Ιρλανδία Επιτέλους Δουβλίνο!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Επιτέλους Δουβλίνο!


Αν με ρωτούσε κάποιος τις -όχι και τόσο παλιές- εποχές που δεν είχε ξεκινήσει η ενασχόληση μου με εκδρομές στο εξωτερικό, που θα ήθελα να πάω εντός Ευρώπης, η πρώτη μου απάντηση χωρίς δισταγμό θα ήταν η Ιρλανδία και συγκεκριμένα το Δουβλίνο.

Ακόμα δεν έχω αποσαφηνίσει βέβαια που οφείλεται αυτό. Σίγουρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το γεγονός ότι όσοι φίλοι μου είχαν επισκεφτεί τη χώρα μου έλεγαν μόνο καλά έως εξαιρετικά λόγια γι’ αυτήν και τους ανθρώπους της, για την έντονη ζωή της, τις ομοιότητες με τη δική μας σε κάποια ζητήματα, αλλά και τις πολύ ξεχωριστές ομορφιές της, εντός κι εκτός αστικού ιστού.

Στα παραπάνω προστίθενται βέβαια, ίσως και στη κορυφή της λίστας, όλα τα χαρακτηριστικά της νυχτερινής και όχι μόνο ζωής, των μπαρ/παμπ, τα πασίγνωστα whiskey (και όχι whisky) και φυσικά η αμέτρητες μπύρες πρωτοστατούσης της περίφημης Guinness. Σε ποιο μέρος άλλωστε του κόσμου δεν υπάρχει Ιρλανδική παμπ; Είναι κάτι παραπάνω από θεσμός.

Cover.jpg


Για μένα όμως υπήρχε κι ένας ακόμα σημαντικός παράγοντας που διαμόρφωνε την άποψη μου. Ένας παράγοντας τόσο άσχετος όσο σχετικός καμιά φορά με τα ταξίδια, ο παράγοντας μουσική. Δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσω τη λέξη Ιρλανδία και να μη φέρω απευθείας στο μυαλό μου τις αγαπημένες μου ροκ μπάντες. Δε γίνεται να μου πει κάποιος για Δουβλίνο και να μη σκεφτώ αμέσως ένα τραγούδι των Thin Lizzy, κάνοντας το εικόνα σε κάποιο σκοτεινό φιλόξενο μπαρ ενώ έξω έχει κρύο και ψιλόβροχο.

Όλα αυτά σε συνδυασμό και με την ιστορική διάσταση της πόλης, που έστω κι αν δεν είναι Μπέλφαστ έχει πραγματάκια να δώσει. Είναι γνωστή η αποστροφή των Ιρλανδών προς το Ηνωμένο Βασίλειο, αν και εμπλέκονται πολλαπλά θέματα πάνω σ’ αυτή τη κουβέντα, που όπως και να το δει κανείς όμως έχει το ξεχωριστό του ενδιαφέρον.

Θα μου πείτε όλα αυτά είναι κριτήρια για ένα ταξίδι; Ξεκινάς να πας κάπου μπαίνοντας σε έξοδα μόνο για τα μπαρ και τις μουσικές που υποψιάζεσαι ότι θ’ ακούσεις; Να σας πω, μάλλον όχι, αλλά και ποιος ορίζει τα κριτήρια του καθενός εδώ που τα λέμε; Εξάλλου το θέμα είναι να μπεις στη διαδικασία να ταξιδέψεις, να βρεις έστω το προσωπικό σου κίνητρο, τα υπόλοιπα έρχονται…

Στην ιστορία αυτή θα προσπαθήσω να μεταφέρω την εικόνα του Δουβλίνου όπως την είδα, αλλά και όσα δεν είδα, αυτά που μου άρεσαν μαζί με αυτά που δε μου άρεσαν κάνοντας μου κακή εντύπωση, όλα όσα μπόρεσα να εισπράξω και να συμπεράνω μέσα σε ένα τετραήμερο του Νοέμβρη του 2018 στο οποίο και εκτυλίσσεται.

Εκτός των άλλων, κειμένων και εικόνων που για πρώτη φορά με άφηναν ικανοποιημένο καθώς έκανε ντεμπούτο σε ταξίδι επιτέλους στα χέρια μου μια σοβαρή DSLR φωτογραφική μηχανή, η ιστορία θα έχει και μουσική χροιά. Ιρλανδική μουσική χροιά…

Φύγαμε,

When I passed you in the doorway
Well, you took me with a glance
I should've took that last bus home
But I asked you for a dance...



 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συμφωνώ κ επαυξάνω! Είναι κ μένα μέσα στα πλάνα μου κάποια στιγμή . Επιβάλλεται κ λιγο από Rorry...Thin Lizzy είδα live στη μονή λαζαριστών πριν μια δεκαετία περίπου αλλά άλλο εδω κ άλλη αξία σε ημισκότεινη Irish pub... κακά τα ψέμματα.

Go on ανυπομονούμε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιτέλους ιστορία ... :clap:
Ωραία αρχή με τους φοβερούς Thin Lizzy.
Ελπίζω στη συνέχεια και Rory Gallagher που ταιριάζει και πολύ με το Whiskey. 🥃
Τι επιτέλους, είκοσι μέρες έχει που τελείωσε η προηγούμενη :haha: :haha:
Εννοείται θα έχουμε και τον τεράστιο Rory (όχι μόνο σε ότι αφορά τα κομμάτια του) εξάλλου το concept είναι Ιρλανδοί μουσικοί.;)

Το αγαπώ όπως και τη μπάντα!

Συμφωνώ κ επαυξάνω! Είναι κ μένα μέσα στα πλάνα μου κάποια στιγμή . Επιβάλλεται κ λιγο από Rorry...Thin Lizzy είδα live στη μονή λαζαριστών πριν μια δεκαετία περίπου αλλά άλλο εδω κ άλλη αξία σε ημισκότεινη Irish pub... κακά τα ψέμματα.

Go on ανυπομονούμε!
Έρχονται πολλά μουσικά καλούδια, και πολλές ημισκότεινες Irish pubs.
Να το πας το Δουβλίνο, αν κρατήσει τη πτήση η Ryan (εξηγώ στο επόμενο κεφάλαιο) επιβάλλεται. Είναι εκδρομάρα η Ιρλανδία. Μάζεψε λεφτά μόνο...
Όσο για τους Lizzy, καλώς ή κακώς είναι από τις μπάντες που έχουν ταυτιστεί με ένα performer και μόνο, πόσο μάλλον όταν κουβαλούν μια τεράστια ιστορία και 12+1 albums μαζί του. Δε ξέρω, μπορεί κι εγώ να πήγαινα σε τέτοια συναυλία, θα είχα την αίσθηση ότι βλέπω κάτι άλλο όμως...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τι επιτέλους, είκοσι μέρες έχει που τελείωσε η προηγούμενη :haha: :haha:
Έλα μη κάνεις έτσι. Λογοπαίγνιο έκανα με τον τίτλο.
Αν και εδώ που τα λέμε, με την καραντίνα, θέλω τρεις νέες ιστορίες, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, σαν φάρμακο.

πρωτοστατούσης της περίφημης Guinness
Απ' όλη την ιστορία σου το μόνο που θα με χαλάσει είναι αυτή η μπύρα που δεν την "χωνεύω" με τίποτα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν και εδώ που τα λέμε, με την καραντίνα, θέλω τρεις νέες ιστορίες, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, σαν φάρμακο.
Μη νομίζεις, το κατάλαβα, αφού ήδη γράφω τη μεθεπόμενη :cool:
Απ' όλη την ιστορία σου το μόνο που θα με χαλάσει είναι αυτή η μπύρα που δεν την "χωνεύω" με τίποτα
Όοοοχι, διαφωνούμε. Είναι πραγματικά μαύρος θησαυρός όταν σερβίρεται σωστά (spoiler ιστορίας :haha:) αλλά και όταν είναι στις κατάλληλες συνθήκες. Μπορεί να μην είναι για πολλές, αυτό να το δεχτώ, όπως επίσης ότι έχει ιδιαίτερη γεύση όπως όλες οι μαύρες, σεβαστές όλες οι προτιμήσεις. Εγώ πριν λίγα χρόνια ας πούμε δε συμπαθούσα με τίποτα τις κόκκινες, και μου άλλαξε την οπτική μια Ελληνική...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Μη νομίζεις, το κατάλαβα, αφού ήδη γράφω τη μεθεπόμενη :cool:

Όοοοχι, διαφωνούμε. Είναι πραγματικά μαύρος θησαυρός όταν σερβίρεται σωστά (spoiler ιστορίας :haha:) αλλά και όταν είναι στις κατάλληλες συνθήκες. Μπορεί να μην είναι για πολλές, αυτό να το δεχτώ, όπως επίσης ότι έχει ιδιαίτερη γεύση όπως όλες οι μαύρες, σεβαστές όλες οι προτιμήσεις. Εγώ πριν λίγα χρόνια ας πούμε δε συμπαθούσα με τίποτα τις κόκκινες, και μου άλλαξε την οπτική μια Ελληνική...
Η Macfarlan είναι πολύ καλή κόκκινη, την έπινα από πολύ παλιά. Κάποτε στο Λονδίνο (1973) για να βρεις Stella Artois, σου έβγαινε η πίστη!
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ωραια ! Νεα ιστορια και μάλιστα για την Ιρλανδια .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι ωραια ! Νεα ιστορια και μάλιστα για την Ιρλανδια .
Ευχαριστώ :)
Αποκλειστικά για το Δουβλίνο βασικά, όχι για την υπόλοιπη Ιρλανδία δυστυχώς αν και θα το ήθελα.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ξεκινάς να πας κάπου μπαίνοντας σε έξοδα μόνο για τα μπαρ και τις μουσικές που υποψιάζεσαι ότι θ’ ακούσεις
Ασφαλώς! Μη νιώθεις μόνος. : )) Ένας από τους κύριους λόγους που την επισκεφτήκαμε κι εμείς είναι η μουσική. Κυρίως για την παραδοσιακή ιρλανδική μουσική που την απολαύσαμε στις παμπς στα χωριά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ασφαλώς! Μη νιώθεις μόνος. : )) Ένας από τους κύριους λόγους που την επισκεφτήκαμε κι εμείς είναι η μουσική. Κυρίως για την παραδοσιακή ιρλανδική μουσική που την απολαύσαμε στις παμπς στα χωριά.
Χαίρομαι που το βλέπει κι άλλος κόσμος έτσι! ✌ :)
Βέβαια εγώ παραδοσιακή Ιρλανδική μουσική μόνο στο Δουβλίνο δεν άκουσα. Έπρεπε να φτάσω μέχρι το Άμστερνταμ για να συμβεί κάτι τέτοιο :haha:
Στα χωριά δε το συζητώ πρέπει να είναι τρομερή εμπειρία.
Όσες παραδοσιακές Pub επισκεφτήκαμε εμείς πάντως, που απευθύνονταν κατά κύριο λόγο σε ντόπιους, δεν άκουγες καθόλου μουσική, κάτι που μάθαμε ότι είναι στάνταρ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom