Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα.
Εμείς είχαμε κάνει 4 ωρες jeep tour και την επομενη μερα 2 ωρες τουρ με καμηλες. Θεωρώ ότι 8 ωρες jeep tour θα είναι πολύ κουραστικές.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, περίπου έτσι είχαμε κινηθεί κι εμείς. Κάποιες παρατηρήσεις μόνο: Μετά την Πέτρα θα είστε τρομερά κουρασμένοι, οπότε θα έλεγα να βάλετε σίγουρα και δεύτερη διανυκτέρευση Wadi Musa. Εμείς σημείο βάπτισης, Νέμπο και Μάνταμπα πήγαμε μετά τη Νεκρά, πηγαίνοντας προς Αμμάν. Το φαράγγι (Wadi Mujib) θέλει αρκετή ώρα νομίζω και δεν είναι συνέχεια ανοικτό - εμείς που πήγαμε Μάρτιο δεν μπορούσαμε να πάμε, ήταν κλειστό. Τέλος, λέγοντας κατάδυση φαντάζομαι εννοείς snorkeling? Αυτό γίνεται μόνο με εκδρομές που κρατάνε πολλή ώρα, οπότε θα το έβαζα τελευταία μέρα. Δεν νομίζω ότι γίνεται την ίδια μέρα να κάνετε και εκδρομή για κατάδυση και να προλάβετε να πάτε Wadi Rum πριν νυχτώσει.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα.
Εμείς είχαμε κάνει 4 ωρες jeep tour και την επομενη μερα 2 ωρες τουρ με καμηλες. Θεωρώ ότι 8 ωρες jeep tour θα είναι πολύ κουραστικές.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, περίπου έτσι είχαμε κινηθεί κι εμείς. Κάποιες παρατηρήσεις μόνο: Μετά την Πέτρα θα είστε τρομερά κουρασμένοι, οπότε θα έλεγα να βάλετε σίγουρα και δεύτερη διανυκτέρευση Wadi Musa. Εμείς σημείο βάπτισης, Νέμπο και Μάνταμπα πήγαμε μετά τη Νεκρά, πηγαίνοντας προς Αμμάν. Το φαράγγι (Wadi Mujib) θέλει αρκετή ώρα νομίζω και δεν είναι συνέχεια ανοικτό - εμείς που πήγαμε Μάρτιο δεν μπορούσαμε να πάμε, ήταν κλειστό. Τέλος, λέγοντας κατάδυση φαντάζομαι εννοείς snorkeling? Αυτό γίνεται μόνο με εκδρομές που κρατάνε πολλή ώρα, οπότε θα το έβαζα τελευταία μέρα. Δεν νομίζω ότι γίνεται την ίδια μέρα να κάνετε και εκδρομή για κατάδυση και να προλάβετε να πάτε Wadi Rum πριν νυχτώσει.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Για τις 8 ωρες jeep tour ελεγα μηπως το σπαγαμε σε 4 ωρες τη μια μερα και 4 ωρες την επομενη (αν το δεχτει) μιας και θα μεινουμε 2 βραδια (και σχεδον δυο ολοκληρες μερες) οποτε την δευτερη μερα δεν θα εχουμε τι να κανουμε!! Δεν ξερω βεβαια αν ευσταθει αυτο που λεω... σκεψεις κανω...

Οσον αφορα το μεσημεριανο γευμα που μας προτεινει στη δευτερη προσφορα, αξιζει; Ή μηπως ειναι περιττο μιας κ τρως το πρωι κ μετα παλι το βραδυ και εισαι κομπλε;;

Καταδυση εννοω απο βαρκα μεσω εταιρειας η οποια νομιζω κραταει γυρω στο μισαωρο αλλα χωρις να ξερω ποση ωρα προετοιμασια θελει πριν και ποση μετα...

Τον παραγοντα κουραση μετα τη Πετρα δεν το ειχα σπεφτει! Αν ειναι ετσι θα κοιταξω μηπως μεινουμε 2 βραδια Wadi Musa
 
Last edited:

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Δεν θα κάνω scuba εκεί για 1η φορα,προτιμώ snokerling!!απλά θα πάω 28/12 και φοβάμαι μην έχει κρύο και κλαίω τα λεφτά!
Έχω κλείσει στο ahlan diving center
( https://diveinaqaba.com/ )που είναι διπλα
στο ξενοδοχείο μας !!
Εφόσον εχεις κλείσει snorkel trip με καταδυτικό στις παροχές λογικά ειναι και στολή( μονοσορτς συνήθως),αν όχι ζήτα, 20 βαθμοι δεν είναι απαγορευτικοί αλλά καλύτερα με στολή. Εγω σαν δύτης πάντως θα σου πρότεινα να κάνεις ενα discover scuba εκει, η Ερυθρά ειναι πολύ όμορφη γεμάτη χρώματα και ζωή σε μικρό βαθος που εδώ δεν θα βρεις. Σαν εμπειρία γενικά το ν'αναπνέεις κάτω από το νερό δεν συγκρίνεται με το να εισαι στην επιφάνεια με τον αναπνευστήρα,καλά να περάσεις! ;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.306
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα. Για να δω Ματάμβα, Νέρο και Νεκρά που είναι καλύτερα να διανυκτερεύσω? Ματάμπα ή Νεκρά? Ο επόμενος προορισμός μου θα είναι Αμμάν. Επίσης υπάρχουν ημερήσια τουρ από Αμμάν για όλα αυτά τα μέρη και θα είμαστε έξη άτομα. Ευχαριστώ
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Σε συνεχεια των παραπανω που εγραψα πηρα προσφορα απο camp στην ερημο και τα παραθετω για να μου πειτε αν αξιζει...

3 ατομα / 2 βραδια με ιδιωτικη τουαλετα

1) 150 jod με πρωινο, βραδινο και jeep tour 4 ωρες
2) 210 jod με πρωινο, μεσημεριανο, βραδινο και 8 ωρες jeep tour

Για καποιον που εχει μεινει πως φαινεται σαν τιμη; Αξιζουν οι 8 ωρες jeep tour ??
Οι 4 ωρες ειναι μια χαρα! Οι 8 ωρες σε jeep (δηλ στην καροτσα αγροτικου) θα ειναι κουραστικες
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Καλησπέρα. Για να δω Ματάμβα, Νέρο και Νεκρά που είναι καλύτερα να διανυκτερεύσω? Ματάμπα ή Νεκρά? Ο επόμενος προορισμός μου θα είναι Αμμάν. Επίσης υπάρχουν ημερήσια τουρ από Αμμάν για όλα αυτά τα μέρη και θα είμαστε έξη άτομα. Ευχαριστώ
Εχουμε αποφασισει να τα κανουμε ημερησια tours απο Αμμαν.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Για τις 8 ωρες jeep tour ελεγα μηπως το σπαγαμε σε 4 ωρες τη μια μερα και 4 ωρες την επομενη (αν το δεχτει) μιας και θα μεινουμε 2 βραδια (και σχεδον δυο ολοκληρες μερες) οποτε την δευτερη μερα δεν θα εχουμε τι να κανουμε!! Δεν ξερω βεβαια αν ευσταθει αυτο που λεω... σκεψεις κανω...

Οσον αφορα το μεσημεριανο γευμα που μας προτεινει στη δευτερη προσφορα, αξιζει; Ή μηπως ειναι περιττο μιας κ τρως το πρωι κ μετα παλι το βραδυ και εισαι κομπλε;;

Καταδυση εννοω απο βαρκα μεσω εταιρειας η οποια νομιζω κραταει γυρω στο μισαωρο αλλα χωρις να ξερω ποση ωρα προετοιμασια θελει πριν και ποση μετα...

Τον παραγοντα κουραση μετα τη Πετρα δεν το ειχα σπεφτει! Αν ειναι ετσι θα κοιταξω μηπως μεινουμε 2 βραδια Wadi Musa
Το φαράγγι νομίζω τέλη Οκτώβρη ότι κλείνει.. ψαξτο γιατί δε νομίζω ότι θα μπορέσετε να πάτε τέλη Νοέμβρη...
Επίσης αν κάνεις κατάδυση κ όχι σνορκελιγκ έχε υπόψη σου ότι η πτήση σου πρέπει να είναι τουλάχιστον 24 ώρες μετά την τελευταία βουτιά.
Καλά να περάσετε!!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Για τις 8 ωρες jeep tour ελεγα μηπως το σπαγαμε σε 4 ωρες τη μια μερα και 4 ωρες την επομενη (αν το δεχτει) μιας και θα μεινουμε 2 βραδια (και σχεδον δυο ολοκληρες μερες) οποτε την δευτερη μερα δεν θα εχουμε τι να κανουμε!! Δεν ξερω βεβαια αν ευσταθει αυτο που λεω... σκεψεις κανω...

Οσον αφορα το μεσημεριανο γευμα που μας προτεινει στη δευτερη προσφορα, αξιζει; Ή μηπως ειναι περιττο μιας κ τρως το πρωι κ μετα παλι το βραδυ και εισαι κομπλε;;

Καταδυση εννοω απο βαρκα μεσω εταιρειας η οποια νομιζω κραταει γυρω στο μισαωρο αλλα χωρις να ξερω ποση ωρα προετοιμασια θελει πριν και ποση μετα...

Τον παραγοντα κουραση μετα τη Πετρα δεν το ειχα σπεφτει! Αν ειναι ετσι θα κοιταξω μηπως μεινουμε 2 βραδια Wadi Musa
4 και 4 ωρες τοτε ναι, αν και μπορείτε μια απο τις δύο ξεναγησεις να την κανετε πχ με καμηλα αν θελετε για να μην κανετε παλι jeep tour (που ουσιαστικα ειναι η καροτσα ενος αγροτικου, οπως προαναφερθηκε). Εμεις σε ολα τα ταξιδια τρωμε πρωινο και βραδυνο, οποτε μεσημεριανο το θεωρω περιττο, αλλα αυτο ειναι κ αναλογα με τις αναγκες του καθενα.
καλα να περασετε!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Για τις 8 ωρες jeep tour ελεγα μηπως το σπαγαμε σε 4 ωρες τη μια μερα και 4 ωρες την επομενη (αν το δεχτει) μιας και θα μεινουμε 2 βραδια (και σχεδον δυο ολοκληρες μερες) οποτε την δευτερη μερα δεν θα εχουμε τι να κανουμε!! Δεν ξερω βεβαια αν ευσταθει αυτο που λεω... σκεψεις κανω...

Οσον αφορα το μεσημεριανο γευμα που μας προτεινει στη δευτερη προσφορα, αξιζει; Ή μηπως ειναι περιττο μιας κ τρως το πρωι κ μετα παλι το βραδυ και εισαι κομπλε;;

Καταδυση εννοω απο βαρκα μεσω εταιρειας η οποια νομιζω κραταει γυρω στο μισαωρο αλλα χωρις να ξερω ποση ωρα προετοιμασια θελει πριν και ποση μετα...

Τον παραγοντα κουραση μετα τη Πετρα δεν το ειχα σπεφτει! Αν ειναι ετσι θα κοιταξω μηπως μεινουμε 2 βραδια Wadi Musa
Για wadi rum και εμεις πηγαμε μετα απο διημερο φουλ στην πετρα και φτασαμε 6 το απογευμα εκει..... οποτε χαλαρωσαμε φουλ καναμε το μπανακι μας φαγαμε κα ιηρεμησαμε κατω απο τα αστερια....

την επομενη καναμε μια ωρα καμηλα και μετα 8 ωρες jeep tour με 2 μισαωρα περπατηματα, και με φανταστικο lunch break...
αμα ηταν και δεκα ωρες πάλι θα μας αρεσε... μετα παλι camp για φαγακι ξεκουραση και υπνο πιο αργα...
γενικοτερα είναι απιστευτη η wadi rum και θα ψηνομασταν και ανετα για πενθημερο μονο εκει... οι βεδουινοι στο camp απολαυση... και καλη παρεα και ολοι οι υπολοιποι τουριστες στο camp
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το φαράγγι νομίζω τέλη Οκτώβρη ότι κλείνει.. ψαξτο γιατί δε νομίζω ότι θα μπορέσετε να πάτε τέλη Νοέμβρη...
Επίσης αν κάνεις κατάδυση κ όχι σνορκελιγκ έχε υπόψη σου ότι η πτήση σου πρέπει να είναι τουλάχιστον 24 ώρες μετά την τελευταία βουτιά.
Καλά να περάσετε!!
Μπορεις να μου διαχωρισεις εσυ ή οποιος αλλος μπορει το snorkeling με το diving και οτι αλλο μπορει να υπαρχει σαν ορος;; Το ενα ειναι να βουτηξεις απλα με τη μασκα και το αλλο να μπεις με στολη και μπουκαλα οξυγονου μεσα;;

Οποτε βασει αυτων που αναφερεις δεν μπορω να κανω καταδυση (diving) την τελευταια μερα του ταξιδιου μου;; Δευτερη μερα θα φευγουμε για Ερημο οποτε βλεπω να δυσκολευει το θεμα...

την επομενη καναμε μια ωρα καμηλα και μετα 8 ωρες jeep tour με 2 μισαωρα περπατηματα, και με φανταστικο lunch break...
αμα ηταν και δεκα ωρες πάλι θα μας αρεσε... μετα παλι camp για φαγακι ξεκουραση και υπνο πιο αργα...
γενικοτερα είναι απιστευτη η wadi rum και θα ψηνομασταν και ανετα για πενθημερο μονο εκει... οι βεδουινοι στο camp απολαυση... και καλη παρεα και ολοι οι υπολοιποι τουριστες στο camp
Οι αποψεις βλεπω διαφερουν αρκετα. Αλλοι λενε οτι το 8ωρο ειναι κουραστικο και αλλοι οτι ειναι must! Εγω παντως μιλησα με το camp και μου ειπε οτι μπορουμε να το σπασουμε σε 4+4 ωρες αν θελουμε! Αλλιως αν κανω 8 ωρες τζιπ τη πρωτη μερα και καμηλα 1-2 ωρες τη δευτερη μετα δν θα εχω τι θα κανω. Θα βολοδερνω μεσα στη σκηνη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom