφορές, και η διάθεσή μου αυτές τις πρώτες μέρες μάλλον δε βοηθάει.

Έτσι που πάει στο τέλος θα έρθετε όλοι στην συνάντηση του σάιτ για την πίτα και από τσαντίλα θα την φάω μόνος μου :haha: :haha: :haha:
Αχ βρε, καλόμαθες εκεί στα ξένα... Ξεσυνήθισες... Μα Ελλάντα χωρίς τέτοιες συμπεριφορές και το σχετικό attitude (εε???) δε λέει... Πως αλλιώς θα καταλάβεις ότι πάτησες πάτριο έδαφος?? Μήπως ήθελες και κανα κόκκινο χαλί? Εεε?? Τσ τσ
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Μα κι εσύ, έρχεσαι από την Αυστραλία, όπου οι άνθρωποι είναι μες την τρελή χαρά και ευγένεια με τους συνανθρώπους τους...
Αυτη τη στιγμη, μονο μια επίσκεψη σε Ρωσία θα μέτριαζε λίγο την πικρία σου από τη γαϊδουριά και αγένειά μας... (δηλαδή, βλέπεις τα χειρότερα, εκτιμάς αυτά που έχεις... χαχα).
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Μάλλον θα έχω καινούρια περιστατικά κάθε μέρα. Χτες:

- Οι μικρές είχαν τις ξαδέρφες τους στο σπίτι που κοιμήθηκαν εδώ, ξυπνάνε και τα 4 το πρωί και λέω ας τις πάμε σε ένα παιδότοπο σε ένα εμπορικό κέντρο εδώ κοντά. Κοιτάμε το ωράριο, το εμπορικό άνοιγε στις 10. Πάμε στις 10.30, την ώρα που πάμε να μπούμε στον παιδότοπο, έρχεται ένας ρούχλας και βάζει μια σφουγγαρίστρα μπροστά στη μούρη μας διαγώνια στην πόρτα της εισόδου για να μη μπούμε, και φεύγει χωρίς να πει κουβέντα. Μετά από λίγο ξανάρχεται του λέω τι παίζει, μου λέει "στις 11 κύριε ανοίγουμε". Καθόμαστε με τα (4 θυμίζω) παιδιά και περιμένουμε μισή ώρα μέχρι τις 11, όπου έρχεται ο εν λόγω μάλαξ, βγάζει τη σφουγγαρίστρα από την πόρτα, οι μικρές ενθουσιασμένες πάνε να μπουν, και μας λέει "α, οι δύο μεγάλες είναι πολύ μεγάλες για τον παιδότοπο, μέχρι 6 ετών παίρνουμε". Να κάτι μούτρα οι μικρές που δε πήγαν τελικά να παίξουν. Δηλαδή ρε αρχιτραμπάκουλα δε μπορούσες να μας το πεις πριν αυτό που μας είδες να περιμένουμε μισή ώρα?

- Πάω για καφέ με φίλη το απόγευμα, τελειώνουμε πάω να πληρώσω δίνω πενηντάρικο (ήταν ξερωγω 7 ευρώ) αφού μόλις έχω έρθει από Αυστραλία και δεν έχω ψιλά. Μου λέει η σερβιτόρος αχ δεν έχετε ψιλά; πού να βρω ρέστα τώρα. Της λέω ΟΚ κράτα 10 και δώσμου δύο εικοσάρικα. Κάνει ένα μορφασμό δυσαρέσκειας και φεύγει. Περνάνε δέκα λεπτά, τίποτα, εμείς περιμένουμε ακόμα για να φύγουμε. Περνάει δίπλα από το τραπέζι της λέω τα ρέστα μου; δυσανασχετεί και μου λέει "ψάχνουμε να χαλάσουμε το πενηντάρικο". Τελικά μετά από λίγο έρχεται φέρνει τα ρέστα δε λέει ούτε ευχαριστώ, και φεύγουμε.

Μπορεί να ακούγονται εντελώς ασήμαντα τα περιστατικά, αλλά έχω μηδενική ανοχή πια σε τέτοιες συμπεριφορές, και η διάθεσή μου αυτές τις πρώτες μέρες μάλλον δε βοηθάει.

Έτσι που πάει στο τέλος θα έρθετε όλοι στην συνάντηση του σάιτ για την πίτα και από τσαντίλα θα την φάω μόνος μου :haha: :haha: :haha:
εχεις απόλυτο δίκιο, η κακή συμπεριφορά και η αγένεια δε συνηθίζεται με τίποτα. Εσυ 5 χρόνια, εγώ μόνο 3 έζησα στην Ιταλία (βόρεια) κι όταν γύρισα ούτε ελληνική τηλεόραση δε μπορούσα να δω. Εχουν περάσει 10 χρόνια και ακόαμ η αγένεια, το κάπνισμα και πολλά άλλα μου δίνουν στα νεύρα! See you soon !
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλώς ήρθες!
Ελπίζω να μη ζήσεις άλλα παρόμοια αρνητικά σκηνικά στην Ελλάδα...Προτείνω από δω και πέρα να δεις μόνο ανθρώπους που αγαπάς και που σε κάνουν να νιώθεις καλά με τη θετική ενέργειά τους!
Είμαι σίγουρη πως είναι δυνατό να ζήσεις και όμορφες εμπειρίες στην Αθήνα...από ευγενικούς, χαμογελαστούς ανθρώπους!
Ωραία βόλτα για παιδιά και μεγάλους είναι στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σ.Νιάρχος. η έκθεση "Οδύσσειες" στο Αρχαιολογικό.. Μπορείτε να δείτε και στο Βυζαντινό την έκθεση από το Ερμιτάζ! Το Μουσείο Ακρόπολης βλέπω έχει εργαστήρια χριστουγεννιάτικα...
http://www.infokids.gr/tag/χριστουγεννιάτικες-εκδηλώσεις/
http://www.athensmagazine.gr/xristo...i-to-kentro-politismoy-idryma-stayros-niarxos
http://www.athensmagazine.gr/xristougennasthnathina
Το κλειδί σε όλα αυτά είναι η καλή παρέα!Εύχομαι να τη βρεις και να την κρατήσεις όσο παραμείνεις στη γιορτινή Ελλάδα!!!!!
:icon_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.637
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom