Ερχεται και μενα η κουλουρα στο κεφαλι!

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
απο αυτους που εχουν παει πια θεωρειτε την καλυτερη παραλια?σαν ομορφια εννοω
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
στο λας τερρενας δεν βλεπω ξενοδοχεια παντως ..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
σε ευχαριστω πολυ τελικα το αποφασισα αγιος δομηνικος!!!κλεοπατρα λες και το ηξερες χεχε... τελικα αυτο που μενει ειναι που να αποφασισω να κλεισω για να μεινω μιας και θα νοικιασω αμαξι αυτο αποφασισα.. τι λετε? πουντα κανα?
Λεμε οτι πηρες τη σωστη αποφαση...ετσι μου'ρχεται να ξαναπαω!
Στην Πουντα κανα εγω προσωπικα λεω οχι. Ειναι ωραια παραλια αναμφισβητητα , αλλα μακρια απο τα παντα και χωρις χρωμα Δομηνικου.

απο αυτους που εχουν παει πια θεωρειτε την καλυτερη παραλια?σαν ομορφια εννοω
Playa Rincon , playa Coson , Playa Bonita και οποιαδηποτε γυρω απο τη χερσονησο Σαμανα..Ειναι οι φωτο που ποσταρω παραπανω και απο κοντα ειναι πολυ πιο ομορφα.

στο λας τερρενας δεν βλεπω ξενοδοχεια παντως ..
Ενα σωρο ξενοδοχεια εχει στο Λας Τερρενας , απο πολυτελη μεχρι πολυ οικονομικα. Ειναι τουριστικο μερος αλλα οχι τοσο που να σου τη σπαει..
Αν εχεις αυτοκινητο μπορεις να κλεισεις μια-δυο νυχτες και μετα να βρεις οπου αλλου σου αρεσει. Και το Λας Γκαλερας ηταν πολυ ομορφο και πιο ησυχο και με πολυ καλες παραλιες κοντα. Να δυο σαιτ που εχουν καποια απο τα πιο γνωστα ξενοδοχεια. Υπαρχουν ενα σωρο άλλα..
Discover Saman
http://dr1.com/directories/Northeast.html
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
αυτη η bavaro 'η κατω απο το σαντο ντομινγκο που μου ειπε ο φιλος μου αξιζουν?καπου κοντα στην μποκα τσικα μου ειπε οτι ειναι απο τις καλυτερες..
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
α μου ειπε και λας τερενας!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
σορυ που μιλω πολυ αλλα μια φορα θα παω χεχε! εγω θα ηθελα ξενοδοχειο μπροστα στην παραλια γιαυτο μεσα στο μπουκινγ βρηκα λιγες επιλογες..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
σε ότι σου είπε η go2dbeach για παραλίες είναι σούπερ.. Εγώ έμενα Boca Chica που επίσης μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά να ξέρεις είναι πολύ τουριστική!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
η σαμανα ειναι αυτο το κολπακι στο βορειο μερος του νησιου?ειδα οτι και οι καταρακτες ειναι κοντα εκει . απο την σαμανα μεχρι την πουντα κανα ποση ωρα ειναι με το αμαξι?πουντα κανα και μπαβαρο ειναι μονο για μια μερα να δεις τις παραλιες και τιποτα αλλο?εκει προς το μερος αυτο τι αλλο εχει? γιανουλα η μποκα τσικα ειανι ωραια σαν παραλια?
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
μετα απο σκεψη πηρα την αποφαση να του πω αυριο να μου κλεισει 3-4 μερες λα ρομανα για να ειμαι κοντα στο νησακι νοτια που ειναι μια μονοημερη εκδρομη μια μερα να δω πουντα κανα και μποκα τσικα και αλλη μια μερα την πρωτευουσα , και τις υπολοιπες 6 να μεινω στην σαμανα στο λας τερρενας. εγκρινεται σαν προγραμμα θα μεκαλυψει για 10 μερες τι λετε? ευχαριστω για ακομα μια φορα..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απανταω και στις ερωτησεις σου που με εκανες μεσω προσωπικου μυνηματος:

Η Σαμανα ειναι η χερσονησος που βλεπεις στο βορειο μερος του νησιου και ο κολπος εχει το ιδιο ονομα. Ολη η χερσονησος εχει μηκος γυρω στα 60 χιλιομετρα (Σαντσεζ-Λας Γκαλερας).
Απο την σαμανα μεχρι την πουντα κανα με αυτοκινητο θα ειναι γυρω στις 8 ωρες και πας μεσω Σαντιαγκο – Σαντο Ντομινγκο – νοτια ακτογραμμη. Δεν υπαρχει φερρυ για αυτοκινητα δηλαδη να σε περασει απο τη Σαμανα απεναντι (Sabana de la mar) και να πας μεσω Miches .
Για μενα δεν αξιζει να αφησεις τον παραδεισο Σαμανα για να δεις μια παραλια με ριζορτ κολλητα το ενα διπλα στο αλλο , εκτος αν μεινεις στη Μποκα τσικα για 2-3 μερες (οπως εκανα εγω) και πας σαν ολοημερη εκδρομη. Η παραλια Bavaro ξαναλεω οτι ειναι πολυ ωραια – οχι πιο ωραια απο αυτες στη Σαμανα παντως – αλλα κατ’αρχην πρεπει να βρεις δημοσια προσβαση αφου τα ριζορτ δεν εχουν χωρο αναμεσα τους για να κατεβει οποιος θελει για μπανιο.

Η Boca chica ειναι ενας κολπος με ρηχα νερα, ο μεγιστο βαθος των οποιων ειναι 1,5 μετρο και εινα πολυ ζεστα γι’αυτο πολλοι την αποκαλουν ‘η μεγαλυτερη μπανιερα του κοσμου’. Αλλα ειναι πολυ τουριστικο μερος , με beach vendors να σου την πεφτουν απο το πρωτο βημα στην αμμουδια , μπαρακια και εστιατορια πανω στο κυμα. Εχω ξαναπει οτι την προτιμω απο την Πουντα κανα γιατι τουλαχιστον εχει αυθεντικη ατμοσφαιρα.
Βιντεο μου απο Μποκα τσικα:

Ναι υπαρχουν μαγαζια για χορο στο Λας Τερενας. Οι ανθρωποι εχουν το χορο στο αιμα τους! Φανταζομαι τωρα θα υπαρχουν περισσοτερα απ’οσα οταν πηγα εγω..τσεκαρισε το La Bodega.

Το ξενοδοχειο που μου ειπες δεν το ξερω , ειναι στη λεωφορο που ερχεται απο το El Portillo , ειναι σε καλη τοποθεσια – αφου θα εχεις αυτοκινητο θα εισαι μια χαρα.

Καλη η αποφαση σου να μοιρασεις τις μερες 3-4 νοτια και 6 στη Σαμανα.
Το νησακι που λες νοτια ειναι το Σαονα ετσι? Παραδεισος! Να πας οπωσδηποτε!!

Ναι , λεω να μην κλεινεις τις εκδρομες απο το ξενοδοχειο , εκτος αν ρωτησεις και δεις οτι ειναι πολυ φθηνες. Ειναι ευκολο να κανονιζεις μονος σου , ακομα και στο δρομο που θα περνας με το αυτοκινητο θα σε κυνηγανε για να σου κλεισουν εκδρομες. Όπου υπαρχει κοντα καταρραχτης ή αξιοθεατο ειναι μαζεμενοι ντοπιοι και κλεινουν εκδρομες.

Μη χασεις στη Σαμανα:
Tους καταρραχτες Λιμον , η διαδρομη με γαιδουρακι ειναι καταπληκτικη! Απο το Λας Τερενας ειναι δεν ειναι μια ωρα..
Την Playa Rincon: πηγαινε ενα πρωι στο ψαροχωρι Λας Γκαλερας και πες σε ενα βαρκαρη να σε παει , να σε αφησει και να ερθει απογευμα να σε παρει. Για φαγητο υπαρχει ενα εστιατοριο. Στο γυρισμο εξερευνησε καμια παραλια στα αριστερα του χωριου...ειναι πα-νε-μο-ρφα!
Την Playa Del Valle , υπαρχει κι εδω καταρραχτης και ενα ποταμακι που πεφτει στη θαλασσα – ναι , πας με αυτοκινητο.
Τις Playa Coson , Playa Bonita , Playa Popy.
Το νησι του Μπακαρντι (cayo Levantado) και το Λος Κακαος απεναντι του.
Την Santa Barbara de Samana με τα νησακια και τις γεφυρες στην εισoδο του κολπου. Αν σου αρεσουν οι πολυχρωμες αγορες , υπαρχει εδω ντοπια λαικη αγορα με μουσικη υποκρουση!
Την Playa Rincon: Ξαναπηγαινε με αυτοκινητο ή Atv απο την αλλη μερια της παραλιας.
 
Last edited by a moderator:

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ξερεις απο την λα ρομανα ποση ωρα ειναι η μπαβαρο? λογικα απο οτι καταλαβα η μπαβαρο ειναι η παραλια της πουντα κανα? απο τις ιστοριες σας και τα λεγομενα σας θελω να διαλεξω 3 μερες ωστε να δω το νησι σαονα και τον αγιο δομινικο. τωρα αφου το λες ετσι λογικα πουντα κανα δεν θα παω καθολου αν δεν εχει να προσφερει κατι παραπανω και ειναι και τοσο μακρια... απο την μποκα τσικα ποση ωρα ειναι το σανοα γιατι αν ειναι να μην εχει κατι αλλο η περιοχη να μην μεινω στην λα ρομανα και να κλεισω για την μποκα τσικα που ακουω καλα λογια.. αυτη ειναι η τελικη επιλογη μου και τα κλεινω για να παω στον παραδεισο!!οποτε απο μποκα τσικα και λα ρομανα ποιος κερδιζει?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κατι που ξεχασα...Αν πας με αυτοκινητο στην Πουντα κανα , το μοναδικο ευκολο μερος που εχει προσβαση στην παραλια , ειναι στο El Cortecito. Ο χωματοδρομος (τοτε ηταν τουλαχιστον , τωρα μπορει να εχει ασφαλτο) περναει διπλα απο το Alisios Bavaro. Υποτιθεται οτι υπαρχει και σε αλλα σημεια προσβαση , απλα επιτηδες τα εχουν κανει δυσκολο να τα ανακαλυψεις γιατι δε θελουν τους απ'εξω.. Καποια ξενοδοχεια τωρα τελευταια , επιτρεπουν να μπεις πληρωνοντας daily pass. Αν σε ενδιαφερει , ψαξτο. Εδω ειναι η περιοχη Bavaro και όπου έχει κοκκινη ομπρελα μπορεις να μπεις - αφου πληρωσεις το πασο
apuntacanatv.com_wp_content_uploads_2009_07_PUNTA_CANA_MAP5_150x150.jpg Punta Cana Map 5 Bavaro

Η περιοχη Κορτεσιτο ειναι η πιο ευκολη , στον παρακατω χαρτη οι κοκκινες ομπρελες ειναι επισης public beach (χωρις να πληρωσεις):
apuntacanatv.com_wp_content_uploads_2009_07_PUNTA_CANA_MAP4_150x150.jpg
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom