Ερχονται οι νεες ταυτοτητες

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
8.259
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
859
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Βλέπω να κερδίζουν την εμπιστοσύνη και μάχη της φωτογραφίας οι ελεύθεροι επαγγελματίες....

Μυρίζομαι.... τρελή δουλειά για τα αστυνομικά όργανα....που θα κληθούν να γίνουν γραφιαδες



Θα κλείσουν να υποδεχτούν σε χρονοβόρες και όχι εύκολες διαδικασίες... φωτογραφίες λήψη ηλεκτρονικα παράβολα κλπ κλπ 8 μύρια πολίτες το επόμενο χρονικό διάστημα...

Βλέπω να γίνεται λίγο χαμουλης...
Και 360 ΑΤ είναι μικρός αριθμός για τέτοια διαδικασία
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
8.259
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Θα την δώσουμε την δουλειά σε εργολάβους...... :bleh:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.910

fotast

Member
Μηνύματα
9.408
Likes
14.383
Επίσης να πούμε ότι από τον Δεκέμβριο θα ισχύσει ο προσωπικός κωδικός που θα είναι ενιαίος για όλα και θα αντικαταστήσει άλλους αριθμούς(ΑΦΜ,αριθμό διπλώματος κτλ).Στις ταυτότητες που θα βγαίνουν μέχρι τον Δεκέμβριο υπάρχει πρόβλεψη να μπεί εκ των υστέρων.΄Οποτε όποιος δεν βιάζεται πολύ ας πάει από τον Δεκέμβριο.

Δ. Παπαστεργίου στην ΕΡΤ για νέες ταυτότητες: Είναι πολύ ασφαλείς - Από τον Δεκέμβριο ο προσωπικός μας αριθμός
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
859
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Επίσης να πούμε ότι από τον Δεκέμβριο θα ισχύσει ο προσωπικός κωδικός που θα είναι ενιαίος για όλα και θα αντικαταστήσει άλλους αριθμούς(ΑΦΜ,αριθμό διπλώματος κτλ).Στις ταυτότητες που θα βγαίνουν μέχρι τον Δεκέμβριο υπάρχει πρόβλεψη να μπεί εκ των υστέρων.΄Οποτε όποιος δεν βιάζεται πολύ ας πάει από τον Δεκέμβριο.

Δ. Παπαστεργίου στην ΕΡΤ για νέες ταυτότητες: Είναι πολύ ασφαλείς - Από τον Δεκέμβριο ο προσωπικός μας αριθμός

Εγώ τελείωσα σήμερα η ταυτότητα μου πέρα του ότι ήταν χάλια μαύρα για πεταμα δεν βλεποταν καν... τα στοιχεία δεν μπορούσες καν να διαβάσεις .

Δε ξέρω αν θα ξαναπάω δεδομένου ότι παντού το Αμκα και ΑΦΜ μου ζητάνε και όχι τον Αριθμό δελτίου ταυτότητας.
Ταυτότητα μόνο εξωτερικο που λήγει το διαβατήριο μου του χρόνου... οπότε.....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.408
Likes
14.383
Εγώ τελείωσα σήμερα η ταυτότητα μου πέρα του ότι ήταν χάλια μαύρα για πεταμα δεν βλεποταν καν... τα στοιχεία δεν μπορούσες καν να διαβάσεις .

Δε ξέρω αν θα ξαναπάω δεδομένου ότι παντού το Αμκα και ΑΦΜ μου ζητάνε και όχι τον Αριθμό δελτίου ταυτότητας.
Ταυτότητα μόνο εξωτερικο που λήγει το διαβατήριο μου του χρόνου... οπότε.....
Το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ θα αντικατασταθεί από τον νέο προωπικό κωδικό.Τώρα από το πότε θα ζητάνε τον προσωπικό είναι άλλη ιστορία.Φυσικά δεν θα ισχύσει αμέσως.Ο αριθμός ταυτότητας θα είναι άλλος και φυσικά ήδη υπάρχει στην ταυτότητα(παλιά ή νέα).
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
859
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ θα αντικατασταθεί από τον νέο προωπικό κωδικό.Τώρα από το πότε θα ζητάνε τον προσωπικό είναι άλλη ιστορία.Φυσικά δεν θα ισχύσει αμέσως.Ο αριθμός ταυτότητας θα είναι άλλος και φυσικά ήδη υπάρχει στην ταυτότητα(παλιά ή νέα).

O αριθμος ΑΤ ειναι διαφορετικος στην ΝΕΑ ταυτοτητα απο αυτον που εχεις μεχρι τωρα
Επιπλεον ο μοναδικος αριθμος του καθε ελληνα φορολογουμενου ειναι ο αριθμος ΑΤ σου + ο κωδικος ασφαλειας 3ψηφιος που θα σου δωθει σε συντομο χρονικο διαστημα κανεις δε ξερει ακριβως ποτε ...
αυτο μου θυμιζει τον κωδικο ασφαλειας που εχουν οι Πιστωτικες και χρεωστικες καρτες και θα μας δωθει θα κοληθει σε οσους εχουν Ταυτοτητα σε μεταγενεστερο διαστημα πιο επειτα αφου δεν υπαρχει ακομη προβλεψη για κατι τετοιο!

Εγω παντως αλλαξα Ταυτοτηα αφου ηταν για διαλυση η προηγουμενη μου και θα μπορω τουλαχιστον να ταξιδευω και Ευρωπη με αυτην μια και το διαβατηριο μου ληγει σε συντομο διαστημα!
Ετσι με 10,5 ευρω ανανεωσα για 10 χρονια τις μετακινησεις μου εκτος Ελλαδας και εντος Ευρωζωνης
 

poised

Member
Μηνύματα
884
Likes
6.683
Νομίζω ο προσωπικός αριθμός πολίτη θα είναι βασισμένος στο ΑΦΜ και όχι στον αριθμό ταυτότητας και θα προστεθούν κάποια ψηφία που δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια (άλλωστε όλο μαζί θα το δίνεις παντού), όπως δεν είναι ασφαλείας τα 5 ψηφία μετά την ημερομηνία γέννησής σου στον ΑΜΚΑ.

Το πρόβλημα είναι ότι το κράτος χρειάζεται έναν αριθμό για κάθε πολίτη και μέχρι στιγμής κάθε προηγούμενη προσπάθεια ήταν λάθος γιατί προσπαθούσαν να επαναχρησιμοποιήσουν αριθμούς που είτε αλλάζουν στην πορεία της ζωής σου (δημοτολογίου/ΑΤ), είτε δεν είναι μοναδικοί (ΑΦΜ) είτε δεν αφορούν μόνο πολίτες (ΑΦΜ, ΑΜΚΑ).

Πάντως αν έχει κάτι το κράτος να μας δείξει από όλα αυτά τα χρόνια με τις προσπάθειες για νέες ταυτότητες και νέους αριθμούς, είναι ότι κάποιο Δεκέμβρη θα το έχουν έτοιμο, απλά δεν ξέρουμε ποιου έτους ακόμα, οπότε όποιος έχει ανάγκη να μαρκαριστεί από τον διάβολο βγάλει νέα ταυτότητα ας το κάνει χωρίς να περιμένει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.719
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom