Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

esky_t

Member
Μηνύματα
6
Likes
11
Καλησπέρα!!!

Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση αυτού του thread για τη Ρουμανία και θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία από τη χώρα αυτή από μία εκδρομή που κάναμε το 2010.

Την ιστορία μας και πολλές φωτογραφίες θα τα βρείτε σε ένα blog που διατηρώ:

Ρουμανία - DracuLADA μέρος 1ο: http://esky-t.blogspot.gr/2010_07_16_archive.html
Ρουμανία - DracuLADA μέρος 2ο:http://esky-t.blogspot.gr/2010_07_22_archive.html
Ρουμανία - DracuLADA μέρος 3ο:http://esky-t.blogspot.gr/2010_07_29_archive.html

Ευχαριστώ!!!
 

eiriniv

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω πώς από το αεροδρόμιο οτοπένι μπορώ να πάω στο μπουζάο (buzau). Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει
 

marsmars

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα,θα ήθελα να μάθω και εγώ με την σειρά μου εαν γνωρίζει κάποιος εμπειρικά τι καιρικές συνθήκες επικρατούν στο Βουκουρέστι κατά την διάρκεια του χειμώνα.Εχω κλείσει εισητήρια για την περίοδο 27 Ιανουαρίου μέχρι και την 1η Δεκέμβρη και αναρωτιόμουν μήπως λόγω χιονιού,κρύου κλπ κλπ θα ήταν προτιμότερο να το αναβάλω και εαν όχι τι θα σήμαινε αυτό απο άποψης ντυσίματος και τυχόν δυσκολειών στην μετακίνηση!Ευχαριστώ προεραιτικά.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Μπορεί κάποιος να μου πει αν τα τρένα στη Ρουμανία είναι βολικά? Έχουμε κλείσει 1 βδομάδα για Βουκουρέστι αλλά απότι είδα δεν είναι για τόσες μέρες, αμάξι δεν θα έχουμε και σκεφτόμουνα τρένο για να πάω στις τριγύρω πόλεις.

1. Ξέρετε αν ο σταθμός του τρένου είναι κοντά στο κέντρο της πόλης?
2. Βολεύει γενικά η Ρουμανία με τρένο?

Ευχαριστώ!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Μπορεί κάποιος να μου πει αν τα τρένα στη Ρουμανία είναι βολικά? Έχουμε κλείσει 1 βδομάδα για Βουκουρέστι αλλά απότι είδα δεν είναι για τόσες μέρες, αμάξι δεν θα έχουμε και σκεφτόμουνα τρένο για να πάω στις τριγύρω πόλεις.

1. Ξέρετε αν ο σταθμός του τρένου είναι κοντά στο κέντρο της πόλης?
2. Βολεύει γενικά η Ρουμανία με τρένο?

Ευχαριστώ!
τα τρενα ειναι σχετικα αργα...Gara de Nord ειναι ο σταθμος με ΒΔ του βουκουρεστιου με προσβαση κι απο το αεροδρομιο απευθειας
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
1. Ξέρετε αν ο σταθμός του τρένου είναι κοντά στο κέντρο της πόλης?
2. Βολεύει γενικά η Ρουμανία με τρένο?
Ναι
Ναι
Τα τρςινα ειναι φθηνα και προσφερουν υπεροχα τοπια ειδικα αμα κατευθυνθεις προς τα Καρπαθια.
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Ναι την ειδα και εγω,την εχω μεσα στη λιστα μου...βιλλα τσαουσεσκου και το παλατι του λαου επισης σιγουρα..στο atheneum romanian εχει να δεις κατι μεσα ή απλα για παραστασεις ειναι?



Ναι το χω δει,θα παω σιγουρα!!και σε φωτο που ειδα λιγο φαινετε σουπερ!!!

Ειναι και για χαλαρωμα-ρομαντζαδα αλλα κ με παιδια καθως υπαρχει κ τμημα με νεροτσουληθρες..κ με τιμες φοβερα ελκυστικες...
 

Nathalie

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για την διαδρομή Θεσσαλονίκη- Βουκουρέστι με τραίνο;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για την διαδρομή Θεσσαλονίκη- Βουκουρέστι με τραίνο;
Τελευταια δρομολογια ειχε ως αρχες Οκτωβρη!πηραμε τηλ και μεις γιατι ενδιαφερομασταν για χριστουγεννα και μας το ειπαν!τωρα καλοκαιρι παλι!αν θες να δεις τιμες κ ωρες μπες στο σιτε τις τραινοσε,εχει ειδικο πινακα που τα λεει!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Κλείσαμε το πρώτο ταξίδι για το 2018 στο Βουκουρέστι για 4 γεμάτες ημέρες (Απρίλιος). Ας αρχίσω με τις ερωτήσεις! Τι ισχύει για κινητά και ίντερνετ, λεωφορείο ή ταξί από το αεροδρόμιο ως το κέντρο και προτάσεις για ημερήσια. Παρεμπιπτόντως το πρώτο που εντόπισα και έβαλα στα αγαπημένα είναι το 18 Lounge!!!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Κλείσαμε το πρώτο ταξίδι για το 2018 στο Βουκουρέστι για 4 γεμάτες ημέρες (Απρίλιος). Ας αρχίσω με τις ερωτήσεις! Τι ισχύει για κινητά και ίντερνετ, λεωφορείο ή ταξί από το αεροδρόμιο ως το κέντρο και προτάσεις για ημερήσια. Παρεμπιπτόντως το πρώτο που εντόπισα και έβαλα στα αγαπημένα είναι το 18 Lounge!!!
ταξι απο το αεροδρομιο μονο μεσω του ειδικου κουτιου (κιτρινου χρωματος) στις αφιξεις...για κεντρο γυρω στα 30 λει, 7,5 ευρω περιπου...εχει κ 2 λεωφορεια, ενα για κεντρο κ ενα για το σιδηροδρομικο σταθμο. με 6 ευρω παιρνεις καρτα απ γερμανο της ρουμανιας με πολλα λεπτα ομιλιας προς ελλαδα. ιντερνετ απιστευτα γρηγορο παντου..ημερησια μπρασοβ για αρχη σε συνδυασμο με πελες...αν κ καλυτερα ναχεις διημερο...μην ξεχασεις κ το σπα εξω απο το αεροδρομιο...μαααγικο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom