Ιρλανδία Επιτέλους Δουβλίνο!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Νύχ(σ)τα είναι, θα περάσει…


Μπορεί τυπικά να ήταν ακόμα απόγευμα, ωστόσο ο ήλιος είχε δύσει εδώ και ώρα στο Δουβλίνο και το κρύο έκανε την εμφάνιση του, κάτι που καταλάβαμε αμέσως μόλις βγήκαμε από το storehouse:


DSC_0171.JPG



Η περιέργεια μου να παίζω με τα φίλτρα της καινούριας μηχανής και συγκεκριμένα με τη νυχτερινή λήψη, έδωσε μια νότα ρετρό στις επόμενες (λίγες) φωτογραφίες:


DSC_0172.JPG



Είχαμε πάρει το δρόμο της επιστροφής:


DSC_0175.JPG



Με κατεύθυνση το κέντρο και το σπίτι μας, καθώς η ξεκούραση ήταν παραπάνω από επιβεβλημένη:


DSC_0177.JPG



Δε μπορούσαμε όμως να μη κάνουμε μια στάση για να θαυμάσουμε από πιο κοντινή απόσταση αυτή τη φορά το καθεδρικό ναό εκκλησιών Χριστού, ένα από τα πιο χαρακτηριστικά αξιοθέατα της πόλης:


DSC_0181.JPG



Ο καθεδρικός ναός ηνωμένων επισκόπων του Δουβλίνου ιδρύθηκε τον 11ο αιώνα και ανακατασκευάστηκε από πέτρα στα τέλη του 12ου και τις αρχές του 13ου αιώνα. Μια μερική κατάρρευση όμως οδήγησε στην ανακατασκευή του, παίρνοντας τελικά τη σημερινή του μορφή κατά το 19ο αιώνα, μαζί με το πύργο αλλά και τη διάσημη καλυμμένη πεζογέφυρα, που -κακώς- δε περάσαμε!


DSC_0185.jpg



Κάπου εκεί βρήκα επιτέλους και τη ρύθμιση που έψαχνα ώστε τα χρώματα να επανέλθουν στο φυσιολογικό. Είπαμε, ακόμα ήμουν σε διαδικασία εκμάθησης…


DSC_0189.jpg



Δεν ήταν παρά λίγο πριν τις έξι όταν και προσεγγίσαμε το temple bar. Όσο κι αν μας τραβούσαν οι Pub σαν μαγνήτης η κούραση υπερίσχυε, έτσι πήραμε το δρόμο για το σπίτι, αφού σταματήσαμε στο διπλανό σούπερ μάρκετ για εφοδιασμό.


DSC_0189b.jpg



Να αναφέρω ότι το αλκοόλ στο Δουβλίνο (εκτός Pub/bar κι αυτά μετά τις 12:00 το πρωί) δε πωλείται όλες τις ώρες οπότε είναι απαραίτητο να κάνεις τα ψώνια σου εγκαίρως. Επίσης τα super market με τα έτοιμα ψημένα φαγητά είναι μια καλή περίπτωση για οικονομικότατο γεύμα.

Φτάνοντας σπίτι διαπίστωσα με εκνευρισμό πόσο κρύο είχε, αφού ήταν αδύνατο να καθίσεις χαλαρός έστω και ντυμένος με χοντρά ρούχα, πόσο μάλλον μετά από μπάνιο… Χωρίς να το πολυσκεφτώ σκεπάστηκα με το τεράστιο πάπλωμα και βυθίστηκα σε ύπνο. Όχι μόνο εγώ βέβαια.

Το στοίχημα ήταν να καταφέρουμε να βγούμε το πρώτο βράδυ και να μη βουλιάξουμε, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ και σε καμία εκδρομή φυσικά, γιατί πάνω απ’ όλα ζούμε και με για μια υπόληψη. Εννοείται για εμάς που είχαμε το Γολγοθά του ταξιδιού από Θεσσαλονίκη ήταν πιο ζόρικο, γι’ αυτό και οι άλλοι μας αφήσανε χωρίς να μας ενοχλήσουν. Γύρω στις δέκα άνοιξα με το ζόρι τα μάτια μου και γύρω στις έντεκα άρχισα να μαζεύω τα κομμάτια μου για να πάω να τους συναντήσω. Ο Γιώργος δεν έδειξε την ίδια θέρμη και άλλαξε πλευρό.

Κατηφόρισα στο Temple square και πήρα τηλέφωνο να δω που είναι μπεκροπίνουν τα καμάρια μου, κάτι που δε περίμεναν και στοιχημάτιζαν επ’ αυτού ότι δε θα τα καταφέρω. Τα ταλαιπωρημένα μούτρα μου, η κατάσταση ύπνου – ξύπνιου και ο «χαιρετισμός» μου προς απάντηση τους.


DSC_0189c.jpg



Aμέσως χωθήκαμε στη πρώτη παμπ που βρήκαμε μπροστά μας, παίρνοντας αμέσως γεύση από τη διασκέδαση της πόλης.

Μια μουσική για τ’ ανάθεμα, αρκετός κόσμος όλων των ηλικιών από 16 μέχρι 70 στο ίδιο μαγαζί (μικροί μεγάλοι στα καφενεία που λένε και στο χωριό μου) να διασκεδάζει σε καταστάσεις σουρεάλ. Κακή εντύπωση μου έκανε επίσης η τιμή της βαρελίσιας Guinness, με κόστος στα 7 ευρώ παρακαλώ, όταν στη Θεσσαλονίκη τη πίνουμε με 5,5 και 6 ευρώ… Τι να πεις.

Συνεχίσαμε περίπου 300 μέτρα πιο κάτω στο Badass ένα πιο νεανικού τύπου μπαρ, αρκετά μεγάλο και όμορφο, με ζωντανή μουσική, πίνοντας άλλες δυο μπυρίτσες, ξανθές αυτή τη φορά:


DSC_0192 (0).jpg



Επιστρέψαμε από τον ίδιο δρόμο, περνώντας από το temple bar στο οποίο γινόταν ο κακός χαμός μέσα-έξω. Το στολισμένο bar προκαλούσε όλο το κόσμο για φωτογραφία:


DSC_0192 (1).jpg



Και ακολουθήσαμε το δρόμο πάνω από το ποτάμι μέσω της ‘’Ha'penny Bridge’’ όπου σταμάτησα για να φωτογραφίσω το νυχτερινό Δουβλίνο και από τη μία:


DSC_0192 (2).jpg



Αλλά και από την άλλη πλευρά του ποταμού:


DSC_0192 (3).jpg



Προχωρήσαμε μέσω της O’ Connel street προκειμένου να φτάσουμε στο μαγαζί που αναζητούσα, αφού κάναμε στάση για να θαυμάσουμε το εντυπωσιακό 120 μέτρων μνημείο του φωτός, οβελίσκο Spire of Dublin, που έχει τη μορφή γιγάντιας βελόνας.



Spire of Dublin.jpg


(Επισυνάπτω μια φωτό από το internet γιατί οι δικές μου ήταν για τα σκυλιά…)


Κάναμε κοντά στο 1,5 χιλιόμετρο για να βρούμε το ‘’Fibber Magees’’ ένα ροκ μπαρ για το οποίο είχα συστάσεις. Φτάνοντας είδαμε κόσμο να μπαίνει και να βγαίνει από τη μικρή του πόρτα, αλλά διαπιστώσαμε επίσης ότι ακουγόντουσαν και δυνατές μουσικές κάθε φορά που αυτή άνοιγόκλεινε, κάτι που μας χαροποίησε ιδιαίτερα, κάνοντας μας να πιάσουμε θέση στο άδειο σχετικά μπαρ σχεδόν αμέσως:


DSC_0192 (4).jpg



Μα που πήγε όλος αυτός ο κόσμος αναρωτηθήκαμε; Όλοι αυτοί που βγαίνουν από πού έρχονται; Η απάντηση στις εύλογες απορίες μας δόθηκε λίγα λεπτά αργότερα ψάχνοντας τη τουαλέτα. Το bar διέθετε μια εξαιρετική πίσω αυλή με ένα αυτοσχέδιο μπαράκι σε παλιό Volkswagen για σερβίρισμα,


DSC_0192 (5).jpg



ακόμα πιο δυνατή μουσική, μπιλιάρδο, διάφορες περίεργες μυρωδιές και πολύ κόσμο… Ωραία πράγματα, που έγιναν ακόμα καλύτερα με τους ήχους των rammstein και των metallica.


DSC_0192 (4b).jpg



Ήπιαμε τις μπύρες μας πριν πάρουμε αρκετά πιο αργά το δρόμο της επιστροφής, βλέποντας αριστερά –δεξιά πολλούς πιτσιρικάδες αρκετά έως εντελώς σουρωμένους να κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι, να πέφτουν από ποδήλατα, να τρέχουν και να φωνάζουν, σε μια εικόνα που φέρνει σε μικρό βαθμό και δικές μας ανάλογες εικόνες βραδιών Παρασκευής.

Η αναζήτηση φαγητού αποδείχτηκε ανώφελη, καθώς δεν υπήρχε τίποτα αξιόλογο στο δρόμο, κάτι που μας επιβεβαίωσε και ο Γιώργος που εν τω μεταξύ είχε ξυπνήσει και είχε βγει για φαγητό, πληρώνοντας ένα κομμάτι μπαγιάτικη ξεροκαμένη πίτσα 4,5 ευρώ.

Έτσι αρκεστήκαμε στις προμήθειες που είχαμε ψωνίσει νωρίτερα, πίνοντας τις μπύρες μας καθισμένοι στο σαλόνι με τα μπουφάν (γρρρρ) και κάνοντας πλάνα (μπορεί και όχι) για την επομένη.

Ιρλανδικές μπάντες μια φορά δεν είχαμε ακούσει ακόμα…


 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συμφωνώ κ επαυξάνω! Είναι κ μένα μέσα στα πλάνα μου κάποια στιγμή . Επιβάλλεται κ λιγο από Rorry...Thin Lizzy είδα live στη μονή λαζαριστών πριν μια δεκαετία περίπου αλλά άλλο εδω κ άλλη αξία σε ημισκότεινη Irish pub... κακά τα ψέμματα.

Go on ανυπομονούμε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιτέλους ιστορία ... :clap:
Ωραία αρχή με τους φοβερούς Thin Lizzy.
Ελπίζω στη συνέχεια και Rory Gallagher που ταιριάζει και πολύ με το Whiskey. 🥃
Τι επιτέλους, είκοσι μέρες έχει που τελείωσε η προηγούμενη :haha: :haha:
Εννοείται θα έχουμε και τον τεράστιο Rory (όχι μόνο σε ότι αφορά τα κομμάτια του) εξάλλου το concept είναι Ιρλανδοί μουσικοί.;)

Το αγαπώ όπως και τη μπάντα!

Συμφωνώ κ επαυξάνω! Είναι κ μένα μέσα στα πλάνα μου κάποια στιγμή . Επιβάλλεται κ λιγο από Rorry...Thin Lizzy είδα live στη μονή λαζαριστών πριν μια δεκαετία περίπου αλλά άλλο εδω κ άλλη αξία σε ημισκότεινη Irish pub... κακά τα ψέμματα.

Go on ανυπομονούμε!
Έρχονται πολλά μουσικά καλούδια, και πολλές ημισκότεινες Irish pubs.
Να το πας το Δουβλίνο, αν κρατήσει τη πτήση η Ryan (εξηγώ στο επόμενο κεφάλαιο) επιβάλλεται. Είναι εκδρομάρα η Ιρλανδία. Μάζεψε λεφτά μόνο...
Όσο για τους Lizzy, καλώς ή κακώς είναι από τις μπάντες που έχουν ταυτιστεί με ένα performer και μόνο, πόσο μάλλον όταν κουβαλούν μια τεράστια ιστορία και 12+1 albums μαζί του. Δε ξέρω, μπορεί κι εγώ να πήγαινα σε τέτοια συναυλία, θα είχα την αίσθηση ότι βλέπω κάτι άλλο όμως...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τι επιτέλους, είκοσι μέρες έχει που τελείωσε η προηγούμενη :haha: :haha:
Έλα μη κάνεις έτσι. Λογοπαίγνιο έκανα με τον τίτλο.
Αν και εδώ που τα λέμε, με την καραντίνα, θέλω τρεις νέες ιστορίες, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, σαν φάρμακο.

πρωτοστατούσης της περίφημης Guinness
Απ' όλη την ιστορία σου το μόνο που θα με χαλάσει είναι αυτή η μπύρα που δεν την "χωνεύω" με τίποτα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν και εδώ που τα λέμε, με την καραντίνα, θέλω τρεις νέες ιστορίες, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, σαν φάρμακο.
Μη νομίζεις, το κατάλαβα, αφού ήδη γράφω τη μεθεπόμενη :cool:
Απ' όλη την ιστορία σου το μόνο που θα με χαλάσει είναι αυτή η μπύρα που δεν την "χωνεύω" με τίποτα
Όοοοχι, διαφωνούμε. Είναι πραγματικά μαύρος θησαυρός όταν σερβίρεται σωστά (spoiler ιστορίας :haha:) αλλά και όταν είναι στις κατάλληλες συνθήκες. Μπορεί να μην είναι για πολλές, αυτό να το δεχτώ, όπως επίσης ότι έχει ιδιαίτερη γεύση όπως όλες οι μαύρες, σεβαστές όλες οι προτιμήσεις. Εγώ πριν λίγα χρόνια ας πούμε δε συμπαθούσα με τίποτα τις κόκκινες, και μου άλλαξε την οπτική μια Ελληνική...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Μη νομίζεις, το κατάλαβα, αφού ήδη γράφω τη μεθεπόμενη :cool:

Όοοοχι, διαφωνούμε. Είναι πραγματικά μαύρος θησαυρός όταν σερβίρεται σωστά (spoiler ιστορίας :haha:) αλλά και όταν είναι στις κατάλληλες συνθήκες. Μπορεί να μην είναι για πολλές, αυτό να το δεχτώ, όπως επίσης ότι έχει ιδιαίτερη γεύση όπως όλες οι μαύρες, σεβαστές όλες οι προτιμήσεις. Εγώ πριν λίγα χρόνια ας πούμε δε συμπαθούσα με τίποτα τις κόκκινες, και μου άλλαξε την οπτική μια Ελληνική...
Η Macfarlan είναι πολύ καλή κόκκινη, την έπινα από πολύ παλιά. Κάποτε στο Λονδίνο (1973) για να βρεις Stella Artois, σου έβγαινε η πίστη!
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ωραια ! Νεα ιστορια και μάλιστα για την Ιρλανδια .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι ωραια ! Νεα ιστορια και μάλιστα για την Ιρλανδια .
Ευχαριστώ :)
Αποκλειστικά για το Δουβλίνο βασικά, όχι για την υπόλοιπη Ιρλανδία δυστυχώς αν και θα το ήθελα.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ξεκινάς να πας κάπου μπαίνοντας σε έξοδα μόνο για τα μπαρ και τις μουσικές που υποψιάζεσαι ότι θ’ ακούσεις
Ασφαλώς! Μη νιώθεις μόνος. : )) Ένας από τους κύριους λόγους που την επισκεφτήκαμε κι εμείς είναι η μουσική. Κυρίως για την παραδοσιακή ιρλανδική μουσική που την απολαύσαμε στις παμπς στα χωριά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ασφαλώς! Μη νιώθεις μόνος. : )) Ένας από τους κύριους λόγους που την επισκεφτήκαμε κι εμείς είναι η μουσική. Κυρίως για την παραδοσιακή ιρλανδική μουσική που την απολαύσαμε στις παμπς στα χωριά.
Χαίρομαι που το βλέπει κι άλλος κόσμος έτσι! ✌ :)
Βέβαια εγώ παραδοσιακή Ιρλανδική μουσική μόνο στο Δουβλίνο δεν άκουσα. Έπρεπε να φτάσω μέχρι το Άμστερνταμ για να συμβεί κάτι τέτοιο :haha:
Στα χωριά δε το συζητώ πρέπει να είναι τρομερή εμπειρία.
Όσες παραδοσιακές Pub επισκεφτήκαμε εμείς πάντως, που απευθύνονταν κατά κύριο λόγο σε ντόπιους, δεν άκουγες καθόλου μουσική, κάτι που μάθαμε ότι είναι στάνταρ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom