Ιρλανδία Επιτέλους Δουβλίνο!

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Χαίρομαι που το βλέπει κι άλλος κόσμος έτσι! ✌ :)
Βέβαια εγώ παραδοσιακή Ιρλανδική μουσική μόνο στο Δουβλίνο δεν άκουσα. Έπρεπε να φτάσω μέχρι το Άμστερνταμ για να συμβεί κάτι τέτοιο :haha:
Στα χωριά δε το συζητώ πρέπει να είναι τρομερή εμπειρία.
Όσες παραδοσιακές Pub επισκεφτήκαμε εμείς πάντως, που απευθύνονταν κατά κύριο λόγο σε ντόπιους, δεν άκουγες καθόλου μουσική, κάτι που μάθαμε ότι είναι στάνταρ.
Η πρωτη μου εμπειρια. Σε ενα χωριουδακι κοντα στο Λανκαστερ στο ΗΒ μια φορα την εβδομαδα μαζευονταν οι Ιρλανδοι που μετακομισαν απο απεναντι πριν χρονια κι επαιζαν. Μετα τις 11 η παμπ επρεπε να κλεινει . Επειδη ομως Ιρλανδοι, εκλειναν τις κουρτινες, εσβηναν τα φωτα και το γλεντι κρατουσε ως τις 2 στο σκοταδι. Βγηκαμε απο την πισω πορτα, οπως ολοι στο χωριο καθε εβδομαδα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ιρλανδοι, εκλειναν τις κουρτινες, εσβηναν τα φωτα και το γλεντι κρατουσε ως τις 2 στο σκοταδι. Βγηκαμε απο την πισω πορτα, οπως ολοι στο χωριο καθε εβδομαδα
Αυτοί οι Ιρλανδοί σε κάτι τέτοια ζητήματα είναι οι μόνοι που θεωρώ ότι παίζει να είναι σαν εμάς, μη σου πω και χειρότεροι μερικές φορές.... :haha:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ξεκινάς να πας κάπου μπαίνοντας σε έξοδα μόνο για τα μπαρ και τις μουσικές που υποψιάζεσαι ότι θ’ ακούσεις;
Ναί, ξεκινάς! :cool: Θυμάμαι ότι όταν διάβασα την ιστορία του @gelf μου γεννήθηκε η επιθυμία να επισκεφθώ το Δουβλίνο και τις pub του.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναί, ξεκινάς! :cool: Θυμάμαι ότι όταν διάβασα την ιστορία του @gelf μου γεννήθηκε η επιθυμία να επισκεφθώ το Δουβλίνο και τις pub του.
Αποτελεί σίγουρα ένα λόγο, χαίρομαι που συμφωνούμε. :)
Ιστοριάρα η συγκεκριμένη, τρομερή η παρουσίαση της πόλης και της ζωής της με το πήχη να ανεβαίνει πολύ ψηλά δίνοντας κίνητρο για ταξίδι.
Να δούμε τι θα καταφέρω κι εγώ..:cool:
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία ταξιδιού


Νομίζω ότι δε θα αποφύγω να χαρακτηριστώ γραφικός και σ’ αυτή την ιστορία, ξεκινώντας από τη κράτηση των αεροπορικών εισιτηρίων.

Ήταν έξι μήνες πριν την εκδρομή, τέλος Μαΐου 2018, όταν ήρθε το email με τις προσφορές της Aegean, βρίσκοντας μας όπως πάντα σε ταξιδιωτική εγρήγορση, πίνοντας βότκα σε ένα διαμέρισμα λίγα μέτρα από τις όχθες του Δούναβη, στη πόλη της Μπρατισλάβας :cool:

Bratislava.JPG


Όπως σας έχω πει ουκ ολίγες φορές, «τα επόμενα ταξίδια οργανώνονται καλύτερα όταν είσαι ήδη σε ταξίδι», βλέποντας τη τιμή των 148€ μετ’ επιστροφής (με ενδιάμεση στάση την Αθήνα) ως δώρο, μιας και μέχρι τότε όσες φορές είχα κάνει την απόπειρα είχα απογοητευτεί από το πολύ μεγάλο κόστος.

*Λίγο καιρό μετά βέβαια μπήκε και το δρομολόγιο της Ryan απευθείας από Θεσσαλονίκη, το οποίο άλλαξε και τους συσχετισμούς τιμής, κάνοντας το συγκεκριμένο ταξίδι πολύ πιο προσιτό.

Μαζί με μένα και τον Νίκο που το κλείσαμε ανάμεσα στη πρώτη και τη δεύτερη βότκα, προστέθηκε και ο φίλος μου ο Γιώργος, ο οποίος μας είχε δώσει σε ανύποπτο χρονικό διάστημα και χωρίς να έχουμε κάτι στα υπόψιν την εντολή «Αν το βρείτε σε νορμάλ τιμή για Δουβλίνο, μη με ρωτήσετε καν για να κάνετε το κλικ». Στη παρέα προστέθηκε και η αδερφή του Νίκου η Ρένα λίγο καιρό μετά, όντας βαθιά Ιρλανδόφιλη! Εξάλλου τα παιδιά θα βλέπανε το Δουβλίνο για τρίτη φορά και έχοντας παραπάνω μέρες στη διάθεση τους δεν έχασαν την ευκαιρία για ένα μικρό τουρ και στη Βόρειο Ιρλανδία.

Αυτός ήταν ίσως και ο λόγος που επαναπαύτηκα αρκετά σχετικά με την έρευνα για τα αξιοθέατα της πόλης, κάτι που δε συνηθίζω πλέον σε κανένα ταξίδι. Πάντα πρέπει να διαβάζεις γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να ανακαλύψεις ψάχνοντας.

Το μόνο για το οποίο ενδιαφέρθηκα , ήταν η πολύ γνωστή φυλακή – μουσείο ‘’Kilmainham Gaol’’ και ο λόγος που ήθελα να την επισκεφτώ δεν ήταν άλλος απ’ το γεγονός ότι εκεί γυρίστηκε μια από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες, το ‘’In the Name of the Father’’ με πρωταγωνιστή τον Daniel Day-Lewis ,ταινία που πραγματεύεται τα δρώμενα γύρω από τον απελευθερωτικό Ιρλανδικό αγώνα. Δυστυχώς για άλλη μια φορά η κωλυσιεργία μου έφτασε σε μεγάλα επίπεδα με αποτέλεσμα να μη βρούμε εν τέλει διαθέσιμο εισιτήριο μέσω του site (kilmainhamgaolmuseum.ie)

Έχω να λέω όμως ότι κάτι έψαξα εκτεταμένα προετοιμάζοντας την εκδρομή και μιλάω φυσικά για τη διαμονή. Δε χρειάστηκε πολύ για να διαπιστώσω ότι οι τιμές ήταν ιδιαίτερα τσουχτερές στη περίπτωση που κάποιος ήθελε να επιλέξει για διαμονή το ‘’Temple Bar’’ όπως είχαμε στόχο απ’ την αρχή, το κεντρικότερο σημείο δηλαδή του Δουβλίνου.

map.jpg


To πολύ όμορφο διαμέρισμα που μπορεί να βρει κανείς με το όνομα ‘’Temple Bar District Apartments’’ στη πλατφόρμα του booking, κλείστηκε σε τιμή περίπου 520€, καθιστώντας την μια ακριβή όπως είπα, αλλά πολύ ωραία και κεντρικότατη επιλογή. Όποιος το επιλέξει δε θα απογοητευτεί αρκεί να μην είναι κρύες οι μέρες καθώς ένα θέμα με τη θέρμανση το έχει, κάτι που θα αναλύσω πιο κάτω.

apt1.jpg apt3.jpg apt2.jpg

(φωτογραφίες από το site της booking)

Δεν έμενε τίποτε άλλο λοιπόν πέρα από την αναμονή προκειμένου να περάσουν οι μέρες και να φτάσουμε στα μέσα του Νοέμβρη.

Δουβλίνο ερχόμαστε! 🍻🥃 🤘


 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σταγόνα σταγόνα θα γεμίσει το ποτήρι;
Βάλε 2-3 φορές άλλα τόσα τουλάχιστον. Δεν είπαμε να μοιάσεις σε μερικούς μερικούς, αλλά βάλε κάτι παραπάνω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σταγόνα σταγόνα θα γεμίσει το ποτήρι;
Βάλε 2-3 φορές άλλα τόσα τουλάχιστον. Δεν είπαμε να μοιάσεις σε μερικούς μερικούς, αλλά βάλε κάτι παραπάνω.
Μικρές δόσεις σαν τα Ουίσκυ τους... :haha: :haha:
Τι να κάνω ο άνθρωπας, παλεύω με δύο ιστορίες ταυτόχρονα, σβήνω, ξαναγράφω, προσθέτω φωτογραφίες, είμαι και σχολαστικός πανάθεμα με.
Επιφυλάσσομαι για άμεση συνέχιση.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μικρές δόσεις σαν τα Ουίσκυ τους... :haha: :haha:
Τι να κάνω ο άνθρωπας, παλεύω με δύο ιστορίες ταυτόχρονα, σβήνω, ξαναγράφω, προσθέτω φωτογραφίες, είμαι και σχολαστικός πανάθεμα με.
Επιφυλάσσομαι για άμεση συνέχιση.
Εντάξει. Προσπαθώ να φτάσω τα 1000 μηνύματα και γράφω και κάτι πράγματα χωρίς ιδιαίτερο νόημα (!!!!).
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ρε συ? θα γραψεις τιποτα? μας τρελανες στην προθερμανση

η Ιρλανδια ηταν (καποτε) παρα λιγο προορισμος για μεταναστευση και εργασια...
τελικα για διαφορους λογους απορριφθηκε....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ρε συ? θα γραψεις τιποτα? μας τρελανες στην προθερμανση
:haha: :haha: Βήμα - βήμα και μικρά ευκολόπιοτα (σαν το Jameson) κεφάλαια για να μη κουράζουν. Έρχεται συνέχεια!

η Ιρλανδια ηταν (καποτε) παρα λιγο προορισμος για μεταναστευση και εργασια...
τελικα για διαφορους λογους απορριφθηκε....
Στο σήμερα πάντως αποτελεί ιδανικό προορισμό για μετανάστευση και εργασία, ανθρώπων που ασχολούνται με τη πληροφορική, καθώς συγκεντρώνει πληθώρα εταιρειών - κολοσσών στο κλάδο. Πρέπει όμως η ευκαρία να είναι μεγάλη καθώς το κόστος ζωής είναι ιδιαίτερα υψηλό!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom